U susret Bozicu
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    U susret Bozicu

    Dan Hristovog rodjena, Bozic, ostao je u nasem narodu vezan iskljucivo za porodicu. Ne tako davno na dan pred Bozic, Badnji dan, a i sam Bozic nasi domovi su poprimali posebnu praznicnu atmosferu. Unosenje Badnjaka i slame u kucu kao i mnostvo drugih obicaja danas polako izumiru.

    Kakvi su kod vas predbozicni i bozicni obicaji ili kakvi su nekada bili???

    Za mene je Bozic uvijek bio posebno zanimljiv i drag. Upravo zbog mnostva obicaja vezanih za isti. Sjeca badnjaka, unosenje u kucu, posipanje kuce slamom, pijukanje i mnostvo mnostvo toga. No da krenem iz pocetka kako je to nekada bilo i kako to danas radimo.

    Nekada davno cim sunce grane na Badnji dan domacin kuce se spremi i ode u sumu da posjece Badnjak. Pri tome ponese pregrst psenice i naravno cuturu rakije da ugrije i sebe a i putnike prolaznike koje sretne na putu. Kad dodje u sumu odabere drvo koje ce posjeci, obicno mladicu cera ili hrasta koju moze da posjece sjekirom iz tri udarca . Prvo pospe Badnjak psenicom da bi godina bila rodna. Prvi iver koji otpane od badnjeg drveta ponese sa sobom kuci. Sad se nesto i ne sjecam kakvo je znacenje imao taj iver i sta bi sa njim radili posle. Badnjak donese pred kucu gdje ga ostavi. Danas Badnjak uglavnom donesemo iz crkve posle vecernje liturgije gdje i prisustvujemo ceremoniji paljenja. Cijeli Badnji dan bi proticao u znaku priprema za proslavu Bozica. Svakako glavni dio bi bio pecenje pecenice. Uvece kad padne mrak Badnjak bi se unosio u kucu i palio na ognjistu. Nesagorijeli dio Badnjaka bi se posle uzimao i obnosio oko stala i torova a u nasem zaseoku na kraju bi bio posadjen u djubretar. Po predanju to nam ostalo od Turaka, valjda da bi na neki nacin ponizili proslavu Hristovog rodjenja. Dok bi Badnjak sagorijevao na ognjistu ukucani jedan po jedan su prelazili preko istoga. Posle ceremonije paljenja Badnjaka dolazio bi na red za djecu najzanimljiviji i najradisniji obicaj. Domacica bi unijela pregrst slame u kucu i razastrla je. Potom bi bacali slatikise za djecu u slamu a djeca bi pijukala trazeci ih. Ja sam samo jednom prisustvovao pijukanju na selu kod bake jer je u gradu bilo tesko doci do slame. Na kraju uslijedila bi molitva i sluzenje badnje vecere koja je obavezno posna.
    Ujutru kad osvane Bozic domacica bi krenula sa spremanjem Cesnice, specificnog hljeba, u koji bi stavljala tri pare. Kazu ko nadje jendu od parica iz Cesnice da ce imati srece sa novcem tokom cijele godine. Pored Cesnice kod nas se sprema i cicvara kojom bi se mrsili tj prekidali bozicni post. Naravno pre toga bi isla molitva. Kad su se svi ukucani omrsili krece se sa mirboznjem uz cuveni pozdrav "Mir Boziji Hristos se rodi" i otpozdrav "Vaistinu se rodi".
    E sad bio je tu i obicaj vezan za prvog ko nam dodje taj dan u kucu. Znam samo da su ga zvali poloznik a sta i kako sa njim nemam pojma. Psenica je isto tako bila obavezna, tj kako bi se ko od ukucana pojavljivao u kuci domacica bi ga posipala psenicom.
    Dan Bozica bi provodili uglavnom u kuci u krugu porodice.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2

    Odgovor: U susret Bozicu

    Badnji Dan


    Dan uoci Bozica zove se Badnji dan,a noc koja sledi Badnje vece,zbog toga sto se toga dana i te veceri bdenise-ne spava,no sa nestrpljenjem ocekuje najsvecaniji momenat u istoriji roda ljudskog-Rodjenje Bogodeteta Hrista.Zbog toga se i vidljivi simbol Njegov,koji sa narocitim obredom unosimo u domove svoje,zove se Badnjak.Badnjak simbolicki predstavlja Spasitelja naseg Gospoda Isusa Hrista,koji je u naponu svoje snage,silom svoga Bozanstva,raskinuo lance ropstva u grehu,preporodio coveka i u njemu razbuktao plamen ljubavi prema dobru,vrlini-prema Bogu,najvecem dobru,omogucivsi mu spasenje od greha,zla i vecne smrti,kao sto i hrastic razbuktava vatru na ognjistu a jarkim plamenom sve kutove domova nasih.
    I hriscanski Badnjak vodi poreklo od one cudesne bozanstvene vitlejemske noci kada se u pastirskoj pecini rodio Spasitelj,a pastiri,koji su cuvali nocu strazu,nasekli su i nalozili dosta grana da naloze vatru pored Novorodjenceta i Majke Njegove,jer ona noc bese dosta hladna.

  3. #3

    Odgovor: U susret Bozicu

    Praznik koji najviše volim

    Kakvi su kod vas predbozicni i bozicni obicaji ili kakvi su nekada bili???
    Otkad znam za sebe nisu se menjali, osim što sad ja pravim česnicu Bdenje uvek u istoj crkvi isto otkad znam za sebe, a i pre... Položajnik mi se izgleda uspavao ove godine al' znam tu 'ticu, samo što nije, a ovaj položajnik kog ja rentiram i jednoj i drugoj babi (vole babe to da nameštaju, jedva čekale unuka pa mu spreme poklončić, taman posla neko drugi da bude položajnik ) je već zapalio od kuće, pa ih čekam da se vrate. Sad pečem prasence, a deda se raduje

    Hristos se rodi!

    VUK KARADŽIĆ O BOŽIĆU I BOŽIĆEVANJU

    "Uoči Božića, pošto se badnjaci unesu u kuču i nalože na vatru, uzme domaćica slame i kvočući (a za njom deca pijučući) prostre po sobi, ili po kući, ako nema sobe. Poslije večere pjevaju i vesele se. Kad ujutru ustanu, najprije otide jedno te donese vode, ali ponese žita te pospe vodu (kao polazi je) kad k njoj dođe. Tom vodom umijesi česnicu i nalije ručak, te pristave. Ali prije nego sjednu za ručak, izbace po nekoliko puške (tako ujutro rano kad ustanu), pa se onda skupe svi oko sofre te se mole Bogu (držeći svako po jednu voštanu svijeću u rukama) i mirbožuju se, tj. Izljube se svi redom govoreći : Mir božji! Ristos se rodi, vaistinu se rodi, poklanjamo se Ristu i Ristovom rožanstvu. Otom domaćin pokupi sve one svijeće u jednu rukovet i usadi u žito, koje stoji na sofri u kakvoj karlici, ili u čanku (svakojako žito pomešano zajedno, u tom žitu stoje i kolači kojekaki), te onda malo pogore, pa ih ugase onim žitom. Ono žito posle daju žene kokošima da nose jaja. Kad počnu ručati, neki najpre okuse sira, neki pečenice, a neki (kao po Srijemu i po Bačkoj ) prije svega srču varenike, ali rakije mnogi ne piju prvi dan za vrućice. Oko pola ručka ustanu u slavu i lome kolač kakogod i o krsnom imenu, samo što nema koljiva. Na Božić se obično ruča s vreće (prostre se prazna vreća mjesto čaršava, ili po čaršavu), i sofra se ne diže (niti se kuća čisti) za tri dana. Prvi dan Božića niko nikom ne ide u kuću osim položajnika."
    BOŽIĆNE ZDRAVICE

    Da godina
    bude cela
    dan sa danom
    rod rođeni
    ko svatovi
    neka jezde
    veseli i nakićeni
    nek se samo
    pesma rađa
    nek nestane
    tuga, tama
    nek je
    ljubav
    nepresušna
    neka živi
    među
    nama

    Domaćine, srećni sine,
    Srećan ti Božić!
    Od neba ti rodilo!
    Od zemlje rodilo!
    U klasu ti bilo klasato,
    U busu busasto,
    U struku trsato,
    U gumnu rpato,
    Da imaš a da dijeliš
    Voljnu i nevoljnu.
    Svakoga u domu dočekivao,
    Nikad ti u kući ne presušilo,
    A najviše sebi ostavio!
    Ko goć ti za trpezom sedio,
    Svak sit, napit i zadovoljan odlazio!
    Za sva tvoja dobra dela Bog ti platio!
    Da Bog da!

    Šjaj Bože i Božiću,
    kutnjem šljemenu i sjemenu,
    volu i težaku, kozici i ovčici,
    putniku namerniku,
    ribici u vodici,
    ptici u gorici!
    Šjaj bože i božiću!
    Meni domaćinu
    i mome plemenu
    i šljemenu!

    Zdravi ste djeco!
    Da pijemo u ljepu slavu Božiju,
    A u slavu današjeg
    Velikog roždanstva Ristova,
    Pa u slavu Svete Trojice
    I vaslavu Svete Bogorodice!
    Mi Božić slavili po zakonu rišćanskome
    A on nas pomagao i od zla branio,
    Da Bog da!
    Pod našim se šljemenom
    Muške glave rađale i ženile,
    A devojke udavale.
    Svaki nas milovao
    A dušman nikad ne naudio,
    Da Bog da!
    Sad svi zdravo i ja s vami!

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: U susret Bozicu

    . . . Sretan Božić - svim vernicima koji ga danas slave . . .
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 25.12.2008 u 07:04 Razlog: tačka

  5. #5

    Odgovor: U susret Bozicu

    Svima koji danas slave - sretan Božić


  6. #6

    Odgovor: U susret Bozicu

    Sretan Bozic svima koji ga danas slave!
    Prijatno vama i vasim gostima
    Poruku je izmenio euridika, 25.12.2008 u 10:34 Razlog: slovce

  7. #7

    Odgovor: U susret Bozicu



    Srecan Bozic svima koji ga danas slave!
    Poruku je izmenio euridika, 25.12.2008 u 14:24 Razlog: velika slova
    Lako cu,ako je do mene.........

  8. #8

    Odgovor: U susret Bozicu

    Svim vernicima koji danas slave zelim srecan Bozic

  9. #9

    Odgovor: U susret Bozicu

    Бадњи Дан - Бадње Вече




    Бадњак се ложи, ватра пламти, Здравље и срећа нека вас прати.
    Нека вам свако ново сутра Буде радост Бадњег јутра,
    Нека се Христос и у вашем дому роди, Нека вас Његова снага кроз живот води! Да вам радост јутром потече,
    Нек вам је срећно Бадње вече!



    -
    Због пописа становништва Пресвета Дева Марија се са Праведним Јосифом нашла у Витлејему девет месеци после зачећа Христовог од Духа Светога. Како су се због пописа и многи други слегли у град, преноћишта није било ни по кућама ни по гостионицама. Заноћили су у једној пећини која је пастирима служила као штала. Тако је Господ Исус Христос одмах по рођењу положен у јасле, а први ће га поздравити прости пастири али и велики мудраци, астролози са Истока који су у Витлејем стигли пратећи небеске знакове великог догађаја.
    Бадње вече је крај Божићног поста и кулминација ишчекивања доласка Спаситеља, рођења Сина Божјег у људском телу. У атмосфери радосне тишине Црква се припрема да дочека Богомладенца. Верници добијају освећене бадњаке које односе својим кућама. Породице се окупљају у својим домовима као око сламе и лишћа Христове колевке у јаслама Витлејемске пећине. Долази ноћ радости и пастира и мудраца.
    Приближава се дуго очекивани и у Старом завету пророкован догађај - рођење Месије, Спаситеља света. Рођење Богочовека, отелотворење другог лица Свете Тројице - Сина Божјег. Он, Господар света и Цар над царевима родиће се у људском телу да изврши дело спасења људског које нису могле да изврше слуге Његове.
    Бадњи дан, дан уочи Божића добио је име по Бадњој вечери, а то због тога што се те вечери не спава већ се - бди, бденише. На навечерје празника Рођења Христовог служе се такозвани царски часови, спој сва четири часа у једну службу са додатком изобразитељне (службе која на неки начин замењује литургију).


    Патријарх Српски Павле: Будимо мудри и безазлени


    Међу вуковима опстати овци је тешко, али није немогуће, јер нам Господ каже на који начин ми можемо и међу вуковима опстати као овце Његове. А то је: да будемо мудри као змије и безазлени као голубови. Мудрост ће нас сачувати да не постанемо плен, да нас вуци не раскину, односно да нас непријатељи не онемогуће. А безазленост и доброта ће нас сачувати да ми не постанемо вуци.

    Треба имати, дакле, мудрост. Развијати мудрост Богом дану, све више и више, а паралелно са тим развијати и доброту. Јер, мудрост без доброте прелази у злоћу, а безазленост без мудрости прелази у глупост. Ни једно ни друго више, него да будемо "мудри као змије, а безазлени као голубови"
    "И мене су гонили, и вас ће гонити", говори Господ. С тим морамо бити начисто и припремити се да и при том останемо онако како треба, какви су и преци наши били: људи Божији, народ Божији. И онда, кад дође крај живота нашега, ући ћемо у радост блаженства Царства Небескога. То и јесте смисао и циљ нашег живота. Бог вас благословио!

    Патријарх Српски Г. Павле.

  10. #10

    Odgovor: U susret Bozicu

    Mir Božiji, Hristos se rodi
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  11. #11

    Odgovor: U susret Bozicu

    Danas oprosti dužnima, daj poljubac bližnjima, pomozi tužnima….pogledaj u nebo videćeš zvezdu što hodi i reci tiho--> HRISTOS SE RODI

  12. #12

    Odgovor: U susret Bozicu

    BOŽIĆ mi je (od)uvek (pa i kada sam "pripadala" ateističkoj družini) bio najdraži.
    I samo ime praznika i događaj po kome je ime i dobio - zvuče i odišu detinjim mirom ...
    blagošću, bezgrešnošću, čistotom, bebećim mirisom ... i nekakvim čudnim spokojem.
    Greje.
    Tako i toliko da prosto osetim tu toplinu i ... neki sladak ukus u ustima. Nešto poput ukusa bakinih puslica.
    Uvek.
    Čak i danas kada mi se srce i utroba kidaju na najsitnije komade.
    Čak i te suze mi nisu ni gorke ni slane ...
    nego slatkaste.
    I moj čovek ... moj muškarac ... moja ljubav ... moj život ...
    otac moga deteta, malog Badže ... rođen je na današnji dan.
    07. januar 1958.godine Niš

    Da je sreće, danas bi napunio 51 godinu ...

    Danas nemam snage ni na grob da odem ... danas ne "poštujem" nikakve običaje,

    a ... ionako verujem da on i nije tamo ...
    nego tu - kraj mene ... kao i Hrist

    Hristos se rodi !

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  13. #13

    Odgovor: U susret Bozicu

    Svim vernicima koji danas slave, srecan Bozic i svako dobro..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #14

    Odgovor: U susret Bozicu

    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  15. #15

    Odgovor: U susret Bozicu

    Srećan Božić i svako dobro, svim vernicima koji danas slave.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. U susret IV. svetskom ratu
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28.08.2013, 10:20
  2. Prvi (forumaški) susret.
    Autor love hunter u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 12.12.2010, 23:55
  3. Ez opozit tu prvi, POSLEDNJI SUSRET
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 26.07.2010, 03:45
  4. Polarni susret mede i vuka
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.04.2008, 22:20
  5. Moto susret na Petrovaradinskoj tvrđavi
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.05.2007, 14:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •