Znamenitosti vašeg grada/sela
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 34

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Znamenitosti vašeg grada/sela

    Po čemu je vaš rodni vojvođanski grad ili selo poznato?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    rodni grad mi bas nije u vojvodini, ali poznat je po luci i fuficama u toj istoj, jednoj prastaroj staroj gradini iz doba hrista (koja godina vise manje) i stadionu po sred stijenčuge. a ovaj grad sto mi nije rodjeni, a u vojvodini je, a sad mi je vec kao rodjeni, (ovo sam bas fino objasnila ) poznat je po fijakeru, vinu, sunki, bođošima i biciklovima.
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    rodni grad mi bas nije u vojvodini, ali poznat je po luci i fuficama u toj istoj, jednoj prastaroj staroj gradini iz doba hrista (koja godina vise manje) i stadionu po sred stijenčuge.
    nemoj da zaboravish da spomenes da je taj grad poznat i po kosom tornju
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Ovo selo pripada opstini mog rodnog grada, pa ga nekako smatram za svoje. Turija je poznata po kobasicijadi koja se odrzava svake godine poslednjeg vikenda u februaru. Nasi Turinci svake godine produzavaju duzinu kobasice za jedan metar, i tako iznova i iznova postavljaju svetski rekord Do sada najveca kobasica bila je dugacka 2020 metara!


    Kobasicijada traje tri dana. Na bini u centru ispred mesne zajednice gostuju kulturno-umetnicka drustva iz raznih mesta, organizuje se tombola, kao i takmicenje u najbrzem jedenju kobasica. Posetioc koji je presao najvecu kilometrazu da bi dosao u Turiju kao nagradu dobija onoliko kilograma kobasica koliko je i sam tezak. Obavezni su luna park, zive svirke, pune kafane i odlican provod!!!

    Evo, promenila sam potpis

  5. #5

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Moj rodni grad je poznat po prvim Danima Piva u našoj državi , po monotoniji, po kolektivnom nezadovoljstvu naroda i po tome što su svi koji su mogli pobegli iz njega. Ja u njemu ne živim više od 6 godina, ali mi se čini da ga od kako smo se rastali više volim nego dok sam živela u njemu. Tako to ide verovatno.

    Elem, jedna od najinteresantnihih gradjevina u mom rodnom gradu - Most na suvom! Ostao bez reke kada je Begej pregradjen i u tom delu grada pretvoren u jezero.

    Na žalost, nisam pronašla lepšu sliku, te ukoliko ovde ima Zrenjaninaca (a znam da ima ) neka me neko slobodno dopuni.



    A ovaj grad u kom sam živela prethodnih 5 godina ima posebno mesto u mom životu i o njemu će mnogi pisati... kao i o ovom u kom se trenutno nalazim, i u kom ću verovatno i ostati.



  6. #6

    02 Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Mogu samo da napišem da je to Muzej hleba, u koji dolaze sa svih mogućih i nemogućih strana, ali ga meštani slabo posećuju..
    Btw: odlutala sam malo u selo u kome sam živela pre 6 - 7 godina.

    Potrudiću se da ubacim slike, mesto je veoma bajkovito...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  7. #7

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    rodni grad mi bas nije u vojvodini, ali poznat je po luci i fuficama u toj istoj, jednoj prastaroj staroj gradini iz doba hrista (koja godina vise manje) i stadionu po sred stijenčuge. a ovaj grad sto mi nije rodjeni, a u vojvodini je, a sad mi je vec kao rodjeni, (ovo sam bas fino objasnila ) poznat je po fijakeru, vinu, sunki, bođošima i biciklovima.
    Kao da pricas o Somboru

    Moj grad je najpoznatiji po svom zelenilu. Posle Los Angelesa je drugi grad na svetu po proporciji drvo-covek.
    To je poprilicno naruseno vadjenjem svih platana sa glavne ulice zbog renoviranja...



    Na zalost, nemam sliku konacno povadjenog drveca iz korena

    U Somboru mozete videti i oblake u obliku zmajeva



    Cardake


    Panorama, gde se moze primetiti zastupljenost drveca u gradu.



    u somborskoj Zupaniji nalazi se najveca slika - ulje na platnu - u zemlji, delo Ferenca Ajzenhuta "Bitka kod Sente".



    Lepo je to jednom rekao Nikola Maširević:
    "Ko se makar jednom fijakerom vozao po Somboru, zavoleo je jako njegove sokake: Pa još ako je to bilo u maju... Friško zeleno, ni preterano toplo, ni 'ladno, miriše Venac...Onaj naš, što se plete od varoških kuća, nekol'ko redi bođoša, lipe i kestena i četir' široka sokaka svilene kocke... Odozdo se dodaju dva – tri arteska bunara, a odozgo puste vrapci, grlice, golubovi i laste – samo pred kišu... Tek onda se zakajase riđani, žeravi i čilaši i njima dometnu fijakeri, da malko klamparaju...
    Svetlucaju sećanja i namernik lepo može da vidi... Gradsku kuću, Gimnaziju, Galeovu kuću, Grašalkovićevu palatu, Pašinu kulu, Kapelu Svetog Nepouka, Krušperovu kuću, Svetođurđevski hram, Vajdingerovu palatu, Kronić palatu, Sokolski dom, Županiju, Crkvu svetog Stjepana kralja, Biblioteku, Gradski Muzej i Pozorište, Kuću Lazine Julijane Palanački... I još ko zna koliko bi fijakerskih štacija valjalo iskajasiti da se sva zdanja varoška obiđu...
    Obitavališta prošlosti u nama su neuništiva zato što se uspomene na nekadašnje stvari ponovno doživljavaju kao sanjarenja. Vekuju i samuju zdanja još onoliko poetično i bajkovito koliko je u nama ostalo onog sjaja u očima kada smo ih prvi put videli nekih dalekih lepih dana."

    Na sledecim sajtovima se moze procitati vise o Somboru, koga interesuje...

    na prvom mestu http://www.somborvaros.org/ jer je ovo najinformativniji sajt o Somboru.
    http://www.soinfo.org
    http://www.vojvodina.com/gradovi/som...geografija.htm

    I naravno, somborsko pozoriste. Jedno od najpoznatijih i najkvalitetnijih u zemlji.
    http://www.npozoristeso.co.yu/srp/pocetna.htm

    Ovo nije put do Albukerkija

  8. #8

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Po čemu je vaš rodni vojvođanski grad ili selo poznato?
    Poznat je po nafuranim limancima.

  9. #9

    02 Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    U Pancevu se nalazi najstarija pivara na balkanu, ima kafane gde se svira iskljucivo tamburica i kukle svetiljke, takodje ima Svetog Floriana koji cuva grad od pozara i poplava. Poznat i po tome sto ima juznu industrisku zonu, sto je vazduh zagadjen i sto su iz njega pobegli svi koj su to mogli

    Prilog 204 NA SLICI SU KUKE STRAZARI KOJE SE NALAZE NA USCU TAMISA U DUNAV

  10. #10

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Moje mesto neko zove grad, neko selo
    Poznato nekim ljudima po pivu Lav



    a opet neko voli kulturu, pa poznati smo po Dvorcu Dunđerski



    Mada svi zajedno smo ponosni naj, naj više na Dunav


  11. #11

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Hm po cemu je poznat Kovin , po Neuropsihijatriskoj bolnici.

  12. #12

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Matica Srpska, jedna od najstarijih kulturnih institucija u Srbiji. Zvanicno otvorena za citaoce 26.avgusta 1836. godine


    neunistiva zlojebaba!

  13. #13

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Mnoge su znamenitosti ovog plemenitog grada...


    Ime mu čine dve reči - NOVI i SAD, koje ga već i time označavaju novim rasadnikom ljudskog stvaralaštva. To je grad brzih promena, podjednako takav u očima svojih gostiju i svojih stanovnika.

    Neke od znamenitosti Novog Sada su:




    SAT NA TVRĐAVI - Da bi se iz daljine videlo koliko je sati, mala kazaljka pokazuje minute a velika sate. Potiče iz XVIII veka, kada je zamenjena stara manja kula, u kojoj je bio isti satni mehanizam. Prečnik satnih krugova je dva metra.






    SINAGOGA Izgrađena 1906. po projektu arhitekte Lipota Baumhorna, u stilu mađarske secesije. Zbog izuzetne akustičnosti, koristi se kao koncertna dvorana. U objektu se ne vrše religiozni obredi. Jevrejska 11.



    KULTURNE ZNAMENITOSTI



    U Novom Sadu se održava (svake godine u maju) Sterijino pozorje (osnovano 1956), Međunarodni trijenale pozorišta u fotografskoj umetnosti, Međunarodni trijenale scenografije i kostimografije, Međunarodni trijenale pozorišne knjige i periodike.


    Od ostalih kulturnih manifestacija svakako su važne: "Leto u sinagogi", Zmajeve dečje igre (svake godine u junu), "Zlatno oko" međunarodna izložba umetničke fotografije, Festival fotografskog i video stvaralaštva Vojvodine, Festival podunavskih zemalja "Oj, Dunave, Dunave plavi", "NOMUS" Novosadske muzičke svečanosti, Međunarodni festival uličnih svirača, INFANT - Internacionalni festival alternativnog i novog teatra, Džez festival -INTERZONE, "Džez metronom", Egzit-fest, "Štrand fest", "Zlata brana" - smotra dečjeg folklora Slovaka, "Zlatno zvonce", "Zlatna tamburica", Festival duhovne muzike, Festival jugoslovenskog igranog filma, "Fokus" - izbor filmova sa FEST-a.
    neunistiva zlojebaba!

  14. #14

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Moj rodni grad je poznat sirom sveta po Tarkett-u i Nektaru nije svejedno

  15. #15

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    ...po rodnoj kući j.j.zmaja...pandurskoj školi i institutu...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Abeceda sela
    Autor pedja.gogic u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 05.11.2019, 18:16
  2. Moj rođak sa sela
    Autor Lilith_021 u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:53
  3. Beočin i sela opštine beočinske
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 10:42
  4. Istorija vašeg grada / sela
    Autor Invisibleman u forumu Istorija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 20.09.2013, 11:28

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •