U susret Bozicu
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    U susret Bozicu

    Dan Hristovog rodjena, Bozic, ostao je u nasem narodu vezan iskljucivo za porodicu. Ne tako davno na dan pred Bozic, Badnji dan, a i sam Bozic nasi domovi su poprimali posebnu praznicnu atmosferu. Unosenje Badnjaka i slame u kucu kao i mnostvo drugih obicaja danas polako izumiru.

    Kakvi su kod vas predbozicni i bozicni obicaji ili kakvi su nekada bili???

    Za mene je Bozic uvijek bio posebno zanimljiv i drag. Upravo zbog mnostva obicaja vezanih za isti. Sjeca badnjaka, unosenje u kucu, posipanje kuce slamom, pijukanje i mnostvo mnostvo toga. No da krenem iz pocetka kako je to nekada bilo i kako to danas radimo.

    Nekada davno cim sunce grane na Badnji dan domacin kuce se spremi i ode u sumu da posjece Badnjak. Pri tome ponese pregrst psenice i naravno cuturu rakije da ugrije i sebe a i putnike prolaznike koje sretne na putu. Kad dodje u sumu odabere drvo koje ce posjeci, obicno mladicu cera ili hrasta koju moze da posjece sjekirom iz tri udarca . Prvo pospe Badnjak psenicom da bi godina bila rodna. Prvi iver koji otpane od badnjeg drveta ponese sa sobom kuci. Sad se nesto i ne sjecam kakvo je znacenje imao taj iver i sta bi sa njim radili posle. Badnjak donese pred kucu gdje ga ostavi. Danas Badnjak uglavnom donesemo iz crkve posle vecernje liturgije gdje i prisustvujemo ceremoniji paljenja. Cijeli Badnji dan bi proticao u znaku priprema za proslavu Bozica. Svakako glavni dio bi bio pecenje pecenice. Uvece kad padne mrak Badnjak bi se unosio u kucu i palio na ognjistu. Nesagorijeli dio Badnjaka bi se posle uzimao i obnosio oko stala i torova a u nasem zaseoku na kraju bi bio posadjen u djubretar. Po predanju to nam ostalo od Turaka, valjda da bi na neki nacin ponizili proslavu Hristovog rodjenja. Dok bi Badnjak sagorijevao na ognjistu ukucani jedan po jedan su prelazili preko istoga. Posle ceremonije paljenja Badnjaka dolazio bi na red za djecu najzanimljiviji i najradisniji obicaj. Domacica bi unijela pregrst slame u kucu i razastrla je. Potom bi bacali slatikise za djecu u slamu a djeca bi pijukala trazeci ih. Ja sam samo jednom prisustvovao pijukanju na selu kod bake jer je u gradu bilo tesko doci do slame. Na kraju uslijedila bi molitva i sluzenje badnje vecere koja je obavezno posna.
    Ujutru kad osvane Bozic domacica bi krenula sa spremanjem Cesnice, specificnog hljeba, u koji bi stavljala tri pare. Kazu ko nadje jendu od parica iz Cesnice da ce imati srece sa novcem tokom cijele godine. Pored Cesnice kod nas se sprema i cicvara kojom bi se mrsili tj prekidali bozicni post. Naravno pre toga bi isla molitva. Kad su se svi ukucani omrsili krece se sa mirboznjem uz cuveni pozdrav "Mir Boziji Hristos se rodi" i otpozdrav "Vaistinu se rodi".
    E sad bio je tu i obicaj vezan za prvog ko nam dodje taj dan u kucu. Znam samo da su ga zvali poloznik a sta i kako sa njim nemam pojma. Psenica je isto tako bila obavezna, tj kako bi se ko od ukucana pojavljivao u kuci domacica bi ga posipala psenicom.
    Dan Bozica bi provodili uglavnom u kuci u krugu porodice.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2

    Odgovor: U susret Bozicu

    Badnji Dan


    Dan uoci Bozica zove se Badnji dan,a noc koja sledi Badnje vece,zbog toga sto se toga dana i te veceri bdenise-ne spava,no sa nestrpljenjem ocekuje najsvecaniji momenat u istoriji roda ljudskog-Rodjenje Bogodeteta Hrista.Zbog toga se i vidljivi simbol Njegov,koji sa narocitim obredom unosimo u domove svoje,zove se Badnjak.Badnjak simbolicki predstavlja Spasitelja naseg Gospoda Isusa Hrista,koji je u naponu svoje snage,silom svoga Bozanstva,raskinuo lance ropstva u grehu,preporodio coveka i u njemu razbuktao plamen ljubavi prema dobru,vrlini-prema Bogu,najvecem dobru,omogucivsi mu spasenje od greha,zla i vecne smrti,kao sto i hrastic razbuktava vatru na ognjistu a jarkim plamenom sve kutove domova nasih.
    I hriscanski Badnjak vodi poreklo od one cudesne bozanstvene vitlejemske noci kada se u pastirskoj pecini rodio Spasitelj,a pastiri,koji su cuvali nocu strazu,nasekli su i nalozili dosta grana da naloze vatru pored Novorodjenceta i Majke Njegove,jer ona noc bese dosta hladna.

  3. #3

    Odgovor: U susret Bozicu

    Praznik koji najviše volim

    Kakvi su kod vas predbozicni i bozicni obicaji ili kakvi su nekada bili???
    Otkad znam za sebe nisu se menjali, osim što sad ja pravim česnicu Bdenje uvek u istoj crkvi isto otkad znam za sebe, a i pre... Položajnik mi se izgleda uspavao ove godine al' znam tu 'ticu, samo što nije, a ovaj položajnik kog ja rentiram i jednoj i drugoj babi (vole babe to da nameštaju, jedva čekale unuka pa mu spreme poklončić, taman posla neko drugi da bude položajnik ) je već zapalio od kuće, pa ih čekam da se vrate. Sad pečem prasence, a deda se raduje

    Hristos se rodi!

    VUK KARADŽIĆ O BOŽIĆU I BOŽIĆEVANJU

    "Uoči Božića, pošto se badnjaci unesu u kuču i nalože na vatru, uzme domaćica slame i kvočući (a za njom deca pijučući) prostre po sobi, ili po kući, ako nema sobe. Poslije večere pjevaju i vesele se. Kad ujutru ustanu, najprije otide jedno te donese vode, ali ponese žita te pospe vodu (kao polazi je) kad k njoj dođe. Tom vodom umijesi česnicu i nalije ručak, te pristave. Ali prije nego sjednu za ručak, izbace po nekoliko puške (tako ujutro rano kad ustanu), pa se onda skupe svi oko sofre te se mole Bogu (držeći svako po jednu voštanu svijeću u rukama) i mirbožuju se, tj. Izljube se svi redom govoreći : Mir božji! Ristos se rodi, vaistinu se rodi, poklanjamo se Ristu i Ristovom rožanstvu. Otom domaćin pokupi sve one svijeće u jednu rukovet i usadi u žito, koje stoji na sofri u kakvoj karlici, ili u čanku (svakojako žito pomešano zajedno, u tom žitu stoje i kolači kojekaki), te onda malo pogore, pa ih ugase onim žitom. Ono žito posle daju žene kokošima da nose jaja. Kad počnu ručati, neki najpre okuse sira, neki pečenice, a neki (kao po Srijemu i po Bačkoj ) prije svega srču varenike, ali rakije mnogi ne piju prvi dan za vrućice. Oko pola ručka ustanu u slavu i lome kolač kakogod i o krsnom imenu, samo što nema koljiva. Na Božić se obično ruča s vreće (prostre se prazna vreća mjesto čaršava, ili po čaršavu), i sofra se ne diže (niti se kuća čisti) za tri dana. Prvi dan Božića niko nikom ne ide u kuću osim položajnika."
    BOŽIĆNE ZDRAVICE

    Da godina
    bude cela
    dan sa danom
    rod rođeni
    ko svatovi
    neka jezde
    veseli i nakićeni
    nek se samo
    pesma rađa
    nek nestane
    tuga, tama
    nek je
    ljubav
    nepresušna
    neka živi
    među
    nama

    Domaćine, srećni sine,
    Srećan ti Božić!
    Od neba ti rodilo!
    Od zemlje rodilo!
    U klasu ti bilo klasato,
    U busu busasto,
    U struku trsato,
    U gumnu rpato,
    Da imaš a da dijeliš
    Voljnu i nevoljnu.
    Svakoga u domu dočekivao,
    Nikad ti u kući ne presušilo,
    A najviše sebi ostavio!
    Ko goć ti za trpezom sedio,
    Svak sit, napit i zadovoljan odlazio!
    Za sva tvoja dobra dela Bog ti platio!
    Da Bog da!

    Šjaj Bože i Božiću,
    kutnjem šljemenu i sjemenu,
    volu i težaku, kozici i ovčici,
    putniku namerniku,
    ribici u vodici,
    ptici u gorici!
    Šjaj bože i božiću!
    Meni domaćinu
    i mome plemenu
    i šljemenu!

    Zdravi ste djeco!
    Da pijemo u ljepu slavu Božiju,
    A u slavu današjeg
    Velikog roždanstva Ristova,
    Pa u slavu Svete Trojice
    I vaslavu Svete Bogorodice!
    Mi Božić slavili po zakonu rišćanskome
    A on nas pomagao i od zla branio,
    Da Bog da!
    Pod našim se šljemenom
    Muške glave rađale i ženile,
    A devojke udavale.
    Svaki nas milovao
    A dušman nikad ne naudio,
    Da Bog da!
    Sad svi zdravo i ja s vami!

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: U susret Bozicu

    . . . Sretan Božić - svim vernicima koji ga danas slave . . .
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 25.12.2008 u 06:04 Razlog: tačka

  5. #5

    Odgovor: U susret Bozicu

    Svima koji danas slave - sretan Božić


  6. #6

    Odgovor: U susret Bozicu

    Sretan Bozic svima koji ga danas slave!
    Prijatno vama i vasim gostima
    Poruku je izmenio euridika, 25.12.2008 u 09:34 Razlog: slovce

  7. #7

    Odgovor: U susret Bozicu

    Citat swba kaže: Pogledaj poruku
    Dan Hristovog rodjena, Bozic, ostao je u nasem narodu vezan iskljucivo za porodicu. Ne tako davno na dan pred Bozic, Badnji dan, a i sam Bozic nasi domovi su poprimali posebnu praznicnu atmosferu. Unosenje Badnjaka i slame u kucu kao i mnostvo drugih obicaja danas polako izumiru.

    Kakvi su kod vas predbozicni i bozicni obicaji ili kakvi su nekada bili???

    Za mene je Bozic uvijek bio posebno zanimljiv i drag. Upravo zbog mnostva obicaja vezanih za isti. Sjeca badnjaka, unosenje u kucu, posipanje kuce slamom, pijukanje i mnostvo mnostvo toga. No da krenem iz pocetka kako je to nekada bilo i kako to danas radimo.

    Nekada davno cim sunce grane na Badnji dan domacin kuce se spremi i ode u sumu da posjece Badnjak. Pri tome ponese pregrst psenice i naravno cuturu rakije da ugrije i sebe a i putnike prolaznike koje sretne na putu. Kad dodje u sumu odabere drvo koje ce posjeci, obicno mladicu cera ili hrasta koju moze da posjece sjekirom iz tri udarca . Prvo pospe Badnjak psenicom da bi godina bila rodna. Prvi iver koji otpane od badnjeg drveta ponese sa sobom kuci. Sad se nesto i ne sjecam kakvo je znacenje imao taj iver i sta bi sa njim radili posle. Badnjak donese pred kucu gdje ga ostavi. Danas Badnjak uglavnom donesemo iz crkve posle vecernje liturgije gdje i prisustvujemo ceremoniji paljenja. Cijeli Badnji dan bi proticao u znaku priprema za proslavu Bozica. Svakako glavni dio bi bio pecenje pecenice. Uvece kad padne mrak Badnjak bi se unosio u kucu i palio na ognjistu. Nesagorijeli dio Badnjaka bi se posle uzimao i obnosio oko stala i torova a u nasem zaseoku na kraju bi bio posadjen u djubretar. Po predanju to nam ostalo od Turaka, valjda da bi na neki nacin ponizili proslavu Hristovog rodjenja. Dok bi Badnjak sagorijevao na ognjistu ukucani jedan po jedan su prelazili preko istoga. Posle ceremonije paljenja Badnjaka dolazio bi na red za djecu najzanimljiviji i najradisniji obicaj. Domacica bi unijela pregrst slame u kucu i razastrla je. Potom bi bacali slatikise za djecu u slamu a djeca bi pijukala trazeci ih. Ja sam samo jednom prisustvovao pijukanju na selu kod bake jer je u gradu bilo tesko doci do slame. Na kraju uslijedila bi molitva i sluzenje badnje vecere koja je obavezno posna.
    Ujutru kad osvane Bozic domacica bi krenula sa spremanjem Cesnice, specificnog hljeba, u koji bi stavljala tri pare. Kazu ko nadje jendu od parica iz Cesnice da ce imati srece sa novcem tokom cijele godine. Pored Cesnice kod nas se sprema i cicvara kojom bi se mrsili tj prekidali bozicni post. Naravno pre toga bi isla molitva. Kad su se svi ukucani omrsili krece se sa mirboznjem uz cuveni pozdrav "Mir Boziji Hristos se rodi" i otpozdrav "Vaistinu se rodi".
    E sad bio je tu i obicaj vezan za prvog ko nam dodje taj dan u kucu. Znam samo da su ga zvali poloznik a sta i kako sa njim nemam pojma. Psenica je isto tako bila obavezna, tj kako bi se ko od ukucana pojavljivao u kuci domacica bi ga posipala psenicom.
    Dan Bozica bi provodili uglavnom u kuci u krugu porodice.
    nikako da se naučimo Pismu.osnovno prvo slovo je da Bog i đavo ne mogu skupa.nikad tolko vračanja ne biva kao za priču o danu rođenja Hrista.vrača se na sve strane i iza paravana rođenja Hrista slavi satana punom snagom. svi propratni običaji su jasni znak pale demonske religije starog vavilona. mir Božji svima.pokajno priđimo Bogu kroz Reč zašto da nam duše propadnu u paklu na dan suda.

  8. #8

    Odgovor: U susret Bozicu

    Srećno Badnje veče i Božić!

    Nek današnji blagi dan vama bude radostan,
    nek vam Božić vrata zlati,
    nek Vas sreća prati,
    anđeo sreće neka Vas vodi-
    MIR BOŽIJI HRISTOS SE RODI.
    Dobri dome Božić stiže,
    dragom Bogu da smo bliže,
    da te greje vatra sveta,
    da ti sreća kučom cveta,
    da krst časni kolo vodi,
    i neka se Hristos rodi!
    Danas oprosti dužnima,
    daj poljubac bližnjima,
    pomozi tužnima...
    u ponoć pogledaj nebo
    videćeš zvezdu što hodi
    i reci tiho HRISTOS SE RODI




    Dobro jutro s milim Bogom,
    Anđeo je jutros s tobom.
    Božično ti jutro sretno sve neka je berićetno.
    Božija ruka nek nas vodi,
    SREĆAN BOŽIĆ I HRISROS SE RODI
    Nek Hristovo sveto drvo
    podari Vas srećom prvo
    i nek tamijan zamiriše,
    nek veseljem kuća diše,
    nek vam srećom dom zablista
    za rođendan BOGA HRISTA
    HRISTOS SE RODI
    Ako ne znaš pametno govoriti, pametno ćuti !

  9. #9

    Odgovor: U susret Bozicu


    badnjak



    badnje veče


    badnja trpeza


    simbolika badnje večeri




    Hristos se rodi!
    Ako ne znaš pametno govoriti, pametno ćuti !

Slične teme

  1. U susret IV. svetskom ratu
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28.08.2013, 09:20
  2. Prvi (forumaški) susret.
    Autor love hunter u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 12.12.2010, 22:55
  3. Ez opozit tu prvi, POSLEDNJI SUSRET
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 26.07.2010, 02:45
  4. Polarni susret mede i vuka
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.04.2008, 21:20
  5. Moto susret na Petrovaradinskoj tvrđavi
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.05.2007, 13:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •