Nomen est omen!
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 66
  1. #1

    Nomen est omen!

    Da li znate sta znaci vase ime, ili imena vasih bliznjih? Sta znace imena Stevan, Marko, Jovan, Petar... ili, recimo, Natalija, Ksenija, Emilija? Da li to u Mirjani nesto mirise, ili je, pak, Mirjana sklona pomirenju? Da li je seka Persa adekvatan izraz za osobu sklonu unistenju? Ako znate objasnjenje nekog imena, slobodno ga iznesite na ovoj temi. Ime je znamenje! Da li verujete u to?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Nomen est omen!

    FILIP - onaj koji voli konje
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Nomen est omen!

    ono sto znam za svoje ime, tj. sto su mi rekli na krstenju, je da moje ime znaci "Dar od Boga" ili "bozanstvena"
    a za rodjenu sestru znam nesto da joj ime dodje kao kao "Zastitnica", nisam sigurna kako tacno
    Krek, krek.. Ne gudra

  4. #4

    Odgovor: Nomen est omen!

    Zanimljiva tema .Ne znam značaj mog imena,ali nedavno sam u razgovoru sa jednim strancem saznala da ime Danijel,na staro hebrejskom znači :Bog je moj sudija.Inače to je ime moga sina.Volela bi ako neko zna još nešto o poreklu i značenju tog imena da ostavi ovde post .

    Ana je ime moje ćerke,tumačenje vezano za ime Ana kako sam saznala je "Plemenita,milosrdna,blagodarna".U našem narodu,spominje se još od 11.veka.

    Inače kada sam bila dete,moja želja je bila da se zovem Ana,shvativši da je to u tom momentu bilo nemoguće,rekoh sebi,moja ćerka će se tako zvati .

    Zanima me zna li neko poreklo i značaj imena Hajnalka i Sonja ?
    Poruku je izmenio duga12, 18.04.2008 u 14:58

  5. #5

    Odgovor: Nomen est omen!

    NINA
    Značenje:
    Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog "Nina" koje može biti: ženski oblik od "Ninos" (Ninus) što je bilo ime legendarnog osnivača Asirskog carstva, muža Semiramide, ili od "Nina2 to je skraćeno od "loan(nina)" u značenju "nosilac svete blagodeti". Postoji mišljenje da je tepanje od Ninoslav, Antonina ili Katarina. Kalendarsko je ime.

    Najviše imenjaka nalazimo među tinejdžerima, a najmanje među osobama u šezdesetim godinama.
    Najviše osoba nazvanih Nina rođeno je devedesetih godina prošlog stoljeća.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Nomen est omen!

    evo jedan zgodan link..
    tu mozete proveriti znacenje vaseg imena..
    Znacenje vaseg imena
    Krek, krek.. Ne gudra

  7. #7

    Odgovor: Nomen est omen!

    HREBLJAN
    Značenje:
    Staro slavenosrpsko ime. Može biti porekla od osnove stare reči "hrliti (brzati)", u prenosnom značenju "plahovit, bujan, brz, koji žurno grabi napred". Oskudni istorijski izvori ne pružaju dovoljno podataka kada je tačno nastalo. Najranije do sada pisano svedočanstvo datira iz 13.veka što svedoči o njegovoj starini. Od ovog imena izvedeno je ime RELJA.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #8

    Odgovor: Nomen est omen!

    Ime: TAMARA

    Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Izvodi poreklo iz starohebrejskog "tamara u značenju "palma (urma)". Po uticajem ruskog jezika i kulture postalo je u novije vreme izuzetno popularno. Rusi su ga primili od Gruzina kod kojih je postojalo od starine. Naime, Tamara je bila gruzinska carica od 1184 - 1213. godine, na vrhuncu moći srednjevekovne Gruzije, opevana u narodnim pesmama, savremenica Nemanje i Stefana Prvovenčanog.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  9. #9

    Odgovor: Nomen est omen!

    moje ime oznacava sneg, snezna ... na ruskom je snjegurocka, na engleskom snow white, na francuskom blons nez...na italijanskom biancaneve....

    (i stvarno sam veoma bele puti ne mogu da pocrnim...i imam puno problema sa suncanjem (odmah izgorim itd) tako da kad idem na more ja uvek trazim hlad... eto da se malo izjadam)

    odakle potice...nemam pojma..u svakom slucaju je i ta bajka...
    ko bi mi znao reci?
    all we need is love...

  10. #10

    Odgovor: Nomen est omen!

    prolece...
    ...srce se nosi javno...

  11. #11

    Odgovor: Nomen est omen!

    Ukucam "etimologija imena" i ... spisak.Čudan,a kratakPogledam za svoje ime-tačno!Pogledam ovo - tačno.E,pa izvolite

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    FILIP - onaj koji voli konje

    Plus:
    Svi mi imamo svoje ime, dobivamo ga od roditelja nakon rođenja, a našeg se imena sjećaju i nakon što umremo - ime nas prati cijeli život. Što znači moje ime, koliko imamo imenjaka i gdje žive i kakvi su, pitanja su koja si često postavljamo. Štoviše, mnogi od nas vjeruju u staru latinsku poslovicu Nomen est omen - ime je znak, prema kojoj naše ime određuje i kakvi smo. Prema tome, Dobriše su dobri, Vedrane vedre, a ako se zoveš Srećko, onda si i sretan. Premda nije uvijek baš tako, ima nešto u tome.

    Ovaj portal je namijenjen svima nama koji smo radoznali i želimo saznati nešto više o imenu koje nosimo, ili o imenu neke drage osobe ili poznanika. Oni od nas koji će uskoro postati mamom ili tatom, na ovom portalu mogu početi istraživanje o željenom imenu svoga djeteta.

    Posebnu vrijednost ovoga portala čine njegovi brojni članovi, koji pomažu rasvijetliti značenje i misteriju imena, raspravljaju o imenima i druže se, ili se jednostavno zabavljaju.

    Marija Perić

    http://www.imehrvatsko.net/
    Poruku je izmenio Mish, 24.04.2008 u 00:16 Razlog: linkova je dosta, neka svako nađe značenje svog imena

  12. #12

    Odgovor: Nomen est omen!

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    ... Zanima me zna li neko poreklo i značaj imena Hajnalka i Sonja ?
    Hajnalka od Hajnal
    - koren imena je zora. Možeš da je zoveš i Zorica ako ti je tako lakše

    Madjari imaju svoje varijante nekih nama uobičajenih imena (kao i svi narodi uostalom) Pa tako možemo reći da su Šandor i Aleksandar imenjaci
    Laslo i Vladislav takodje
    Mikloš i Nikola bi prema svom Grčkom korenu trebali uvek da pobedjuju
    Sa ženskim imenima je isti slučaj
    Kod nas je uobičajeno Ljiljana, kod Madjara Žužana, a u Engleskoj Suzana

    Ime Sonja je kod nas došlo iz Rusije, i ono je Ruska varijanta imena Sofija (od Grčkog mudrost)

  13. #13

    Odgovor: Nomen est omen!

    Eve jos jedne Hajnalke

    Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Opšta imenica "zora" (početak dana, svitanje) uzeta je za lično ime. U staroslovenskoj mitologiji Zora je boginja jutra i svitanja. Kod starih Slovena značenje reči "zora" je "aurora, svanuće". Među balkanskim Slovenima posvedočeno je u najranijoj prošlosti. Tavorilo je dugi niz proteklih vekova da bi u 20. veku ponovo ušlo u širu upotrebu. Od ovog imena izvedena su imena Zoran, Zorana, Zorica, Zorka i Zorko.

    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  14. #14

    Odgovor: Nomen est omen!

    Iako postoje brojni sajtovi koji se bave etimologijom i onomastikom, cini mi se da ponekad ovoj problematici prilaze pojednostavljeno, ne ulazeci dublje u znacenje i nastanak licnih imena. Zato su doprinosi ucesnika na ovoj temi znacajni i ja ih pozdravljam....

    Po hriscanskoj tradiciji sve je pocelo od Adama i Eve. Da bi dosli do sustinskog znacenja imena Adam, Eva, Kajin, Avelj i Sit, podsetio bih vas na pricu o njima...

    Posle stvaranja sveta, Bog je stvorio prvog coveka - Adama od praha zemaljskog i kroz nos mu je udahnuo duh zivotni. Zatim je na istoku, u Edemu, nasadio rajski vrt raznolikim lepim drvecem koje je radjalo plodove za jelo, a medju njima, usred vrta, drvetom zivota i drvetom spoznaje dobra i zla. U Edemskom vrtu bio je i izvor koji je natapao vrt potrebnom vodom i koji se racvao u 4 reke: Fison, Geon, Hidekel i Eufrat.
    Bog je Adama nastanio u raju da ga obradjuje i cuva, ali zapretio mu je da moze jesti plodove sa svakog drveta, osim sa drveta spoznaje dobra i zla, jer ce u tom slucaju umreti. Samo da vas podsetim da je Bog stvorio Adama da vecno zivi. Adam je i pored svih zivotinja i ptica (kojima je sam dao imena), ipak bio usamljen i Gospd se sazalio pa je ucinio da Adam zaspi tvrdim snom i od njegovog rebra je napravio zenu. I tu vec pocinju problemi. Satana, u liku zmije, nagovorio je zenu, a ova Adama, da probaju ploda sa drveta spoznanja dobra i zla, nakon cega im se otvorise oci i spoznase da su goli i sakrise se pred Bogom. Zbog ovog, inace prvog greha, Bog je kaznio zmiju da se vuce na trbuhu i prasinu da jede dok je sveta i veka, a zenu Adamovu je kaznio tako da ima puno muka kada zatrudni i da sa mukom radja decu i da bude kao sto ce biti i sve zene pod vlascu svoga muza.
    Adamu je Bog rekao da zato sto je poslusao svoju zenu bude proklet tako sto ce s mukom obradjivati zemlju dok se u nju ne vrati, jer je od nje i stvoren. Zatim ih je isterao iz raja, a Adam je zeni dao ime Eva. Ispred rajskih vrata Bog postavi Heruvima s plamenim macem, da cuva put ka drvetu zivota, da se Adam, ili neko od njegovih potomaka ne bi vratio i probao plod njegov i opet postao besmrtan.
    Adam i Eva ubrzo dobise sina Kajina, pa zatim i sina Avelja. Kada su porasli Avelj je postao pastir, a Kajin ratar. Kad prinesose Bogu plodove svoga prvog rada, Kajin letinu, a Avelj stoku, Gospod pogleda Avelja i na njegov prinos, a na Kajina i na njegov prinos i ne pogleda. Kajin, ljubomoran, zbog toga je u polju ubio svoga brata, zbog cega ga je Bog prokleo i kaznio da mu zemlja ne radja ploda i da se potuca po svetu i jos je ucinio znak na njemu da ga neko ne ubije i da se zna da je ubio brata svoga.
    Kasnije Adamu Eva rodi jos jednog sina kojemu nadenuse ime Sit. I tek od rodjenja Sitovog sina Enosa poce da se priziva ime Gospodnje...

    Objasnjenje imena je sledece:
    - Adam je hebrejsko ime i oznacava nekog ko je napravljen od zemlje i to crvene,
    - Eva na hebrejskom znaci - majka zivota, odnosno - zivot,
    - Kajin znaci - dobitak,
    - Avelj je rec koja oznacava plac, tastinu, prividjenje,
    - Sit znaci temelj.

    Nije ni cudo sto se prvi covak zvao Adam jer je i napravljen od crvene zemlje. Logicno je sto Eva znaci zivot, jer zena radja i daje nove zivote. Kajinovi potomci su postali kovaci i razne zanatlije, tako da se moze reci da je Kajin dao ljudima vatru i time ucinio dobitak za njih, a to mu i ime znaci. Tastina, a to je ime Aveljovo, je uzrok mnogih nedaca medju ljudima. Receno je da Sit znaci temelj, kao i to da se od njegovog sina pominje ime Gospodnje, pa se moze reci da je on u stvari temelj hriscanstva...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Nomen est omen!

    Sandra-na grčkom-zaštitnica čovečanstva
    Ćuti i prenesi dalje....

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •