Izbeglice nase nasusne
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20
  1. #1

    Izbeglice nase nasusne

    Citam danas vesti o izgradnji izbeglickog kampa za 400 000 izbeglica. To me je nateralo da razmislim o dve stvari.
    Prvo je koliko je uopste realno da se takvo nesto izgradi, ne sa stanovista potrebe, pritiska EU, broja izbeglica i sl, vec sa tehnickog stanovista, kao i da li iko ko pise i daje izjave o tome uopste malo vise razmislja.
    Drugo je kakav uticaj imaju ti ljudi - izbeglice, i kakav mogu da imaju na nase drustvo.

    Pa da krenem od prvog. Povrsina potrebna da se smesti 400 000 ljudi je tolika da, koliko mi je poznato, nemamo nigde u komadu toliko zemljista. Zatim, potrebno je izgraditi na primer vodovod. Ima li iko predstavu koliko vode je potrebno za zivot 400 000 ljudi? Taj izvor mora biti u blizini. Dalje sledi kanalizacija, pa onda pristupni putevi, kao i komunikacije unutar tog naselja. Dalje, potrebne su kuhinje, skole, bolnice, prodavnice, magacini, banke, poste,... Nije dovoljno samo naslagati kontejnere kao LEGO kocke. Potrebni su ljudi koji bi sve to nadgledali, sprovodili, nadzirali, radili u tim objektima,... Sigurno preko 10000 ljudi, posto izbeglice to ne bi radile (kvalifikacije, problem sa jezikom,...). Mislim da je ovo sve tehnicki neizvodljivo. Ako misle da smeste 400 000 izbeglica u Srbiju, jedino je moguce da ih rasporede po principu 15 stanovnika - 1 izbeglica. Beograd oko 100 000, Novi Sad oko 20 000, Nis 13 000, Kragujevac 10 000. I u tom slucaju je tehnicki veoma tesko uraditi, skoro nikako.

    Drugo, kakav uticaj mogu da imaju izbeglice na nase drustvo. Prvi je opste uznemirenje koje je vec prisutno zbog nedostatka zvanicnih informacija i planova. Neki ih se boje, neki ih zale. Oni koji ih se boje, boje se islama, terorizma, rata i razaranja, utapanja Srbije u azijsko-africke narode. Jos kad se objave mape na kojima je Srbija deo ID, onda su jos vise uplaseni. Sa druge strane su oni ljudi koji saosecaju sa njima, pokusavaju da razumeju njihove patnje i porede ih sa kolonama koje su stizale u nasu zemlju pre nekoh 16-23 godine. Istina je da mi finansijski nismo u stanju da ih izdrzimo, da smo jos uvek u ranama od skorih sukoba na ovim terenima i da jos uvek bolujemo od fobija. Isto tako, istina je da, kad bi se nekim cudom Madjarska i Grcka granicile, oni bi isli tuda, Srbija i Makedonija su samo iritirajuca udaljenost koju svakako smatraju dodatnim mucenjem i troskom na tom putu. Cak ih ni Madjarska ne interesuje, nego neke zemlje vise na severu i zapadu.

    Nasa zemlja nema politiku imigracije, niko nema u vizijama potrebu da se zemlja naseljava, pa nema ni nekih pravila, stimulacija ili organizovanja integracije. A nasa sela i gradovi su sve vise pusti, broj stanovnika, pogotovo radno sposobnog stanovnistva je sve manji. Veliki deo stanovnistva je emigrirao, sprema se ili o tome masta. Uskoro nece biti nikoga da radi, zaradjuje, razvija zemlju i uplacuje u razne fondove, placa porez,... Niko nije rekao - moze imigracija, ali mora da se vodi racuna da oba pola budu jednako zastupljena, mora da bude jednako rasporedjena u celoj zemlji, ne sme da se jedna grupa (nacionalna, verska) preovlada, moraju da se zadovolje odredjeni kriterijumi (obrazovni, kulturoloski), odredjene profesije imaju prednost,...

    Na kraju, verujem da je brojka od 400 000 u stvari procenjeni broj ljudi koji ce proci kroz Srbiju za godinu dana, nesto preko 1000 dnevno. Neko nije dobro razumeo, pa je izneo da ce se graditi toliki izbeglicki centar. Ako se granice zatvore, a deportuju nazad izbeglice iz EU, onda ce Srbija mozda biti jedan veliki kolektivni izbeglicki centar...

    O svemu treba razmisljati na vreme, a sada je vec mozda i pomalo kasno, jer je stihija pred nasim vratima.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #2

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    To je vise propaganda. Niko ne moze da prinudi Srbiju za prijem iybeglica, medjutim one koje odavde prebegnu u EU, Eu moze da vrati nazad. Opet ce se sve ispolitizirati i opet ce izbeglice smestiti u Vojvodinu. Vojvodina jos nije integrirala ni rome pretezno sa Kosova.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Tačno, ne može da primora, ali je činjenica da oni stižu. Možda će neke koji su produžili dalje i da vrate.

    Šta činiti sa njima, kako pomoći i sebi i njima? Ko su oni, koji im je cilj, da li predstavljaju stvarnu pretnju za nas?

    U Vojvodinu se skoro uvek samo dolazilo, a tek poslednjih godina se uglavnom odlazi. Da li i ovi ljudi, bar deo njih, može tu da nadje svoje mesto pod suncem? I ne samo u Vojvodini, u celoj zemlji. Da li treba dozvoliti doseljavanje ljudi, stihijsko ili pod određenim uslovima? Ne samo ovih stradalnika, već i sa drugih područja.

    Imali smo talas doseljavanja Kineza. Sada i oni beže, ne veruju u budućnost kod nas. Uostalom, koliko je njihove dece upisano u naše škole? Ja ne znam ni za jedno. Očigledno, nisu imali nameru da se integrišu. Ali, imali su uticaja na nas. Nije baš da smo počeli da jedemo štapićima, ali njihove prodavnice su ušle u naš svakodnevni život.

    Ja sam siguran da bi se neke porodice doselile kod nas iz Ukrajine, Rusije, Belorusije, možda čak iz Grčke, Italije, Španije. Svako ima neke svoje lične razloge. Upoznao sam jednu Ruskinju, koja bi rado ostala da živi kod nas, ali joj radna viza ističe i neće moći da je produži. Njen motiv je mir i tišina, opušteniji tempo života kod nas nego u njenoj rodnoj Moskvi. Možda neki Grk zaključi da su ovde bolji uslovi za njegov biznis nego u Grčkoj. Ko zna.

    Ove osobe koje sam spomenuo, nisu izbeglice, ali su potencijalni imigranti. Nisu ni sve izbeglice neuke i nevične. Sigurno među njima ima na primer i lekara. Kao što naši lekari odlaze u Nemačka sela, možda bi i ovi pristali da rade u našim selima. možda ima i električara, majstora za vodovod, klesara, zidara, mašinovođa. Neki će odmah reći da i mi imamo svega toga na pretek, ali je to laž u koju želimo da verujemo. Tek kad sam došao na zapad, shvatio sam da ono što kod nas zovu zanatlijama, ovde često ne može da se nazove ni pomoćnim radnikom. No, da ostavim na stranu ovaj aspekt dolaska.

    Da pogledamo kolika su oni ××opasnost×× po naše društvo. Neki ljudi se boje terorizma, neki islamizacije. Opet, neki smatraju da bi talas izbeglica, koji bi se zaustavio kod nas, doneo kriminal, prostituciju, nasilje, politički ekstremizam, antagonizme iz domovine, strani mentalitet i nazadne običaje. Pa, ako ih budemo zatvorili u getoe, sigurno da će biti toga. Ne znam koliki je procenat muslimana među njima, koliko ima hrišćana i drugih vera. Ali ne verujem da mogu ovde da prevladaju, i ako ne budu izolovani, da stvore čvrsta ekstremistička jezgra. Ako ne vide perspektivu, okrenuće se i kriminalu, nasilju, šovinizmu. I 5 ljudi da ovde ostane i da se budu osećali odbačenim i prezrenim, to će se desiti. A opet, ako nađu svoje mesto i uklope se, već će njihova deca osećati zemlju u kojoj žive kao domovinu, bez obzira koliko ih ima.

    Moje mišljenje je da treba davati azil i trajni boravak, ali to urediti po određenim pravilima. Na primer:
    - težiti ravnopravnom odnosu polova
    - težiti što boljoj obrazovnoj strukturi
    - davati radne i boravišne vize po teritorijalnom principu, tako da se ne vrši koncentracija u određenim regionima
    - imati kvote po nacijama / zemljama porekla
    - voditi računa da ne bude neka veroispovest preovlađujuća
    - ...

    Možda ovde izgleda da brkam azil i imigraciju, ali to je često skoro isto. Ako je ovde neko u tranzitu, njega ni ne treba uzimati za ozbiljno, već se potruditi da što brže produži dalje.

    Toliko od mene za sad...
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #4

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Meni deluje da su ovi svi u tranzitu..

  5. #5

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Meni deluje da su ovi svi u tranzitu..
    QQ ..ja ovo pročitah da su...svi "trandže" !

    Nego..priča o centrima za 400 hiljada je više nego nerealna jer čisto sumnjam da bi i mnogo ekonomski jače države uspele da to realizuju. Slažem se da ogromna većina njih je ovde samo u tranzitu i da je većina njih krenula da sačuva glave i porodice. Ali...jako je moguće da neki koriste takav exodus da bi stigli gde im je cilj iz sasvim drugih razloga. Zašto to mislim?
    Pa baš zato što svi znaju da je prosto nemoguće voditi ikakvu validnu evidenciju kada većina nema nikakve dokumente, 90% njih su "rođeni" 1. januara, nemoguća je komparacija i potvrda iz matične države o identitetu...i eto mali milion "rupa" koje nikakvi imigracioni zavodi ili službe bezbednosti ne mogu pokriti!
    Da ne pričam o tome što je za većinu administrativaca špansko selo razlikovati šiite od sunita, što nama belcima svi oni liče (kao i mi njima) pa uopšte nismo sigurni čak ni u dokumenta koja pokazuju, što nemamo ni pojma koliko od njih su hrišćani (zvanična meta nazovi Islamskog kalifata), što je poznat fanatizam koji ne štedi ni decu ni žene (pa pokrivanje nekog sa zadatkom istima nije veći rizik).
    Kako god...manipulacije SAD (i naivnog dela EU) je rezultiralo ovim haosom koji će JEDINO Evropu koštati!!
    Da sam ja u prilici da odlučujem..lepo bih otvorio tunel u Kaleu, sakupio ih i brodovima prevezao u "obećanu zemlju"! Valjda je red da onaj koji je sve zasro...se i suoči sa posledicama svojih dela!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #6

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Pored svih tih nepoznanica,provuce se tu i po koji 'trandza',garant

  7. #7

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Nego, primetih jedan komentar na B92 na vesti o ulasku velikog broja migranata/izbeglica iz Makedonije - svi javljaju koliko ulazi, kako ulaze i sl, a niko vise ne javlja gde i kako izlaze iz zemlje.

    Mozda tako treba, neka odlaze tiho, ako se javlja o tome, bice onemoguceno... A mozda i ne odlaze.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  8. #8

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    ovde na severu je pravi haos. prolaze...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    ma gde će da izađu...kad jednom uđu ostadoše tu zauvek ..
    Dobro vam veče
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #10

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Nesto danas citam vesti o predvidjanjima demografskih kretanja do 2050.
    Najgore je predvidjanje za Bugarsku: -27.9% stanovnistva
    Slede
    Rumunija -22.1%
    Ukrajina -21.7%
    Moldavia -20.3%
    Bosna-19.5%
    Latvia -19.1%
    Litvanija -17.5%
    Srbija -17.2%
    Hrvatska -16.2%
    Madjarska -15.6%
    Japan -15.1%
    Belorusija -14.4%
    Poljska -14.2%
    Estonija -14%
    Gruzija -12.9%
    Grcka -11.4%
    Portugal -11%
    Rusija -10.4%
    Slovacka -9.8%

    Sa druge strane, po procentu ljudi starijih od 65 godina se u Evropi izdvajaju

    Nemacka 20.8%
    Grcka 20.5%
    Italija 20.4%
    Portugal 19.9%
    Bugarska 19.5%
    Latvia 19.1%
    Estonija 18.4%
    Hrvatska 18.4%
    Litvanija 18.4%
    Austrija 18.3
    Danska 18.2%
    Francuska 18.1%
    Spanija 18%
    Srbija 18%

    Ocigledno je da zemlje koje nemaju imigraciju (vec emigraciju) i losu starosnu struktru, mogu da ocekuju veliki pad broja stanovnika. Uz to, ide i neodrzivost penzionog, socijalnog i zdravstvenog sistema, kao i smanjenje trzista.

    Zasto to ovde govorim? Pa, ocigledno je da zemlje poput Nemacke imaju i korist od ovog talasa migranata. Prvo, popunice se deficitarna - slabo placena mesta u privredi (oni koji im ne trebaju vremenom ce biti vraceni u zemlje porekla), povecace se unutrasnje trziste (potreba za stanovima, potrosnim dobrima i sl) i generisati nova radna mesta, a najveci dobitnik je penzioni sistem, koji vec kleca zbog nesrazmere potreba i priliva. Dakle, ovi ljudi koji sada dolaze, izdrzavace generacije starih Nemaca, dok ce svoje roditelje izdrzavati iz licnih, mnogo manjih sredstava. Nemacke firme ce deo pogona vratiti u zemlju iz potencijalnih kriznih zarista, a nova ce vise otvarati kod kuce. Slicno je i sa drugim zemljama zapadne EU.

    Sa druge strane, na primer zemlje Balkana ce morati sve vise da zahvataju iz prihoda privrede i gradjana da bi odrzali minimum penzionog i socijalnog sistema, sto ce ciniti standard i konkurentnost privrede nizim, samim tim povecavati emigraciju i dalje pogorsavati starosnu strukturu / ekonomske prilike.

    No, ovde je zaista pitanje sta je starije, koka ili jaje.

    Da sam pobornik teorija zavere, video bih u ovim ratovima nacin da se razbije ekonomija severne Afrike i primora radna snaga da se preseli u Evropu o svom trosku i prihvati rad u losim uslovima za sitne pare. Ono sto ostane od prirodnih resursa posle ratova, bice sirovinska baza evropske industrije. Da nema rata, za privlacenje ovolikog broja ljudi, pogotovo u kratkom vremenu bi bila potrebna ogromna sredstva, uslovi rada / plate bi morali da budu znacajno bolji, a pripreme za sve bi trajala mnogo duze.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #11

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Citam, vracaju Rome na Balkan. Vucic najavio da ce uskratiti drzavne dodatke svima, koji su otisli da traze azil, pa ih vrate.
    Pa dobro, od cega ce ti ljudi da zive? Dat ces im posao? Ili ce jos vise da kradu nego do sada?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Citam ovih dana vesti u vezi izbeglica ili migranata....
    Vesti sve vise lice na vesti sa ratista, to ponalitetu, hitnosti, uspanicenosti.

    No da rezimiram
    - u Grcku i dalje stizu izbeglice iz Turske u sve vecem broju, ali to vise nije vest
    - Grcka ih prebacuje u Makedoniju, po sistemu brigo moja...
    - Makedonija ih expresno salje u Srbiju. Sreca da nisu velika drzava, pa putovanje traje par sati. Brigo moja...
    - Presevo je pretvoreno u veliku autobusku stanicu, gde izbeglice o svom trosku nastavljaju put. Srbija ih je do pre neki dan prosledjivala na madjarsku granicu, gde su oni ilegalno/nelegalno prelazili preko. Pre par dana je promenjena ruta i svi se salju na granicu Hrvatske.
    - Hrvatska je pre par dana dozivela stampedo svih onih koji su nekoliko dana bili zaglavljeni u Srbiji, zbog zatvaranja madjarske granice. Ocigledno, nisu bili spremni na te razmere stihije te plan da se oni razmeste po HR nije upalio. Digli su ruke i poceli da ih prosledjuju malo Sloveniji, a malo vise Madjarskoj. Plan B se zove "Brigo moja..."
    - Madjarska se jasno protivi prelivanju izbeglica preko granica i insistiraju da treba jasno da im se da na znanje da ih ovde (u Evropi) ne ceka blagostanje, te da ih treba zadrzati u blizini njihovih domovina, organizovati evropske snage za zastitu grckih granica. Da bi sprecili ilegalni protok na svoju teritoriju, napravili su ogradu prema Srbiji. Sada planiraju da je produze prema Hrvatskoj i Rumuniji. Pokusali su da nesto izbeglica zadrze, ali se svelo na prosledjivanje u Austriju. "Brigo moja..."
    - Slovenija se opirala, bacila nesto suzavca, ali poslednje vesti su da su ipak popustili i otvorili granice. Jednostavno, nemaju snage da se odupru. Verujem da ce i oni za koji sat da otvore koridor prema Austriji. Brigo moja...
    - Austrija ih, bez mnogo pompe, salje dalje u Nemacku.
    - Nemacka je krajnje odrediste vecine izbeglica. I tu ima problema. Region Minhena je vec prepun. Do sad je stiglo oko 500 000 izbeglica. Spremaju novi zakon o izbeglicama koji ce mnogo stvari promeniti. Prvo, neke zemlje ce biti proglasene sigurnim zemljama, pre svega zemlje Balkana. Resavanje zahteva i deportacija ce ici po ubrzanom postupku, bez najave. Izbeglice ce morati da rade ponudjene poslove, uce jezik i sl. Mnoga finansijska davanja ce biti skresana. Nece moci da biraju gde ce da zive ili rade. Po nekima, Nemackoj treba radna snaga. Medjutim, da li je voa koja stize zaista to sto im treba, pokazace vreme.
    - EU se i dalje ponasa kao nova mlada, i bi i ne bi. Jos se dogovaraju, neckaju, usaglasavaju,...


    E sad, nekoliko napomena:
    - Izbeglice nemaju pravo po medjunarodnom zakonu da biraju zemlju svog boravka. Moraju da ostanu u prvoj sigurnoj zemlji na koju naidju na svom putu, a to sigurno nisu ove zemlje (osim mozda Grcke za neke od njih). Medjutim, oni jednostavno idu i ne obaziru se na to. Njihov prolazak zaista ohrabruje i ostale da krenu na put.
    - Ovo jos nije vrh talasa. Svaki dan se obaraju rekordi u broju novopridosloh. Orban procenjuje da ce u Evropu uci cak 100 miliona ljudi. Cak I ako je ta cifra 5 puta preterana, veoma je znacajna I poremetice znacajno kako nacionalnu, obrazovnu, kulturnu i versku, tako i polnu strukturu stanovnistva.
    - Mentalitet ovih ljudi je drugaciji od ovdasnjeg. Ne kazem losiji, samo drugaciji. Na primer, na Kelebiji su kamenovali Madjasku, zato sto su nezadovoljni. Na snimcima momka koji je pao u nesvest, svi vicu galame, masu rukama. U Hrvatskoj su bacali kroz prozor namestaj hotela u koji su smesteni par sati posle dolaska, nezadovoljni sto im se ne omogucuje da idu dalje. Postoje netrpeljivosti medju odredjenim grupama, a jako velika povezanost unutar njih, sto znaci i slaba mogucnost integracije.
    - Juce sam video snimak momka koji je smesten u blizini Zagreba. Na pitanje zasto insistira na daljem putu u Nemacku i ne zeli da ostane u HR, odgovorio je - tamo se dobija 500€ mesecno, ovde samo 1000 kuna, ovde se dobija samo za jelo samo makaroni i pasta... Dakle, njemu nije cilj spasavanje zivota, vec standard. Nije rekao da tamo moze da se zaposli i zaradi, vec ocekuje da dobije.
    - Ovde dolazimo do toga da sada niko ne moze da razdvoji izbeglice od ekonomskih imigranata. Gradjani Srbije koji zele da udju u EU, kao prvo moraju da imaju validne putne isprave i koriste legalne granicne prelaze. Da rade, moraju da imaju radne dozvole, diplome, verifikacije. Ovi ljudi oceku da sve ide bez toga, da automatski imaju pravo na sve beneficije.
    - Kada pocne da se razdvaja ko je izbeglica, a ko je ekonomski imigrant koji je iskoristio guzvu, ko ce smeti da pocne masovne deportacije? Mogu se ocekivati nemiri, demonstracije,...
    - Sta cew se desiti kada se svi ili neki od tih ratova zavrse? Vratice se sami kucama? Ili ce jos doci putem spajanja porodica? Da li ce im neko automatski ukinuti status izbeglice? Mislim da se radi o stalnom useljavanju.
    - Na kraju pitanje sta sa problemom promene verske structure? Mnogi se sada najvise toga boje. Sa jedne stran je verska tolerancija, a sa druge koriscenje te tolerancije, tj. zloupotreba. Pitanje bezbednosti - kriminala.

    Mogao bih jos puno pitanja da postavim, ali trenutno imam vremena samo za ova razmatranja. Ono sto je sigurno, vec za nedelju dana Evropa vise nece biti ista. Iako smo mozda samo posmatraci svega sto se desava, sve ce ovo duboko uticati na nase zivote.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  13. #13

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Sani,slazem se sa svakom tvojom konstatacijom..

  14. #14

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Citao sam danas analizu jednog ucenog coveka.
    Ukratko:
    Migracije su nastale uglavnom kao posledica globalizacije, iscrpljivanja resursa planete i klimatskih promena.
    U principu ne postoji pravo slobodnog kretanja, izbora drzave i sl.
    U slucaju naseljavanja, temeljito ce menjati uslove zivota lokalnog stanovnistva. Prva generacija ce pokusati da se adaptira, druga je ``osvetnicka`` koja zeli da se dokaze i pobedi. Imat ce veci prirastaj od lokalnih stanovnika i tezit ce da stvore dominaciju, sto ce dovesti do gradjanskih ratova. Evropska, sa njim i zapadna civilizacija ce pasti.
    Daleksezno resenje je ubediti ljude da ne dolaze. To se moze stvoriti stvaranjem uslova kod njih na bolji zivot i/ili vojnom da nazovem agresijom.

    Mislim da se nazire i trenutno resenje. Svi ce dobiti svoju dozu imigranata i polako ce zatvarati granice. Imigranti ce se vecinom naseliti u kampove. Bundzije ce biti posebno tretirane, pa ce malo smiriti strasti.

    iznenadjuje me da toliko dana dolaze, a jos nema kampova, nema pokusaja nigde da se prica sa tim ljudima, da se edukuju, da im se pokaze da imaju prevelika ocekivanja i da se pokusa naci zajednicko resenje.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  15. #15

    Odgovor: Izbeglice nase nasusne

    Evo dodatak za bolje razumevanje odakle dolazi deo izbeglica I zasto http://www.dw.com/hr/odakle-dolaze-a...ice/a-18655275


    I jos jedan
    https://www.youtube.com/watch?t=376&v=RvOnXh3NN9w
    Poruku je izmenio Sunny, 20.09.2015 u 00:52
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Nase bake i deke
    Autor Tami80 u forumu Porodica
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 01.03.2015, 21:02
  2. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •