State of VOJVODINA ? - Strana 68

Prikaz rezultata glasanja: Da li bi Vojvodini bilo bolje da je nezavisna drzava?

Učesnika ankete do sada
464. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da, svakako

    191 41.16%
  • Eventualno, uz posledice

    21 4.53%
  • Nisam siguran/na

    37 7.97%
  • Ne, nikako

    215 46.34%
Strana 68 od 87 PrvaPrva ... 1858666768697078 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1,006 do 1,020 od ukupno 1300
  1. #1006

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Zašto autonomnih pokrajina nema Mađarska, ili Hrvatska, Bugarska, Rumunija, Grčka itd.? Sve ove države prošle su teške dane, isto kao što i Austrija posle 45-e, ali tamo nikome ne dolazi (ili je dolazilo) na um da se odvaja. Koliko bi Slavonci, koji su bili kraljevina nezavisno od ostale Hrvatske, imali razloga da traže nekakvu posebnost, ili Dalmatinci koji su bili kraljevina do 1918. godine i u sastavu austrijskog dela, za razliku od Hrvatske i Slavonije koje su bile u sastavu ugarskog? Zamislimo Dalmaciju i njihov turizam i koliko ostala Hrvatska dobija iz tog turizma..)

    Jedino Srbima trpa se priča da odvajanje garantuje bolji ekonomski prosperitet, te kao argument nudi se samo kako u Beogradu kradu vojvođanski novac. Moji dragi, Srbi kakvi su danas - vidi baš ovu temu - u takvom slučaju onda neće Beograd da krade, nego Novi Sad ima da krade..)

    Bugarska je ušla u EU, ali ima manji bdp od Srbije. Grčka ima četiri puta veći bdp od Srbije, ali prosečna plata tamo iznosi oko 700. A šta bi mi sada hteli, da u Srbiji imamo ekonomski standard Nemačke ili Austrije? Pa ovo za dvadeset godina nisu uspele ni Poljska, Češka, Slovačka itd., a Srbija ili Vojvodina van Srbije ima da uspe? Malo morgen kad bi se lagali..

    I šta ima Vojvodine osim poljoprivrede? Jeste da je Vojvodina žitnica Srbije, ali Vojvodina nije žitnica EU. EU ima dovoljno i više hrane nego što Vojvodina može ikad da ponudi. Ja u austrijskoj prodavnici mogu da biram između trideset vrsti hleba, za kifle, lepinje i ostalo da ne govorim, i mogu da biram između deset vrsti običnog mleka, sa 1% masnoće, ili 3% masnoće, ili bez laktoze itd.; takva Austrija samo čeka na vojvođansku hranu) Ako Austrijanci imaju interes za neku privredu iz Srbije, onda za industriju, za gvožđe, metal i slično, a ovoga ima najviše u centralnoj Srbiji.

    A evo navešću i jedan primer u vezi Vojvodine - nemačko preduzeće Knorr Bremse (proizvode pumpe, ventile itd.), tj. austrijska sekcija u gradu Mdling, tad pod vođstvu jednog Petrika koji je bio Jehovista, htelo je da prebaci deo produkcije u Vojvodinu. Znate li odgovor Vojvođana? Bio je prilično ovakav: "A, super! ali hoćemo iste plate kao u Austriji!" I doviđenja.... I onda je Vojvođanima Beograd kriv. E moji Vojvođani, to tako ne ide. Niko vam neće davati plate kao što u Austriji ili Nemačkoj, pa čak ni pola, jer onda nemaju potrebu da sele proizvodnju iz svojih zemalja u vašu. A onaj Francuz mali Napoleon mađarskog porekla već zahteva da francuske industrije poput renault ili peugeot vrate svoju proizvodnju iz istočne Evrope u Francusku. Za Italiju nećemo ni da govorimo, tamo su neofašisti već u sastavu koalicione vlade i imaju četiri ministarstva, te i gradonačelnika Rima.. Malo zadrma i nema više globalizma i evropske solidarnosti.

    U takvom svetu najbolja je garancija jedna stabilna država, i ona se ne dobija time što se delimo.

  2. #1007

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Carski kaže: Pogledaj poruku
    I šta ima Vojvodine osim poljoprivrede?
    A šta ima Srbija osim Vojvodine?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  3. #1008

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    A šta ima Srbija osim Vojvodine?
    Centralna Srbija (vjerovatno si na to mislio) i Vojvodina su jedno tijelo.

  4. #1009

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    A šta ima Srbija osim Vojvodine?
    Пуну државу будала и малоумника које треба ухапсити или стрељати за пример на трговима највећих српских градова!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  5. #1010

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    A šta ima Srbija osim Vojvodine?

    A šta ima Vojvodina osim Srbije? Isto ti dođe...

    Bitno nije šta ima Srbija, nego da li smo ljudi. Priznajem da sam protiv jedne autonomne pokrajine Vojvodine, jer ne vidim smisao za takvu autonomiju. Jer kome autonomija, Srbima od Srba? Ako smo mišljenja da Srbiji treba regionalizacija, onda je treba učiniti za celu Srbiju, znači regionalizaciju u ravnopravne regione poput Švajcarske.

    Ako govorimo da Vojvodina idržava siromašnije krajeve Srbije (sa obzirom da obaveza bogatijih treba da bude da pomognu siromašnijima) - 1. bogatiji krajevi Vojvodine izdržavaju istovremenom siromašnije krajeve Vojvodine, 2. sutra ako Srbija postane član EU, i Vojvodina kao -neto-primaoc ima da dobija novac od npr. Austrije koja je -neto-davaoc. Pa sad po logici jednog Čanka: zašto moji porezi, koji ja radim u Austriji, da idu Vojvodini?

    Priče poput "hoćemo svoje" možemo da primenimo na svako selo bilo gde na svetu, te i u samom selu, za svako domaćinstvo: "Sebi mogu sve sam da obezbedim, zašto dakle da plaćam poreze državi? Policija nije nikad tu kad zatreba, sudstvo ne funkcioniše, gradska vlast takođe... pa hajde da osnujem državu Ulica Zmaj Jovana br. 3!"

    Jesam za Vojvodinu kao regiju, ali to sa autonomijom za moj pojam služi jedino da se ljudi dele. Ovo vidim i u Austriji gde jedni iz jedne pokrajine često nisu poželjni u drugoj pokrajini... Malograđanski prostatluk, ili što u Beču vele: provincijalistički suderantizam (suderant = kverolant). Samo, ipak, Austrija je drugačija uređena od Srbije, ona je savezna država sastavljena od devet pokrajina, sa nadležnostima na saveznom nivou i na pokrajinskom nivou. No ako austrijski model želimo da privedemo na Srbiju, onda i Srbija treba da bude sastavljena od više pokrajina i ne jedino od centralne Srbije i Vojvodine, sa jasnim funkcijama savezne države i pokrajina. Međutim, austrijske pokrajine imaju istoriju, neke postoje vekovima a druge više od hiljadu godina. One imaju svoje istorijske granice, svoje istorijske osobenosti itd. Jedino Beč i Gradišće, bivša Nemačko-zapadna Mađarska (nem. Deutsch-Westungarn), kao pokrajine su mlađe od sto godina. Beč je izdvojen iz takozvane Donje Austrije 1922. godine, a Gradišće stvorena je i pripojena Austriji 1921. godine, dotad je bila mađarska. Srbija opet ima istorijske regije, poput Mađarske, ali nema istorijske pokrajine.

    Jasno je da imamo zajedničnosti, sa Mađarima, Austrijancima itd., i treba da radimo na zajedničnosti, ali ne time što bi se odvajali od samih sebe. Ako želimo u svet, tj. u jedinstven svet, mora se imati i jedinstvena kuća. Naveo sam primer sa Beogradom i da je pola Beograda sama Vojvodina, time je i vojvođanski deo Beograda sa nekih pola miliona "Vojvođana" najveći vojvođanski grad odn. gradsko naselje. Ako lokalni vojvođanski patriotizam ne udari rukom na sto govoreći da je Beograd Vojvodina, onda mi taj patriotizam za ništa ne služi, to je patriotizam zevanje u vetar.

  6. #1011

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Шта год ви мислили, доказивали више или мање ваше ставове, река се не може зауставити. Проћи ће и ових 10-20 година и ВОЈВОДИНА ће бити држава....

  7. #1012

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat churug67 kaže: Pogledaj poruku
    Шта год ви мислили, доказивали више или мање ваше ставове, река се не може зауставити. Проћи ће и ових 10-20 година и ВОЈВОДИНА ће бити држава....
    Ne moze se desiti da se reka zaustavi, ali pojedine reke mogu da presuse

  8. #1013

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Srbiji treba regionalizacija, i to takva da Vojvodina (ili Srem, Banat i Backa; u zavisnosti od modela) imaju ni vecu ni manju autonomiju u odnosu na ostale regione. Nema razloga da Vojvodina ima povlascen polozaj u odnosu na bilo koji drugi deo Srbije. O nezavisnosti tek ne moze biti reci.


  9. #1014

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Srbiji treba regionalizacija, i to takva da Vojvodina (ili Srem, Banat i Backa; u zavisnosti od modela) imaju ni vecu ni manju autonomiju u odnosu na ostale regione. Nema razloga da Vojvodina ima povlascen polozaj u odnosu na bilo koji drugi deo Srbije. O nezavisnosti tek ne moze biti reci.



    ...ali nama razloga ni da bude u losijem polozaju od drugih-ja to iz BG se
    javljam...

  10. #1015

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ne moze se desiti da se reka zaustavi, ali pojedine reke mogu da presuse
    Reke koje presuše obično se vrate kao bujica.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #1016

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    I za Drittes Reich govorili su da će hiljadu godina da postoji..

    U Vojvodini dovoljno je da ponovo glasaju za SNS, SRS itd., i nema ništa od novog statuta ni do nekakve pseudo-državnosti. Zbog toga smatram isto za glupost da se recimo novi statut rešava kroz skupštinu i nekakve mandatare koji danas jesu a sutra nisu. Ali ovo, izgeda, jeste tipično srpsko, svakih deset godina moramo da rušimo staru, doduše nedovršenu kuću, da bi onda gradili novu. I time nikako nešto stabilno i trajno da izgradimo.

  12. #1017

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat churug67 kaže: Pogledaj poruku
    Шта год ви мислили, доказивали више или мање ваше ставове, река се не може зауставити. Проћи ће и ових 10-20 година и ВОЈВОДИНА ће бити држава....
    Пази како је он то лепо рекао... река се не може зауставити.
    И како се томе супротставити? Размишљањем, са десет реченица текста, аргументима, освртом на решења широм Европе, неком разумном анализом... ? Џаба све.
    Две песме, три пароле, четири метафоре... то је све што је потребно. Нико не сме да вас бије, Тачку на пљачку, Дојчланд ервахе Јуден веректе.... и ето ти реке. Понорнице, лудо једна...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #1018

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Reke koje presuše obično se vrate kao bujica.
    Mozda ... ali to bujanje reke zna da rusi sve pred sobom ...

    A nama je dosta rusenja i razaranja.
    Ja hocu da zivim normalno,da me ne interesuje sta Canak i ekipa imaju u svojim vizijama.Zar vi mislite da ce se nesto postici ako Vojvodina postane nezavisna?
    Sta?Kakvi su to vasi ideali i sta cete postici njenom nezavisnoscu?Zivecete bolje?

    Ne, necete ... hocu da verujem da je vise onih , koji ne zele takvu drzavu.
    Imamo ispred nosa primer Montenegra,prosto cveta i blista, od promena,delite vi svoja imanja i pravite drzave u drzavi, radite sta hocete, vase je ...

    Vojvodina nije,srecom, samo vasa u njoj ima jos razumnih ljudi, gde razum preovladava nad nedostatkom razuma

  14. #1019

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Mozda ... ali to bujanje reke zna da rusi sve pred sobom ...

    A nama je dosta rusenja i razaranja.
    Ja hocu da zivim normalno,da me ne interesuje sta Canak i ekipa imaju u svojim vizijama.Zar vi mislite da ce se nesto postici ako Vojvodina postane nezavisna?
    Sta?Kakvi su to vasi ideali i sta cete postici njenom nezavisnoscu?Zivecete bolje?

    Ne, necete ... hocu da verujem da je vise onih , koji ne zele takvu drzavu.
    Imamo ispred nosa primer Montenegra,prosto cveta i blista, od promena,delite vi svoja imanja i pravite drzave u drzavi, radite sta hocete, vase je ...

    Vojvodina nije,srecom, samo vasa u njoj ima jos razumnih ljudi, gde razum preovladava nad nedostatkom razuma


    Nadam se zaista...

  15. #1020

    Odgovor: State of VOJVODINA ?

    Citat Shumadinac kaže: Pogledaj poruku

    Nadam se zaista...
    Ništa ne brini to je čista sigurica.
    U manjini su i jedni i drugi extremi

Strana 68 od 87 PrvaPrva ... 1858666768697078 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:18
  2. Slikovita Vojvodina
    Autor izabelitta u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 80
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 09:51
  3. Vojvodina republika?
    Autor vojvodina2 u forumu Politika
    Odgovora: 162
    Poslednja poruka: 04.03.2014, 12:06
  4. Arapska Vojvodina
    Autor Premix u forumu Politika
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 30.01.2013, 20:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •