Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI? - Strana 5
Strana 5 od 11 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 75 od ukupno 157
  1. #61

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Hvala, dragi preci.
    To nisu preci ... nego (loši ili dobri) izbori predaka. Preci su ti otac, deda, pradeda ( ne grešidušu)
    Njihove i naše generacije su birale tada.
    A ti i tvoja generacija ne zahvaljujte mnogo precima, nego izvol'te.. "birajte" sada.




    Nemoj mi samo reći da je i Smoris nasledio "probleme" koje "mu je" napravio Tito
    sa sve DolancStanetom i PlanincMilkom

    pa nezna sirotan kako da se snađe
    sa sve virtuozima u ispravljanju "predačkih grešaka" DinkićOm, Cvetkom, ĐelićOm ... i ostalim velikim umovima

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  2. #62

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    U pravu si. U jugoslaviji sam živeo 10 godina, od čega sam polovinu mokrio što u pelene, što u krevet. Sad kad smo ustanovili čiji je veći, možemo dalje?

    Počeo sam pisati poređenje ekonomija i raspredati o primerima "sloge" i "tolerancije" koje sam video u onom kratkom periodu nakon što sam prestao mokriti u krevet, a pre raspada utopije, ali neću.

    Kaže, ljudi se rado sećaju puitovanja, lako se zapošljavali, bilo je lepo. Ne sporim. Ali, to onda nije Jugonostalgija, već samo nostalgija. Sve to je moglo postojati i bez postojanja Jugoslavije. A ovde pričamo upravo o tom "Jugo". Ja razumem da nekome nedostaje lep život i putovanja, ali ne razumem zašto mu nedostaje Jugoslavija.

    Nostalgija je ponekad jako lepa stvar, ako znamo šta nam tačno nedostaje. Ljubav, sloga, bratstvo i jedinstvo su bili privid. Ne treba biti hebeni genije da bi znao da se iz ljubavi i sloge ne može za par meseci preći u mržnju i ubijanje. Nema reči kojom bih mogao okarakterisati osobu koja istinski veruje da su u Jugi svi bili deca cveća koja su za par meseci poludela, pogazila cveće i izvadila noževe.
    uvod ne bih komentarisao.
    1/ pasus prvi....utopija kako kazes se raspala, ....to bi bilo tacno da ta ''utopija'' nije ''materijalno'' postojala nekih 50-tak godina funkcionisuci prilicno dobro za to vreme, te
    samim tim negira upotrebu reci ''utopija'' kojom se sluzis. u slucaju da ne znas kako se
    zivelo u to vreme zbog objektivnog gap-a u godinama postoji dosta pisanog materijala kao i
    i usmenih predanja koja se mogu cuti pa prema tome i uporediti da se da konacni sud o
    tom vremenu
    2/pasus drugi....necu pisati o klasicnoj zameni teza ovde jer dobronamerno smatram da ti je greska slucajno promakla bez ikakve malicioznosti, elem, jugonostalgija upravo postoji iz razloga sto se odnosi na vreme provedeno u okviru jugoslavije koja je svojim gradjanima /dobrim delom i onima koji to nisu/ omogocavala lep, zdrav i udoban zivot.da se
    razumemo , malo kome nedostaje odredjena plaza na jadranskom moru, sto bi se moglo
    nazvati nostalgijom, vecini nedostaje atmosfera, osecaj slobode, cenjenje jedinke u drustvu, ljudska prava etc sto se zove jugonostalgijom. nadam se da uocavas razliku ?
    3/ pasus treci....ima smisla donekle, da se ne previdja cinjenica da su se u isto vreme na razlicitim mestima pojavile figure politicara /ludaka/ koji su uocili licnu korist od cepanja drzave igrajuci na nacionalnu kartu i dobro znajuci da zivimo u zemlji seljaka na brdovitom balkanu, kojima se lako manipulise. the rest is history....


    Poruku je izmenio rusty nail, 15.06.2010 u 14:37
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  3. #63

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    I ja sam živjela 10 godina u bivšoj Jugi...ali ne djelim ovu mržnju i nezadovoljstvo istom, kao Morf...ja isključivo te godine i smatram sretnima, bezbrižnim...sve što je došlo kasnije, može mi samo stvoriti čir na želucu.

    I da, pamtim sva putovanja, a ne sjećam da se vodila polemika oko cijena benzina...nisu se morali unaprijed sabirati troškovi, jer je para bilo i previše...briga mene za ovu demokratiju sada kada svako radi šta hoće, niko se nikoga ne boji...policija ne mlati dovoljno, a trebala bi. Mogu da idem svuda, ali šta će mi sve to kad nemam para da odem vanka...

    Sve što su mogli uništiti, uništili su, sve što su mogli obezvrijediti, obezvrijedili su. . .uživaju lopovi, tatini sinovi...neodgojeni, neobrazovani ljudi vrte vlast u rukama...

    Ja nisam još nikoga, ko je stvaaarno živio u Jugoslaviji, čula da se žali na taj period...mislim na ljude koji su zarađivali tada, putovali, podizali porodice..mi koji smo išli u školu sa papama i uštirkanim kragnicama, baš i nemamo pravo glasa, koji smo mi faktor...zato i poštujem ono što je Sivi napisao...to je temeljeno na iskustvu, a ne na teoriji iz stolice, mnogo godina poslije...
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #64

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    E ja sam do 18te godine zivela u YU.
    Onda nakon mature - pocelo sve kako je pocelo i otislo u nepovrat.
    Mladost i detinjstvo pamtim po mnogo toga lepog.

    A od kad se sve promenilo - nemam ono o cemu smo mastali i cemu smo se nadali -
    da zavrsis fakultet, nadjes posao, pa napredujes u poslu i zivotu, imas sredjeni zivot - da odes dva puta godisnje na odmor, (zimi i leti po jednom) da se druzis s prijateljima, da uzivas u zivotu itd...

    Ono sto smo dobili je

    Sve što su mogli uništiti, uništili su, sve što su mogli obezvrijediti, obezvrijedili su. . .uživaju lopovi, tatini sinovi...neodgojeni, neobrazovani ljudi vrte vlast u rukama...


  5. #65

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    I ja sam živjela 10 godina u bivšoj Jugi...ali ne djelim ovu mržnju i nezadovoljstvo istom, kao Morf...
    Ma, kakva mržnja? Nemam vremena za mržnju prema bilo čemu. Jugoslaviju smatram privremeno odloženim s..njem, da prostite. Malo ćemo se praviti da je sve ok, da nas istorijske okolnosti zbližavaju, mi se volimo... a onda ćemo da im j..emo mamu i za pre i za tokom, a bogami i za posle.

    OK, bilo je lepo, Nema veze što se ekonomija urušavala svakih par godina, što smo živeli od kredita do kredita, što je 25.000 radnika pravilo kantu od automobila koju je moglo napraviti i njih 6.000 bez problema... Bili smo slobodni, veseli, razdragani, obilazili belosvetske buvljake, mahali crvenim novčanicama i pasošima, svi ostali brljali po blatu.... hajde da pokušamo opet! Haaajde! Što ne bismo, kad je bilo tako lepo?

  6. #66

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Morf > Nema reči kojom bih mogao okarakterisati osobu koja istinski veruje da su u Jugi svi bili deca cveća koja su za par meseci poludela, pogazila cveće i izvadila noževe
    Očigledno da nisu svi bili ‘deca cveća’ jer su neki, na svim stranama, imali spremne noževe skrivene u nedrima. No, karakterisati onim ‘nema reči’ sve nas koji su verovali u to cveće i želeli ga u svojoj bašti je bar ružno. (Ne u smislu bontona nego u smislu ljudskih vrednosti.) Čak i ako je bila utopija, iluzija, bila je iluzija o dobrom a ne o zlu.

    ’Mržnja’- ako ne to, ali ono totalno nipodaštavanje Jugoslavije. A ja to vidima kao priznanje onima koji su srušili nešto što prikazuju da nije bilo dobo da bi opravdali svoj čin. U krajnoj liniji kao političku amnestiju pa čak i pohvalu onima koji su ’izgazili cveće i povadili noževe’.

    Verovatno je sada mnogo jasnije zašto nacionalne elite nisu dozvoljavale političke, društvene i ekonomske reforme 80-tih: da kojim slučajem Jugoslavija ne preživi!

    A kritike o privredi – kakva takva ali je ipak postojala, nasuprot sadašnje, tipa Libanske trange-frange privrede. Krediti ondašnji (a po glavi manji od sadašnjih) nisu završili na dobrobit malog broja povlašćenih, a kao dug svih - što će sada biti slučaj.
    Sve u svemu, odijum prema Jugoslaviji je je pokušaj da se nadje opradvdanje za neposobnost da se ponudi nešto bolje. No, ne može viziju nadomestiti pljuvanje po prošlosti.

    O nasledju narod kaže: Jedna generacija stvara bogatstvo (I Jugoslavija), druga generacija se upinje da ga sačuva (II Jugoslavija) a treća generacija sve to spiska – pa Jovo nanovo.

    Negde pre godinu ili više, na ovoj temi sam rekao da je jugonostalgija kao izgubljena ljubav - nestaće tek kad nova ljubav dodje.

  7. #67

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Ma, kakva mržnja? Nemam vremena za mržnju prema bilo čemu. Jugoslaviju smatram privremeno odloženim s..njem, da prostite. Malo ćemo se praviti da je sve ok, da nas istorijske okolnosti zbližavaju, mi se volimo... a onda ćemo da im j..emo mamu i za pre i za tokom, a bogami i za posle.

    OK, bilo je lepo, Nema veze što se ekonomija urušavala svakih par godina, što smo živeli od kredita do kredita, što je 25.000 radnika pravilo kantu od automobila koju je moglo napraviti i njih 6.000 bez problema... Bili smo slobodni, veseli, razdragani, obilazili belosvetske buvljake, mahali crvenim novčanicama i pasošima, svi ostali brljali po blatu.... hajde da pokušamo opet! Haaajde! Što ne bismo, kad je bilo tako lepo?

    Nemoze opet Morfe, suvise je rana, suza.....nikada vise nece biti isto........

    Svojevremeno sam kao dete obisla celu Jugu....spavala pod otvorenim nebom, ne mogu svom detetu da docaram to vreme

    Ovaj narod niko nista nije pitao, bahati ljudi su nam uskratili domovinu, moram tako da kazem......ja sam se rodila u toj Jugi, a ispada da sam do sada promnenila 3- 4 drzave, a nisam se pomerila sa mesta........

  8. #68

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Зорица kaže: Pogledaj poruku
    Nemoze opet Morfe, suvise je rana, suza.....nikada vise nece biti isto........

    Svojevremeno sam kao dete obisla celu Jugu....spavala pod otvorenim nebom, ne mogu svom detetu da docaram to vreme

    Ovaj narod niko nista nije pitao, bahati ljudi su nam uskratili domovinu, moram tako da kazem......ja sam se rodila u toj Jugi, a ispada da sam do sada promnenila 3- 4 drzave, a nisam se pomerila sa mesta........
    Joj, kad pročitam o ovom "spavanju pod otvorenim nebom", dođe mi da postanem sanGajzer!!!

    Elem, jugonostalgija je pogrešno usmeren žal za mladošću i nekiim lepim stvarima koje su se desile onda, i nikada se neće vratiti.

    Ja se nadam i da se takva tvorevina više nikada neće vratiti.

    Konačno, ma koliko da su je skratili (i da, Tito je najviše kriv za to, svojim prefidnim povlačenjem avnojevskih granica), znam kako mi se zove zemlja, u stvari uvek sam znao, ali sada mogu i zvanično da kažem: Srbija.

    I znam kako mi se zove himna, i znam da je dvoglavi orao sleteo opet u svoje gnezdo, svojevremeno (pr)oteran od krvave petokrake zvezde.

    Dovoljno je za početak.

  9. #69

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    ...

    Kaže, ljudi se rado sećaju puitovanja, lako se zapošljavali, bilo je lepo. Ne sporim. Ali, to onda nije Jugonostalgija, već samo nostalgija. Sve to je moglo postojati i bez postojanja Jugoslavije. A ovde pričamo upravo o tom "Jugo". Ja razumem da nekome nedostaje lep život i putovanja, ali ne razumem zašto mu nedostaje Jugoslavija.

    ...
    Pošto se donekle slažem sa tobom, barem u onom delu "povratka na staro", samo ću o ovom pasusu.

    Nisi u pravu! Nije to samo nostalgija. Zašto?

    Kao što i sam kažeš, suviše si mali bio da iskusiš svesno čari, odnosno značenje prefiksa "Jugo". Ja jesam. Proputovah Jugu uzduž i popreko. Ne jednom. No nekoliko puta godišnje. A i živeo sam (školovao se) i u Karlovcu i u Osijeku i u Mariboru. To van "baze" Sombor. Sem onih par ratnih godina koje su usmerale pravce i smerove putešestvija, i od raspada Juge svake godine par puta prošvrljam "bratskim republikama".

    I u čemu je problem? Pa i dalje, manje više slobodno, putujem? O kakvoj onda (Jugo)nostalgiji pričam?

    E vidiš, ne mogu da ti objasnim. Na žalost nisam toliko alokventan. Nije više isto. Sada se zaista tamo osećam kao stranac. Tamo više nisam "kod kuće". I u ono "Jugo" vreme sam putovao van granica. Slobodno i bez frke. Na mnogim mestima mi je bilo lepo, ali nigde se nisam osećao kao kod kuće, kako sam se osećao putujući po Jugi.

    Bratstvo i jedinsvo? Samoupravljanje? Laža i paralaža. I taj deo priče nije ono što mi nedostaje. Ali bilo je nešto drugačije u vazduhu. Drugačije od belog Šengena. drugačije od EU. I ne zavaravam se. Neće više nikada biti onako. To što osećam kada se setim tog vremena nije tuga. To je seta.

    E da. Čega mi je žao?! Žao mi je pionira, pionirske organizacije. Dobro, u ono vreme se nosila petokraka na kapi, ali ona mi, iako sam levičar, ne nedostaje. Nedostaje mi bavljenje decom, njihovo organizovanje, usmeravanje i vaspitanje o tome šta je dobro, šta je plemenito, šta je zajedništvo, šta je...

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  10. #70

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Elem, jugonostalgija je pogrešno usmeren žal za mladošću i nekiim lepim stvarima koje su se desile onda, i nikada se neće vratiti.
    Mozda za neke ali ima nekoliko ljudi na ovoj temi za koje sam sigurna da umeju u svojoj glavi da razluce stvari i zhalove za ovim ili onim. Glupo je na ovaj nacin karakterisati ljude.

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku

    Konačno, ma koliko da su je skratili (i da, Tito je najviše kriv za to, svojim prefidnim povlačenjem avnojevskih granica), znam kako mi se zove zemlja, u stvari uvek sam znao, ali sada mogu i zvanično da kažem: Srbija.

    I znam kako mi se zove himna, i znam da je dvoglavi orao sleteo opet u svoje gnezdo, svojevremeno (pr)oteran od krvave petokrake zvezde.
    Da je srece da ne znam sta sam po nacionalnosti, kako mi se zove himna pa i drzava ali da se ne osecam kao u kavezu, da mi je materijalna buducnost izvesnija i tako dalje nikada se ne bih menjala za ova saznanja koja saznah ovih godina..
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  11. #71

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Mozda za neke ali ima nekoliko ljudi na ovoj temi za koje sam sigurna da umeju u svojoj glavi da razluce stvari i zhalove za ovim ili onim. Glupo je na ovaj nacin karakterisati ljude.

    Da je srece da ne znam sta sam po nacionalnosti, kako mi se zove himna pa i drzava ali da se ne osecam kao u kavezu, da mi je materijalna buducnost izvesnija i tako dalje nikada se ne bih menjala za ova saznanja koja saznah ovih godina..
    Je li?

    Tim gore.

    Ako žale za titom-partijom-omladinom-akcijom, onda moje saučešće. Ne znam šta bih drugo rekao, a da bude iole kratko (inače, podržavam korišćenje reči "glupo", naročito u pokušajima da se bude "neutralan" i "objektivan").

    Vidiš, tu se razlikujemo. Ja baš volim da sve to znam. Nekako bih se bez toga osećao tikvastobezkorena. Ovako se možda osećam tikvasto, ali koreni su tu. Da xrane.

    (i pusti tu patetiku tipa "osećam se kao u kavezu" i "neizvesna materijalna budućnos' "...ne stoji ti dobro, ni najmanje. )

  12. #72

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Jesam, jugonostalgicna sam..

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    E vidiš, ne mogu da ti objasnim.
    Pa to i ne moze da se objasni onima koji to nisu..
    Niti zelim da im objasnjavam jer nece ni shvatiti..uostalom, to se ne objasnjava, to se oseca..

    Ruzno mi je pljuvanje po tom periodu..cini mi se da to potice od onih koji su usrali motku, pa sad traze opravdanje..jos ce nas i ubediti da nam ustvari onda uopste nije bilo lepo..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #73

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Treba da prođe vreme da bi videli u potpunosti sagledali i ovo vreme danas. Ono će tek doći na naplatu. A naplata Jugoslavije je stigla na red. Koštala nas je ona. Ali, ne zaboravimo da nam je ista dosta i pružila. I treba biti potpuno zadrt i zaslepljen odbacivati činjenicu da je u nekim segmentima društva pružala mnooogo više nego što nam je na raspolaganju danas. Koliko je greška zanemarivati sve lođe što je bilo, toliko je greška i odbacivati sve dobro. Nije svet crno-beli, pomešajte ga malo.

    Nedavno me je nazvao kolega. I na početku divana me pita kako sam. Rekoh, dobro, ali pamtim i bolje. Odogovorio mi je da delimo to osećanje, ali da će biti strašno ako isto to ponovimo recimo za godinu dana, pri tom, kao bolje misleći na vreme danas.

    Da li sam jugonostalgična? Jesam. Pamtim normalniji život od ovog danas. I nostalgična sam za njim. I ne bih volela da jednom budem nostalgična za ovim danas.

    Znam, oni koji su malo uhvatili od tog života, a puno im došlo na naplatu, nemaju za čim da budu nostalgični. To razumem. Ali ne i njihovo blaćenje po nama koji smo imali sreću da izmešamo med i *ovna.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  14. #74

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Nostalgija je jedan od izraza zrelosti. Vise razlicite nostalgije je moguci znak da je necija biografija bogatija, zivopisnija. Verovatno jesam jugonostalgicar, ali ne patim za Jugoslavijom. Pamtim dosta lepih trenutaka i ljudi iz tog perioda i to da budem u fazonu "od Vardara pa do Triglava". Biti nostalgican ne znaci ne biti svastan realnosti danasnjice i osecati se lose. Ja se u ovoj zemlji osecam sasvim dobro i sada, bez obzira sto je sistem vrednosti sasvim drugaciji nego u Jugi.

  15. #75

    Odgovor: Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?

    Nista posebno

Strana 5 od 11 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  2. Sta mislite o siframa za igre?
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 00:54
  3. Jugo odlazi u istoriju
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 25.11.2008, 08:27
  4. Sta mislite o pirateriji?
    Autor goldie u forumu Softver
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 23.12.2007, 18:09
  5. Šta mislite o Eni Popov?
    Autor epfc u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03.08.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •