Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI? - Strana 4
Strana 4 od 11 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 157
  1. #46

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Mislim da nije toliko reč o JUGO nostalgiji koliko o nostalgiji uopšte... Svi mi u mislima volimo da se vratimo u doba najlepših godina svoje mladosti... S obzirom da se većina nas ovde, rodila u SFRJ, naravno i da ta sećanja vezujemo za nju...Današnji klinci će svoje uspomene vezivati za Srbiju, za Vojvodinu... Suzio im se prostor ali sećanja neće... Lepote će uvek biti kao i nekih pesama uz koje se prvi put zaplesalo, mesta gde se prvi poljubac dao ili primio, poznatih mirisa koji su ispratili neke trenutke, ljudi, dragih ljudi kojih će se uvek rado sećati ma gde bili ili živeli... Karakter i ličnost ne čine granice koje je neko nekad povukao, čine je ljudi i uspomene koje smo s njima stvarali...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  2. #47

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Da, jesam Jugonostalgican.
    Nedostaje mi kada sam prvi put sa 15 god upitan sta sam po nacionalnosti.
    Nedostaje mi ono nezakljucavanje kuce.
    Danas kod komsije ja trazim secera ili brasna a sledeci put on kod mene.
    I ja sam iz mesanih brakova i upoznao vise republika ali ne dam se ja, posecujem ih jos uvek i sirim EU a posle cemo UN
    I tako u beskrajno!

  3. #48

    06 Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Bilo pa proslo.Nedostaju mi Dubrovacki Stradun i kafici,Bol na Bracu,Stari grad na Hvaru,Sinjanke i ostrvo sa crkvom na ostrvu Mljetu.Ali ... jbg !!!

  4. #49

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    мени недостају све девојке и девојчурци из постира, велог лошиња, червара... шта ли је сада са њима
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #50

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat mikivs kaže: Pogledaj poruku
    Da li se osecate JUGO NOSTALGICNI?
    Ne osećam se.





    "U bivsoj Jugoslaviji postojao je neki red. Znalo se ko je kakav i gde mu je mesto. Bosanci su bili glupi, Srbi primitivni, a Crnogorci lenji. Slovenci, su, naravno, bili sebicni. Ali, za razliku od njih, Slovenke nisu. Naprotiv, bile su veoma darezljive. Bar kada je o onim stvarima rec..."
    Dug je tekst Dejana Novačića, a dobar "Tako mlada a već Slovenka"

  6. #51

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Nisam jugonostalgična!
    Nemam ama baš nikakav "žal"...
    Nedostaju mi neke stvari iz detinjstva koje nisu povezane sa ovom jugo pričom.
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  7. #52

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Ponekad se samo zapitam kakva bi nam bila sadasnjica da nismo izgubili vise od 10 godina na ratovanja, rasparcavanje drzave i nekoliko 'novih pocetaka'.

    Pruzena nam je sarena laza,upakovana u najfiniji svetlucavi papir.
    Bljestav.
    Zaslepljujuci.

    Iako moja secanja ne dosezu, za onim putovanjima sa rancem preko ramena i pola plate u dzepu,koja je omogucavala lagodna letovanja.

    Mozda zato sto iz prica,aktera, koji su proziveli nesto zivota u staroj Jugi,o kojem sad sa setom pricaju.
    Jeste, ostalo je da mi vracamo dugove.
    I da podignute glave podnosimo tranzicije.
    Ali nase generacije nemaju cega lepog da se secaju.
    Nismo imali one vikend izlete do Trsta, putovanja do Dubrovnika, samo za vikend, vecina osim zemlje Srbije i par bivsih zemalja u regionu nista od Evrope nije videla.
    A sve to nam je donela ta sarena laza.

    Ne patim za Jugoslavijom, kao tvorevinom bratstva i jedinstva.
    Druga su vremena bila i drugacije se zivelo, sa drugacijim pogledima na svet.

    Zao mi je mora, ravnica, planina i svega onog sto se nekad zvalo nase,a sad vise nije.
    Obicaja i ljudi.
    Zao mi je one raznolikosti koju nam je Jugoslavija pruzala.
    A opet, kad pomislim da je ta ista Jugoslavija kriva za godine, koje sam mogla drugacije proziveti, a ne oprhvana ratovima i nemastinom,ustvari zao mi je tih deset i kusur godina,zivota, koje mi je ukrala, a nije imala prava na to.
    Poruku je izmenio bellissima, 15.06.2010 u 09:53

  8. #53

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku

    Pruzena nam je sarena laza,upakovana u najfiniji svetlucavi papir.
    Bljestav.
    Zaslepljujuci.
    Jeste. Zvala se Jugoslavija. Deset godina nam je ukradeno u mahnitim pokušajima da rastrgamo svetlucavi papir i otkrijemo šta je unutra. Paketić je bio prazan.

    Šta mislim o jugonostalgiji? Ne razumem je. Verovatno oblik kolektivne amnezije koji se kod nekih ljudi duže zadržao.

  9. #54

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Šta mislim o jugonostalgiji? Ne razumem je. Verovatno oblik kolektivne amnezije koji se kod nekih ljudi duže zadržao.

    Nije amnezija...
    ...vise lici na setu za bezbriznim vremenima!
    Ako je neko i zhiveo na "kredit"... i proziveo, a ono bar ima cega lepog da se seca. Naravno, ostaje griza savesti sto od te "lepote" ne moze da priusti i buducim generacijama, ovako, ispade da deca placaju sto su se roditelji "lepo proveli".

    Licno: rado se secam tih vremena..........onih - pre svih sranja!

    JBG. nostalgicar sam

  10. #55

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    sve najbolje. sto duze drzi to bolje....
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  11. #56

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Jeste. Zvala se Jugoslavija. Deset godina nam je ukradeno u mahnitim pokušajima da rastrgamo svetlucavi papir i otkrijemo šta je unutra. Paketić je bio prazan.

    Šta mislim o jugonostalgiji? Ne razumem je. Verovatno oblik kolektivne amnezije koji se kod nekih ljudi duže zadržao.
    Obožavam sve one koji vole da iznesu mišljenje o nečemu o čemu veze nemaju. Imaš svega 28 godina...i našao si da pričaš o Jugoslaviji ? "Paketić je bio prazan" ? Ajde..? Ti nikada taj paketić nisi živeo, nisi bio u njemu, nikada nisi iskusio šta je sve sadržao i koliko pružao.
    Ne pričam napamet jer sam pola svog života proveo u nekoliko puta većoj zemlji, u neopisivo cenjenijoj od svih drugih, u kojoj su ljudi imali stabilne izvore prihoda, u kojoj su postojale fabrike sa 10 000 zaposlenih, u kojoj su svi imali socijalno, zdravstveno i besplatno školovanje, gde je većini bilo svejedno koje si vere ili nacionalnosti. Na primer...u Bosni su SVI sebe zvali Bosancima ...niko nije tvrdio da je Srbin, Hrvat, Musliman, Bošnjak...etc.
    Sadašnji paketić...kakav je ? Koliko smo SADA dužni ?
    I koliko svaka od tih , novostvorenih država košta svoje podanike u odnosu koliko je koštala zajednička ? Aman...nije ovo jugonostalgija već samo golo sabiranje činjenica i ekonomija! Ta država je bila za 3 koplja ispred mnogih koje su sada u EU (Rumunije, Bugarske, Poljske, Čehoslovačke, Istočne Nemačke, Rusije, Turske....). Imala je svojih slabosti...ali daleko manje nego što sadašnja tvorevina ima.
    Sve ovo govorim jer moja generacija pamti taj period, nije nikoga smatrala neprijateljem, svi smo se družili i pomagali, putovali gde želimo bez viza, lako se zapošljavali, svugde bili primani sa osmehom...i još kao klinci privređivali. Voleo bih da mi neko sada dokaže kako "bolje živim", a radim bar 4-5 sati duže dnevno .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #57

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    U pravu si. U jugoslaviji sam živeo 10 godina, od čega sam polovinu mokrio što u pelene, što u krevet. Sad kad smo ustanovili čiji je veći, možemo dalje?

    Počeo sam pisati poređenje ekonomija i raspredati o primerima "sloge" i "tolerancije" koje sam video u onom kratkom periodu nakon što sam prestao mokriti u krevet, a pre raspada utopije, ali neću.

    Kaže, ljudi se rado sećaju puitovanja, lako se zapošljavali, bilo je lepo. Ne sporim. Ali, to onda nije Jugonostalgija, već samo nostalgija. Sve to je moglo postojati i bez postojanja Jugoslavije. A ovde pričamo upravo o tom "Jugo". Ja razumem da nekome nedostaje lep život i putovanja, ali ne razumem zašto mu nedostaje Jugoslavija.

    Nostalgija je ponekad jako lepa stvar, ako znamo šta nam tačno nedostaje. Ljubav, sloga, bratstvo i jedinstvo su bili privid. Ne treba biti hebeni genije da bi znao da se iz ljubavi i sloge ne može za par meseci preći u mržnju i ubijanje. Nema reči kojom bih mogao okarakterisati osobu koja istinski veruje da su u Jugi svi bili deca cveća koja su za par meseci poludela, pogazila cveće i izvadila noževe.

  13. #58

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Sve što bi sada neko rek'o u "korist" tog vremena, zvučalo bi isprazno, jer je mnogo vode od tada proteklo i mnoge su se stvari "pozaboravljale" (prekrili ih ruzmarin snjegovi i šaš), a u dobroj meri su anulirane ili izvrnute naopačke od strane tadašnjih neistomišljenika.
    Tako da je iluzorno danas "slepima pokazivati i gluvima objašnjavati". Ko se seća seća se, ko je jugonostalgičan nostalgičan je
    ko je JugoAlergičan nek mu je sa srećom Jugoalergija
    i ajd' svi u ... zdravlje.


    Nego,
    da je sreće bilo, pa da je posle te presek '80te, neko "novo vreme" uspelo da dobije bilo koji pridev osim njesra..
    i to bez blještavosvetlećeg celofana i bez šarene mašnice.. sama gola praznina (bato) da praznije ne može ni da se zamisli,
    ko bi se juge danas i setio... a kamoli bio nostalgičan.


    jašta sam.. no JugoNostalgična.




    Pitam se
    za čim' li su nostalgične generacije posle tog vremena.. a za čim će tek biti nostalgična ova sadašnja deca?
    mslm.. ne mora to da bude baš nostalgija, ali ... čega će se sećati? po ćemu pamtiti detinjstvo, odrastanje i mladost?

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #59

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat CHichaGlisha kaže: Pogledaj poruku
    čega će se sećati? po ćemu pamtiti detinjstvo, odrastanje i mladost?
    Putovanja, radost, prva ljubav, status državnog neprijatelja, rat, sahrana, opet sahrana, egzodus, rat, opet egzodus, fakultet, pa onda ništa. Dovoljno?

    Hvala, dragi preci.

  15. #60

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    U pravu si. U jugoslaviji sam živeo 10 godina, od čega sam polovinu mokrio što u pelene, što u krevet. Sad kad smo ustanovili čiji je veći, možemo dalje?
    Nostalgija je ponekad jako lepa stvar, ako znamo šta nam tačno nedostaje. Ljubav, sloga, bratstvo i jedinstvo su bili privid. Ne treba biti hebeni genije da bi znao da se iz ljubavi i sloge ne može za par meseci preći u mržnju i ubijanje. Nema reči kojom bih mogao okarakterisati osobu koja istinski veruje da su u Jugi svi bili deca cveća koja su za par meseci poludela, pogazila cveće i izvadila noževe.
    Vidim da ne shvataš . Nema te zemlje u kojoj nema "zadrtih, nezadovoljnih i dovoljno glupih" kojima fali samo beskrupulozna baraba da bi potegli i na rođenu majku. Siguran si da u zemljama EU nema onih koji, kada bi im bilo dopušteno, bi za čas "zapalili vatru" na par izvrnutih činjenica (tipa..u Engleskoj je sada 250 000 Poljaka..koji rade za upola manje tarife) "stranci nam otimaju hleb","Engleska Englezima", "Dosta nam je Turaka...ovo je Nemačka"...etc ?
    Shvataš li i ti i mnogi...da manipulisanje medijima ume da mnoge (koji ne misle svojom glavom..ali imaju razloga za nezadovoljstvo) je lako "gurnuti" preko ivice?
    Nego...kako god...moja generacija nije mrzela, nije smatrala da je "čovek drugog reda" bilo gde u svetu, slušala je i svirala muziku bunta mladih...okupljala se i delila sve sa drugima.
    Vaspitavani smo da volimo...kako se sada vaspitavaju nove generacije u tim republikama ? Da MRZE one sa kojima nisu nu imali prilike da se upoznaju ! Šta očekivati u budućnosti, kada takav naraštaj dođe na vlast ?
    Ovde sam pričao o (po meni) normalnoj želji čoveka da radi, živi u stabilnoj, velikoj, lepoj zemlji, o odnosu mladih samo prema tome kakvi smo, ne koliko imamo (nikada se u mojoj generaciji nije postavljalo pitanje čiji si sin ili kćer...), o volji naroda da zapne i izgradi svoju zemlju, o volji svih da je brane po cenu svog života...
    Čega se sada vredi sećati ? Velikih iluzija o procvatu ako se podelimo?MNOGO većih iluzija nego što su postojale u Jugi ? Jer...baš na tim iluzijama su političari sebi obezbedili krune...a svima okolo samo bedu.
    "Krivi smo mi"...i "Potreban je novi Žikica Jovanović Španac" jer su mnogi od nas mislili da je trebalo sve te budale koje su širile mržnju pod hitno popakovati na dugogodišnje robije...a narod pustiti da živi...što to i ne uradismo svojeručno.
    Jbg....potcenili smo glupost...smatrali da niko normalan neće nasesti na huškanje zarad pribavljanja krune pozivaru.
    Uostalom....zar sadašnje ponašanje "lidera" ( koji bi samo u svinjcu možda to mogli biti) naše vajne Vojvodine nije nešto što "previše liči" na ono od pre 20 godina? Šatro.."Vratite nam pare" ...a u biti "Nabavite mi krunu" ?
    Ej...moja generacija će gledati sada vašu...pa da vidim da li će vam biti jasno šta ko sprema.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 4 od 11 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  2. Sta mislite o siframa za igre?
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 00:54
  3. Jugo odlazi u istoriju
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 08:27
  4. Sta mislite o pirateriji?
    Autor goldie u forumu Softver
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 23.12.2007, 18:09
  5. Šta mislite o Eni Popov?
    Autor epfc u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03.08.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •