Opera, da ili ne? - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 32
  1. #16

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ne moze opera na silu da se popularise.
    Muzika se slusa/uci od malih nogu!

    Imala sam tu sreću da mi je dat izbor u detinjstvu.
    Prva odslušana opera mi je bila Travijata, to se sećam. Mama me je spremala pričama o lepoj muzici i divnim balskim haljinama. Tad sam verovatno više gledala haljine, kasnije mi je muzika i priča koju nosi delo oduzela pažnju.
    Nisam od onih koji jednom mesečno posećuju operu, ali volim da odem. Nije mi pravi gušt da slušam kod kuće. Slažem se da je danas teže naći nekog ko je raspoložen za operu, pa stoga uglavnom tu ljubav delim uvek sa istim ljudima.
    Da, slažem se da treba popularizovati operu, ali ne mislim da se to može učiniti teranjem školaraca da je posećuju. Možda pre približavanjem opere njima, obogaćivanjem repertoara,... Kao i u svemu ostalom u društvu, i ovaj segment kulture vapi za novcem. Sećam se neke 1994. godine, jubilej 20 godina Nomusa i 20 godina novosadske Akademije umetnosti, Karmina Burana bez scenografije jer SNP nije imao dovoljno novca za nju. Ma koliko se ljudi na sceni trudili, osećala se tuga, tuga na sceni, tuga u publici.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #17

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Citat callas kaže:
    Koliko je klasična muzika danas zastupljena na našim prostorima? Da li volite operu? Treba li je popularizovati?
    Mislim da svaki ljubitelj klasične muzike generalno, bilo da je u pitanju balet, opera ili koncert, može sebe pronaći u repertoaru koji se nudi u većim gradovima. Beograd je definitivno najbogatiji grad što se ponude kulturnih dešavanja tiče, ali ne zaostaje ni Novi Sad baš toliko. E sad, druga je stvar to što ljudi ne posećuju takva dešavanja.

    Operu volim. Drago mi je što je prva opera koju sam uživo slušala bila upravo Carmen, jer sam je gledala na TV-u nekoliko puta pre toga, i zaista imala veliku želju da bas nju slušam.

    Citat Leonard Peltier kaže:
    Ko je slušao barem jednu operu u životu pamtiće taj doživljaj (emocije koje se ne mogu opisati) do kraja života
    Apsolutno si u pravu. Slušala sam Madam Butterfly na Talijanskom i u trenucima sam od siline izazvanih emocija zadržavala dah i srce mi je ubrzano kucalo.

    Citat biterlemon kaže:
    Kome to nije dato u detinjstvu, teško će se opredeliti za pravu ozbiljnu muziku.
    Ne mogu da se složim sa ovom konstatacijom. Ljubav prema klasičnoj muzici se može steći i naknadno. Ne dolazim iz porodice u kojoj se slušala klasična muzika, a ipak sam završila osnovnu muzičku školu i moji roditelji su poštovali to što sam volela da slušam klasiku. Komentar bi bio: Ona to voli.

    Slažem se sa tim da za operu čovek ipak treba da sazri. Mislim da se ta ljubav rodi upravo iz same ljubavi prema klasičnoj muzici, koja vremenom na neki način pređe i u ljubav prema operi i baletu kao sofisticiranijim delima klasične muzike.

    Citat Mish kaže:
    Prva odslušana opera mi je bila Travijata pričama o lepoj muzici i divnim balskim haljinama. Tad sam verovatno više gledala haljine, kasnije mi je muzika i priča koju nosi delo oduzela pažnju.
    Na nedavnoj Travijati, u SNP-u u Novom Sadu, deca koju je dovela nastavnica muzičkog bukvalno su skočila sa stolica iskolačenih očiju, oduševljenog izraza lica i uz uzdahe kada su na sceni ugledali balske haljine i glamur koji je bio prisutan na sceni. Iako im je pre toga ispričano u kom se vremenu odvija radnja, da će biti prisutne haljine, da će sve blistati nisu očekivali da će im se toliko svideti.
    (napomena: deca su išla na dobrovoljnoj bazi, nisu primorana ni uslovljena, a odlazak u pozorište nije ni na koji način imao uticaja na ocenu iz muzičke kulture)
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  3. #18

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Volim ...
    Vagner, Pučini, Grig, Mocart (naravno), Verdi...

    Vraćajući se kući pre neko veče, još na spratu ispod mog, čujem zvuke Mesečine, Clauda Debussy-a... Nisam mogla da verujem da čarolija dopire iz moga stana... Ali ko sluša, a nisam ja?!
    Čuju naši klinci jako dobro. Čak i ono što mislimo da ne dopire do njih, nekako nađe put do uha i srca... Samo im treba ponuditi izbor...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  4. #19

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Nisam neki ljubitelj opere,ali je OK
    Here I go again...

  5. #20

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    jedino me privlace samo rock-opere
    Extra Hungariam non est vita,si est vita,non est ita...

  6. #21

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Neee bre.
    ...................

  7. #22

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Jedino Travijata...ostale ne
    Znam da nita ne znam...

  8. #23

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Ja se uz Travijatu prilično dosađujem...

    Ali volim, recimo, Čajkovskog- Evgenija Onjegina
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  9. #24

  10. #25

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Slušam, ali u zavisnosti od raspoloženja. Mislim da se je za slušanje opere neophodan unutrašnji motiv, želja, interesovanje. Pri slušanju opere ne umem da budem ravnodušna, zato ih ne slušam ni mnogo, ni često, ali momenti kad sam u takvom raspoloženju, a sebi priuštim taj ugođaj, umeju da budu mali praznici...

    Nadam se da nije problem što ću postaviti video... Ovo je po mom (skromnom) mišljenju jedna od najljubavnijih numera svih vremena...

    Vrag odneo šnalu...

  11. #26

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    obozavam...omiljene ...recimo"Madam Baterflaj"i "Onjegin"....volim i "Misu Kriolu" u izvodjenju Karerasa.....
    Kareras....moj omiljeni tenor.....
    Kalasova,svakako...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  12. #27

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Opere su sjajna muzičko scenska dela. Gledao sam ih ranije. Više njih. Tako mi i treba.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  13. #28

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Volim, ali što kaže Izabelitta, zavisi od raspoloženja..nekad jednostavno nisam za to i ne mogu da ispratim onako kako bi trebalo..ali zato kad jesam, onda je to poptpuni užitak i to do te mere da stvaran svet prestaje da postoji..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #29

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Volim opere od malena, ali poslednji put kada sam bila u SNP (doduse ima tome par godina vec) sam se (malo) razocarala i na pola (protestno) izasla...bilo je gostovanje iz Italije, Makedonije i nasi...svako je interpretirao na svom jeziku, a mislim da su pravila kada je gostovanje da se onda koristi iskljucivo onaj jezik na kom je i napisana, no to ne bi bilo tako strasno, da nije gost iz Italije ochajno zvucao (nisam neki kriticar, ali imam sluha da razaznam...)

    ...u pitanju je bila Rigoletto...(moja omiljena)
    Budi pametan i pravi se lud

  15. #30

    Odgovor: Opera, da ili ne?

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    Volim, ali što kaže Izabelitta, zavisi od raspoloženja..nekad jednostavno nisam za to i ne mogu da ispratim onako kako bi trebalo..ali zato kad jesam, onda je to poptpuni užitak i to do te mere da stvaran svet prestaje da postoji..
    ali zar i slusanje ostale muzike ne zavisi od raspolozenja?
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Opera
    Autor goldie u forumu WWW
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 18.02.2011, 21:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •