Trgovina ženama preko interneta
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Trgovina ženama preko interneta

    Trgovina ženama preko interneta
    Zamka za radoznale


    Više od pola miliona žena godišnje se proda u zapadnoevropskim zemljama, upozorava Međunarodna organizacija za migracije

    Sumirajući kontradiktorne i isprepletane, zvanične i nezvanične podatke kojima operišu vladine i nevladine organizacije širom planete, Međunarodna organizacija za migracije nedavno je iznela podatak da se više od pola miliona žena godišnje proda u zapadnoevropskim zemljama i da su žrtve ove trgovine najčešće devojčice i devojke koje su tek zakoračile u punoletstvo. Iako najveći broj žrtava trgovine ženskim dušama pripada starosnoj grupi od 16. do 22. godine i živi s one strane socijalnih margina, portparol Astre, nevladine organizacije za borbu protiv trgovine ljudima, Aleksandra Jovanović ističe da ne postoji uniformna skica za portret žrtve trgovine ljudima:

    Ako nas nečemu uči iskustvo to je da se svako može upecati. A udice se nalaze svuda oko nas nekada imaju obličje malih oglasa u kojima se devojkama nudi posao konobarica, bebisiterki, manekenki, pa čak i indeksi u imaginarnim letnjim školama stranih jezika, a nekada imaju i lik omiljenog rođaka koji zna čoveka koji zvecka ključevima bolje budućnosti...

    Vrbovanje preko Interneta

    Živi dokaz teze da ne postoji uniformni ram za sliku žrtve jeste devojka koja je bila u ozbiljnoj emotivnoj vezi i koju je bukvalno kidnapovao upravo njen dečko. Njena priča ima srećan kraj, ali svakako nije tipična epizoda u istoriji otmice i trgovine ženskim dušama. A zamke u koje sve češće upadaju devojčice i tinejdžerke jesu virtuelne pričaonice čet rumovi, upozorava Aleksandra Jovanović.

    Iako statistika govori da svega pet odsto našeg stanovništva ima kompjuter, istraživanje koje je na uzorku od 1205 srednjoškolaca iz šest gradova Srbije sprovela nevladina organizacija Astra pokazalo je da dve trećine školaraca koristi Internet i da polovina njih svakodnevno četuje sa svojim virtuelnim poznanicima. Međutim, ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da čak 37 odsto mladih doživljava velike neprijatnosti dok su na vezi, odnosno da ih njihovi onlajn poznanici seksualno uznemiravaju, vređaju, psuju, maltretiraju ili im prete.

    Svaki drugi tinejdžer nam je rekao da dobija različite ponude od svojih virtuelnih poznanika počev od ponuda za posao, preko onih za zajedničko putovanje, zabavljanje, stupanje u intimne odnose pa sve do prostitucije. Devojčice su, naravno, te koje mnogo češće dobijaju nepristojne ponude, a najalarmantniji od svih podataka koje smo dobili u ovom istraživanju glasi da se 38 odsto tinejdžera lično upoznalo sa osobom sa kojom četuje. Ako se zna da je žrtva trgovine ljudima najčešće srednjoškolka koja u mrežu trgovaca ljudima upada preko Interneta, onda ćete razumeti svu veličinu naše zabrinutosti, ističe Aleksandra Jovanović.

    Naša sagovornica dodaje da su istraživači Astre, za potrebe ovog istraživanja, kreirali petnaestogodišnju virtuelnu devojčicu koja je 50 sati provela u raznim internet pričaonicama. Za to vreme ona je primila 457 poziva, od kojih je 125 moglo da se podvede pod seksualno uznemiravanje, dva puta joj je nuđen novac za seksualne usluge, a dobila je i dve ponude za ostvarivanje boljeg života, koje bi mogle da budu protumačene kao regrutovanje za trgovinu ljudima. Kontakt su u 88 odsto slučajeva inicirali muškarci, precizirala je Aleksandra Jovanović.

    Nepristojne ponude

    Pedofili u odelu trgovaca dečjim sudbinama polako i sistematski stiču poverenje mornara koji krstare neistraženim morem Interneta, upoznaju njihove navike, pecaju ih na radoznalost svojstvenu tinejdž godinama i u jednom trenutku bace mrežu. Ako se ima na umu da je ovaj vid kriminala na trećem mestu po visini prihoda koji se ostvaruju u ilegalnom biznisu širom planete, odmah posle trgovine drogom i oružjem, onda postaje jasnije da se tu ništa ne prepušta slučaju i improvizaciji, a ni amaterskom delovanju. Trgovina ljudima je uvek vid (inter)kontinentalno organizovanog kriminala, u kome nema ni verskih, ni rasnih, ni nacionalnih netrpeljivosti, jer trgovce vezuje zajednički interes novac!

    Od marta 2002. godine do danas zabeležene su 233 žrtve trgovine ljudima u našoj zemlji, a devet osoba je u mrežu ovih trgovaca upalo upravo preko Interneta, pecajući se na njihove udice u vidu oglasa za posao u inostranstvu. SOS telefon ove nevladine organizacije sve češće okreću srednjoškolke koje su zainteresovane da li agencije koje nude poslove manekena, fotomodela i medicinskih sestara u inostranstvu zaista postoje, ali se Astri istovremeno javljaju i izbezumljeni roditelji koji postavljaju isto pitanje: Kako da je urazumim?.
    Ono što govorimo i roditeljima i devojkama jeste da se nikada ne javljaju na oglase koji su potpisani samo mobilnim telefonom, da nikada ne idu same u agenciju, da nikada ne potpisuju nikakve ugovore sa ljudima iz agencije, da nikada ne nose pasoš sa sobom kada idu na razgovor sa potencijalnim poslodavcem i da nikada ne ostavljaju adresu i telefon, kaže na kraju Aleksandra Jovanović.
    Katarina Đorđević
    Da li vam se nekada učinilo da je neko od vaših sagovornika potencijalna pretnja? Možda imate neko loše iskustvo? Ne bi bilo loše da ga podelite, što više saznanja imamo, možda ćemo se lakše čuvati.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Procitala sam pazljivo ovaj tekst, i sama sam cula za neke primere gde su momci bukvalno kidnapovali i prodavali svoje devojke. Ne mislim da je internet doneo taj problem, ali ga je svakako pojacao, tako da je potencijalnim makroima sada mnogo lakse da sa distance vrbuju devojke i prodaju im razne price.

    Zato devojke - cetvoro ociju otvorite.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Branko Milenković, Ispovest iz harema, svako žensko da pročita. A pročitaćete je u roku od 24h.



    "Istinita priča Beograđanke koja je 4 godine provela u jednom arapskom haremu u Dubaiju. Posle dramaticnog raspleta dogadjaja i kraceg boravka u Turskoj, u Beograd se vratila krajem 1995. Sada živi na Novom Beogradu."
    I kupite je svakoj devojčici u pubertetu na poklon. Ne izvuče se svaka koja se primi.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Ischitah text i na prvi mah padoshe mi na um ljudi vrlo pogodni za "pecanje"...
    Ja ... for example... imam neka svoja zivotna iskustva nevezano za ovo ali uglavnom dobro procenjujem ljude na prvu loptu i uvek kada mi se javi neki osecaj da je osoba s druge strane neiskrena to obichno i bude da je tako...

    Ma moze reci ko sta hoce ali osecaju se emocije "preko zice", tachno znam kad je osobi s druge strane ekrana neprijatno,kad se nasmejala,lkad je tuzna,kad je vesela,zaljubljena i sl....

    I zachudo taj osecaj me skoro nikada nije prevario...

    E sad ima ljudi koje znam...i koji za neverovati nemaju sposobnost da razluce dobro od losheg...strashno....
    Imam zelju da im pomognem ali naprosto ne znam kako pomoci nekome ko ili ne zeli da mu se pomogne ili je naprosto beznadezan slucaj...

    Ubica mekog srca.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Desavalo se i meni na samom pocetku moje chat karijere da dobijam uzasno neprijatne ponude,za koje su moji tadasnji sagovornici smatrali da su sasvim opravdane,pobogu pa sta cu na chatu ako ne trazim nekog da me povali?!Bese davno,ne ponovilo se.I sada srecem devojcice od 14-15 god,koje zalaze u istu sobu u koju ja idem,oko 03-04 ujutru,i ravnopravno sa svima raspravljaju o bilo kakvoj skakljivoj temi koja se nacne.Pitam se znaju li njihovi roditelji za to?!A i one same se ponekad,kada se vrate sa PVT-a,zale da im je neko predlagao ili pricao svakakve bljuvotine,dok se druge odusevljavaju onima koji su navodno iz inostranstva i zovu ih u goste...Sve dok se nekim zenama ne probudi svest o tome da su potencijalne zrtve,nista mi nasim pisanjem i ubedjivanjem necemo promeniti...Nazalost...
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Sad ne idem u prichaonice, pa nema ponuda takve vrste, ili bar svedeno na neki minimum.....

    Inache..... od 100 njih koji me kliknu, 98-oro njih su idioti koji nude da plate za sex, i slichno..... Zaista odvratno.....

    Bilo je i "proshevina" on line..... i nudjenje ko zna chega sve ne..... Ma uzas......

    Neki umeju bash da sklope prichu.....

    Malo naivnija devojka-eto belaja.....
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Trgovina ženama preko interneta

    Verujem da su se svima koji provode puno vremena na Internetu - i koji chat-uju, dešavale neprijatnosti.
    Meni se dogodilo nekoliko puta da naletim na manijake na raznim forumima. Sećam se da me je jednom prilikom - neću reći na kojem sajtu, sačekalo na desetine poruka tipa: "Umri, kučko!", "Zaklaću te, kad te nadjem."... I još raznih koje ne mogu da ponovim zbog skarednosti izrečenih u njima. Reč je bila o homoseksualcima i ja sam iznela svoj stav koji se nekima nije dopao. Zato sam fasovala razno...
    Opasnije su one internetske vode "ljubavnog" karaktera... Tamo tek ima pacijenata!
    Dakle, oprez, pre svega.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

Slične teme

  1. Kome više prija brak, muškarcima ili ženama?
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 06.10.2017, 18:17
  2. Kupovina preko interneta u Srbiji
    Autor goldie u forumu WWW
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 03.12.2011, 21:37
  3. Upoznavanje preko interneta
    Autor Goga u forumu Ljubav
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 22:27
  4. Trgovina ljudskim organima?!
    Autor memento u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 06.04.2010, 00:37
  5. Kriminalna dela preko Interneta
    Autor goldie u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.02.2007, 17:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •