Koliko je vode potrebno bebi?
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Koliko je vode potrebno bebi?

    Potrebe odojčeta za vodom zavise od unosa kalorija, temperature okoline, vlažnosti vazduha, brzine vazdušnog strujanja, telesne temperature, aktivnosti deteta I brzine njegovog rasta.

    Voda sačinjava najveći deo telesne mase čoveka. Njena zastupljenost u odnosu na ukupnu telesnu masu je znatno veća kod novorođenčeta i mladog odojčeta nego kod starije dece i odraslih. Voda čini 94 odsto ukupne telesne mase fetusa u trećem mesecu razvoja, 80 odsto u 32. nedelji (nedonošče) i 78 odsto kod donešenog novorođenčeta. Glavni organ koji reguliše promet vode u telu je bubreg. S obzirom da još nije zreo u prvim danima života, organizam novorođenčeta ne valja opterećivati velikom količinom tečnosti. Stoga se priroda i pobrinula da prvo majčino mleko bude oskudno, poput «vodice». Ono se naziva kolostrum i prepuno je važnih hranljivih i zaštitnih materija, dok vode sadrži taman koliko bebi treba. Tek rođena beba će uzimati kolostrum u manjim obrocima, ali češće nego «zrelo» mleko u kasnijem periodu.

    Beba unosi vodu u organizam putem mleka, a nakon navršenih četiri do šest meseci I putem hrane. Gubitak vode se, osim preko bubrega, odvija I preko kože - znojenjem, kao i disanjem u vidu vodene pare…Za razliku od odojčeta na veštačkoj ishrani, kod odojčeta na prirodnoj ishrani (koje sisa) opterećenje solima je nisko, zbog čega mu ne treba davati dodatnu vodu, čak ni u veoma toplim klimatskim uslovima. Izuzetak su slučajevi: ako se prihranjuje adaptiranim ili kravljim mlekom, ukoliko izgubi veliku količinu vode u toku bolesti (proliv, povraćanje, povišena temperatura), ili ako se previše utopli.

    Redovno davanje vode odojčetu (u slučajevima kada to nije potrebno)može da dovede do smanjenja intenziteta dojenja, ili da utiče na pojavu nepravilnih navika kod bebe i da smanji priticanje mleka u dojke. Osim toga, voda u nekim regionima može da bude zagađena, a nesterilna flašica za hranjenje da postane izvor infekcije. Inače, voda smanjuje zaštitna svojstva i nutritivnu vrednost majčinog mleka, što je povezano sa učestalijom pojavom novorođenačke žutice.

    Kada bebi treba dati vodu?

    Odojčetu na prirodnoj ishrani treba dati vodu ako je dehidrirano. Znacidehidracije su: pospanost, koja usledi nakon perioda intenzivnog plača, suva koža i vidljive sluznice, obložen jezik, uvučena fontanela (mekani deo glave na temenu) ispod nivoa svoda lobanje i smanjeno mokrenje do potpunog prekida. Ovo poslednje je najvažnije. Naime, zdrava i dobro hidrirana beba svaki čas mokri, pa su pelene svaka tri sata vlažne. Dehidrirana beba «štedi» vodu, pa su joj pelene tri sata nakon presvlačenja suve. Kod sumnje na dehidraciju, bebi treba staviti pamučne pelene, kako bi se lakše uočilo da li i koliko mokri.

    Šta učiniti kada je dete klonulo,ne budi se spontano da sisa, pa zbog smanjenog unosa tečnosti zapada u još veću dehidraciju?

    Ako se beba ne budi sama, a slabo mokri, treba je buditi i pojiti kašičicom. U početku se može dati prokuvana i nezaslađena voda - svakih pet minuta po nekoliko kašičica. Kada se postigne zadovoljavajuća hidracija, dete će da «živne» i da promokri. Dalji unos tečnosti treba nastaviti mlekom. Kod svakog slučaja dehidracije odojčeta treba utvrditi zašto je nastala. Najčešće je u pitanju nedovoljan unos mleka. Razlog može da bude nedovoljna količina majčinog mleka, ali je češće u pitanju problem u tehnici dojenja. Tada beba nije u mogućnosti da izvuče iz dojke mleko koga, inače, ima dovoljno. Ukoliko je vaša beba dehidrirana i pored punih dojki-popravite tehniku dojenja, makar koristili veštačku (silikonsku) bradavicu.

    Koju vodu dati bebi?

    Bebi se može dati prokuvana vodovodska voda, prokuvana flaširana, negazirana, niskomineralna voda, ili specijalna voda namenjena pripremanju mlečnih formula. Izvorska i bunarska voda moraju da budu pregledane pre upotrebe. Neophodno je da se od nadležnih stručnjaka zatraži mišljenje u vezi davanja ove vode odojčetu, zbog nepoznatog mineralnog sastava i moguće kontaminacije nitratima iz veštačkih đubriva ili septičkih jama (ni prokuvavanje ne može da ih odstrani). Nitrati se pretvaraju u nitrite, koji menjaju glavni sastojak krvi-hemoglobin u methemoglobin, nesposoban da otpušta kiseonik i predaje ga ćelijama. Beba sa methemoglobinemijom je izrazito modra I ima simptome nedostatka kiseonika, što može da joj ugrozi život.

    Kada je voda bakteriološki ispravna?

    PROKUVAVANJE: Da bi voda bila bakteriološki ispravna, treba da ključa bar jedan minut na temperaturi od 100 stepeni. Izuzetak su vanredni uslovi, u kojima postoji veći rizik od kontaminacije (elementarne nepogode, ratovi i sl.), kada dužina ključanja vode ne treba da bude ispod 30 minuta. Pošto je prokuvana voda bljutava zbog gubitka kiseonika, češće se daje u vidu čajeva. Mada bi, zbog sadržaja šećera u njima, bilo bolje da se daje čista voda, koju je moguće obogatiti kiseonikom brzim presipanjem iz suda u sud, pri čemu se stvaraju mehurići vazduha.

    HLORISANJE: Vodu je moguće dezinfikovati i hlorisanjem. Ovo je dobra metoda, mada treba napomenuti da se pri tom procesu iz hlora oslobađaju nusprodukti (trihalometani), koji dodatnim prokuvavanjem mogu da se delimično odstrane.Inače, njihova koncentracija u vodovodskoj vodi je 10 puta manja od maksimalno dozvoljene, pa je ovakva voda i bakteriološki i hemijski bezbedna.

    FILTRIRANJE: Prečišćavanje vode je moguće obaviti i filtriranjem. Mali, kućni filteri, na bazi aktivnog uglja - otklanjaju samo organske elemente, i moraju da se često menjaju. Vodu dobijenu ovakvim filtriranjem ipak treba prokuvati - ako se daje bebi. Veći (i mnogo skuplji) filteri, koji rade na bazi „reverzne osmoze“ – prečišćavaju vodu hemijski i, donekle, bakteriološki. Međutim, saprofitna flora (bakterije koje u normalnim imunološkim uslovima ne izazivaju infekcije kod ljudi) se uništava završno dezinfekcijom pomoću ultravioletne lampe. Ovakvi filteri do te mere demineralizuju vodu da sadrže remineralizator koji joj vraća potrebne minerale.

    Da li je bebama bolje davati flaširanu vodu?

    Nije ni bolje, ni gore. Jedina flaširana voda koja sme da se da odojčetu – bilo da pije, bilo da se sa njom pravi mlečna formula je niskomineralna i negazirana voda (od domaćih samo «Aqua viva» i «Rosa&#187. S obzirom da za bebe do tri, četiri meseca nije dovoljno pouzdana u bakteriološkom smislu, treba je prokuvati jedan minut. Tako prokuvana voda može da stoji u frižideru najviše tri dana. Starijoj odojčadi se može dati i neprokuvana flaširana voda iz tek otvorene boce, ukoliko postoji garancija proizvođača da je bakteriološki ispravna. Vodu iz načete flaše treba jednom prokuvati.


    yumama
    Poruku je izmenio Zvonchica, 13.01.2007 u 15:39

  2. #2

    Odgovor: Koliko je vode potrebno bebi?

    U trudnoci sam se dosta informisala na ovu temu, citala, zapitkivala i nailazila na svakakva misljenja, ali mali Buda ne pije nista. Samo ga dojim. Jedino ako ne kaki cetiri- pet dana dam mu zasladjen caj od kamilice,kasikicom.Ni flasicu ne koristimo. Ali uskoro cu poceti da ga dohranjujem pa ce i vodice da pije.

    Mame, tate, da li ste davali vasim bebama da piju vode? Zasladjenu ili nezasladjenu? I sta mislite o nedavanju iste?

  3. #3

    Odgovor: Koliko je vode potrebno bebi?

    Naravno da je moja devojcica pila vodu.Od prvog dana.Prokuvavala sam joj istu do njene prve godine.Sladila ne.Ustvari joj nista nisam ni sladila ni solila do pre tri meseca.Sada da,ali u malim kolicinama.Iskreno,meni nije jasno kako neki ljudi ne daju deci vodu?Zar ista moze da ugasi zedj sem nje?Probaj da zamislis sebe da pijes mleko danima a da ne popijes ni kap vode...Moras detetu nuditi vodu svaki dan.Pa makar i popio dve kapi,bolje nego nijednu.Vremenom ce poceti vise.Ovo pisem iz licnog iskustva i zato sto tebi i tvojoj bebi zelim sve najbolje.Videces da ce mu i stolica postati redovnija ...
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Koliko je vode potrebno bebi?

    Pa i ja pisem iz licnog iskustva. Buda ne pije i dobro je.Lepo napreduje. I doktorica mi je rekla da ako hocu da mu dam, neka mu dam ali na kasikicu i nikako zasladjenu vodu, ali ako ga samo dojim nema potrebe za dodatnom tecnoscu dok ne pocne da jede i nesto drugo.
    Ne mozes da poredis potrebe odraslog coveka i malog deteta koje jos nije redovno ni razvijeno. Napisala si da probam da zamislim,i normalno da ne mogu ali bebama je sasvim dovoljno tecnosti to sto dobiju preko majcinog mleka.
    I znam da zelis sve najbolje (thanx) ali nije me niko mogao ubediti da mu dajem vodice.
    Ne znam zasto, ali bas sam nekako mnogo protiv toga.

  5. #5

    Odgovor: Koliko je vode potrebno bebi?

    Citat Zvonchica kaže: Pogledaj poruku
    I znam da zelis sve najbolje (thanx) ali nije me niko mogao ubediti da mu dajem vodice.
    Ne znam zasto, ali bas sam nekako mnogo protiv toga.
    Da,ja zelim samo najbolje.I nemam nameru da te u bilo sta ubedjujem.

    Mnogo si protiv vode...
    I may not be perfect but I'm always me

  6. #6

    Odgovor: Koliko je vode potrebno bebi?

    Znam.
    I mnogo njih me je bas tako gledalo kao ti sada....

Slične teme

  1. Ono što Vam je potrebno za sopstveni biznis
    Autor Najgora u forumu Posao
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 26.01.2018, 07:46
  2. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 06.03.2010, 01:20
  3. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20
  4. Bebi Dol
    Autor _baba_ u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.05.2008, 05:40

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •