Znamenitosti vašeg grada/sela - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 34
  1. #16

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    ...po rodnoj kući j.j.zmaja...pandurskoj školi i institutu...

  2. #17

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    O mom rodnom gradu, već je bilo reči na ovom topic-u.
    A grad u kome živim...
    Na zvaničnom sajtu može se videti mnogo toga.
    Šta je to što bih ja izdvojila?

    Ovo je prvi susret sa Beogradom, sa sremačke, vojvodjanske strane... I to je najlepši prilaz Beogradu.



    Trg Nikole Pašića, sa prelepom fontanom i Skupštinom...



    Naravno, Kalemegdan sa reke... i Despotova kapija, jedna od najlepših...





    Crkva Ružica, takodje na Kalemegdanu.... i Kapela Svete Petke.





    Stari dvor... poznat po Majskom prevratu 1903, kada su ubijeni Kralj Aleksandar i Kraljica Draga... U ovom zdanju je danas Skupština Grada... ispred koje se dočekuju košarkaši, odbojkaši, Marija Šerifović... I novi, Beli dvor na Dedinju.



    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  3. #18

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Nema sex-a bez Carnex-a.

    Grad na dlanu pesnika, Olimp u ravnici ...
    a ponajviše je poznato industrijsko mesto,
    gde donekle i kultura uz pomoć par okupljanja/festivala još uvek nekako preživljava ali jedva.

    Odabrao sam ovu razglednicu jer je veoma retka, potiče iz doba IIWW a na njoj još uvek ima detalja koji postoje, to su bivši Vatrogasni dom i najstarija gimanzija na Balkanu.
    Poruku je izmenio simke, 16.09.2007 u 10:22

  4. #19

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat nattydread kaže: Pogledaj poruku
    rodni grad mi bas nije u vojvodini, ali poznat je po luci i fuficama u toj istoj, jednoj prastaroj staroj gradini iz doba hrista (koja godina vise manje) i stadionu po sred stijenčuge. a ovaj grad sto mi nije rodjeni, a u vojvodini je, a sad mi je vec kao rodjeni, (ovo sam bas fino objasnila ) poznat je po fijakeru, vinu, sunki, bođošima i biciklovima.
    Kao da pricas o Somboru

    Moj grad je najpoznatiji po svom zelenilu. Posle Los Angelesa je drugi grad na svetu po proporciji drvo-covek.
    To je poprilicno naruseno vadjenjem svih platana sa glavne ulice zbog renoviranja...



    Na zalost, nemam sliku konacno povadjenog drveca iz korena

    U Somboru mozete videti i oblake u obliku zmajeva



    Cardake


    Panorama, gde se moze primetiti zastupljenost drveca u gradu.



    u somborskoj Zupaniji nalazi se najveca slika - ulje na platnu - u zemlji, delo Ferenca Ajzenhuta "Bitka kod Sente".



    Lepo je to jednom rekao Nikola Maširević:
    "Ko se makar jednom fijakerom vozao po Somboru, zavoleo je jako njegove sokake: Pa još ako je to bilo u maju... Friško zeleno, ni preterano toplo, ni 'ladno, miriše Venac...Onaj naš, što se plete od varoških kuća, nekol'ko redi bođoša, lipe i kestena i četir' široka sokaka svilene kocke... Odozdo se dodaju dva – tri arteska bunara, a odozgo puste vrapci, grlice, golubovi i laste – samo pred kišu... Tek onda se zakajase riđani, žeravi i čilaši i njima dometnu fijakeri, da malko klamparaju...
    Svetlucaju sećanja i namernik lepo može da vidi... Gradsku kuću, Gimnaziju, Galeovu kuću, Grašalkovićevu palatu, Pašinu kulu, Kapelu Svetog Nepouka, Krušperovu kuću, Svetođurđevski hram, Vajdingerovu palatu, Kronić palatu, Sokolski dom, Županiju, Crkvu svetog Stjepana kralja, Biblioteku, Gradski Muzej i Pozorište, Kuću Lazine Julijane Palanački... I još ko zna koliko bi fijakerskih štacija valjalo iskajasiti da se sva zdanja varoška obiđu...
    Obitavališta prošlosti u nama su neuništiva zato što se uspomene na nekadašnje stvari ponovno doživljavaju kao sanjarenja. Vekuju i samuju zdanja još onoliko poetično i bajkovito koliko je u nama ostalo onog sjaja u očima kada smo ih prvi put videli nekih dalekih lepih dana."

    Na sledecim sajtovima se moze procitati vise o Somboru, koga interesuje...

    na prvom mestu http://www.somborvaros.org/ jer je ovo najinformativniji sajt o Somboru.
    http://www.soinfo.org
    http://www.vojvodina.com/gradovi/som...geografija.htm

    I naravno, somborsko pozoriste. Jedno od najpoznatijih i najkvalitetnijih u zemlji.
    http://www.npozoristeso.co.yu/srp/pocetna.htm

    Ovo nije put do Albukerkija

  5. #20

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Senta je poznata po jedinstvenoj gradskoj kuci, sencanskoj bitci,a ponajvise po Sencanima - Stevan Sremac, Jovan Djordjevic, Stevan Raickovic, Matija Beckovic, Bojan Pajtic

  6. #21
    E pa vidim ljudi,niko ne spomenu Suboticu...Ne bih ja baš opširno o istoj,pošto sam tu nekih 12 godina (dođoh iz ne tako dalekog ali fantastičnog Sombora).Meni je Subotica fantastična samim tim što je stari grad.....ali ni na jednom forumu nisam mogao da nađem nikoga ko može da kaže Gde je tačno strogi centar Subotice ... Uspeh napokon saznati i za koji dan ćemo postaviti i sliku... nećete verovati .. Mislim da je su grad koji zaslužuje da se o njemu piše danima...i danima...Pozz
    Poruku je izmenio simke, 25.12.2007 u 20:41 Razlog: više od nekoliko razloga
    AcikaUZIVO

  7. #22

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Iz Srpskog Itebeja je familija Crnjanski, a iz Novog Itebeja pisac Deak Ferenc.
    1941-e su novoitebejski regruti spasili miniranja Veliki gvozdeni most u Bečkereku. U Novom Itebeju su uvek bili dobri ciganski svirači.
    U Novom Itebeju (Bikišu) ćete naći bistu Košut Lajoša postavljene 1905-e.
    Itebej se prvi put pominje 1219-e u papskim registrima dekadnog poreza. To je bio prvi Itebej, po imenu Withubu. Izgovaralo se Itöbö - ö se izgovara kao kad zajedno izgovarate oe.
    Drugi itebej je Srpski Itebej - naseljen negde oko 1780-e, a treći Itebej je Novi Itebej, naseljen 1786-e. Prvi Itebej je postojao negde do 1700-e.
    Dani Itebeja svake godine u avgustu - takmičenje u kuvanju paprikaša od petla..
    pišem svašta, jel?
    Tu je i reformatska crkva u Novom Itebeju sagrađena od 1861 do 1866.
    Poruku je izmenio simke, 06.01.2008 u 07:59 Razlog: font, zbog čitljivosti ...

  8. #23

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    ...
    pišem svašta, jel?
    ...
    Ni u kom slučaju, zanimljivo je ali bi mogao biti malo precizniji. Slobodno opiši naselja, volemo mi da čitamo a možda svratimo negde na kafu pa da ne budemo neupućeni.

    Mene si skoro uspeo da zbuniš sa tim prvi, drugi, treći Itebej ... još da si napisao da ima četvrti i peti izašao bih u dvorište da vidim da se nije pojavio neki u blizini

    Pošto si me zaintrigirao pogledao sam malo po netu, tj. na Википедији, pa sam pronašao da piše kako se i jedan i drugi Itebej nalaze u opštini Žitište u Srednje-banatskom okrugu.

    Novi Itebej

    Srpski Itebej


    Pronađoh jednu identičnu rečenicu koja je upotrebljena u oba opisa i važi i za jedno i za drugo naselje: ''u poslednja tri popisa, primećen je pad u broju stanovnika.''

    Treba malo da poradite da se to promeni.
    Džaba su to stara i poznata naselja ako jednog bliskog dana ostanu samo starci u njima.

  9. #24

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Kad idete u Itebej, prvo prođete kroz Novi Itebej, i usput u centru zakačite krčmu kod Buke (jeste, ima tamo buke posle par piva , al se i čovek zove Buka), ili uveče klub prostoriju Sportskog Dr. Bega. A vikendom tu je i disko "omladinske zadruge" hehe.. A na kraju sela naćićete "Sing-Sing" kafić mog druga Čilag Rolija (ime mu Čilag=Zvezda, lokalna fudbalska ). Pa za 100 metara pređete u Srpski Itebej, gde vam je u centru "Bolji Život", ako ste sumorni, pa bi da vidite svoj život kroz poharku itebejske šljivovice. Tu vam je i "Pink" kafić sa najmodernijom muzikom.
    Ako biste ipak "lokalnu" muziku, naručite cigane Vadas familije, i oni će da vam pevadu na svakom jeziku.
    Znamenitost jeste i gostoprimljivost domaćina. U oba Itebeja problem nije u negativnom priraštaju, nego u odseljavanju.

  10. #25

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Ma, moja DVA sela su vam ko ona Baranda, samo malo življa!
    DVA sela moja, to su vam Novi i Srpski Itebej...

  11. #26

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela


    Hram Vaznesenja Gospodnjeg u Adi je ponos naseg mesta.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  12. #27

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Baranda je dosta ziva, samo je predstavljena iz malo drugacijeg ugla. Inace, moje selo je naj lepse :D

  13. #28

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Citat Tami80 kaže: Pogledaj poruku

    Hram Vaznesenja Gospodnjeg u Adi je ponos naseg mesta.
    Tako i izgleda. hehe

  14. #29

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela

    Da neko ne bi pogresno shvatio, da objasnim. Mislio sam da na fotografiji , sem hrama, nema nista posebno sto bi bilo za ponos. Ali glupa je sala, u sustini. Ako sam nekog uvredio, izvinjavam se.
    Ispao sam kao jedan od neprijatelja iz tvog potpisa.

  15. #30

    Odgovor: Znamenitosti vašeg grada/sela




    I uvek me je fascinirao pogled na krovove u majuru, starom delu Petrovaradina





    U prolece,ponosan u svoj svojoj lepoti, stari sat ...



Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Abeceda sela
    Autor pedja.gogic u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 05.11.2019, 18:16
  2. Moj rođak sa sela
    Autor Lilith_021 u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:53
  3. Beočin i sela opštine beočinske
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 10:42
  4. Istorija vašeg grada / sela
    Autor Invisibleman u forumu Istorija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 20.09.2013, 11:28

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •