Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih... - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 21 od ukupno 21
  1. #16

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    4 Jeja

    Evo je ta tema !

    Jejina baka ima savet za roditelje čija deca dobiju ovčje boginje: ne kupati dete često, to jest izbegavati čestu vlažnost kože zbog ranica i bržeg stvaranja krusti.

  2. #17

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    Moja curica ima problem sa krajnicima.Treba da ga rešimo nekako,a nikako da se usudimo.Doktor Komazec je preporučio operaciju,i najverovatnije ćemo to i uraditi.Bolje sada nego kad poraste.Ja sam operisala krajnike kad sam imala 25 godina i jedva sam živu glavu izvukla.Užasno me je bolelo jer zbog čestih upala anestezija nije mogla da prođe kroz čvorove nastale od gnoja ,i sve sam osetila kao da nije ni bilo anestezije.To je klanje uživo.

    Pre dve godine su mi klinci imali boginje.Curica je bolje prošla od mališana.On je imao i temperaturu,nije bilo mesta na glavi kopje nije bilo crveno,otečeno....sav je bio načičkan,a mali(9 meseci).Pet dana smo ga na rukama nosili.Sav je bio bolan.Nisam ih izvodila napolje dve nedelje,da ne bi još nešto pokupili,ali sam ih redovno kupala.Možda prva dva dana i nisam,a posle jesam,samo im kosu nisam prala.Čula sam kako se jednoj devojčici iskomplikovalo što su joj kosicu prali,otišle joj boginje na pluća,pa je dete jedva živo ostalo.

  3. #18

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    Citat DrinChe kaže: Pogledaj poruku
    4 Jeja

    Evo je ta tema !

    Jejina baka ima savet za roditelje čija deca dobiju ovčje boginje: ne kupati dete često, to jest izbegavati čestu vlažnost kože zbog ranica i bržeg stvaranja krusti.
    Ovčije boginje sam imala u martu mesecu 2005. godine, dakle kao odrasla. U Kliničkom centru Novi Sad (Klinika za infektivne bolesti) preporučeno mi je sledeće (još uvek čuvam papir sa ovim uputstvom i prepisujem ovo od reči do reči):

    "VARICELLA - OVČIJE BOGINJE

    SVI ODRASLI PACIJENTI DUŽNI SU DA SE JAVE LEKARU!!!

    Način nege kože: OBAVEZNO JE KUPANJE VODOM I BLAGIM SAPUNOM (ovo ne vičem ja, tako piše, velikim slovima) uz blago upijanje peškirom, a ne trljanje, potom blagim rastvorom hipermangana (bledo roza boje) i tek potom puder za boginje, talk, ne tečni, sa anestezinom koji se kupuje u apoteci. Kosa se može oprati 7 dana od izbijanja ospe.
    Uz sve ovo neophodno je uzimanje dosta tečnosti, vitamina i vitaminskih napitaka, lekova za skidanje temperature po potrebi i strogo mirovanje.
    Ukoliko infektolog smatra da su potrebni i antibiotici, pacijent je dužan da ih uzima.
    SIMPTOMI NA KOJE TREBA OBRATITI PAŽNJU: trajanje temperature duže od 7 dana, povraćanje, vrtoglavica i teturav hod, jak kašalj, gušenje i nedostatak vazduha.
    Temperatura obično traje do 5 dana od izbijanja ospe.
    Pacijent prestaje da bude zarazan kada se sve promene pretvore u kraste.
    Do tada je neophodna izolacija u kući i mirovanje."


    Dakle... šta znači ne kupati dete često? (mislim da što se u mom slučaju radilo o odrasloj osobi ne pravi neku bitnu razliku) Koliko se to "ne često" kosi ili ne sa rečenicom "obavezno je kupanje vodom i blagim sapunom..."?

    Ajd da kažem i ovo - meni su prepisali u okviru terapije Aciklovir tablete, 200mg, 5x4 dnevno u trajanju od 5 dana (do naredne kontrole). Dakle, popila sam 100 tableta za 5 dana...



  4. #19

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    Citat veverica kaže: Pogledaj poruku


    ... šta znači ne kupati dete često? (mislim da što se u mom slučaju radilo o odrasloj osobi ne pravi neku bitnu razliku) Koliko se to "ne često" kosi ili ne sa rečenicom "obavezno je kupanje vodom i blagim sapunom..."?

    Ajd da kažem i ovo - meni su prepisali u okviru terapije Aciklovir tablete, 200mg, 5x4 dnevno u trajanju od 5 dana (do naredne kontrole). Dakle, popila sam 100 tableta za 5 dana...
    Jedno su lekarski, drugo ovakvi saveti poznati u narodu kao "babski" - ne pogrdno, sto puta su to oni pravi, ponekad samo ne. Najčešće su istovetni, eventualno sa malim modifikacijama zbog vremena u kome živimo i onoga što je to isto vreme izmenilo i menja.



    Ko će šta i koga da posluša je stvar izbora i obaveštenosti. Ovako sam ja učila i radim:

    Kupanje*

    Kupanje će svaki lekar da savetuje baš ovako kako su tebi napisali na klinici, redovno, a deci u letnjim vrelim mesecima i po nekoliko puta dnevno. Jedino se naglasi da brisanje treba da bude u stvari "tapkanje" peškirom do potpuno suve kože, bez truna vlažnosti.

    Aciklovir*
    Jedina razlika između odraslih i dece u ovom slučaju, a koje sada mogu da se setim, je medikamentozno lečenje - Aciklovir deci nije potreban.
    Kod odraslih su mnogo češće komplikacije (od pustulizacije-uglavnom baš zbog kupanja, do pneumonije, pa čak i do neuroloških kompl. ).

    Puder - talk*

    Mnogo je efikasniji tečni puder, a neki lekari ga ne savetuju jer ima tih tečnih koje farmaceuti prave sa mentolom i taj ne prija koži obolelih od ovčijih boginja. Znači, samo naglasiti u apoteci da želiš tečni bez mentola i to je to.

  5. #20

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    Citat veverica kaže:
    Dakle... šta znači ne kupati dete često? (mislim da što se u mom slučaju radilo o odrasloj osobi ne pravi neku bitnu razliku) Koliko se to "ne često" kosi ili ne sa rečenicom "obavezno je kupanje vodom i blagim sapunom..."?
    Ja sam moje indijance kupala
    Ali ne tako da napunim kadu i ostavim ih u vodi da se chvare, nego sam ih polivala vodom iz plasticnog bokala (jer tus nisam mogla da podesim na blagi mlaz, a plasila sam se da bi im jaki otkinuo neku boginjicu) sapun, ispiranje i to sve nije trajalo duze od 2 minuta. Onda sam ih brisala, tj. tapkala krpenom pelenom, jer mi je pelena meksa od peskira...sta znam... Stalno sam bila u tripu da im ne otkinem krastice, jer ih je bilo stvaaarno puno...
    Ja imam oziljke od boginja. Dve roshe na levoj slepoocnici. Bila sam nevaljala devojcica, nisam slusala mamu i kad god bih ostala bez nadzora kidala sam ih da mogu sto pre da odem na sankanje.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  6. #21

    Odgovor: Uh - hu, boginje, krajnici i ostale dečje bolesti velikih i malih...

    E...i ovo sto je zrnce pitala...kasnim "samo" citavu vecnost...
    Vrlo moguce da je zbog razvlacenja pljuvacke po licu. Muku mucim s tim otkad se cera rodila jer sisa palac, pa kad ustane ujutro sva mokra...
    Desavalo se nekoliko puta da se pojavi crvenilo po obrazima zbog toga.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Šaljivi tekstovi preuzeti sa neta i ostale zezalice...
    Autor swba u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 272
    Poslednja poruka: 29.03.2017, 21:38
  2. Pihtije i ostale zafrkancije
    Autor SQUAW u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 08.09.2015, 13:21
  3. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 21.07.2013, 01:06
  4. Popovi, oci (očevi) i ostale hodže...
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Religija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 05.06.2013, 11:08
  5. Mali saveti velikih majstora...
    Autor Goga u forumu Pričaonica
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 08.06.2010, 10:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •