Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Slozicete se samnom da je ovo sve cesca pojava na nasim prostorima.Nekad do nje dolazi zbog licnog izbora,nekad je ona resenje a veoma cesto i posledica.Porodice u kojima je jedan roditelj prisutan u poslednje vreme dobijaju i naziv jednoroditeljska porodica jer se time jasno odrazava porodicna struktura.Zakonom koji je jos uvek na snazi nije precizno odredjeno kakva su prava jednoroditeljskih porodica,a iste cesto nailaze na razne diskriminacije u svim oblastima drustva.

    Da li je posteno smatrati ovakvu porodicu manje vrednom?Po kom osnovu ona nema ista zakonska prava kao porodica u kojoj su prisutna oba roditelja?

    Licno poznajem puno samohranih roditelja i odgovorno tvrdim da su dobri roditelji i da svojoj deci obezbedjuju sve ono sto im je neophodno,mnoga deca iz "normalnih" porodica mozda nikad nisu zivela okruzena sa toliko ljubavi i paznje od strane roditelja.Nikada mi nije palo na pamet da ih osudim niti da ih gledam kao manje vredne gradjane ovog drustva.A isto tako znam da nailaze na podsmeh i diskriminaciju na gotovo svakom koraku.Jednostavno nije posteno...
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Apsolutno da zasluzuju ista prava kao i prave porodice. Mislim rekoh ovo prave ko da samohrani roditelji sa djecom nisu prave. Daleko od toga. Posebno posle ovih nasih nesrecnih ratova imamo masu samohranih roditelja koji su samo ne svojom voljom ostali sami. Stavise tim ljudima treba pokazati i pruziti pomoc.
    No sta sve kod nas treba da se bolje regulise zakonom je sasvim druga prica
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  3. #3

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Mislim da bi se moglo reći da sam odrasla sam u "jednoroditeljskoj porodici". Naime, roditelji su mi razvedeni, a majka je bila ta koja je preuzela svu odgovornost za moje vaspitanje i podizanje. Nikada se nisam osećala manje vrednom, nisam primetila ni da me neko smatra manje vrednom samom činjenicom da živim u "jednoroditeljskoj porodici". Doduše, moja porodica nije ni tražila neki specijalan status zbog činjenice da živimo u malo drugačijim okolnostima, ali ne mogu da kažem da je to razlog što se nikad nismo osetili diskriminisanim.
    Imam drugaricu koja je, na žalost, ostala udovica kada joj je sin imao tek par meseci. Njeno dete je odraslo u tome da ga majka (a čini mi se i šira porodica) posebno upozoravaju da mora da pazi na svoje ponašanje zato što je on "dete bez oca". Ne jednom smo je svi kritikovali što nabija detetu komplekse, da ga ne uči da je on različit od njegovih vršnjaka, da ga pusti da živi i uživa u detinjstvu i da prestane da misli šta će neko reći ukoliko njen sin napravi neki dečiji nestašluk. I ne jednom smo je pitali da li je ona ili njen sin ikad osetio da ga neko drugačije gleda zato što nema oca. Odgovor je, naravno, bio negativan, sa dodatkom: "ali znaš kakvi su ljudi, sa prvim kiksom će....".
    Ne mislim da je u našem društvu prisutna diskriminacija ovakvih porodica, ali ni ne smatram da ove porodice treba da imaju neki specijalan status. Jer, ako ćemo tako da počnemo da delimo svet oko sebe, hoćemo li posebno izdvojiti i one porodice i/ili zajednice gde žive više generacija u jednoj kući, one gde babe i dede preuzimaju ulogu roditelja, one gde...
    Za deobe se uvek može naći neki kriterijum, samo je pitanje da li su te i takve deobe svrsishodne, vode li nas u otuđenost i ne stvara li sama deoba diskriminaciju.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Samohrani roditelj bi trebao imati neku socijalnu pomoc i tu je kraj po mom misljenju...

    Svako dalje povlascivanje zapravo ih diskriminira pa cak i ako je diskriminacija pozitivna...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  5. #5

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Samohrani roditelj bi trebao imati neku socijalnu pomoc i tu je kraj po mom misljenju...
    Da, kao i svi roditelji koji su socijalno ugroženi. Zar zaista neko misli da treba dati socijalnu pomoć situiranom samohranom roditelju sa dobrim primanjima? Mislim da se i tu socijalna pomoć mora odrediti kao i u drugim slučajevima: ukupna primanja, broj članova domaćinstva, limit, ...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    mislim da je najveća glupost ovakve porodice smatrati manje vrijednima i čak mi nije jasno kome pametnom takvo nešto može pasti na pamet. bolje takva haramonična porodica, nego klasična sa rusvajem u kući. a što se tiče zakona, sad sam se zblanula jer pojma nemam da takva djeca zakonski nemaju ista prava kao ona u kojoj su prisutna oba roditelja. e pa onda zakon mora pod hitno da se mijenja - po meni je i to jedna vrsta diskriminacije.
    a što se tiče pomoći, mislim da bi tu jedini kriterijum trebao biti materijalni status - potpisujem mishonjine riječi (da ne ponavljam). a ako ne može novčana pomoć, onda bar sigurno mjesto u vrtiću da mame ili tate ne brinu oko smještaja djeteta dok oni rade.
    nattydread is coming to dinner

  7. #7

    06 Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Ne znam da li je svima poznato da samohrani roditelji, i pored toga da su jos i bez zaposlenja, nemaju pravo na deciji dodatak od 30.novembra 2006-e., po novom zakonu, ako imaju vise od 20 m2 po clanu porodice. Eto, na primer, ima majka sa detetom, stan od 41m2, i zato vise nema pravo na deciji dodatak, ma koliki taj iznos ( bio je oko 1700 dinara mesecno).
    Zar to nije jos jedan uzas prema samohranim roditeljima ( naglasavam, bez zaposlenja!)
    Ko je nas, samohrane, pitao za izglasavanje tog zakona? Ko je to ikada objavio za diskusiju u javnim glasilima?
    Kako ja da izdam 7m2 koji su nam ,,visak,, da bih dobila tih 1700 dinara mesecno...koji apsurd!
    Eto, kako se nase drustvo odnosi prema samohranim roditeljima.
    Ah, i da je samo to...za CV ne sme ni da se spomene ,,jednoroditeljska porodica,, jer je automatski CV odbacen...Boze, pa ko ce raditi kad je dete , ne daj Boze , bolesno...
    Pravi uzas.
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  8. #8

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam da li je svima poznato da samohrani roditelji, i pored toga da su jos i bez zaposlenja, nemaju pravo na deciji dodatak od 30.novembra 2006-e., po novom zakonu, ako imaju vise od 20 m2 po clanu porodice. Eto, na primer, ima majka sa detetom, stan od 41m2, i zato vise nema pravo na deciji dodatak, ma koliki taj iznos ( bio je oko 1700 dinara mesecno).
    Zar to nije jos jedan uzas prema samohranim roditeljima ( naglasavam, bez zaposlenja!)
    Ko je nas, samohrane, pitao za izglasavanje tog zakona? Ko je to ikada objavio za diskusiju u javnim glasilima?
    Kako ja da izdam 7m2 koji su nam ,,visak,, da bih dobila tih 1700 dinara mesecno...koji apsurd!
    Da li je ovo samo diskriminacija jednoroditeljskih porodica? Da li su u povoljnijem položaju porodice koje nisu jednoroditeljske, gde su supružnici takođe bez zaposlenja, a koji imaju stan koji prelazi kvadraturu od 17m2 po članu domaćinstva?


    Citat fiona kaže: Pogledaj poruku
    Ah, i da je samo to...za CV ne sme ni da se spomene ,,jednoroditeljska porodica,, jer je automatski CV odbacen...Boze, pa ko ce raditi kad je dete , ne daj Boze , bolesno...
    Ovo jeste diskriminacija, ali opet pitam da li je to diskriminacija samohrane majke ili tako prolaze uopšte žene sa malom decom?

    Možda će članice foruma koje su majke, ali ne samohrane reći nije li im se desila sledeća situacija:
    "Suprug radi" - "Da"
    "Roditelji su vam blizu, ima ko da vam pomogne ako je dete bolesno?" - "Ne, o detetu se brinemo suprug i ja."
    "Hvala lepo, doviđenja" - ...
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  9. #9

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Citat Mish kaže:
    Mislim da bi se moglo reći da sam odrasla sam u "jednoroditeljskoj porodici". Naime, roditelji su mi razvedeni, a majka je bila ta koja je preuzela svu odgovornost za moje vaspitanje i podizanje. Nikada se nisam osećala manje vrednom, nisam primetila ni da me neko smatra manje vrednom samom činjenicom da živim u "jednoroditeljskoj porodici".
    Takodje

    Po meni je sama ta reč socijalnapomoć liči na diskriminaciju. I ne treba stavljati akcenat na to da li je jednoroditeljska porodica ili ne, nego na decu.
    Svako dete treba da dobije bar neku pomoć od države, po meni.
    A što se tiče dečijeg dodatka- to je sramota. Svesti tako nešto na nivo socijalne pomoći....strašno! Naravno da to nije problem samo jednoroditeljskih porodica. Da bi ostvarili pravo na dečiji dodatak prosek primanja u domaćinstvu ne sme da predje 3500 din. po članu porodice. Pa vi računajte! A znate li koliki je iznos koji se dobija na ime dečijeg dodatka mesečno po detetu? 1000 din.Zar to nije socijala?!

    I da...Mishu naravno da se dogadjaju i takve situacije i nama koji nismo samohrani roditelji!

  10. #10

    03 Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Ok, Mishu, to stoji - da je diskriminacija prema roditeljima uopste, bili samohrani ili ne, po pitanju decijeg dodatka...

    ALI, u svom prilogu sam iznela jos jednu cinjenicu koliko drzava misli na decu koja rastu uz samohranog roditelja .. samohranim roditeljima, ne mislim- tvrdim, ipak je mnogo teze, ako gledamo sa materijalne strane...

    Ali, cekajte malo, pa ja uopste ne znam na koji to zakon misli Makilli...,,Po kom osnovu ona nema ista zakonska prava kao porodica u kojoj su prisutna oba roditelja?,,....Ja nemam pojma za takav zakon, ajd' Makilli daj ime zakona.

    Inace, deca koja su rasla i rastu samo sa jednim roditeljem, osecaju posledice zauvek, rasli oni u bajnom, srecnom, veselom , materijalno stabilnom samohranom okruzenju...TRAG ostaje zauvek.. i mislim, da su ta deca POSEBNA, u pozitivnom smislu, zrelija...nazalost, ima izuzetaka i kod takve dece, koji odu na onu pogresnu stranu..
    Poruku je izmenio fiona, 31.01.2007 u 12:18 Razlog: odjutros mi ne ide...pa ne ide...
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  11. #11

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Neki sami odluce biti samohani roditelji,neki na zalost ostaju sami,zbog razlicith razloga,sto se tice pomoci od drzave sad zavisi u koju drzavi zivis,ovde u spaniju nema nikakav pomoc jel se sam ili ne,i ako slucajno daju neki pomoc,to je stvaro sitnis,ja jedino sto mogu da radim,raditi i obezbediti sve sto je potrebno i manje vise sve sto se moze i treba,jer ako cekam pomoc od drzave ili od bilo koga,mogu ostariti od cekanja.
    No me toques

  12. #12

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    ovde deijeg dodatka nema ...
    prosena porodica ma 7 dece pa bi se to zvalo oporativni dodatak
    malo ima razvoda uopşte sem u najrazvijenijem Istanbulu ...
    inae zene su ovde svetinja i stvarno imaju povlastice u ovom druştvu !
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #13

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Ne bi ni trebala da se daje pomoc, neka zaposleni ima normalnu platu pa ce on moci da priusti deci i sebi normalan zivot.

  14. #14

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Da li je posteno smatrati ovakvu porodicu manje vrednom?Po kom osnovu ona nema ista zakonska prava kao porodica u kojoj su prisutna oba roditelja?
    Kao prvo ta porodica nije manje vredna...i moram reci da se svakako divim zenama koje se odluce da same odgaje svoju decu.
    Da ce ta odluka sigurno od njih zahtevati vecu pozrtvovanost, svakako hoce, ali cim su se one odlucile na taj korak sigurno su spremne na to...
    Opet nekako verujem da su tu uvek bake i deke koje su tu da pomognu...
    Sto se tice zakonskih prava, nisam upucena...

  15. #15

    Odgovor: Samohrani roditelji ili jednoroditeljske porodice

    Mislim da se ovakva porodica ne razlikuje po vrednosti od porodice gde su oba roditelja.Jedino sto nisam za to da se posto-poto takvim porodicama daje socijalna pomoc.Ne zelim da me pogresno shvatite,poznajem puno drustvenih parazita koji se ne zene/udaju zakonski samo da bi dobijali tu pomoc,i zovu se samohrani roditelji.Naravno, uvek postoje i oni koji to zaista i jesu.Zar ne postoji alimentacija?Kako to funkcionise?
    Drzava treba da obezbedi ovim roditeljima prvenstveno mesto u vrticima,i drugo sto moze da im pomogne u vrsenju roditeljske uloge,a za novac...nisam sigurna.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. loši roditelji
    Autor asdf u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 08.02.2015, 14:34
  2. Astro roditelji
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.04.2013, 18:54
  3. Loši roditelji
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 02.06.2010, 21:47
  4. Muškarac bez porodice, ili deda - momak!?
    Autor duga12 u forumu Porodica
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 30.10.2009, 20:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •