Istra
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 42

Tema: Istra

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Istra

    Istra je najveći Hrvatski poluotok, jedinstven i osobit , oko kojeg se Jadransko more duboko usjeklo u kopno, oplakujući njegovu razvedenu obalu s tisuću laguna i otočića, zaokružen sa sjeveroistoka planinskim vjencem Ćićarije i Učke, putniku namjerniku, spreman je ispričati svoju tisućljetnu povijest.

    Tragovi ljudskog življenja u Istri sežu u prapovijest. Prvi poznati stanovnici istre, bili su Histri, po kojima je Istra dobila ime. Brojni narodi i kulture od Rimljana do danas ostavljali su svjedočanstva svojih kultura u graditeljstvu, zidnom slikarstvu i bogatoj crkvenoj arhitekturi. Iz svih razdoblja sačuvani su vrijedni spomenici crkvenog i svjetovnog graditeljstva.Istra se prostire na 2820 četvornih kilometara, s nizom raznolikosti, od svoje unutrašnjosti s predivnim gradićima, kao izniklim na vrhovima bregova, plodnih polja, stjenovitih planina do obale koju zapljuskuje čisto more. Klima je ugodna mediteranska s blagim zimama i toplim ljetima.
    More je ugodno za kupanje od svibnja do konca rujna. Kvalitetni smještajni kapaciteti nude raznoliku turističku ponudu , ljubiteljima slobodnog života u prirodi , duž čitave obale stoje na raspolaganju brojni kampovi. Iz bogato kulturno-zabavne ponude svaki gost će moći odabrati ponešto za sebe, a brojni športsko-rekreacijski tereni i sadržaji zadovoljit će i one najizbirljivije. Dobra cestovna, pomorska i zračna povezanost sa unutrašnjosti Hrvatske s Europom, omogućuje brz i siguran dolazak na odredište.
    Poruku je izmenio yige_gui, 31.01.2015 u 02:21
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  2. #2

    Odgovor: Istra

    Popis mjesta

    Plava Istra


    BALE

    Povijesni dokumenti, ostaci rimskih zgrada i ostali nalazi svjedoče o tome, da su Bale imale ulogu rimske utvrde te da povijest Bala seže u davna vremena. Područje Bala prostire se na zapad do mora obuhvaćajući obalni pojas od Punta Barbange do Garzote.

    Naselje je od Rovinjaudaljeno 13 km, a od Pule 20. Do Balase lako može stići budući da je gradić smješten uz prometnicu koja povezuje Italiju i Sloveniju s Pulom, a jedan odvojak vodi u Rovinj. Na samo 7km udaljenosti nalazi se morska obala, jedan od pravih istarskih dragulja.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  3. #3

    Istra

    BANJOLE

    Banjole, ribarsko selo s prirodno zaštićenom lukom, postojalo je još u rimsko doba, danas broji 700 stanovnika. Naselje je smješteno na malom poluotoku gdje bi željeli stanovati svi zaljubljenici mora, plovidbe, ribarenja. Stanovnici Banjola su i danas vezani za more, tako da je svježa riba dar svakodnevnice. Gotovo svaka kuća nudi pokoju sobu ili dobro uređen apartman svojim turistima.
    Ovaj je kraj priroda obdarila brojnim uvalama i poluotocima, prirodnim plažama, a čovjek mu je dao sadržaje kao što su: tenis tereni, staze za šetnju i vožnju biciklom, mogućnost najma jedrilica, motornih čamaca i drugih sportova na vodi.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  4. #4

    Istra

    FAŽANA

    FAŽANA - Smještena uz more, nasuprot otočju Brijuni, Fažana je mjesto znano još iz davne rimske prošlosti, nazvana Vasianum po tadašnjoj tvornici amfora i raznih posuda. Oduvijek je to bilo mjesto ribara, ali i ratara koji su crpili vino i maslinovo ulje iz crvene zemlje. Različita znamenja i zastave raznih boja stoljećima su sjekla valove fažanskog kanala.

    Tu su se sretali i sukobljavali te ostavljali tragove narodi raznih kultura-Rimljani, Bizanti, Mlečani te vojne i civilne vlasti Austrougarske Monarhije. Srednjovjekovni gradić Fažana, današnja stara jezgra, okružila je župnu crkvu Sv. Kuzme i Damjana (XV. st.). Njena draž su trgovi, kuće nanizane jedna uz drugu i jedna nasuprot drugoj u uskim kamenom popločenim uličicama. Crkvice Sv. Marije Karmelske (IX. st.), Sv. Ivana (XVI. st.) te Sv. Elizeja (VI. st.) samo su dio kulturne baštine Fažane.

    Luka i riva danas, predstavljaju prekrasnu pozornicu gdje se tijekom ljeta održavaju mnogobrojne kulturne i glazbene manifestacije te pučke fešte - posebno ''Fešta od srdela''.

    Zahvaljujući prekrasnim plažama, prozirnom moru, mediteranskoj klimi i vegetaciji, Fažana, Valbandon i Šurida razvili su se u turističku destinaciju koja gostima pruža mogućnost smještaja u sobama i apartmanima gostoljubivih domaćina i kvalitetnim kampovima u sjeni borovih šuma, dok su domaća jela od ribe i mesa te ''bevande'' pravi izazov gurmanima u bogatoj ponudi restorana, kafića i slastičarnica
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  5. #5

    Odgovor: Istra

    FUNTANA

    Funtana je ribarsko, poljoprivredno i turističko mjesto na zapadnoj obali Istre, smješteno na prostoru između turističkoga Vrsara i Poreča, čije se priobalje proteže od Zelene Lagune na zapadu do Valkanele na jugu. Riječ je o najrazvedenijoj obali istarskog poluotoka s brojnim uvalama i otočićima. Broji nešto više od tisuću žitelja. Okolica Funtane je blago brežulj-kast kraj prošaran vinogradima, maslinicima, oranicama i livadama, te borovim i hrastovim šumarcima koji često dopiru do samoga mora.

    Klima je blaga, mediteranska s prosječnom temperaturom u najhladnijem mjesecu - siječnju +5oC, a u najtoplijem kolovozu +24oC. More je čisto, a sezona kupanja traje od svibnja do listopada. Ove klimatsko-prirodne pogodnosti i blizina kontinentalnoj Europi utjecale su na snažan razvoj turizma. Žitelji Funtane i okolice intenzivnije su se okrenuli turizmu šezdesetih godina 20. stoljeća, od kada je na atraktivnom priobalju od Zelene Lagune do Valkanele izgrađeno niz kampova i hotela, te značajni ugostiteljsko-turistički kapaciteti u privatnom smještaju. Izgrađena je i sva ostala nužna infrastruktura i ponuda za desetke tisuća gostiju koji borave na funtanskom priobalju tijekom ljetnih mjeseci.Funtana je neveliko turističko mjesto što se ponosi svojom težačkom tradicijom, ljepotom prirode, plodnošću zemlje i mora, ali i gostoprimstvom što ga žitelji pružaju gostu, poradi čega dobronamjernom putniku poručujemo da je ovdje, u Funtani, na izvorima prijateljstva.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  6. #6

    Odgovor: Istra

    LABIN


    Na brežuljku iznad Rapca smjestio se je srednjevjekovni Labin čije se staro ime Albona prvi put spominje 285. poslije Krista. Rodni grad Matije Vlačića, reformatora i suradnika Martina Luthera, danas je kulturno i administrativno središte. Rijetko gdje se tako šarmantno spaja bogatstvo arhitekture i kulturno-povijesnih spomenika s brojnim umjetničkim ateljeima i dahom mladosti koja se tu okuplja, posebno uvečer, u brojnim kafićima.
    U blizini je Dubrova s parkom skulptura - Forma viva na otvorenom s preko 70 radova. Nakon šetnje uličicama Starog grada, posjetite Gradski muzej s arheološkom i etnološkom zbirkom i modelom rudnika jedinstvenim u ovom dijelu Europe, obiđite memorijalnu zbirku Matije Vlačića Ilirika, zavirite u umjetničke atelijere, uživajte u prekrasnom pogledu s gradske Fortice na Rab, Cres i okolicu Labina i upustite se u kupovinu po malim, elegantnim trgovinama.
    Osvježite se na terasi jednog od kafića. To su mjesta gdje svatko sretne svakoga, sklapaju se poslovi, ili se samo neobavezno čavrlja.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  7. #7

    Odgovor: Istra

    Blueella, svaka ti cast na ovome!

    Ja sam se zaljubila u Istri, ne tako davne 2005. godine, kada sam je ponovo posetila posle dugih ruznih i tuznih godina, a zaljubila sam se i u Istru, tako da imam osecaj da mi je to vec bukvalno druga kuca. svake godine, od tada, idem u Porec, dva puta godisnje. Ove godine sam bila sredinom juna, na jednom kratkom, ali prelepom vikendu, a opet idem u avgustu.

    Znaci, tamo je prelepo! Ali, verujem da vec svi to znaju

    Druga stvar, sto je jako bitna, je da je to nama najblize more, najbliza destinacija, do koje se moze stici za 6 sati voznje, automobilom. Putevi su fantasticni, a ja sam se usudila prvi put ove godine da vozim sama, na takvoj duzoj destinaciji (vozac sam odavno, ali vozim samo krace destinacije, tu po Vojvodini), i nisam imala bas nikakvih problema.

    Sto se cena tice, to sam sada u junu zakljucila, slicne su kao kod nas i u Crnoj Gori, mozda neke stvari za nijansu skuplje, ali stalno imaju koje/kakva snizenja; samo treba sve pratiti i covek se lako snadje.

  8. #8

    Odgovor: Istra

    Задњи пут сам летовао у Истри давне 1988. године и више никада. Из принципа. На мене сада не оставља никакав утисак. Хоћу да памтим каква је била тада, а не ово у што се сада трансформисала .
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  9. #9

    Odgovor: Istra


    Osmeh je jedna kriva linija koja može da ispravi mnoge stvari.

  10. #10

    Odgovor: Istra

    Citat Samuraj kaže: Pogledaj poruku
    Задњи пут сам летовао у Истри давне 1988. године и више никада. Из принципа. На мене сада не оставља никакав утисак. Хоћу да памтим каква је била тада, а не ово у што се сада трансформисала .
    Ne bi hteo davati sugestije ali govoriti o transformaciji a ne poznavati je isto ko piti vodu a govoriti o vinu.
    U Istri sam mesečno makar jeednom rasdi ličnih obaveza i da vam kažem,Istra je bila i još uvek je deo Hrvatske gde žive ljudi ma šta vi ili bilo ko o njima mislio. Sredina koja je bila i ostala multietična i u kojoj se svi osećalu ko "građani"
    Da li će te vi ići nna letovanje u Istru ili ne samo je vaša odluka u koju ne ulazim.
    Namera mi bi samo da vam ukažem na vaše pogrešno gledanje stvarnosti.
    Usput ovako isto govorim i ovde gde živim kada govorim o Novom Sadu ili Beogradu.
    Ideje u glavama o nekom tamo koga ne poznaajemo su iste.

    Osmeh je jedna kriva linija koja može da ispravi mnoge stvari.

Slične teme

  1. CSI: Miami - Istražitelji iz Majamija
    Autor Kunic u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 21.05.2009, 20:40
  2. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 12.10.2007, 08:03
  3. Pet satelita istražuje polarnu svetlost
    Autor SQUAW u forumu Astronomija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.02.2007, 15:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •