Maticna ploca
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Maticna ploca

    Ukoliko kupujete novi računar možemo vas podeliti u dve grupe: ili se potpuno razumete u problematiku i več unapred znate koje komponente želite ili vam se znanje o računarlima svodi na lociranje dugmeta za paljenje.
    Ukoliko spadate u ovu drugu grupu, a ipak želite naučiti nešto o vašem PC ljubimcu, ovo je tema za vas.
    Dobro došli na prvi čas anatomije računara za početnike. Počećemo sa kičmom vašeg računara MATIČNOM PLOČOM.






    Danas kada većina računarskih komponenta dolazi uglavnom iz istog kineskog hangara, uz već nezaobilazne Intelove CORE 2 DUO procesore, izabrali smo i najpouzdaniju Matičnu ploču, upravo Intelovu.
    Na slici su obeleženi osnovi elementi Matične ploče




    ako zelite vecu sliku kliknite ovde


    i pripadajući elementi koji se na njih priključuju:





    -Socket 775: Core 2 DUO procesor na socketu 775, nema više pinove na sebi, kao što smo to navikli kod prethodnih verzija, već su pinovi na samom soketu, na matičnoj ploči, pa ne može više doći do oštećenja procesora zbog iskrivljenih nožica
    -North Bridge: mikroprocesor koji se bavi nadzorom procesora, radne memorije i grafičkog podsistema i koji je po mogućnostima i funkcijama bitan za brzinu obrade podataka.
    -South Bridge: mikroprocesor koji se brine za rad s internim i spoljasnjim uređajima računara i koji su funkcijski slični jer pristupaju uglavnom standardiziranim uređajima
    -PCI slot služi za povezivanje računala sa spoljasnjim komponentama poput modema, mrežnih ili zvučnih kartica i sl.
    -PCI express novija je verzija slota sa manjim konektorom i bržim prenosom podataka
    -PCI express X16- Super brza veza sa matičnom pločom rezervirana isključivo za nove i brze grafičke kartice.
    -IDE konektor služi za spajanje tvrdih diskova i CD, DVD uređaja.
    -SATA- (Serial ATA) napredniji konektor za spajanje novijih tvrdih diskova, a od nedavno i DVD uređaja na istoj tehnologiji koje se odlikuje prenosom podataka i 3 GB u sekundi.
    -USB 2.0 skoro svi spoljasnji uređaji, od pisača, skenera, tastature, miševa pa do fotoaparata ili memorijskih stikova, pa i tvrdih diskova, u zadnje vrijeme dolaze standardno uz USB priključak. 2.0 je oznaka za zadnju generaciju brze USB veze.
    -Fire Wire (IEEE 1394) Brza spoljasnja veza za zahtevnije uređaje, prvenstveno tvrde diskove i digitalne kamere.
    -VGA analogni priključak za monitor, novije, skuplje (naprednije) grafičke kartice imaju i DVI-D, digitalne priključke rezervirane za Digitalne LCD TFT monitore.
    -Serijski port- primena mu je gotovo izumrla, baš kao i Flopy disketama, pošto svi noviji printeri dolaze uz puno brži i jednostavniji USB priključak
    -PS/2 priključak za tastaturu ili miša, a i te periferije moguće je opciono priključiti na USB
    -DDR2 SDRAM : konektor za memorijske module. DDR2 memorija trenutno je najbrža standardna memorija sa radom na frekvencijama i do 800 MHz. Dolazi u 240 pinskim pločicama čije su nožice raspodjelne na način da je nemoguće u njene slotove ugurati neku drugu, nekompatibilnu memoriju (DDR (1) ima 184 nožica).
    -LAN 10/100/1000 oznaka je za Mrežno povezivanje računara s tolerancijom za najslabije do superbrze veze.

    izvor: prevedeno sa hrvatskog i preuzeto sa neta

  2. #2

    Odgovor: Maticna ploca

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    izvor: prevedeno sa hrvatskog i preuzeto sa neta
    teško bilo prevesti

  3. #3

    Odgovor: Maticna ploca

    Citat eboye kaže: Pogledaj poruku
    teško bilo prevesti

    Iju jako.
    toliko nepoznatih reci....


    hihihi
    Pada mi sneg po ploci.

  4. #4

  5. #5

    Odgovor: Maticna ploca

    Bićeš moja! Ako ne ti, onda tvoja mlađa sestra! Sa sve Core Duo Extreme u sebi.



    Uskoro... Čim bude para. Vrediš.

    GigaByte rules!
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  6. #6

    Odgovor: Maticna ploca



    Kad ugledah ovu sliku,pade mi na pamet kako se razlikuje od moje,tj kod mene su te uticnice za USB i LAN nekako ispremjestane,ima ih mnogo i u koju god ubacim radi...
    E sad mene zanima jel ima veze za modem u koju je ukljucen?I zasto se razlikuju po imenima,jel to posebno bitno posto ja guram gde mi dodje pod ruku
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  7. #7

    05 Odgovor: Maticna ploca

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Bićeš moja! Ako ne ti, onda tvoja mlađa sestra! Sa sve Core Duo Extreme u sebi.



    Uskoro... Čim bude para. Vrediš.

    GigaByte rules!

    erm......uze mi reč iz usta.....i ja bacio oko na ovu lepoticu....dq6 ako se ne varam a ne varam se.....imam bar tuce slika ove lepotice....samo će morati da padne neki kredit za ovu aždaju koju planiram....oko 15k evrova
    Teko vreme a ja teak tip...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •