Svoje roditelje nisam čula da se svađaju. Ali se sećam perioda (pre njihovog razvoda) kada apsolutno nisu razgovarali. A onda su se razveli, a ja i dalje imam i majku i oca, a nemam one mučne situacije u kući. Često sam u razgovoru sa prijateljima rekla da mi je mnogo draže što moji nisu mislili na decu pa su se razveli nego što su njihovi roditelji mislili na decu koja do god iz roditeljske kuće nisu izašli su bili svedoci i neretko i učesnici svih propratnih stvari koje donosi neuspeo brak.
Da li roditelj zaista ostaje u braku zbog dece?
Jednom je moj drug objašnjavao zašto svaki muškarac treba da ima tri deteta. Njegovo tumačenje je sledeće: Sa jednim detetom žena se oseća jakom, samostalnom. Može da juri za karijerom i primanjima i da istovremeno bude dobra majka. U tom slučaju muškarac mora jako dobro da pazi da ne pravi s*anja u braku jer majka jednog deteta nije spremna da trpi. Majka dva deteta ima i mnogo više obaveza, manje vremena joj ostaje za sebe, karijeru, jurenje za parama, više se oslanja na supruga, i u toj situaciji muškarac može nešto lakše da diše. Majka tri deteta možda ima i posao i neka primanja, ali joj porodica i deca uzimaju suviše vremena da bi izgrađivala neku jaku samostalnu egzistenciju. To znači da suprug treba da napravi jako, jako, jako veliko s*anje da bi se ona odvažila na razvod.
Kasnije mi je ovakav stav potvrdila koleginica koja imama izuzetno nesređen brak rečenicom:"Da, sigurno da bih se razvela da nisam rodila treće. Ma koliko mi znači moje najmlađe dete, ono me je prikovalo za moj nazovi brak."
Da li roditelji rečenicu "Ostajem u braku zbog dece" koriste kao izgovor za svoju neodlučnost, slabost ili šta već ili je to zaista i jedini razlog što trpe loš brak? Odnosno, ako je gore iznešena teorija tačna, da li roditelji jednog deteta misle manje na njega od roditelja dva deteta, odnosno tek od roditelja tri deteta?
Hm Pre sam sklona da mislim da je to samo loš izgovor. I sve jače zabijanje glave u pesak. Ne kažem da deca ne treba da budu dodatni stimulans da se uloži napor da poljuljani brak ponovo profunkcioniše. Ali ako se u tome ne uspe, zar nije bolje za decu da im se omogući zdravija, makar i krnja porodica?