Demokratija, crno na belo!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 29
  1. #1

    Demokratija, crno na belo!

    Koje je vase misljenje o demokratskom uredjenju?
    Koje su vam dobre i lose strane demokratije, koja je aktuelna trenutno u nasoj zemlji? Odnosno sta vam trenutno najvise prija ili neprija, a direktno je nastalo u demokratskim promenama u Srbiji?
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Posle 60 godine komunističke diktature naravno da nam je demokratija ne razvijena, ali to je sve zbog ljudi koji su vaspitavani i učeni o nekim drugim vrednostima. Dok god naše generacije ne preuzmu upravljenje, svako u svojoj oblasti, dotle ćemo i postavljati pitanja o sistemu. Ja gledam po sebi i po mojim kolegama na poslu da se stvari mogu promeniti i unaprediti. Taj odnos prema svemu što nas okružuje zavisi od nas. Moje starije kolege otaljaju šift, a ja ostanem duže jer imam ne završenog posle i ja sam posle budala. Kreneš od sebe i sve se menja. Vrednosti, sistem, sve.
    Sad mi sve prija jer mi ranije nije ništa prijalo rat, beda, haos, kriminal. Ima toga i sada naravno ali mi idemo napred. Mi smo naš "berlinski zid" srušili 2000. godine. Šta očekivati da nam cvetaju ruže.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Posle 60 godine komunističke diktature naravno da nam je demokratija ne razvijena, ali to je sve zbog ljudi koji su vaspitavani i učeni o nekim drugim vrednostima.
    Hmmm, ja bas mislim da je preterani bunt ispoljen kroz nagle promene. Ne mislim na vlast, vec na pojedinacne sisteme u drzavi, nakon promene vlasti.

    Npr. skolstvo i univerziteti su dobili samoupravu! Sto je logicno! Ne treba politicari da biraju dekane i sl. Medjutim to je zloupotrebljeno. Skoro svi su pri strankama, lobirali su ustanovu. Postali su van prostorno i vremenski profitabilni. Master diploma FTN-a kosta 18-28000, sto je ne proporcionalno sa prosecnim platama. A to je samo jedna mala stavka.
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Kada pricamo o uredjenju drzave ja ne mislim da demokratija uopste postoji. Kad se kaze demokratija na ovoj planeti misli se na kapitalizam.
    Demokratija moze da postoji samo u malim zajednicama kao sto je porodica,zajednica u maloj firmi, u kancelariji, ucionici.... A na drzavnom nivou ne.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Ja ne mogu da razumem da neko može da poredi kraj prošlog veka i sadašnjost i da konstatuje "pa zar nam nije sada bolje?" Naravno da jeste, pobogu. Jednostavno, devedestih smo dotakli dno dna i gore od toga ne može.

    Ali zašto niko ne spominje period '96-'98? U tim godinama standard nam je bio veći nego sad. Posle pola godine od skidanja sankcija skočili smo u nebo. Meni su moji tada kupili računar od nekoliko plata, a sada za pola giga rama štedim tri meseca.

    Da nije bilo bombardovanja i da nam cela privreda nije razorena, sada bi živeli kao mali bogovi. Pola privatizovanih firmi bi ostalo u vlasništvu države. Ne bi bile privatizovane za evro-dva. Imali bi vojsku, bolju nego sada. Sada je praktično i nemamo. Ne bi se niko stideo vojske, i na sve načine pokušavao da pobegne u civile. Pre je bilo ponos otići u vojsku, a sada u vojsku idu "radikali željni rata".

    Činjenica je da smo totalno upropašćeni za tih 78 dana. Ali čekajte. Da li ste vi unapred znali ishod? Zar je neko očekivao da će nas divljaci bombardovati tri meseca i da će na kraju biti ovo što jeste? Daleko od toga da sam očekivao pobedu Srbije nad NATO paktom. Nadao sam se da će to trajati 5-6 dana i da će ponovo sesti da razgovaraju. Ali kada sam video da su počeli da mi ruše mostove u gradu, da mi svako veče preko Limana lete rakete na televiziju, da mi padaju bombe na kej, na Detelinaru, na Majevicu... Ma nosite se u majčinu.



    Ko da je njima bio problem da slete sa crnim helikopterom na Dedinje, izađe deset marinaca i roknu Slobu, jer su nas, Bože moj, bombardovali zbog Slobe. Ko misli da su nas bombardovali zbog Slobe, taj nije sasvim svoj. Koliko para od krijumčarenja droge, oružja, cigara i belog roblja je otišlo put Amerike da bi Kosovo konačno dobilo nezavisnost? Milioni i milioni. Kada nešto platiš, moraš nešto i da dobiješ. Zašto su samo nama početkom devedesetih uvedene sankcije? Sada je lako reći "Eeee, trebali smo pustiti NATO na Kosovo, ionako je stigao gde je hteo."

    I evo, sedam godina prošlo, a NATO i dalje tamo. Čim su tigli, Srbi su pobegli, a šiptara tri puta više. Ako je NATO došao da brine o bezbednosti svih stanovnika Kosova i Metohije, zašto onda tamo više nema Srba? Zašto se dogodio 17. mart? Umesto da se sada sa demokratskim političarima (koje Evropa obožava) na čelu srede neke stvari, nama još gore. Opravdanje - SPS i SRS su zasrali, mi tu ne možemo ništa. Pa zašto onda lažete taj jadni narod koji je ostao? Kažite lepo k'o Čeda da ćete potpisati nezavisnot bez ikakvih problema. Bez i malo blama. I jako me zanima ko će imati muda to da potpiše. Uostalom, čuvena rezolucija 1244 nama garantuje teritorijalnu nepovredljivost. Da ne idem dalje, dovoljno sam se sada iznervirao.

    Šta me još nervira? Obećanja, obećanja, obećanja... Biće bolje. Kada? Evo sutra, čim prođu izbori. Odgovara mi to što nema sankcija, što nema rata, ali to nije zasluga demokratske vlasti. Videćemo šta će biti kada Marti kaže da je Kosovo nezavisno. Ko da je neki problem da od 8 miliona stanovnika Srbije, njih 10.000 uzme pušku od kuće i krene da se bori protiv agresora. Ko će ih zaustaviti? Vojska koje nema? KFOR? NATO? Opet će nas bombardovati? Roknu će nas atomskom i završiće sa nama jednom za svagda.

    Dalje mi odgovara što nema dilera na svakom ćošku, nego imamo menjačnice. Što je uveden PDV i fiskalni računi da više nema pljačke naroda. Ali isto tako me nervira što je taj PDV 18% na računarsku opremu, a mi hoćemo da idemo u korak sa svetom. Pa me nervira što su carine, dažbine i ostale gluposti toliko visoke da je to bolesno. Hoćeš da kupiš polovan auto za 10.000 evra, a država ti na to uzme 3.000 evra. Šta čuvaju? Zastavu? Nervira me što se auto-put Beograd-Novi Sad gradio 6 godina. Nervira me što uvozimo stranu mineralnu vodu. Nervira me što ne mogu da napustim zemlju kada ja hoću. Nervira me što ne smem da volim svoju zemlju, jer čim je volim, ja sam odmah radikal i hoću u rat. Nego treba lepo da se sagnem i da popušim, a malo i da namestim guzu da lakše uđu. Nervira me što me lažu da ću živeti bajno i sjajno kada uđem u EU. Ko da su tamo svi lepi, debeli i bogati. Nisu, samo ljudi rade i zarade. Evo Norveška nije u EU, i šta im fali? Nemaju more, nemaju plodno zemljište. Mi ne umemo da iskoristimo ono što nam je Bog dao. Tj. oni ne umeju. Zato lepo uvozimo vegetu, kokošije juhe, Janu, kranjske kobasice itd. Umesto da prodajemo začin C, kokošiju supu, sremsku kobasicu, knjaz i sve ostalo čega imamo u izobilju. Ali zato je najvažnije štititi Zastavu tako što ćeš uvesti papreni porez na uvoz polovnih automobila ili EI Niš. Imamo toliko brzih planinskih reka, a nigde hidroelektrane, nego uvozimo struju. Imamo najplodniju ravnicu u Evropi, a seljaci gladni i žedni. Pola Vojvodine neobrađeno jer nemaju para ili neće da sade kulture, jer znaju da nema leba od toga. Istočna Srbija zapuštena. Stara Planina totalno neiskorišćena. Nervira me što više nema super 98, pa moram da sipam 95 i da mi se rendžer vuče. A najgore je što taj od 95 oktana nema više od 91-92, što će reći da nam je gorivo očajno, pa automatski auto više troši i više zagađuje okolinu. Nervira me što je Telekom kupio Telekom RS, umesto da su prvo sredili Srbiju i obezbedili nam normalan izlaz u svet. A na sve prethodno navedeno vlast može da utiče!

    Dosta za sada. Ali nastaviće se.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Pola privatizovanih firmi bi ostalo u vlasništvu države. Ne bi bile privatizovane za evro-dva.
    Molim te, nemoj mi zameriti, nisam pročitala tvoj kompletan post... Stanem na pola, pa se iznerviram.
    Većina privatizovanih preduzeća osnovana je i funkcionisala u formi "društvene svojine". Po ekonomskoj teoriji, definicija društvene svojine (koja je bila većinska u komunizmu) je "ničija i svačija" - bez zezanja, to je zvanična definicija, i tako piše čak i u udžbenicima. "Ničija i svačija" znači otprilike da svako ima pravo na nju, a niko ne snosi odgovornost... I tako su te firme funkcionisale, sve dok nisu propale. Svako je razvlačio koliko je mogao, a niko nije odgovarao za to. Na kraju su privatizovane, jer je svaka od njih imala po nekoliko miliona duga, koji nije imao ko da pokrije, već je prenet na nove vlasnike... I na taj način su novi vlasnici propala preduzeća plaćali po par Eura, ali su državu oslobađali duga od nekoliko miliona... Da li su dalje uspeli da izvuku ta preduzeća iz propasti, to je druga priča, ali da nisu privatizovana - tek tada im ne bi bilo pomoći.

    Slažem se da su neke privatizacije bile u najmanju ruku sumnjive, i ne pada mi na pamet da slepo poričem to, ali ako se neko usuđuje da priča o procesu privatizacije, najmanje što može da učini je da se malo uputi u suštinu.

    A ako neko ima nešto generalno protiv privatizacije kao procesa, možemo da pričamo i o tome, nije frka... Da li je bolje zadržati propala preduzeća i truditi se godinama da ih vratiš na kolosek, dok radnici dotle sede kod kuće na minimalcu i čekaju da im svane, ili prodati preduzeće za smešnu cifru, obavezati preduzetnika da pokrije sve dugove, obnovi proizvodnju i početi sa kakvim - takvim radom.

    Još jedna stvar... Zašto pri pomenu privatizacije svi pominju cementare itd... Zašto ne pričamo o silnim pivarama, zašto ne pričamo o fabrici duvana Vranje i slično... Većina pivara bila je na granici propasti. Privatizovane su, radnicima su isplaćene akcije (mnogi su dobili toliku cifru da su opušteno mogli sebi da kupe stan i auto), novi preduzetnik je obnovio mehanizaciju, uredio radno okruženje, uveo standarde i sada rade.... Fabrika duvana Vranje je bila na ivici propasti, kada ih je kupio Phillip Morris. Radnicima su isplaćene jako dobre pare za akcije. Sada kada prođete pored te fabrike, ne možete da verujete da je to ista ona fabrika od pre par godina... I tako dalje...

    Možda sam malo odlutala od teme, i to je baš loše od mene koja treba da pružim primer ostalim članovima ali morate imati argumente kada o nečemu razgovarate. Ispada kao da je sve što je urađeno u ovom procesu tranzicije bruka i sramota, prevara, loš do lošeg poteza i tako dalje...

    A da ne ispadne da ja samo kontriram tvojim stavovima, slažem se da je 96./97. standard bio bolji nego sada, iako sam negde pročitala da je prosečna plata sada veća, u šta mi je realno teško da poverujem...

    I da, na kraju, da ne odem previše od teme, citiraću Goldie, jer to što je ona napisala je donekle i moj stav o demokratskom uređenju države.

    Kada pricamo o uredjenju drzave ja ne mislim da demokratija uopste postoji. Kad se kaze demokratija na ovoj planeti misli se na kapitalizam.
    Demokratija moze da postoji samo u malim zajednicama kao sto je porodica,zajednica u maloj firmi, u kancelariji, ucionici.... A na drzavnom nivou ne.
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku

    A da ne ispadne da ja samo kontriram tvojim stavovima, slažem se da je 96./97. standard bio bolji nego sada, iako sam negde pročitala da je prosečna plata sada veća, u šta mi je realno teško da poverujem...
    Prosecna plata je sada mozda veca ali je i vise nezaposlenih jer je Srbija mnogo izgubila bombardovanjem...

    Sto se tice teme,pa Goldi je sve rekla,demokratije na drzavnom nivou nema...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat Lady S kaže:
    Da li su dalje uspeli da izvuku ta preduzeća iz propasti, to je druga priča, ali da nisu privatizovana - tek tada im ne bi bilo pomoći.
    Dođe Kostić i za tri evra kupi tri šečerane, koje su dužne 45 miliona evra. Odakle nekome u Srbiji 45 miliona evra? Gde su tu poreznici da provere račune, stanje i sve ostalo što ima veze sa ekonomijom, a u šta se ne razumem, niti želim da se razumem.

    Citat Lady S kaže:
    Da li je bolje zadržati propala preduzeća i truditi se godinama da ih vratiš na kolosek, dok radnici dotle sede kod kuće na minimalcu i čekaju da im svane, ili prodati preduzeće za smešnu cifru, obavezati preduzetnika da pokrije sve dugove, obnovi proizvodnju i početi sa kakvim - takvim radom.
    Koliko smo pomoći dobili od EU od 2000. godine pa na ovamo? Preko milijardu evra! To nikako nisu male pare. A gde su te pare? U šta su uložene? Zašto deo tih para nije uložen da se propala preduzeća podignu na noge, pa da ceo kajmak mi kupimo, a ne stranci ili kontroverzni biznismeni?

    Zašto nam stranci grade mostove, puteve, pruge? Posle će da postave svoje putarine i sve pare njima? Zar smo mi nesposobni da sagradimo put? Zar je "Mostogradnja" loša firma? Izgradili su na stotine mostova (neki su ušli u anale svetske mostogradnje) i sada odjednom ne valjaju? I tako se na TV-u vrte reklame "Kupujmo domaće"... Šta mogu domaće da kupim, kada više ništa neće biti domaće?

    Ko će sada biti zadužen za IT svet? Opet neko kome je i pisaća mašina čudo tehnike? Forsiraju mlade da ostanu u Srbiji. Gde će se zaposliti dipl. ing. elektrotehnike? Šta može da radi od kuće sa dial-up vezom od 56k? Ko će da brine o njima, a oni su budućnost? Koja je državna strategija po tom pitanju? Da li ste ikada bili na sajtu www.srbija.com? Vlasnik je Hrvat. Da li je to normalno? Čovek traži pare da bi prodao taj domen. Verovatno traži ogromne pare. Zašto država ne kupi, kada već nisu bili u stanju da ga registruju na vreme, pa lepo iskoristi to za prezentaciju Srbije. www.serbia.com je takođe kupljen domen, doduše nema ničega tamo, ali opet. Zašto to ne pripada nama, nego nekome levom?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Koliko smo pomoći dobili od EU od 2000. godine pa na ovamo? Preko milijardu evra! To nikako nisu male pare. A gde su te pare? U šta su uložene? Zašto deo tih para nije uložen da se propala preduzeća podignu na noge, pa da ceo kajmak mi kupimo, a ne stranci ili kontroverzni biznismeni?
    Ne znam gde su pare, kod mene nisu sigurno , ali znam recimo da je osnovna škola u Perlezu kompletno rekonstruisana i opremljena iz Fonda EU. Mislim, malo glup primer, ali tu školu uvek pominjem kod neke ovakve ili slične priče, nekako mi uvek prva padne na pamet... A primera je jako mnogo...

    Ko će sada biti zadužen za IT svet? Opet neko kome je i pisaća mašina čudo tehnike? Forsiraju mlade da ostanu u Srbiji. Gde će se zaposliti dipl. ing. elektrotehnike? Šta može da radi od kuće sa dial-up vezom od 56k? Ko će da brine o njima, a oni su budućnost? Koja je državna strategija po tom pitanju? Da li ste ikada bili na sajtu www.srbija.com? Vlasnik je Hrvat. Da li je to normalno? Čovek traži pare da bi prodao taj domen. Verovatno traži ogromne pare. Zašto država ne kupi, kada već nisu bili u stanju da ga registruju na vreme, pa lepo iskoristi to za prezentaciju Srbije. www.serbia.com je takođe kupljen domen, doduše nema ničega tamo, ali opet. Zašto to ne pripada nama, nego nekome levom?
    Zato što smo zaostali u tom smislu. Toliko smo zaostali da to počinje da boli... Slažem se sa tobom da bi trebalo izvući kintu iz nekog od fondova i bar otkupiti taj domen, ako ništa drugo...
      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Ekonomski eksperti iz Grupe-17 procenili su štetu na oko 30 milijardi dolara! Onda je ta milijarda donacije ni za karijez... Dakle slomis coveku noge pa mu kupis kolica i onda si donator???
    Izvor: Wikepedia NATO bombardovanje SRJ

    Moj stav je da je ova demokratija ili kapitalizam naopak jer postoji svetski "kapitalizator" tj. Amerika. Oni nisu prestali da ratuju od II sv. rata i iako su ucestvovali u dekolonizaciji kroz ujedinjene nacije, a danas su najveci kolonizatori.
    Nikada nisu nista dokazali od optuzbi koje su bile povod za njihove akcije, a vec dugo svrgavaju predsednike i menjaju vlade. Poslednjeg su obesili Sadama, ajmo anketu ko je sledeci? Pored toga su i najveci planetarni zagadjivaci, o tome i Al Gor drzi predavanja. Narod im je u fazi mrsavljenja, a na vrhuncu tovljenja su im povecali standard sedista sa 60 na 70cm. Uz takav mentalitet gradjana ove ortogonalne siledzije mogu da rade sta im se hoce, a interesuje ih iskljucivo profit!

    Dali je to nasa teznja?

    Po meni je paradoks da na jednu zemlju bacas kasetne bombe i koristis oslabljeni uranijum i ubijes, ranis ili obolis ogroman broj ljudi i onda ih jos sve tuzis za genocid i krsenje ratne etike i drugo.
    I naravno ta azdaja se nije mogla suzdrzati da ne kupi pola ove zemlje.

    E zato su namestili Racak Milosevicu, pored svih realnih eventualnih zlocina. Da bi ga uhapsili i nastavili svoj dijabolicni plan.
    Sa druge strane politika Milosevica je bila jos umobolnija. Pogotovo unutrasnja SPS sadomazo politika. Uplitanje Mire... Ali se setite da je u jednom trenutku bas od strane Amerikanaca istaknut kao mirotvorac (Dejtonski mirovni sporazum '95). Dakle BBS "pravi od lopate vrhunsku ribu" i obrnuto, po potrebi.
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    @PZ

    Pazi,americko drustvo je totalno trulo....Oni imaju dve stranke koje zapravo imaju skoro isti program,pred izbore prave program da zakrpe propuste koje aktuelna vlada je napravila i tako dobijaju glasace...
    Sad su bili republikanci sledeci su demokrate i redom...

    Njihovo drustvo je totalno neprosvjeceno,ne znaju nista sem Amerike,nemaju pojma gdje se sta nalazi na planeti i zato i mogu da podrzavaju i da pune lovom kase amercike vojske i ostalih koji se onda sile na ostalima...

    Amerika znaci sasvim sigurno nije primjer demokratije a ako cemo za pravo nije ni njena kolijevka...Amerika nije nesto cemu treba da tezimo ali mi tezimo Evropi a hvala Bogu Evropa se jos uvijek razlikuje od Amerike...

    Ok,mi smo jos novi,jos se ucimo,ali kad je vec tako zar ne bi trebali uciti i uzimati najbolje a lose da ostavimo po strani,o bilo cemu da je rec...
    Kao na faxu,ucis i ono staro i prevazidjeno,ucis i ono sto je bilo lose,ucis zasto ne ovako ili onako da bi znao da uradis nesto dobro...

    Ocu da kazem da mi jos uvek imamo potencijala da napravimo nesto samo je pitanje da li smo dovoljno sposobni i zeljni i koliko cemo stojati po strani i cekati....

    Srbija je jednom skinula Milosevica s vlasti,zar je problem uciniti to svima ostalima...

    Srbija ima jednu veliku prednost sto je nacionalno jedinstvena i svesna same sebe a to je veliki plus za napredak...
    Kako su Hrvati se ujedinili i krenuli napred,kako su Crnogorci pa mogu valjda i Srbi...

    Za Bosnu je jos sve to daleki neostvarivi san...

    Vi imate sansu i trebali bi da je iskoristite i ukljucite se i napravite nesto,pocev od sela,od grada pa dalje...

    Demokratija nije sediti u zapecku i cekati da neko drugi uradi nesto...Demokratija je uzeti stvari u svoje ruke i sam uciniti nesto...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  12. #12

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    -O cemu mi pricamo?
    Primer: Prva kafana u koju sam usao stigavsi u Valjevo bila je i poslednja iz koje sam pre odlaska izasao. Dve godine sam sa gazdom kafane (moj dobar drugar kojeg ovom prilikom pozdravljam) vodio politicku polemiku, i ni jednom se nismo slozili. Dzabe, kad je njemu bilo bolje u vreme dok je npr.: provuk'o crevo sa izvora danasnje voda-voda do neke vikendice, pakov'o u burice i svrercov'o za Svajcarsku, ili kamionima vuk'o cigare iz C.Gore i jos svasta-nesto.
    Jebote, pa mi pricamo o DEMOKRATIJI, kao treba li nam ili nam ne treba .
    A opet, i to je demokratija. Demokratija dopusta mogucnost da vecina ukine demokratiju.
    "Mene nikad nece uhfatiti" da npr. udjem u polemisanje o 3e secerane jer "nema tu klackanja", pitam ja tu i tamo: a zasto glasas za radikale? Ja znam za koga glasam, a ne protiv koga. NO!
    BS-"Ko to mi?"
    Ilija Cvorovic: Vi, ti, tvoj otac, tvoj brat i svi oni koje smo pobili i oni koji su uspeli da pobegnu, kad ste videli da mi nemozete nista, da sam izvukao zivu glavu, onda ste me zatvarali, nije vam odgovaralo da svi budemo jednaki, i da nema ovakvih razlika medju ljudima. Nije se rat ni zavrsio a ti si se vratio, sa posteno zaradjenim kapitalom, pre tebe njih hiljadu, posle tebe jos hiljadu, da ponovo gradite dvorce i zamkove, da ponovo tlacite i unistavate ljude, je li, pa zar ste me zato zatvarali, samo zato sto ste me terali da verujem, a tebe ne zatvaraju za ono zbog cega smo se borili, samo zato sto sam vikao ziveo Staljin i svetska revolucija, a sta sam trebao da vicem ziveo kapitalizam...
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Pre svega, ne slazem se ni sa kim, sem onog delica sto je BaneK rekao, komunisticka diktatura... Evo pocecu polako, znaci bez sukoba itd.

    Demokratija, je bar po mom, podeljeno vladanje zemlje i svakim delom vlada grupa ljudi zvana politicari koja je uglavnom korumpirana, ili zbog neznanja ucinila Srbiju propalom drzavom... Gluposti su: "Srbiju i da neko hoce ne moze obnoviti..." Sve se moze obnoviti... Kako je Cezar rekao: "Unus tranctatus unus explitacionis..." (Jedan problem, jedno resenje.), trebamo poslusati... Sve ima resenje, samo sto nasi politicari NISU, a i da jesu ne mogu ga resiti zbog besmislenih podela u politici (bar 1 000 ljudi vlada jednom drzavom i skoro svakih 10 je za odredjenu oblast)... Danas, i da covek zna kako popraviti drzavu, on je ne moze zbog Demokratije. To je zato sto ako zna, on moze postati politicar, ali ne moze imati dovoljno vlasti. Tako ni predsednik, predsednik ne moze popraviti drzavu, i ne kapiram, prvo zasto on laze pred izborima da ce popraviti, kad ne samo sto ni on ne zna sta govori vec nema vlasti recimo i da zna kako ce popraviti Srbiju... Predsednik je obican predstavnik i od njega ne mozemo ocekivati nista posebno jer on ne vlada... Dakle, demokratija je po meni nesto najgore za drzavu posle cistog zla zvanog, Komunizam. Ajmo sad dalje...

    Platon je rekao, drzavom treba vladati Diktator kojeg treba prosvetliti mudroscu, a ne 500 njih koji ne znaju a i da znaju ne mogu promeniti drzavu... I ja to podrzavam, ali u istoriji ti diktatori su se birali rodjenjem sto je greska, i nisu bili veoma mnogo poducavani oko vlasti (mozda 20% njih). Zasto imamo los pogled na diktatore i diktaturu ? Zato sto kada pricamo od Diktatorima vecinom se asociramo na one Musolinija, Hitlera, Staljina, e sad, to nisu diktatori, to su nacisti, komunisti i fasisti a kada bi napravili razliku izmedju toga ne bi imali los pogled. Kada bi se asocirali na Cezara, Avgusta, Aleksandra Velikog, Filipa, Hamurabija itd. na rec diktator, imali bi bolje misljenje jer su vecina njih bili cisti diktatori, i prosirili svoju zemlju do krajnjih granica, poboljsali ekonomiju itd. Znaci podrzavam osudjivanje Demokratije i smatram da je diktatura pravo drzavno uredjenje...

    Hail Caesar!
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Citat Cezar kaže: Pogledaj poruku
    P

    Platon je rekao, drzavom treba vladati Diktator kojeg treba prosvetliti mudroscu, a ne 500 njih koji ne znaju a i da znaju ne mogu promeniti drzavu... I ja to podrzavam, ali u istoriji ti diktatori su se birali rodjenjem sto je greska, i nisu bili veoma mnogo poducavani oko vlasti (mozda 20% njih). Zasto imamo los pogled na diktatore i diktaturu ? Zato sto kada pricamo od Diktatorima vecinom se asociramo na one Musolinija, Hitlera, Staljina, e sad, to nisu diktatori, to su nacisti, komunisti i fasisti a kada bi napravili razliku izmedju toga ne bi imali los pogled. Kada bi se asocirali na Cezara, Avgusta, Aleksandra Velikog, Filipa, Hamurabija itd. na rec diktator, imali bi bolje misljenje jer su vecina njih bili cisti diktatori, i prosirili svoju zemlju do krajnjih granica, poboljsali ekonomiju itd. Znaci podrzavam osudjivanje Demokratije i smatram da je diktatura pravo drzavno uredjenje...
    Vidis kako se lepo moze

    A sad na temu

    Znaci Ne diktaturi jer tu obican covek nema pravo glasa,ne pita se nista vec mu je onako kako diktator odluci ili misli da je tom malom coveku dobro...

    Drugo,sta kada dikatator umre? Ko ce ga zameniti i kako?
    Videli smo na licnom primjeru posle Tita sta se desilo...

    Ono sto je bitno je da u ministarstvima odredjenih oblasti sede strucnjaci za tu oblast,ljudi koji imaju iskustva u istoj...
    Da Nacionalni plan i koncept razvoja izradjuju svi ,od doktora medicine do masinaca...

    Kad radite urbanisticki plan razvoja grada ne radi ga jedan covjek,ne rade ga samo ekonomisti vec i sociolozi i elektrotehnicari i arhitekte i urbanisti i geolozi i svi,citav niz strucnjaka za samo relativno malo prosirenje grada,isto tako i neke pomake na nivou regije...

    Tako treba postupati i sa drzavom,a ne da u resornom ministarstvu zdravlja sjedi prosvjetar ili elektroinzinjer...

    I tada demokratija ima smisla,i tada stranacki programi su samo predkoncept za koji glasamo shodno licnim potrebama,misljenju ali znamo da ce svi raditi svoj posao a ne tudji...

    Naravno ovo je samo utopija,na zalost, ali je ipak nesto sto se moze i zakonom regulisati,samo kad bi se htjelo
    Poruku je izmenio Lillith, 23.01.2007 u 20:47
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Demokratija, crno na belo!

    Pre svega hvala. Drugo veoma sam ponosan sto si tako lepo odgovorila, toliko da mi jednostavno dodje da prihvatim sta si rekla, ali ipak

    Dakle, kad Diktator umre, moglo bi da narod bira novog diktatora, ili da diktator ima mandat bar od 6 godina... Znaci, za one koje hoce ima i ona opcija da novi diktator bude njegov sin. E sad ovako, covek se nece pitati vec ce postaviti diktatora da se on umesto njega pita dok on radi druga posla.

    Sto se tice drugih stvari, ni diktator ne bi imao vremena, pa zato predlazem da ako bude ikad doslo do menjanja drzavnog uredjenja sa Demokratije na Diktaturu se otvori i Senat. Samo sto to ne bi bile sve same aristokrate kao sto je bilo u Rimu (ali je nekim cudom i sa tom cinjenicom Rim napredovao do najveceg Carstva i Imperije u svim univerzumima) vec tu se moze iskoristiti Demokratija pa izabrati ljudi koje zelimo ali zbog velikog problema, mogucih lazi eventualnih Senatora, nisam siguran za ovo, pa sam mozda za upotrebljivanje Aristokrata... Znaci sve te sitnije i urbanisticke planove kao i neke druge stvari obavljace senat koji bi trebao biti strucan a Diktator bi morao proci niz skola, diploma, doktorirati itd. i trebao bi se baviti mnogo vecim stvarima...

    I jos nesto, Tito nije bio diktator vec komunista...
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Crno - beli filmovi
    Autor silvia u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 04.08.2013, 19:45
  2. Kolor televizor za crno - beli život...
    Autor kohili u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 18.02.2011, 20:15
  3. Da li postoji demokratija?
    Autor Indijanac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 01.08.2010, 11:52
  4. Crno-bele fotografije
    Autor sonja_ns. u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.02.2008, 01:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •