Prehlada i grip - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 28 od ukupno 28
  1. #16

    Odgovor: Prehlada i grip

    sinoc sam kihnula jedno, da ne preterujem, sto puta u nekih pola sata pochelo neshto da me 'vata, neki virusi, bacili, shta ti ja znam.. i legnem u krevet, a nos, zachepljen ochi ne da su suzile, nego potok.. i celo vreme u glavi "ish ish virusi, necu biti bolesna, necu biti bolesna".. a onda se setim da mi baka uvalila neke kapi, nisu kapi, nego neka eterichna ulja shto je neka njena baba iz sela muckala, i kapnem malo na nosnice (ne u nos).. i dishni kanali se o'ma prochistili neverovatno


    a danas... danas ko nova
    moomoo meee jooouu

  2. #17

    Odgovor: Prehlada i grip

    '' Vukla '' sam neku prehladu tri nedelje... , dok se nisam setila da imam propolis...
    Više mi nije ništa ...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  3. #18

    Odgovor: Prehlada i grip

    Ja sam bila bolesna cetiri dana:grebanje u grlu,zacepljen nos, i kasljanje. Nisam pila nista.. samo sam se inhalirala sa fizioloskim rastvorom i pantenolom. Koristila sam "biljnu rosu", koja se maze ispod nosa.
    Sada sam odlicno..
    "Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha".

  4. #19

    Odgovor: Prehlada i grip

    Kako razlikovati grip od prehlade



    Prehlada se može nazvati blažom verzijom gripa, zarazne bolesti od koje svake zime obole milioni ljudi širom sveta.

    Ona je najčešća od svih virusnih infekcija gornjeg disajnog aparata koji čine nos, grlo i sinusi i često se brka s gripom, koji ponekad ima iste simptome, ali je jačeg intenziteta i duže traje. Osim toga, prehlada je bolest koja traje najviše nedelju dana i uglavnom se ne mora preležati, dok vas grip može vezati za krevet do dve nedelje.

    Prehladu izaziva više od 200 vrsta virusa koji se prenose kapljičnim putem (govor, kijanje, kašljanje, rukovanje) i napadaju nos, sinuse, grlo i bronhije. Simptomi prehlade su zapušen nos, kijanje, bol u grlu, kašalj, a povišena temperatura se javlja uglavnom kod male dece. Simptomi se postupno smiruju i po pravilu ne zahtevaju odlazak lekaru, ali kod ljudi slabijeg imuniteta, kao i kod dece može doći do upale sinusa i uha ili bronhitisa.

    Ljudi često greše misleći da je svaka prehlada, viroza ili bolest s temperaturom grip, međutim gripom se smatra samo ona bolest koja je prouzrokovana virusima A, B i C.

    Grip i prehlada se razlikuju po tome što grip ima jače izražene simptome - visoka temperatura iznad 39 stepeni, drhtavica, bolovi u mišićima i zglobovima, malaksalost, a kod dece neretko i mučnina, odnosno povraćanje - i javlja se uglavnom zimi.

    Evo male liste stvari koje strašno nerviraju viruse:
    ▪ topli čaj s limunom (voćni, mešani, domaći, zeleni, kamilica, nana, lipa)
    ▪ vitamin C (za odrasle šumeće tablete, za decu vitamin C u prahu)
    ▪ med
    ▪ voće i povrće
    ▪ tople supice (pileći bujon, supa iz kesice)
    ▪ sokovi od svežeg voća (sok od pomorandže, grejpa, mandarine, jabuke)
    ▪ potkošulja u pantalonama
    ▪ tople čarapice
    A stvari koje virusi vole, a trebalo bi ih izbegavati su:
    ▪ hladni napici
    ▪ hrana bez vitamina (pica, hamburger, razne grickalice)
    ▪ mesta sa puno ljudi

    Osobe koje pate od prehlade bi trebalo da piju što više tečnosti. Preporučuju se medom zaslađeni čajevi, voćni sokovi, voda, sveže supice. Važno je dosta odmora, sna I mirovanja, kako bi se organizam izborio sa virusom.
    Evo još nekoliko saveta kako da olakšate dane kada je tokom prehlade ili iscrpljenosti od gripa: začepljenost nosa najlakše će se ublažiti udisanjem vodene pare, (inhalacijom) a to se postiže udisanjem vodenog isparenja iznad posude sa vrelom vodom, glave prekrivene peškirom. Uprkos ustaljenom ponašanju, kada se javi bol u grlu, u zatvorenom i zagrejanom prostoru nije dobro nositi šalove i džempere s visokim okovratnikom. Mnogi veruju da se na taj način štite od bolesti grla, ali ako se previše zagreva, taj deo tela postaje još osetljiviji. Utopljavanje je poželjno tek na niskim temperaturama.

    Tokom prehlade ili gripa, poželjno je pripremati jela po principu pirea. Potrebno je predviđena jela usitniti i prilagoditi lakom gutanju. Najčešće se sprema pire krompir, pire od graška, kukuruza i sl. Meso se kuva i zatim usitni, a može se pripremati i tako da se prethodno samelje. Hleb nije isključen, ali je znatno prijatnije jesti kuvan pirinač. Nakon nekoliko dana, slobodno uvedite u ishranu i meki kravlji sir, mleko, jogurt. U svakom slučaju trebalo bi izbegavati pavlaku, jaja, punomasne sireve, suhomesnate prerađevine, goveđe meso, svinjsko meso i zapržena jela koja se vare nekoliko sati. Što se tiče razmaka u obrocima, poželjno je na svakih par sati konzumirati manje obroke i odabrane napitke. Hranu koja izaziva gađenje, ili je na bilo koji način odbojna, ne bi trebalo unositi u organizam obolelog

    Povišena telesna temperatura i patogeni mikroorganizmi ostavljaju nered u organizmu koji je potrebno postupno i strpljivo rešiti. Raznovrsna ishrana i veliki broj malih obroka predstavljaju pravilan put ka oporavku.


    Izvor: J.K. bebinsvet
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  5. #20

    Odgovor: Prehlada i grip

    nawuchem prehladu i to..ali grip..skoro nikad

  6. #21

    Odgovor: Prehlada i grip

    Kad sam prehladzena uvjek jedem limun sa secerom jedem sa korom ali trba dobro izmiti pa poptom ga jesti.

  7. #22

    Odgovor: Prehlada i grip

    Ne verujem u priče gde postoje ''neke'' bakterije koje nas u određeno vreme napadnu, pa se razbolimo.

    Po mom mišljenju, bakterije ima svuda, uvek. Naš imuni sistem je odgovoran da nas brani od njih. Jedini razlog zašto uhvatimo prehladu ili grip jeste što je naš organizam tog dana bio iscrpljen, imuni sistem je pao i postali smo ranjivi na bakterije.

    Što znači, ukoliko imaš zdravu ishranu, dosta fizičke aktivnosti ti ne možeš da dobiješ prehladu,ja ne pamtim kad sam poslednji put bio bolestan.

    Šećer, hleb igraju veliku ulogu u dobijanje bolesti. Zašto? Rafinisan beli šećer, oduzima nutricije od organizma kada bude konzumiran, a nutricije su nam potrebne ne samo za imuni sistem, već za sve funkcije.

    Čaj nema nikakve veze sa ozdravljenjem (ima ulogu u ispiranju organizma, kao obična voda) Ljudi misle ako piju nešto toplo, da će to da greje i ispira grlo (ili čak da nekako blesavo deluje), međutim kad je prehlada u pitanju jedina stvar koja se računa jeste, NUTRICIJA. Zamislite da trčite 30 minuta 80% brzinom, i posle toga se osećate iscrpljeno. Da li ćete se pre oporaviti sa dobrom dozom nutricija + prirodnog šećera ili čajem?

    Ključ za brzo ozdravljenje, oporavljanje.
    Postoji primer kod životinja, recimo psa. Kada je pas bolestan, on neće ništa jesti danima ako treba. Zašto?
    Jer on zna, ako pojede hranu kad je bolestan, organizam treba da se fokusira i na varenje i na oporavak i za borbu protiv bolesti. Dakle, ako ne jede ništa, organizam jednostavno punom snagom deluje protiv bolesti.

    Evo eksperiment za sve. Ako osetite grebanje u grlu (ili iscrpljenost) prestanite da jedete hleba i šećera odmah, i jedite što više voća. Ako treba CEO DAN, dva dana, tri dana, četiri dana jedite samo voće. Mnogo brže će te se oporaviti nego kad krkate meso i ostale neprirodne hrane.

    P.S. Umesto čaja pijte sveže ceđene sokove od narandze itd.

    P.P.S. Potražite Sirup od Javora u prodavnici, kao zamena za med, sjajna stvar.

    P.P.P.S. Bilo bi poželjno da konzumirate vitamin C, klasika.
    Poruku je izmenio boris6, 21.12.2008 u 16:48

  8. #23

    Odgovor: Prehlada i grip

    navukla sam neku pre'ladu.. nos mi curi za medalju
    moomoo meee jooouu

  9. #24

    Odgovor: Prehlada i grip

    mene prehlada drma od kako pocne jesen pa sve dok ne pocne leto muku mucim sa plucima i kasljenjem, kijanje da ne pominjem, tako da sam preko cele godine pre'ladjena.. a ne lecim se, osim kapi za nos, bez kojih mislim da bih do sada umrla
    gripe me veoma retko kace, posto mi organizam jako dobro reaguje na temperature.. odnosno, skoro je nikad i nemam secam se, kad sam bila klinka, navucem upalu pluca a ja 'ladna kao spricer temperatura 36.2 ali zato kad me spici temperatura, 'ocu dumrem.. valjda zato sto me retko i za'vati, onda kad za'vati sveti mi se za sve ono kad nije
    elem, za gripe i prehlade samo puuuuuuuno tecnosti i utopljavanja, nije dobro kad prehladu "vuces" na nogama, jer to u poznijim godinama nosi i ozbiljnije posledice, posebno ako je osoba pusac
    eto, ja to kazem, a ne pridrzavam se toga
    Krek, krek.. Ne gudra

  10. #25

    Odgovor: Prehlada i grip

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste skoro prelezali grip?
    Malo me zakačio, pa preskočio

  11. #26

    Odgovor: Prehlada i grip

    ne igrajte se sa gripom. ukoliko ste ga dobili odlezite ga uz vitamine i puno tecnosti. nemojte se takmiciti sa virusima na nacin "lecio 7 dana, ne lecio nedelju dana". grip mozete spreciti na stari narodni nacin, usmrkavanjem i grgorenjem slane vode radi ispiranja sluzokoze nosa i grla. sada postoje u spreju ti preparati, zove se morska voda ili tako nekako.
    a jos bolje je prskati aktivni kiseonik svako vece pred spavanje u grlo i nos. preparat VIVA STER sme da se prska na sluzokozu, odlican je

  12. #27

    Odgovor: Prehlada i grip

    Da taj sprej morska voda je extra posebno sa ukusom maline
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #28

    Odgovor: Prehlada i grip

    Neće me gripa. Prvi i jedini put sam ju imala u sedmom razredu osnovne škole. Sjećam se da sam preležala bar 10 dana i da sam kile izgubila.

    Od tada sam jako čeljade iako ponekam poželim da dobijem malu gripicu pa da opet kile izgubim Ali neće me.

    Svakako smatram da gripu treba preležat i ne se zezat sa njom.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Nova opasnost kozji grip
    Autor cvishna u forumu Zdravlje
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 28.12.2009, 16:14
  2. H1N1 novi grip, pretnja ili senzacija?
    Autor biterlemon u forumu Zdravlje
    Odgovora: 89
    Poslednja poruka: 19.12.2009, 19:40
  3. Prehlada kod beba
    Autor dndr u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.04.2007, 11:24
  4. Ptičji grip
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 26.03.2006, 20:25

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •