Julijanski ili Gregorijanski kalendar
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Kad je rimski imperator Gaj Julije Cezar od čuvenog aleksandrijskog astronoma Sozigena naručio kalendar nije ni slutio da će biti u upotrebi 2050 godina i podeliti hrišćane. Julijanskom kalendaru danas su ostale verne Jerusalimska, Ruska, Srpska, Gruzijska, Ruska pravoslavna crkva i Sveta Gora.

    Mogućnost da ove crkve pređu na gregorijanski kalendar veoma je osetljivo pitanje zbog mogućeg raskola među pravoslavnim crkvama - profesor Bogoslovskog fakulteta SPC protojerej Radomir Popović. Kao autor knjige „Kalendarsko pitanje – crkveno merenje i računanje vremena”, Popović kaže da bi prihvatanje gregorijanskog kalendara uvelo nered među pravoslavne crkve, što se već i desilo Grčkoj, Bugarskoj i Rumunskoj pravoslavnoj crkvi gde su stvoreni pokreti paralelnih pravoslavnih crkava – starokalendaraca koji ne prihvataju da Božić, a i druge praznike slave 13 dana ranije.
    Grčka država i crkva su, na primer, prihvatile gregorijanski kalendar, a posledica toga je da je oko milion vernika prišlo starokalendarcima koji funkcionišu kao zasebna crkva, imaju svog arhiepiskopa i čitavu paralelnu jerarhiju – objasnio je Radomir Popović i dodao da to što se o tome malo piše ne znači da problem ne postoji.
    Na ovogodišnjem redovnom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve jedna od glavnih tema bila je upravo prelazak sa julijanskog na gregorijanski kalendar. Mišljenja i stavovi su podeljeni, kako medju sveštenstvom tako i medju narodom.

    Danas sam u novinama pročitala naslov "Pokatoličiće nas".

    Da li ste lično za ili protiv prelaska na gregorijanski kalendar. Smatrate li da bi to spojilo sve hrišćane ili dovelo do većeg razora?

    Lično, verujem da bi narodu bilo teško da se navikne na promenu, jer prosto verske praznike vezujemo za datume, ali isto tako iskreno verujem da je hrišćanstvo jedna religija i da umesto što se trudimo da se razlikujemo, treba da učinimo sve da se jedni drugima približimo. Sa jedne strane ne razumem potrebu da se bilo šta menja, ali sa druge strane i razumem.

    Takodje, ne mogu da shvatim stav da, ukoliko si pravoslavac i obeležavaš verske praznike istog datuma kada i katolik, smatraš da te je neko pokatoličio. Volela bih da mi neko obrazloži te i takve stavove, jer ih ja zaista ne razumem.

  2. #2

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Izričito sam protiv toga!

    Zašto? Pa eto, lepo mi je slavim Božić 7. januara. Šalu na stranu, ionako je u "zvaničnom" kalendaru koristimo "onaj drugi" pa šta nam fali da crkveni kalendar ostane julijanski. I kad smo već kod menjanja kalendara, zašto ne bi "oni" uzeli "naš" kalendar.

    Ne mislim da bi nas takvom odlukom pokatoličili, jer nisu ni Grci postali katolici kada su prihvatili gregorijanski kalendar, ali upravo zato i postoje vere da bi se razlikovali. Ko hoće da bude jednak, taj je ateista. Uostalom, šta fali Kinezima? Njima je sada 4 hiljade i neka, ako se ne varam. Ili muslimanima? Njima je tek hiljadu i neka (ako se opet ne varam). Prema tome, ovih 14 dana apsolutno ništa ne znači. Od 2100. godine će biti 13 dana razlike. Tako da je moje mišljenje da kalendare ne treba menjati.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Citat Kunic kaže:
    I kad smo već kod menjanja kalendara, zašto ne bi "oni" uzeli "naš" kalendar.
    Uze mi rec iz usta

    Ne, ja ne vidim neku poentu u promeni kalendara, koristimo ovaj od vajkada i ne vidim da nam nesto fali. Mislim da bilo sta vezano za religiju ne treba menjati samo zato sto je nekom prdnulo (da 'prostite) da nesto promeni. To nije nesto sto treba da bude IN i u trendu, vec da se postuje tako kako je uvek i postojalo. Da li bi to spojilo hriscane? Ne, mislim da bi to samo prouzrokovalo gnev naroda.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  4. #4

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Nisam za promjenu kalendara upravo zbog te bojazni o podjelama kao kod Grka. No sa druge strane ako tako nase duhovne vodje odluce od srca su prihvatiti novi kalendar.
    No ono sto me u toj prici nervira je ta teza ako promjenimo kalendar da cemo pasti pod upravu Vatikana tj da ce nas pokatoliciti. Iako su prihvatile gregorijanski kalendar i grcka i druge pravoslavne crkve ostale su pri racunanju Vaskrsa kao i ostatk pravoslavnog svijeta. Tacnije kako je utvrdjeno na prvom vaseljenskom saboru u Nikeji 325. godine, a to su kasnije Vatikan i druge hriscanske crkve promjenile, i to je ono sto nas odvaja.

    mali dodatak:
    Sergej Smirnov, saradnik Glavne ruske astronomske opservatorije RAN, za internet magazin „Pravoslavlje” kaže da se s matematičkom preciznošću može reći da je julijanski kalendar uveden u upotrebu 1. januara 45. godine pre naše ere. Iako je ovaj kalendar uneo promene u drevnom Rimu kasnija istraživanja su pokazala da nije baš tačan. Julijanska astronomska godina ima najveća odstupanja i ona je svake godine duža za 14 minuta i 14 sekundi, što znači da se na svakih 128 godina dobije još jedan dan koji nije zabeležen. Od 45. godine godine pre nove ere do danas nastala razlika iznosi oko 13 dana.

    Gregorijanski kalendar je uveden tako što se preskočilo 10 dana i od četvrtka 4. oktobra 1562. godine prešlo na petak 15. oktobar. Ali ni gregorijanski kalendar o čijoj je tačnosti stvoren pravi mit nije precizan, jer svakih sto godina izostaje za jedan dan.

    Najprecizniji proračun računanja vremena dao je profesor nebeske mehanike Milutin Milanković. Na kongresu pravoslavnih crkava koji je sazvao vaseljenski patrijarh Meletije 1923. godine Milanković je predložio reformisani kalendar po kojem odstupanje od tropske godine iznosi samo dve sekunde. To znači da je potrebno da prođe 400.000 godina da bi se nakupio jedan dan.

    Sveti arhijerejski sabor SPC je u jesen 1923. godine prihvatio načelno odluke kongresa u Carigradu o reformi crkvenog kalendara po predlogu Milutina Milankovića. Ali, njegova primena je ostavljena za kasnije dok se o tome ne usaglase sve pomesne pravoslavne crkve. Carigradska patrijaršija je među prvima prekršila dogovor i iste godine uvela novi gregorijanski kalendar. Isto su učinile i Rumunska i Grčka pravoslavna crkva. Atinski arhiepiskop Hrizostom je to uradio sa objašnjenjem izjednačavanja sa građanskim kalendarom. Ovaj potez su potom sledile Aleksandrijska i Antohijska patrijaršija.

    Ruski patrijarh Tihon koji se 1923. godine nalazio u zatvoru jednom poslanicom je saopštio da prihvata odluke sabora u Carigradu i reformu kalendara. Ali, kada je saznao za pravo stanje stvari naknadno je obavestio Rusku pravoslavnu crkvu da zadržava primenu julijanskog kalendara.
    i sad mi nije jasno zasto niko vise ne spominje taj Milankovicev kalendar
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  5. #5

    11 Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    ja oduvijek slavim i po jednom i po drugom, i mislim da tako i treba da ostane. na kraju krajeva, tko ce me zvati ili koga cu ja zvati na kolace ako svi budemo slavili jedan. a i slazem se sa tim: zasto "oni" ne bi uzeli "nas". mislim da je dobro ovako kako jeste, a i razlicitosti su tu da bi nas spajale.
    nattydread is coming to dinner

  6. #6

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Ja sam da se pređe na novi, ali tako da se Božić slavi 24.-25. decembar a uskrs po starom.
    uuu, what does this button do?

  7. #7

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Cim se kalendar iskljucivo vezuje za religiju tu nesto ne valja; ili kalendar ili religija, a mozda oboje.
    PS
    Od silnih nama nema dara
    Krvnici su nam car i bog!
    Ko trudom sve na svijetu stvara
    Sam nek zgazi vraga svog.
    Da nas zlotvor taj više ne davi,
    I misao da ne guši mrak,
    Raspirimo oganj u čas pravi,
    I naš nek kuje čekić jak.
    To će biti posljednji i
    Odlučni teški boj,
    Internacionala
    Nek bude ljudski rod!
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  8. #8

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Sta mislite, kako bih ja odgovorio ?

    Normalno Cezarov kalendar...

  9. #9

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Negde sam procitao podatak da je SPC nameravala da prihvati reformisan kalendar jos tridesetih godina 20 veka, i to ne Gregorijanski nego Milankovicev kalendar koji je jos savrseniji i tacniji. Inace, koliko je Julijanski kalendar pogresan najbolje se vidi po prolecnoj i jesenjoj ravnodnevnici koje po Julijanskom kalendaru idu ranije nego sto bi trebalo. Do prihvatanja Gregorijanskog kalendara ce doci kad tad pa ne vidim razloga zasto se tome opirati.

  10. #10

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Zasto se mesati u Bozje stvari, ako verujemo bezrezervno, pa sacekajmo Bozju poruku nekako ce mo je vec saznati i bicemo zadovoljni odlukom o kalendaru. A po meni inajvaznija stvar u svemu je da je covek postavio parametre merenja vremena, a znamo da je svaki covek gresan, pa ko nam garantuje da i ovo merenje nije greska. I ovo na kraju jedno pitanje: dali je vreme to koliko minuta protece, ili pak koliko u tim minutam ima dozivljenog?

  11. #11

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    "Vreme je relativno" - Einstein

  12. #12

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Ako je 1054 godine došlo do raskola, pobunom i odstupanjem Rimske zapadne crkve od Crkve Hristove, gde se napraviše pravila ponašanja u veri, kako se ljudima svidelo, a ne kako je Bog rekao, pa i promena kalendara kasnije, nije li prihvatanje Gregorijanskog kalendara kod Pravoslavaca, prvi stepen pridruživanja na neki način Raskolničkoj Rimskoj crkvi. Ako je računanje vremena počelo po Julijanskom kalendaru od 1 januara 45 godine pne, a izvorno hrišćanstvo datira od pojave Isusa Hrista, znači da bi sam Gospod Isus Hristos, svojim proviđenjem i to izmenio, ili negde u Jevanjđeljima bilo pomenuto, pa zašto dirati Božje stvari. I da ponovim čovek je, pomoću naučnih metoda ustanovio merenje vremena, postavljajući parametre na osnovu kojih se izračunava to isto vreme koje teče ili je proteklo, ko onda garantuje da su te novije metode, sobzirom da su ljudski izum, tačne. Nauka već godinama tvrdi kao je nastalo ljudsko biće evolucijom, ali još nijedan ljudski predak ne evoluira u čoveka, pa čak ne pokaza ni najmanje znake početka te evolucije. Ili malo grublje, ali ipak dovoljno opravdano, ateisti se već mnogo godina upiru da dokažu da Bog ne postoji, vernici veruju i nemaju potrebe za dokazivanjem, jer znaju da Bog postoji.

  13. #13

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Najiskrenije ne znam sta bi postigli menjanjem kalendara, smatram da ti koji su slavili svoje praznike po julijanskom kalendaru, slavili bi ih i dalje tako bez obzira da li je kalendar promenjen ili ne... to je ono sto bih ja uradila.
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  14. #14

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    Vreme prolaz, svaki dan ostavlja na nama trag, idemo lagano ka kraju tako da ni jedan kalendar ne moze spreciti neumitno.
    Svejedno je zar ne ?
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  15. #15

    Odgovor: Julijanski ili Gregorijanski kalendar

    најпоштеније би било уколико су упознати са тим, да усвоје рачунање времена по Милутину Миланковићу (тренутно најсавршенији календар), а да стартно време узму данашњи опште прихваћени дан, тј. и ми би тада божић славили пре нове године, а време рачунали по Миланковићу, ето компромиса.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. SPC koristi netačan julijanski kalendar
    Autor vojvodina2 u forumu Religija
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 13.01.2012, 22:46
  2. Zdravstveni kalendar
    Autor DrinChe u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 01.12.2009, 12:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •