Zašto autonomnih pokrajina nema Mađarska, ili Hrvatska, Bugarska, Rumunija, Grčka itd.? Sve ove države prošle su teške dane, isto kao što i Austrija posle 45-e, ali tamo nikome ne dolazi (ili je dolazilo) na um da se odvaja. Koliko bi Slavonci, koji su bili kraljevina nezavisno od ostale Hrvatske, imali razloga da traže nekakvu posebnost, ili Dalmatinci koji su bili kraljevina do 1918. godine i u sastavu austrijskog dela, za razliku od Hrvatske i Slavonije koje su bile u sastavu ugarskog? Zamislimo Dalmaciju i njihov turizam i koliko ostala Hrvatska dobija iz tog turizma..)

Jedino Srbima trpa se priča da odvajanje garantuje bolji ekonomski prosperitet, te kao argument nudi se samo kako u Beogradu kradu vojvođanski novac. Moji dragi, Srbi kakvi su danas - vidi baš ovu temu - u takvom slučaju onda neće Beograd da krade, nego Novi Sad ima da krade..)

Bugarska je ušla u EU, ali ima manji bdp od Srbije. Grčka ima četiri puta veći bdp od Srbije, ali prosečna plata tamo iznosi oko 700. A šta bi mi sada hteli, da u Srbiji imamo ekonomski standard Nemačke ili Austrije? Pa ovo za dvadeset godina nisu uspele ni Poljska, Češka, Slovačka itd., a Srbija ili Vojvodina van Srbije ima da uspe? Malo morgen kad bi se lagali..

I šta ima Vojvodine osim poljoprivrede? Jeste da je Vojvodina žitnica Srbije, ali Vojvodina nije žitnica EU. EU ima dovoljno i više hrane nego što Vojvodina može ikad da ponudi. Ja u austrijskoj prodavnici mogu da biram između trideset vrsti hleba, za kifle, lepinje i ostalo da ne govorim, i mogu da biram između deset vrsti običnog mleka, sa 1% masnoće, ili 3% masnoće, ili bez laktoze itd.; takva Austrija samo čeka na vojvođansku hranu) Ako Austrijanci imaju interes za neku privredu iz Srbije, onda za industriju, za gvožđe, metal i slično, a ovoga ima najviše u centralnoj Srbiji.

A evo navešću i jedan primer u vezi Vojvodine - nemačko preduzeće Knorr Bremse (proizvode pumpe, ventile itd.), tj. austrijska sekcija u gradu Mdling, tad pod vođstvu jednog Petrika koji je bio Jehovista, htelo je da prebaci deo produkcije u Vojvodinu. Znate li odgovor Vojvođana? Bio je prilično ovakav: "A, super! ali hoćemo iste plate kao u Austriji!" I doviđenja.... I onda je Vojvođanima Beograd kriv. E moji Vojvođani, to tako ne ide. Niko vam neće davati plate kao što u Austriji ili Nemačkoj, pa čak ni pola, jer onda nemaju potrebu da sele proizvodnju iz svojih zemalja u vašu. A onaj Francuz mali Napoleon mađarskog porekla već zahteva da francuske industrije poput renault ili peugeot vrate svoju proizvodnju iz istočne Evrope u Francusku. Za Italiju nećemo ni da govorimo, tamo su neofašisti već u sastavu koalicione vlade i imaju četiri ministarstva, te i gradonačelnika Rima.. Malo zadrma i nema više globalizma i evropske solidarnosti.

U takvom svetu najbolja je garancija jedna stabilna država, i ona se ne dobija time što se delimo.