Usvajanje dece
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 73
  1. #1

    Usvajanje dece

    Da li biste usvojili dete?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat Kunic kaže:
    Da li biste usvojili dete?


    zasto da ne!? ne vidim nista loshe u usvajanju napustene dece.. cak naprotiv mislim da je to treba poticati, upravo iz razloga sto ima toliko napustene dece sirom sveta.. imala sam priliku da volontiram u jednom domu za napustenu decu.. u tom domu su bila deca koju su majke napustile po porodjaju pa sve do nekih 5-6 godina.. znaci deca koja ne razumiju zasto su tamo.. srce mi se kidalo kad sam odlazila, jer ne samo sto sam se ja vezala uz njih, negu su se i oni vezali uz mene.. a njima je tako malo potrebno.. ono malo ljubavi i topline..

    doduse cula sam, da kod nas taj proces usvajanja traje jako dugo.. tako da oni koji imaju zelju da usvoje dete, nakon toliko cekanja je i izgube.. mada ne znam.. mozda sam u krivu..

    u svakom slucaju sam za usvajanje dece, pogotovo ako par nema vlastite.. to je po meni mnogo human cin.. jer ni jedno dete ne zavredjuje da bude napusteno, lisheno detinjstva i odrastanja u porodici..

  3. #3

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat yige_gui kaže:
    doduse cula sam, da kod nas taj proces usvajanja traje jako dugo..
    Traje. Jedan bračni par koji kod mene u kraju drži neku prodavnicu, prolazio je kroz taj proces pune tri godine, tako da znam da traje.

    Pre mnogo godina, ono kad smo krenuli u srednju, zaputim se ja po prvi put kod drugarice koja je išla u medicinsku da joj nešto odnesem, bile smo različita smena. Otprilike sam znala gde je škola (medicinari su se inače selili u po 2-3 škole u gradu), ali zalutam, pomešam zgradu i BAP uđem u Zvečansku misleći da je to škola. A onda sam se susrela sa krupnim okama koje svakog gledaju kao svog najrođenijeg. Od tada sam bila nekoliko puta da im odnesem neki slatkiš i da se poigram sa tom decom... mada nisam odavno

    Ja se divim osobama koje su odlučile da usvoje dete. Znam ženu koja je usvojila ne baš zdravu devojčicu. Ona je moj idol. Govorila mi je znaš, sve one slatke male sa loknicama će već neko uzeti, a nju neće niko - zato ću je uzeti ja. Mislim da tu decu ne treba voleti KAO svoje dete (nekima je i ovo razlog zbog kojeg su protiv usvajanja)... njih samo treba voleti... to je sve što im treba. Ja imam dete, ali da ne mogu da ga imam bila bih jedna od onih koji bi pružili ljubav jednom napuštenom malom biću, sigurno. Mada... nije isključeno da to neću uraditi, često razmišljam o tome. Ja bih ih bre usvojila sve
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Usvajanje dece

    Na ovu temu bih mogao dosta toga da pisem.Napustene dece bez roditeljskog staranja ima jako puno.Resenje za njih nije samo usvajanje,koje doduse ide jako tesko i to je jedan dug vremenski proces.Ako neko zeli ,ima volje i ljubavi da pomogne takvoj deci ima mnogo "bezbolnije" resenje a to je takozvano hraniteljstvo.Dece bez roditeljskog staranja se smestaju u porodice koje su voljne da pruze "utociste" i svu ljubav koja im je potrebna.POstupak nije komplikovan samo takve porodice kje to zele treba da prodju neke osnovne pripreme preko centra za socijalni rad u svom mestu i to je to.Moja supruga i ja imamo dvoje dece jedno ima dveipo godine a drugo cetiri godine i oni su braca.Proveli su skoro godinu ipo dana u "ZVECANSKOJ" i sada su kod nas.Kakav je to osecaj i dozivljaj nebih mogao da vam opisem al ukrato TO JE DIVAN OSECAJ.Takodje mogu da kazem i da put do usvajanja je mnogo brzi preko hraniteljstva nego inace.Ako nekoga nesto vise interesuje na ovu temu neka se javi rado cu pomoci i dati informacije koliko budem znao i mogao.Toliko za sada i puno pozdrava sa ovoga mog prvofga javljanja na ovome forumu.

  5. #5

    Odgovor: Usvajanje dece

    Da jako želim dete, a ne mogu da ga imam, sigurno.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Usvajanje dece

    Evo sad javiše na b92 da su u porodičnom zakonu skratili proces usvajanja na 8 meseci
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #7

    Odgovor: Usvajanje dece

    s obzirom da muku mucim sa sterilitetom kada ni jedna od metoda ne bi uspela usvojili bi sigurno dete.

  8. #8

    Odgovor: Usvajanje dece

    Naravno da sam za! Kada plemeniti ljudi usvoje decu nema ništa lepše od toga. Priroda je često surova, nekim ljudima nije omogućeno da imaju svoju "biološku" decu, a pak, onima kojima jeste, nekada ne bih dala ni kućnog ljubimca da brinu o njemu sat vremena.

    Citat marco_194 kaže:
    Moja supruga i ja imamo dvoje dece jedno ima dveipo godine a drugo cetiri godine i oni su braca.Proveli su skoro godinu ipo dana u "ZVECANSKOJ" i sada su kod nas.Kakav je to osecaj i dozivljaj nebih mogao da vam opisem al ukrato TO JE DIVAN OSECAJ.
    Svaka čast! Ja sam pre nekih desetak godina upoznala jednog divnog čoveka koji je, sa svojom suprugom, usvojio 4 dece. Svakom od njih je, čim su počeli malo da razumeju svet oko sebe, objasnio da su oni posebna "izabrana" deca. To je jedna tako harmonična i skladna porodica puna ljubavi, kojoj sam ja, na momente, iskreno zavidela!

  9. #9

    Odgovor: Usvajanje dece

    kad ne bih mogla da imam vlastitu usvojila bih naravno,mnogo volim decu
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  10. #10

    Odgovor: Usvajanje dece

    imam puno prijatelja koji su usvojili djecu i divim im se zbog toga. razmisljali smo o tome cesto iako imamo jednog sina.oboje smo jos mladi i zelimo vise djece. tko zna...
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  11. #11

    Usvajanje dece

    usvojila bih da ne mogu da imam vlastitu...a usvojila bih da imam mogucnosti i pored vlastite..
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  12. #12

    Odgovor: Usvajanje dece

    Kada bih bio u situaciji da se pred mene postavi ovakvo pitanje u stvarnom zivotu, verovatno se nebih tako lako odlucio za usvajanje dece. Siguran sam da patnja onih koji ne mogu da imaju decu nije dokaz humanosti, pa zato proces usvajanja i traje.
    Drugo pitanje se odmah namece. Zbog koga se dete usvaja? Dete moze da bude i nesnosno, pa da roditelji odustanu od hraniteljstva ili usvajanja. Zato su pravila usvajanja tako stroga. Jer ako se dete usvaja da bi se svoja licnost nadopunila, onda je to igra sa necijom sudbinom.
    Zatim ljudi koji dodju na usvajanje "biraju" decu. Cesto cujete pricu kako sva deca pruzaju ruke, a vi treba da izaberete jedno. E pa jadna ostala deca. Sam izbor deteta govori o licnoj "satisfakciji" onoga sto inace nebi moglo biti prozivljeno, te se biraju najmladja deca.

    Postoji puno stvari koje covek moze da radi i ako nema dece. Posto je i nacini da se covek ne distancira od prijatelji koji su u braku i imaju decu. Odnosno da se prilagodi novoj situaciji.

    Zene generalno lakse prilaze problemu usvajanja dece. Naravno iz svojih bioloskih i instinktivnih razloga. Zato je odluka muskarca na usvajanje redja, najcesce uz zenu, ali mozda, mozda i humanija. Jer zadrzavajuci ipak neku distancu u odnosu na ne biolosko dete, dajete samom detetu realnu sliku o njegovom polozaju, a ne privid srecne bioloske porodice. Tako ga na vreme uvodite u pricu njegovog zivota, ne dozvoljavajuci nekakva sokantna saznanja.

    Zbog ovakvog stava domovi za nezbrinutu decu, pogotovo onu stariju, koju niko nece sigurno usvojiti i netreba da budu topla mesta gde se oni sklanjaju od sveta, vec hladna mesta koja bi navela njihove duse da treba da se izbore da ako ikako mogu odu odatle.

    Da imam svoju biolosku decu nebih sigurno usvajao decu. Jednostavno, to je konflikt u njihovim glavama koji nebi shvatili ni kao stariji. Deca ne zele da dele, dokle god smatraju da nemaju dovoljno, materijalnog, paznje, ljubavi.....

    Za usvajanje bi se mooozda odlucio kao dosta stariji. Mada trenutno mislim da to nebih mogao da uradim. Najdalje bih isao do nekog kontakta sa svom tom decom i nekog "pomaganja", ali nemam iskrenu zelju da budem substitucija za necije izgubljene roditelje.
    Poruku je izmenio PropelerZviz, 17.11.2006 u 15:12
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  13. #13

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat PropelerZviz kaže: Pogledaj poruku
    Zbog ovakvog stava domovi za nezbrinutu decu, pogotovo onu stariju, koju niko nece sigurno usvojiti i netreba da budu topla mesta gde se oni sklanjaju od sveta, vec hladna mesta koja bi navela njihove duse da treba da se izbore da ako ikako mogu odu odatle.
    Sa ovim delom posta se najvishe ne slazzem. Ne mislim da se na taj nachin dete moze usmeravati. Svako ima pravo na podjednako kvalitetno detinjstvo i to shto su neka deca igrom sluchaja lishena staranja pravih roditelja ne znachi da im se ne treba ponuditi maksimalno pozitivnih emocionalnih i svih drugih uticaja koje inache moze pruziti onaj ko vrshi ulogu staratelja. Poenta je da dete mora odrasti u psihichki zdravu osobu, koja ce znati da nastavi sama kroz zzivot, a toga nema bez koliko toliko normalnog detinjstva. A rezervnog detinjstva nemamo. Ukinuti "toplinu" radi nekakvog boljeg napretka i odlaska iz ustanove isto je kao i ukinuti mu "toplinu" pravog roditeljskog doma. Kada si ti chuo da je neki domac koristio dom za sklanjanje od sveta? Koliko ja znam odande se u glavnom bezzi. Isto tako moze se reci da dete koje ima previshe pazznje i topline u roditeljskom domu mozze ostati previshe vezano za njega..to samo govori da nepromishljeno i pogreshno vaspitanje uvek moze da stvori debila... Ali to ne znachi da dete treba da se oseca kao stranac u kuci samo zato da bi bilo samostalnije.. Shto se domova tiche potrebna je samo dobra organizacija, metodi i ISPRAVNI LJUDI koji ce to sprovoditi u delo sa ljubavlju..

    Kada bih bio u situaciji da ne mogu da imam sopstveno dete, naravno da bih razmislio o usvajanju i bez nekog preteranog filozofiranja dete prihvatio kao svoje rodjeno. Usvojeno dete moze biti nesnosno koliko i moje rodjeno, a odrekao bi se ne bih ni jednog ni drugog. Shto se tiche nekakvih "konflikata" u dechijoj glavi.. postoji sigurno dobar nachin kako i kada detetu otkriti njegovo pravo poreklo, a svakako bih se obilato konsultvao sa psiholozima.

    Nikakav razlog, osim fizichke sprechenosti, ne moze biti opravdanje za loshe vaspitanje usvojenog ili rodjenog deteta, uvek i uvek je ono roditeljski proizvod i rditeljska zasluga..I nishta ne moze biti opravdanje ili objashnjenje za nepruzanje adekvatne roditeljske ljubavi onome koga smo prihvatili kao potomka..
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 17.11.2006 u 16:02

  14. #14

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Nikakav razlog, osim fizichke sprechenosti, ne moze biti opravdanje za loshe vaspitanje usvojenog ili rodjenog deteta, uvek i uvek je ono roditeljski proizvod i rditeljska zasluga..I nishta ne moze biti opravdanje ili objashnjenje za nepruzanje adekvatne roditeljske ljubavi onome koga smo prihvatili kao potomka..
    Osnov ovog naseg neslaganja je to tvoje prihvatiti.
    Jednako je glupo izjasnjavanje sta si. Mislim ako si po rodjenju ono sto su ti otac i majka. Onda nema smisla da se izjasnis kao pingvinska nacionalnost i da prihvatis... neku veroispovest. Po tom modelu se mozes izjasniti da nisi covek, nego papagaj. Super, pa neplacas porez....

    Prihvatanjem deteta?????? = Oduzimanje njegovog imena i prezimena. oduzimanje identiteta. Sta to dete u svemu tome prihvata??? Kako mozes da prihvatis dete kao rodjeno. Pa to je fraza i nista drugo. Dete je usvojeno! Mozes se ponasati prema njemu kao prema rodjenom i zakon regulise naslednika. Ali sustinski to dete ima prava da zna ko su mu roditelji. Kakvi god bili ili sta se god sa njima desilo.

    Eeee, tebi treba crtati....

    Da ne govorim o humanosti iz nerealne i hipoteticke perspektive.
    I nije negativno ne zeleti usvajati decu. To ih sigurno ne povredjuje.
    Sad si ti kao human i nikada nisi cuo za onu "na muci se poznaju junaci".
    Da tako svi oce da usvajaju, nebi bilo brdo dece u sirotilistimas. I sprecavaju vas finansije jedino. Gluposti. Po tome u ovoj zemlji vecina nebi imala decu. Sto i nije tako daleko...
    U Danskoj, bre, placaju profesionalne majke jer nece ni biolosku decu da radjaju... pare problem za usvajanje?
    Romi imaju brdo dece... pare problem za usvajanje?

    Postavi jos jednom sebi pitanje humanosti? Dali to radis zbog sebe ili iskrenog pomaganja? Covek uvek moze da pomaze nekom bliznjem i nece biti human. A ako poamze nepoznatom onda je human?/??
    Ako je sve tako kao sto govorite...recite mi dali ste ikad na neki nacin pomogli nezbrinutoj deci. Bilo kako.
    Poruku je izmenio PropelerZviz, 17.11.2006 u 19:07
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  15. #15

    Odgovor: Usvajanje dece

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Ukinuti "toplinu" radi nekakvog boljeg napretka i odlaska iz ustanove ....
    "Hladna" atmosfera se ne odnosi na vlagu i zavrnute radijatore....niti na individualni i samovoljni odnos zaposlenih u ovakvim ustanovama. Kao ni na "nema jelke ni poklona za vas, bili ste nevaljala deca".
    Odnosi se na arhitektonski prostor boravista. Nista drugo. I t je praksa u svetu recimo....
    (Uporedio bih tu filozofiju sa zatvorima za vreme Bulea i Ledua gde su dvorista bila parkovski uredjena kako bih zatvor lecio stanje duha zatvorenika, dok je danas praksa kaznenog izgleda. A za ludake ludnica.)

    Daleko od toga da nije bolje detetu u hraniteljskoj porodici...ili onoj koja ga je usvojila.
    Ali ako mislis da taj oziljak koji nose moze da se neutralise ovim tvojim metodama....... zelis od dece koja su drugacija, da napravis da su jednaka sa ostalom tako sto ces se sluziti zaboravom. Ne dajuci da se sami izbore sa time, a drugaciji su iskljucivo po to me sto nemaju roditelje.
    Poruku je izmenio PropelerZviz, 17.11.2006 u 19:03
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Imunitet kod dece
    Autor little fairy u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.10.2010, 10:33
  2. Brak bez dece
    Autor Meggy u forumu Muška kafana
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 06.07.2010, 09:36
  3. Buducnost nase dece i dece oko nas
    Autor veljko yaric u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16.03.2010, 10:55
  4. Prezasticivanje dece
    Autor artistry u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 01.03.2010, 09:42
  5. Stres kod dece
    Autor Goga u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 23:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •