"Hemija" ili zablude?
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    "Hemija" ili zablude?

    Toliko puta su mnogi pominjali "hemiju" kao nešto što dvoje privuče jedno drugome.
    Kao mlađi, slično sam razmišljao. Sada ne. Zašto ? Zato što mogu navesti neke primere...pa sami recite.
    1. Vizuelna hemija
    - Sedite vi i drug(arica) u lokalu, nailazi lik(uša) "kao da ga je bog stvarao i vajao". Wow... je njen komentar."Hemija"? Prati ga(je) "gladnim pogledom", on(a) se osmehuje...prilazi šanku i kada progovori...TRAS . Shvatite da je neopevan prostak(uša) i "čoban(ica)". "Hemija" je odletela kroz prozor.
    2. Duhovna hemija
    - Danima i mesecima se "kuckate" (forum, MSN, skjap. FB....bla..bla) i shvatite da imate jako mnogo unutrašnjih kvaliteta koji se poklapaju i prijaju jedno drugom. Dovedete se u stanje euforije."Hemija"? Dođe do susreta u RL...i PAF ! "On nije dovoljno visok, težak,razvijen, kosmat, obučen,ima veliki nokat na malom prstu, nosi bele čarape, after shave mu odvratan....bla, bla" ili "ona nema dovoljno dugu kosu, male joj grudi,prekrupna je, piskavo se smeje, loša je kuvarica, parfem joj sladunjav, iskrzani joj nokti.....bla bla.." ? I? Ode "hemija" kroz prozor.
    3. Indukovana hemija
    - Krene kontakt malo na NETu, malo u RL, razgovori na telefone, izlazak na kaficu...sve u granici normale. Prija vam ono što vidite, nije glup(a), fino komunicirate. "Hemija"? Ali...dešava se da, vremenom, shvatite da se korak po korak vi malo menjate a druga osoba ostaje pri svome. Normalno...vi furate fazon "ljubičastih naočara" i zanemarujete "ivice". I PAF ! Probudite se jedno jutro i shvatite da to niste vi..da ste postali neko koga ne poznajete sve u cilju "mira u kući". I "hemija" ode kroz prozor...jer niko od nas ne može protiv sebe dugo..a taj deo vas "frapira" onog drugog -/razočarao(la) si me, ja nisam znao(la) to o tebi ranije...i sl./.

    Moje mišljenje je da sami gradimo taj odnos koji prija oboma, ravnopravno, bez želje da menjamo jedno drugo već da se više razumemo i da uvek postoji recipročan odnos. Da što god uradimo onome drugom budemo spremni i sami da to dobijemo. Ako to uspemo...onda ćemo napraviti mnoge niti koje će nas vezati trajno .
    Vaše mišljenje drage kolege i koleginice ?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  2. #2

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Toliko puta su mnogi pominjali "hemiju" kao nešto što dvoje privuče jedno drugome.
    Bez hemija, ništa! Da bih ja ostala s nekim, potrebna je ova formula: 1. Vizuelna hemija + 2. Duhovna hemija + 3. Indukovana hemija.

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    Moje mišljenje je da sami gradimo taj odnos koji prija oboma, ravnopravno, bez želje da menjamo jedno drugo već da se više razumemo i da uvek postoji recipročan odnos. Da što god uradimo onome drugom budemo spremni i sami da to dobijemo. Ako to uspemo...onda ćemo napraviti mnoge niti koje će nas vezati trajno .
    Apsolutno se slažem s tvojim mišljenjem.

    P.S. Izgleda da nije teško i komplikovano, ali ja na drugu polovinu jajeta još nisam naišla.
    Biće da je tu problem u rečima ravnopravno i recipročan odnos.
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  3. #3

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Taj izraz
    hemija
    odvratan mi je
    nikad nisam bio (al)hemičar
    uvek sam preferirao
    vazdušasto - oblačaste varijante
    kao one najčvršće
    najbliže
    srcu.

    Biranje
    biranje
    i ponovno biranje da budeš u nečijem društvu
    zbog njegove
    priče
    smeha
    suza
    noktiju
    zbog njega samog



    ljubav...

  4. #4

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Мало ми је чудно постављена ова тема. Можда би јој више одговарао наслов "Хемија и заблуде", али нема везе.
    Могла бих се сложити са поделом коју је Сиви навео. И да, без обзира на "врсту" хемије она је присутна у сваком случају.
    Не знам шта вам ту није јасно? "Хемија" постоји и јавља се како кад и како код кога. То је оно што некога привлачи да буде с неким. Ко није био заљубљен не зна о чему се ради, а мислим да не постоји нико ко није никад био заљубљен тако да свако зна. Мислим да је научно доказано да код заљубљених постоји изражено лучење неких хормона који утичиу на понашање, вероватно је одатле и дошао тај израз "хемија". То је нешто што постоји и тачка.

    Шта после буде с везом, ако до везе дође то је друга прича, "хемија" после извесног времена засигурно нестаје, а ако осим ње у међувремену није изграђено ништа друго, такве везе се распадају или се људи само муче. Онда ћемо се обично правдати да смо били у заблуди због хемије, што углавном и јесте тачно.
    Poruku je izmenio bellissima, 14.03.2010 u 16:44 Razlog: nepotreban citat i komentar

  5. #5

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Prva dva primera i nisu adekvatni tj. da kazem nisu kompletni...
    Vizuelna hemija ...ne bih rekla....
    Vizuelna moze samo biti procena, kako neko izgleda. Dopadljivost na "prvi pogled" ili ne....
    Ali covek ima vise no jedno culo kojim percipira pojave oko sebe...tako da....

    Duhovna hemija...slazem se da je malko "opasnija"...
    Moze da dovede u jake zablude ako predugo potraje.
    Super je to poklapanje duhovnosti...ali...
    RL je RL...
    Ne jednom smo culi da "papir trpi sve". Upravo tako. Sakriven od ociju javnosti, svako plasira (i prima) sliku onakvu kakvu bi mu bilo drago...
    Stvaraju se "iluzije", imaginarne osobe...koje se kao balon od sapunice rasprshe prvim susretom...

    Treci primer ne bih podvela pod hemiju...jer...
    Radi se o dve razlicite individue...
    Ukoliko su u odredjenim godinama...tim pre...
    Za uspesnu vezu je potrebna tolerancija, prilagodjavanje, usaglasavanje licnosti i stavova i jos xy stvari...
    Ako se to desi i ako pritome oboje su svesni i zeljni toga...ne vidim kakve veze ima sve to sa...gubitkom licnosti?!

    A sto se tice teme i...hemije...
    Ako sa odredjenom osobom svih pet cula uzivaju (obostrano) onda zvali mi to hemijom ili dinosaurusom...svejedno je...
    To je TO...
    Budi pametan i pravi se lud

  6. #6

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Citat _Tea_ kaže: Pogledaj poruku
    Мало ми је чудно постављена ова тема. Можда би јој више одговарао наслов "Хемија и заблуде", али нема везе.
    Могла бих се сложити са поделом коју је Сиви навео. И да, без обзира на "врсту" хемије она је присутна у сваком случају.

    i meni sama reč hemija nije baš rečniku bliska, but... svima je jasno na šta se misli.
    Na samting in di er...

    Ali... problem može (a i ne mora) da nastane kod pojave fizike, geografije, biologije i bio_logiKe... a naročito matematike.
    ... kad hemija isčezne

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  7. #7

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    ja sam uvek za to da se hemija zanemari ako je matematika ispravna i rachun izbalansiran. dogovor kuchu gradi
    & underpaid......

  8. #8

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    O hemiji u ljubavi su mi uglavnom pricali oni koji su u skoli santali sa doticnom naukom.
    I nakako da mi odgovore sta se desava kod nezasicenih, a sta kod zasicenih jedinjena. Ljubav, Ljubin, Ljuben?
    Hemija nam dodje kao izgovor.
    Emocije, razumevanje i iste talasne duzine nemaju puno veze sa hemijom.

  9. #9

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    zanemaricu net cavrljanja
    u moje vreme ga nije bilo ,pa shodno tome ni taj vid zasnivanja veze..
    zapazis ga ,nesto te privuce ,ni sam ne znas sta ..
    tada ti to i nije vazno..
    vazno je da ga opet sretnes ili u skoskom dvoristu ili na utakmici koju gledas dok on igra ...
    a kad ti se obrati ,nogice se skrate ,pocnes da mucas,preznojavas,pokusavas da budes duhovita,sarmantna a sve razmisljajuci sto nisam danas obukla one farmerice koje mi stoje boli glava...sto nisam skockala frizuru ,nego onako musava posle basketa se divanim sa njim..
    ispisujes njegovo ime po skolskoj klupi...i brojis minute do ponovnog vidjenja ...
    ne vidis ,ne cujes nista sto je van svere njegovog postojanj a
    zamlja je prestala da se okrece ...
    postoji samo on
    e kako se to zove ne bih smela da tvrdim
    al' cista posla nisu

  10. #10

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Citat AmIa kaže: Pogledaj poruku
    ...
    e kako se to zove ne bih smela da tvrdim
    al' cista posla nisu
    jes, da ne citiram baš sve a trebalo bi jer - to je (za mene) to.

    tzv. "hemija" ne podrazumeva ni "razumevanje ni talasne dužine" by SyberQrva ... ni (n)išta što se razumski da štiklirati.

    "Podrazumeva" samo "neka jedinjenja" bez znane nam formule, koja se daju nosem nanjušiti...
    a koja tako lako (umeju da) pokrenu sve one inse(x)te u stomaq... isteravši ih iz čaura.


    Ja priznajem ta nečista posla.. ma kako ih radi prepoznatljivosti nazvali.
    A priznajem i da nemaju "veze s'mozgom".

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #11

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Zašto zatvaramo oči
    kada plačemo?
    kada sanjamo?
    kada se molimo?
    kada se ljubimo?
    Zato što znamo da najlepše stvari
    ne mozemo videti nego ih osećamo !
    Ako ne znaš pametno govoriti, pametno ćuti !

  12. #12

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    PodrŽavam teino miŠljenje

  13. #13

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    E!..to je ta tema o kojoj smo tamo bespotrebno raspredali...ja i moja slatka Čista..
    Samo sam htela da izvršim poređenje na zadatu temu...al'nažalost nisam bila baš shvaćena.
    Zato evo i jednog prekopiranog teksta o svemu tome;

    Amorologija

    Naučnici polako otkrivaju sve više i više o ulozi hemikalija koje struje mozgom i telom zaljubljenih, bilo u periodu zaljubljivanja ili kod dugoročnih veza. Prvi simptomi zaljubljenosti često su:
    - ubrzan rad srca,
    - crvenilo i
    - znojavi dlanovi.

    Istraživači kažu da su za simptome odgovorna hemijska jedinjenja dopamin, norepinefrin i feniletilamin, koja se oslobađaju u zaljubljenoj osobi.

    Dopamin se smatra "hemikalijom zadovoljstva", jer proizvodi osećaj blaženstva. Norepinefrin je sličan adrenalinu i proizvodi ubrzan rad srca i uzbuđenje. Helen Fišer, antropolog sa Univerziteta Rutgers i jedan od "istraživača ljubavi" smatra da ljudsko telo oslobađa ljubavni koktel hemikalija "samo kad se ispune odgovarajući uslovi, muškarci ih brže proizvode od žena, zbog njihove više vizuelne prirode".

    Istraživači su primenili instrumentalnu tehniku funkcionalnu magnetnu rezonancu za posmatranje mozga zaljubljenih u momentu dok gledaju fotografiju sa objektom provlačenja. Rezultati su pokazali da u oblastima mozga sa visokim koncentracijama receptora za dopamin dolazi do povećanog protoka krvi. Ovo je dovedeno u vezu sa stanjem euforije, čežnje i zavisnosti.

    Visoki nivoi dopamina povezani su takođe sa norepinefrinom, koji povećava pažnju, kratkotrajnu memoriju, hiperaktivnost i nesanicu. Drugim rečima, parovi koji se nalaze u ovoj fazi ljubavi usredsređuju se uglavnom na odnos i na malo šta drugo.

    Istraživači sa Univerziteta Koledž u Londonu nude alternativno objašnjenje za intenzivnu usredsređenost i idealizirajući način gledanja u romantičnoj fazi ljubavi. Engleski istraživači su, naime, otkrili da zaljubljeni imaju niže nivoe serotonina. Niži novi serotonina karakteristični su za osobe sa opsesivno-kompulzivnim poremećajima, što možda objašnjava zašto su zaljubljeni opsednuti sa svojim partnerima.

  14. #14

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    Ovo je tema koja stoji na "tankom ledu".Zašto? E pa zato što sam pojam HEMIJA može biti tumačen na dva načina.

    1. Kao medjusobna privlačnost izmedju dva bića.

    2. Kao proces lučenja hormona zadovoljstva ( da ih ne nabrajam sad) pri kontaktu sa odredjenom osobom.

    Naučno je dokazano da postoji to što neki zovu hemija.Ali takodje je dokazano i da se ti hormnoni luče pri svim situacijama koje nam prijaju.Recimo,ako neko voli ukus čokolade,prilikom njupanja iste luče se u njegovom mozgu hormoni zadovoljstva.

    Sve u životu može biti fake i pravo.Kad bi čovek bio opterećen samo time da li je nešto iluzija ili nije život ne bi imao smisla.

    Što se tiče "hemije" ili privlačnosti kako ja više volim da nazivam tu pojavu medju ljudima,mislim da ona postoji u samom nekom prvom ili drugom ili trećem kontaktu,zapravo sve dok se ne udje dublje u nečiji život tj.dok se dva bića ne isprepliću ozbiljnije na svim nivoima.Kad se to desi,hormonska terapija prestaje.Ostaje povezanost koja približava ili razdvaja dvoje ljudi.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  15. #15

    Odgovor: "Hemija" ili zablude?

    kad mu pomiresem vrat ja odmah znam hocu li pozeleti seks njim ili ne
    e sad...ne bih znala reci je li to hemija ili zabluda......
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •