Kako prepoznati internet zavisnika?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 54
  1. #1

    Kako prepoznati internet zavisnika?

    Savremeno digitalno doba i nove tehnologije dovele su do pojave i nove vrste zavisnosti - zavisnosti od Interneta. Uglavnom su "navučene" osobe sa stalnom, brzom vezom sa Internetom i mnogo slobodnog vremena koje krstareći svetskom mrežom tragaju za interesantnim vestima, vode mrežne dnevnike, posećuju Web lokacije određene sadržine ili igraju mrežne igre. Tako se igra za više igrača World of Warcraft često smatra najvećim uzrokom zavisnosti od Interneta među mladim ljudima.

    Rezultati najnovijeg istraživanja, objavljeni u SAD, pokazuju da je zavisnost od Interneta ozbiljan problem sa simptomima sličnim alkoholizmu. Istraživanjem, koje su obavili stručnjaci s medicinskog fakulteta univerziteta Stenford, bila je obuhvaćena grupa od 2513 odraslih osoba. Oni su zaključili da "od osmoro Amerikanaca dvoje i više pokazuje najmanje jedan mogući znak problematičnog korišćenja Interneta".

    Elijas Abužaud, vodeći autor studije i direktor klinike za poremećaje kontrole impulsivnog ponašanja na Stenfordu, kaže da se mnogo pažnje posvećuje prednostima Interneta a nedovoljno problemima koje izaziva kod određenog broja korisnika.

    Najviše ga brine činjenica da se zavisnici od Interneta ponašaju slično alkoholičarima. On naročito ukazuje na podatak da ljudi kriju svoje nepotrebno i "beskorisno" korišćenje Interneta kao i da je Internet sredstvo popravljanje negativnog raspoloženja.

    "Drugim rečima, oni koriste Internet za samolečenje", kaže Abužaud. "Očigledno nešto nije u redu kada ljudi na sve moguće načine pokušavaju da prikriju korišćenje Interneta."

    Studija pokazuje da 13,7 procenata ispitanika teško uspeva da se kloni Interneta nekoliko dana zaredom, 8,7 procenata pokušalo je da prikrije nepotrebno krstarenje Webom od svoje porodice, prijatelja i poslodavaca a kod 5,9 procenata su se javili problemi u porodici ili ljubavnoj vezi zbog prekomernog sedenja ispred računara. Probleme ili sumorno raspoloženje je krstarenjem Internetom pokušalo da reši 8,2 procenata ispitanika.

    Uprkos tim podacima, Abužaud još uvek ne ide toliko daleko da zavisnost od Internet proglasi kliničkim poremećajem.

    "Nećemo reći da je ovo dijagnoza - još uvek moramo da saznamo nešto više", rekao je on. Međutim, ovo istraživanje je neophodan prvi korak ka identifikovanju klinički značajnih pokazatelja."

    NetAlert je telo australijske vlade odgovorno za savetodavnu delatnost po pitanju bezbednosti korisnika na Internetu. Zato je otvorena NetAlertova besplatna telefonska linija, namenjena svima koji žele da saznaju nešto više o bezbednosti i zaštiti, uključujući zavisnost od Interneta.

    U NetAlertu su kao posebno "'lepljive" označili trenutno razmenjivanje poruka, mrežno ćaskanje i igranje igara.

    Mrežno igranje je nedavno izazvalo gnev boraca protiv zavisnosti od Interneta, nakon smrti trinaestogodišnjaka u Kini koji je skočio s višespratnice pošto je igrajući popularnu mrežnu igru Warcraft neprekidno proveo 36 sati.

    World of Warcraft (WoW), deo serije igara Warcraft, često se, upravo od strane onih koji u njoj uživaju, navodi kao osnovni izvor zavisnosti od Interneta.

    Jedan bivši igrač WoW, koji je bacio koplje u trnje pošto je bio "navučen" na igru više od dva meseca, kaže da je preko nje upoznao mnogo prijatelja pa čak i sadašnju devojku, ali da je jednoga dana shvatio da mu WoW preuzima kontrolu nad životom.

    "Blizzard je napravio alternativni univerzum u kojem ne morate biti ono što zapravo jeste kada to ne želite... Bio sam svedok da je WoW razorio više porodica i prijateljstava i naplatio paprenu cenu pojedincima, veću od bilo kog narkotika na svetu, što je zaista iskrena izjava bivšeg disk džokeja u noćnom klubu", igrač je napisao u anonimnom mrežnom dnevniku.

    "Kada sam počeo da igram, hteo sam da na najbolji mogući način uobličim svoj život (i napredujem, takođe). Godinu dana kasnije, teži sam petnaestak kilograma a pri tome nije reč o mišićnoj masi. Imao sam nekoliko hobija: muziku, rad kao disk džokej, pisanje, borilačke veštine. Nisam napisao ni red teksta niti odsvirao nešto na gitari više od godinu dana, a mislim da bih ispustio dušu kada bih ispobao Kung Fu", dodao je on.

    Igrač kao uzrok zavisnosti navodi dizajn igre, posebno to što se igri nikada ne vidi kraj.

    "Blizzard je napravio igru u kojoj jednostavno ne možete da pobedite. I ne samo to. Jedini način da 'budete bolji' jeste da igrate sve više i više. Tokom perioda zavisnosti, igrao sam oko 30 sati sedmično... a koristio sam i radno vreme da bih ostao u formi."

    Australijski centar za pokretne slike je početkom ove godine aktivirao novi vodič koji bi trebalo da smanji roditeljske strahove o davanju pristupa računarskim igrama svojoj deci.

    Kakva je situacija u našoj zemlji najbolje bi mogli da kažu vlasnici igraonica, roditelji, nastavnici, lekari ali i sami korisnici Interneta. Sigurno je da i među njima ima onih koji bez svetske mreže, njenih "čari" a pre svega mrežnih igara ne mogu. Međutim, sigurno je i to da bi pre svega trebalo učiniti mnogo više da Internet postane što pristupačniji pre nego što se zapitamo: "Ima li među nama zavisnika?"

    - B92 -

  2. #2

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Cinjenica je da ovaj "problem" sve vise i vise uzima maha i kod nas. Da li smo zavisnici? Ne bih to bas tako nazvala (jos uvek) ali istina je da svaki dan manje ili vise "visimo" na netu. Pored zavisnosti od neta koja ima dobre predispozicije da se razvije u dijagnozu, ja bih skrenula paznju na nesto sto je sada mnogo veci problem a to je otudjenje. Vec takva tema postoji na forumu pa ovde necu mnogo o tome pisati. Iako preko neta upoznamo mnogo ljudi i "druzimo se" to ne moze da se poredi sa popodnevnom kafom ili odlaskom u setnju, galeriju, pozoriste, bioskop... Niko vise ne ide u bioskop jer svi filmovi mogu da se skinu sa neta. Niko ne kupuje CD-e jer i muziku mozemo da nadjemo ovde. U srednjoj skoli dok su devojke na velikom odmoru ili "praznom" casu setale ili kafenisale, momci su otpadali u igraonici i igrali Kanter. Novije generacije vise zabave nalaze igrajuci igrice i surfujuci po netu, nego sa drugovima na fudbalu ili sa drugaricama igrajuci lastis. Nisam protiv toga da deca treba da se upoznaju sa kompjuterom i internetom, ali svo svoje slobodno vreme provoditi za racunarom je zaista zabrinjavajuce. Sve ima svoje pozitivne i negativne strane, smatram da internet ima malo vise pozitivnih. Zakljucak jeste - budite umereni, druzite se sa svojim internet drugarima, cetujte, surfujte ali uvek nadjite vremena i za setnju ili kafu sa mamom, tetkom, drugom, drugaricom, kumom....

    Ziveo net ali ziveli i mi jer bez nas se ovaj net ne okrece
    Evo, promenila sam potpis

  3. #3

    03 Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?



    Kako znate da ste se navukli na net?



    1. Drasticne promene stila zivota da bi se provelo sto vise vremena "on line"
    2. Smanjenje fizickih aktivnosti
    3. Totalna nebriga za sopstveno zdravlje usled upotrebe interneta
    4. Izbegavanje vaznih zivotnih obaveza da bi se vise vremena provelo na mrezi
    5. Zanemarivanje vaznosti spavanja i remecenje ritma istog zbog interneta
    6. Smanjena socijalna aktivnost sto uzrokuje gubitkom prijatelja
    7. Zanemarivanje porodice i prijatelja
    8. Preterana zelja za provodjenjem vremena za kompjuterom
    9. Zanemarivanje poslovnih i licnih obaveza

    Neke reakcije:

    1. Stanje (pojacan puls, promena krvnog pritiska) uslovljeno modemskom konekcijom
    2. Izmenjeno stanje svesti tokom dugih perioda interakcije omogucenih internetom (totalna fokusiranost i koncentrisanost na ekran, slicno meditativnim stanjima, transu)
    3. Snovi koji se pojavljuju u skrolujucem tekstu
    4. Jaka iziritiranost zbog prekida stvarne osobe za vreme "surfovanja"

    Opsti znaci adikcije:

    1. Da li zanemarujete vazne ljude u vasem zivotu zbog tog ponasanja?
    2. Da li ovo ponasanje ometa vase veze sa vaznim ljudima u vasem zivotu?
    3. Da li se vazni ljudi u vasem zivotu ljute ili su razocarani zbog ovakvog ponasanja?
    4. Da li budete iziritirani i odbranacki raspolozeni kada drugi ljudi kritikuju vase ponasanje?
    5. Da li ikada osecate krivicu ili nelagodnost zbog onoga sto radite?
    6. Da li ste ikada zatekli sebe kako ste tajnoviti ili kako pokusavate da zataskate i prikrijete ovakvo ponasanje?
    7. Da li ste ikada pokusali da smanjite, a niste uspeli?
    8. Kada bi ste bili iskreni prema sebi da li ocecate da iza svega stoji neka sasvim druga skrivena potreba koja potice na ovakvo ponasanje?

    Top 10 znakova da ste se navukli na internet:

    1. Budite se u 3 sata nocu zbog odlaska u kupatilo i u povratku, pre kreveta, proveravate e-mail
    2. Imate tetovazu na kojoj pise: "This body best viewed with Netscape Navigator 1.1 or higher"
    3. Dajete svojoj deci imena Eudora, Mozolla, DotCom..
    4. Iskljucujete modem i dobijate jako osecanje praznine kao da vas je napustila voljena osoba.
    5. Pola avionskog leta provodite sa lap-top-om u krilu.. i vasim detetom u pregratku iznad glave
    6. Odlucujete da produzite studiranje godinu ili dve samo zbog besplatnog pristupa Internetu.
    7. Smejete se ljudima sa 2400 baud modemima.
    8. Pocinjete da koristite smajlije i u obicnoj snail posti.
    9. Vas poslednji sastanak je bio sa JPEG.
    10. Vas hard disk je "crkao". Niste se ulogovali vec dva sata.
    Pocinjete da se grcite. Uzimate slusalicu i okrecete broj vaseg provajdera.
    Pokusavate da odzvizducete vasu konekciju umesto modema...USPEVA ! ! !

    A ako ovo nije dovoljno evo jedan test

  4. #4

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Najgora, sad si me totalno zbedacila
    Gather ye rosebuds while ye may...

  5. #5

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    2. Imate tetovazu na kojoj pise: "This body best viewed with Netscape Navigator 1.1 or higher"

    3. Dajete svojoj deci imena Eudora, Mozolla, DotCom..

    6. Odlucujete da produzite studiranje godinu ili dve samo zbog besplatnog pristupa Internetu.
    7. Smejete se ljudima sa 2400 baud modemima.

    8. Pocinjete da koristite smajlije i u obicnoj snail posti.

    Ovi su mi najbolji, prepoznajem se.

  6. #6

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku


    Kako znate da ste se navukli na net?



    1. Drasticne promene stila zivota da bi se provelo sto vise vremena "on line"
    2. Smanjenje fizickih aktivnosti
    3. Totalna nebriga za sopstveno zdravlje usled upotrebe interneta
    4. Izbegavanje vaznih zivotnih obaveza da bi se vise vremena provelo na mrezi
    5. Zanemarivanje vaznosti spavanja i remecenje ritma istog zbog interneta
    6. Smanjena socijalna aktivnost sto uzrokuje gubitkom prijatelja
    7. Zanemarivanje porodice i prijatelja
    8. Preterana zelja za provodjenjem vremena za kompjuterom
    9. Zanemarivanje poslovnih i licnih obaveza



    Top 10 znakova da ste se navukli na internet:

    1. Budite se u 3 sata nocu zbog odlaska u kupatilo i u povratku, pre kreveta, proveravate e-mail

    4. Iskljucujete modem i dobijate jako osecanje praznine kao da vas je napustila voljena osoba.

    10. Vas hard disk je "crkao". Niste se ulogovali vec dva sata.
    Pocinjete da se grcite. Uzimate slusalicu i okrecete broj vaseg provajdera.
    Pokusavate da odzvizducete vasu konekciju umesto modema...USPEVA ! ! !
    jok ja
    pa meni je ovako bas dobro
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  7. #7

    11 Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Test kaže: your score 54 points

    You are experiencing occasional or frequent problems because of the Internet. You should consider their full impact on your life.


  8. #8

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Hi, my name is SQUAW and I'm a netoholic. 68 poena. Gde da se obratim za immediate help? Kad bude neka grupna seansa zov'te me da sedimo u krug, držimo se za ruke i chatujemo
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Testic kaze :

    You are experiencing occasional or frequent problems because of the Internet. You should consider their full impact on your life.


    ....... ali meni je tako doooooobro

    mada neka seansa sa chatovanjem i drzanjem za ruke nije na odmet
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  10. #10

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    68 poena
    Mislila sam da ces ti biti jos gora od mene, tako da je ipak bilo pametno s moje strane sto nisam objavila svoj broj poena
    Gather ye rosebuds while ye may...

  11. #11

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    48

    You are an average on-line user. You may surf the Web a bit too long at times, but you have control over your usage.

    heheh a vec sam se bila zabrinula

  12. #12

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Mislila sam da ces ti biti jos gora od mene, tako da je ipak bilo pametno s moje strane sto nisam objavila svoj broj poena
    Ja shvatam da imaš više poena, al' kad budeš rekla rođenom detetu da ćeš da ga DELETE sa lica Zemlje ako ne pojede supu, javi se
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #13

    13 Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Your Score: 61

    You are experiencing occasional or frequent problems because of the Internet. You should consider their full impact on your life.

    fucka mi se živo. ovo je zlatna sredina...
    nattydread is coming to dinner

  14. #14

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Test says:

    Score:29
    You are an average on-line user.You my surf the Web
    a bit too long at times.but you have control over
    your usage.
    nomen est omen

  15. #15

    Odgovor: Kako prepoznati internet zavisnika?

    Citat A6quattro kaže: Pogledaj poruku
    You are an average on-line user.You my surf the Web
    a bit too long at times.but you have control over
    your usage.
    Da, to je bilo dosadasnje stanje. Sad si dosao na forum

    Gather ye rosebuds while ye may...

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako prepoznati oženjenog muškarca?
    Autor Najgora u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 57
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:40
  2. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  3. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  4. Kako prepoznati talenat kod dece
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 19.10.2010, 00:41
  5. Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 28.03.2007, 10:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •