Zlatni retriver - Golden Retriever
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Zlatni retriver - Golden Retriever

    Ime: zlatni_retriveri53578.jpg Pregleda: 1579 Veličina: 63.7 KB

    Zlatni retriver je priznat kao rasa u Engleskoj 1913. godine.
    Nastao je ukrštanjem zlatno-žutog Wavy Coat Retrievera (retrivera valovite dlake) s vodenim španijelom, irskim seterom i žutim goničem. Nije poznato kako je teklo ukrštanje. Rasu je stvarao lort Tweedmouth sredinom prošlog veka.

    Zlatni retriver je zbog svoje lepote postao omiljena rasa.
    Simpatičan je, živahan i jak pas. Već iz daleka se vidi da je istrajan trkač. Jako je umiljat. Za njega je karakteristična duga, zlatna, glatka i lagano valovita dlaka. Čeoni i nosni deo lobanje su jako razvijeni, mada ne grubi. Zlatni retriver ne sme delovati grubo. Oči su tamno obojene i imaju mekan izraz. Rep je ravan, obrastao dugom dlakom i pravi zastavicu. Ne sme biti držan visoko, a uopšte ne preko leđa. Gornja dlaka ne sme biti kovrčava, a pod njom je gusta poddlaka, koja ne propušta vodu. Boje: svi tonovi zlatne, krzno ne sme biti smede ili boje mahagonija.
    Visina - od 56 do 62 cm, težina - 29 do 32 kg.
    Ima dug životni vek.

  2. #2

    Odgovor: Zlatni retriver

    U toku lova donosi ustreljenu pernatu divljač. Pošto odlično pliva, koriste ga i u obraslim močvarnim predelima.
    Aktivan je i u hladnoj vodi, jer njegova poddlaka ostaje suva i topla. Simetrične i skladne građe, snažan je i aktivan pas.
    Poznat po svojoj odgovornosti, zlatni retriver je sjajan lovni pas, porodični kućni ljubimac i pas za izložbu.



    Kao porodični pas je, nadasve strpljiv, miran i privržen članovima svog čopora.
    Jako voli decu. Nije agresivan, a po naravi je oprezan.
    Zlatni retriver je druželjubiv i veseo pas, pouzdan i pas od poverenja.
    Lepo se slaže sa ljudima i drugim psima, bez netrpeljivosti.
    Ukrasan je pas i potrebno mu je puno slobode i bavljenja s njim.

    Spada u grupu najpametnijih pasa u svetu i sa lakoćom ispunjava pedesetak komandi, a sposobnost da uči ga čini idealnim pomoćnikom invalida. Često se koristi i kao pomoć slepima, u čemu se takodje pokazao kao izuzetno sposoban. Naučeno pamte za ceo život. U okviru obuke koja traje par meseci, u stanju je da zapamti zaista puno komandi - otvaranje frižidera i vrata, podizanje telefonske slušalice, guranje invalidskih kolica… Skoro sam čula i da se koristi kao pas tragač pri otkrivanju droge...

    Ima mio i spokojan karakter, sve oprašta ali biće i veoma hrabar ako treba da zaštiti.



    Eto, barem kada su psi u pitanju - pamet i lepota zaista mogu ići jedno sa drugim.
    Moja oduševljenost ovom rasom je nemerljiva, iako nikada nisam imala Zlatnog retrivera.

  3. #3

    Odgovor: Zlatni retriver

    Ova pasmina je postala zastitni znak pouzdanog, porodicnog psa.
    Posto se mnogo znao o njima, napisacu samo jedan tuzan istorijski podatak, vezan za njih. Naime, americka i britanska vojska ih je u II svj. ratu koristila kao "ziva torpeda" za potapanje neprijateljskih brodova. U dobi od 6 mjeseci do godinu-godinu i po, oni su intenzivno obucavani za podranjanje pod brodove (posto su najbolji plivaci i ronioci od svih pasmina). Kada dodje vrijeme za "misiju", opasali su ih eksplozivom i slali...
    Nikada se necu moci dovoljno nacuditi ljudskom bolesnom mozgu!

  4. #4

    Odgovor: Zlatni retriver - Golden Retriever

    Zlatni retriveri spadaju u rase koje su savršene za porodično okruženje.Veliki pas divnih proporcija, zlatni retriver je krupan, ali elegantan, sa suptilnom snagom i prefinjenošću pokreta. Njegova draga, srdačna priroda čini ga idealnim porodičnim psom koji naročito voli decu i puno igre, ali je i vrlo poslušan kada se pravilno obuči. Njegova poslušnost i stabilan karakter samo su neki od standardnih kvaliteta rase koja se sačuvala od nastanka sredinom 19-tog veka. Poreklo rase nastale relativno nedavno proteže se , međutim, mnogo dalje u prošlost do različitih predaka u smislu specifičnih fizičkih i mentalnih karakteristika koje su se kombinovale kako bi se dobila rasa koju danas poznajemo kao zlatni retriver. Stabilnog karaktera i blagosloven jednakim odnosom inteligencije i volje za učenjem, golden je spreman za obuku i briljira na ispitima poslušnosti.
    Sve je istina, znam iz iskustva!

  5. #5

    Odgovor: Zlatni retriver - Golden Retriever

    Zlatni retriver je najljepši pas...meni...ja imam svog Žileta...i najpametniji je retriver u komšiluku,jest da nema konkurenciju,pošto je jedini predstavnik svoje rase u mojoj ulici...šala...al iskreno i objektivno retriveri su idealni za djecu....i mnogo su lijepi i pametni psi...

  6. #6

    Odgovor: Zlatni retriver - Golden Retriever

    Igrom slučaja imam jednog lepotana i sve što je napisano o njima je tačno. Mada imati jednoga uz sebe je jedan doživljej koji se neda rečima opisati.



    Poruku je izmenio Hokejas, 13.04.2010 u 23:55
    Diplomata - To je onaj koji ti kae da ide do đavola na takav način da jedva čeka da počne putovanje.

Slične teme

  1. Labrador Retriver
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 22.01.2010, 01:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •