Filatelija
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19

Tema: Filatelija

  1. #1

    Filatelija

    Prva zvanicna centralna kraljevska poshta je otvorena u Engleskoj 1516. godine. Posiljatelj je, umesto primatelja koji je do tada placao posiljke, placao 1 peni za markicu.

    Prva markica:



    Druga zemlja koja je uvela markice je bio Brazil 1843. Prve markice su ze zvale Ox Eyes.


    Iste godine su Svajcarski kantoni Cirih i Zeneva uveli markice.

    ~ Zenevski primerak


    Prve dve, plava i narandzasta markica Mauricijusa printane 1847. godine:



    Prva Nemachka markica je izdana 1849. u Bavariji ~ crni Bavarski Kreuzer:



    Prva Americka markica sa zenom:

    ~ 19o2. Marta Vashington



    ~ markica od 1o centi iz Tanganyika, 1925. sa zirafom i palmama

    ~ Kineska markica



    ~ Portret Li Fuchuna



    ~ Hengshan planina









    skupljate li vi markice? i sto mislite o ovom hobiju??
    vredi li davati tolike silne pare za jedan komadic papira??
    vrede li markice toliko?? ili ih je covek ipak precenio???

  2. #2

    Odgovor: Filatelija

    Nikada nisam skupljala markice, ali smo imali jednu komsinicu koja jeste. Cudnim cudom smo iz postanskog sanduceta izvlacili pisma koja su stizala iz inostranstva bez markica Jednom sam imala priliku da vidim tu baka Zorinu kolekciju. Ih, kakvih je sve tu slicica bilo! Neke su bile prava mala umetnicka dela. Zakljucih, onako mala, da je to sigurno nesto mnogo vredno, cim mi nije dala da se ja tu nesto mnogo rasplamsavam, te vrtim stranice uz odusevljene poklike "A vidi ovo! A vidi ovo!!!!"
    Ljudi trose svoj novac na razne stvari. I skupljaju svasta. A oni koji ga daju na ove papirice, znaju zasto to rade. Ima primeraka koji su verovatno precenjeni, ali, to je ili antika, ili neke male serije. Opet, da mogu sa tim novcem da nahrane neko gladno i siroto dete, sigurno da mogu, no to nije tema.
    Enivej, nadjoh i ja neke lepe, ovom temom izazvanim surfanjem po internetu.



    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Filatelija

    dobro si me podsetio. sada sam nasao dva albuma dok sam bio klinac. gledam i uzivam.

  4. #4

    11 Odgovor: Filatelija

    ja sam se u jos u srednjoj skoli pocela dopisivati (penfrends) sa jednim momkom iz turske i jednim momkom iz ghane, to dopisivanje traje do dana danasnjega samo je klasicna pisma zamijenio internet, tako da za nekih 10 godina dopisivanja sa obojicom imam prilicnu kolekciju markica iz turske i ghane. malo mi je krivo sto se i preko e-maila ne moze nalijepiti neka markica, ali eto, moderna vremena...moram napomenuti da ghana ima jako lijepe makrice. jos sam ih ja davila da lijepe sto vise markica, razlicitih, da bih ih imala vise. pa sad, na rekord od sada vec 15godina sto "penfrendinga", sto "e-mail frendinga" iskopala sam neke markice...
    Poruku je izmenio nattydread, 22.05.2006 u 17:00
    nattydread is coming to dinner

  5. #5

    Odgovor: Filatelija

    E mene je filatelija uvek zanimala... Uvek su mi albumi sa markama bili prelepi i sredjeni i pedantni sto je nakako odraz i mojeg karaktera...

    No... da li neko moze da nam detaljnije kaze nesto o tom hobiju?

    Sta se tu treba skupljati i kako, gde, gde se kod nas nabavljaju albumi?

    Jer ja sam kao malen sakupljao marke svakojake. Pa se posle ispostavilo da su sve ispecatirane i kao takve izgleda da nemaju nikakvu vrednost.

    Dalje sta su vinjete i koverti prvog dana?

    Sve u svemu skontao sam da je nama u Srbiji najbolje da sakupljamo domace marke. One se i kod nas objavljuju povremeno i mislim da se po filatelistickim savezima mogu i narucivati i tako sakupljati.

    Koliko je skup taj hobi?

    Da li se isplati sakupljati neke strane marke? Cuo sam recimo da UN u Zenevi izdaje neke svoje serije. Kako se to radi itd. Kolike vrednosti umeju da dostignu nase postanske marke? Da li postoji neki online srpski filatelisticki sajt? Posto je onaj katalog domacih maraka koji ne znam ni da li vise izlazi?

    Eto... par pitanja koja su mi nejasna.

    Da i jedno dodatno pitanje. Koliko otprilike kosta kolekcija svih domacih postanskih maraka?

    I da.. da li se isplati sakupljanje ispecatiranih maraka sa medjunarodne poste... te marke jesu prelepe ali su po svemu sudeci bezvredne?
    Poruku je izmenio Inquisitor, 19.10.2006 u 15:32

  6. #6

    Odgovor: Filatelija

    1.kataloge mozes kao clan da uzimas u klubu (ja sam to cinio u ns, oni su imali skup svake nedelje u 10 u forumu)
    2.ispecatirane imaju vrednost samo manju od cistih
    3.u proseku je marka oko 3 din a normalno sto su redje to su skuplje
    4. ima dobar sajt subotickog kluba gde mozes stosta nauciti (www.su-fila.co.yu) mislim da tako ide

    pozdrav

  7. #7

    Odgovor: Filatelija

    Ja imam brdo markica iz Juge, Austrije, SAD, Britanije, Rumunije, Australije, Nemacke... a sa svih strana, ali nisu slozene u albume
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  8. #8

    Odgovor: Filatelija

    IH, KOLIKO LEPOTE U FILATELIJI IMA!
    Ja imam negde oko 60000 komada, vecinom neponistenih,u serijama blokovima itd.Jednom kad covek sedne pred album sa markicama, trajno je zarazen virusom filatelije. A tek ako pocne da gleda zigove na ponistenim markicama, e tek onda pitanja naviru, kakvu li je poruku nosilo pismo sa zigom Berlin 29.10.1939.god. na primer i tko dalje...

  9. #9

    Odgovor: Filatelija

    O da
    Zapravo ti i nije bas 'moj' hobi,vise je ocev...al' obzirom da mi se jako dopada njegova kolekcija (kao mladja nisam joj smela ni blizu pa otud valjda i pojacana zelja )...planiram da nastavim ocevim stopama

    Samo jos uvek ne znam kako da se dokopam albuma

  10. #10

    Odgovor: Filatelija

    ISTINITO!
    Nekoliko dana posle gornje poruke ostvario sam kontakt sa filatelistom iz Ćuprije i on mi da e-mail, našeg Jevrejina, Davida, filatelistu iz Izraela. Ja mu napišem par reči o mojim željama u vezi filatelije i razmene, normalno persirajući mu.Posle par trenutaka stiže mi odgovor na srpskom, sa sledećim odgovorom: (prepričavam). Petre (to sam ja), nije potrebno da persiramo jedno drugom pošto smo isto godište, (1950), posebno mu je drago što je našao druga filatelistu iz Krnjeva, jer je njegovo poreklo po majci iz Krnjeva. U daljem dijalogu ispostavilo se da smo i komšije po majci.Pošto smo u daljem dijalogu utanačili dogovor oko razmene markica, ostalo je na kraju dogovor dali slati poštom. Ali i tu smo našli rešenje, David krajem marta dolazi u Srbiju, i poneće, pa da se vidimo i razmenimo.Ja mu ostavljam kontakt telefon da mi se javi kad stigne u Bgd. Tako je i bilo, 03. aprila mi se javlja i dogovorimo se da se vidimo kod mene u Krnjevu, (85km, južno od Beograda). Ja ga sačekujem na autoputu u Krnjevu i provodimo jedan divan dan družeći se, i ujedno razmenismo marke.Možda je intima ali znam da vas interesuju još neki podaci. David je rođen ovde u Srbiji, otac Jevrejin, majka Srpkinja. Otac i majka se razvode i otac posle penzionisanja odlazi u Izrael. David, oženjen, dvoje dece, radi u Beogradu, do 1993, ali u onom ludilu inflacije, a ima mogućnost kupi porodicu i odlazi u Izrael. Majka još živi u Beogradu, i on koristi priliku da je poseti s vremena na vreme. Kao dete dolazio u Krnjevo, i grao se sa rođacima,
    i 4. aprila 2007, posle 45 godina ponovo dolazi u Krnjevo, to je vredelo videti i prisustvovati vraćanju uspomena. I još nešto mi reče na kraju, čim odem u penziju eto mene u Srbiju, ništa bez nje. Ovo sam Vam prepričao zbog toga, da podelim sa Vama zadovoljstvo jednog lepog trenutka, a zahvaljujući filateliji.
    Devedesetih godina sam se bavio radio amaterstvom, i tu sam imao slično iskustvo.Među mnogobrojnim kontaktima ostvario sam i jedan kontakt sa Angelom iz Salamanke (španija). u daljem dijalogu on je izrazio želju da vidi Srbiju i da se upoznamo lično. Mislio sam, ajde nema ništa od toga, ali posle nedelju dana stiže auto Španske registracije, i normalno Angel. Bilo je to pet dana divnog druženja. Ali posle toga puče Juga, rat, i ostala s...a, i izgubih nažalost kontakt.
    Hobi je divna stvar, kad se ne nadaš ubode te zadovoljstvo!

  11. #11

    Odgovor: Filatelija


    Marku je likovno osmislio Derwyn Goodal posluživši se kao predloškom slikom Napad Dan "D" slikara Orvillea Fishera. Slika je bila upotrebljena jer Kanada u II. svj. ratu nije imala fotografe koji bi snimali na bojišnicama, a slikar Fisher bio je jedini kanadski umjetnik koji se na Dan "D" iskrcao na plaži Juno. Njegovi crteži inače rese zidove Kanadskog ratnog muzeja.
    Nova kanadska marka tiskana je tehnikom deveterobojnog kamenotiska u arcima od 16 maraka i u ukupnoj nakladi od tri milijuna primjeraka.
    neunistiva zlojebaba!

  12. #12

    13 Odgovor: Filatelija

    Dobih ovaj forum na upravu, pa da ga malo i popunim.
    Zahvaljujući mom pokojnom ocu, koji je tri godine svog a i mog života proveo na stanovitom mestu gde se "družio" sa ljudima iz celog sveta krenula je da nastaje ova moja filatelistička zbirka. Na žalost, u nju već godinama nisam ništa priložila. Krivac nije PTT nego E-mail.

    Za početak markice iz moje obožavane oblasti Zemljine kugle: Južna i centralna Amerika (Nikaragva, Panama, Brazil, Antigva, Peru, Grenada, Kuba)

    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  13. #13

    Odgovor: Filatelija

    Sledeća je Azija: Irak, Pakistan, Jordan, Iran, Sirija, Koreja, Turska, Indija, Kuvajt, Indonezija, Malaja, Japan, Singapur, Hong Kong, Malezija, Burma, Saudijska Arabija.

    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  14. #14

    Odgovor: Filatelija

    Iz Evrope mislim da imam iz svih zemalja, najviše iz Nemačke, i bivšeg DDR-a, Savezne republike Nemačke, pa čak i Deutshe Reicha.

    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  15. #15

    Odgovor: Filatelija

    Pa iz Evrope još: Portugal, Malta, Norveška, Finska, Danska, Holandija, Belgija, Poljska, Bugarska, Rumunija, Švedska, Mađarska, Italija, Čehoslovačka, Španija, Grčka, Austrija, SSSR, Velika Britanija, Švajcarska, Francuska, Albanija, Monako, Irska, Luksemburg, Vatikan, San Marino.
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •