Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...

    Pročitala sam trilogiju: "His Dark Materials", iliti "Njegova mračna tkanja" odmah pošto sam diplomirala, kada sam se osetila toliko praznom i natrpanom jednoličnim informacijama. Progutala sam ga za nekih mesec dana. Uživala u avanturama divne hrabre devojčice i drugara na koje je nailazila na svom putu. Drugačije je od Tolkina, mnogo, i čarobnije, meni (neki će me optužiti). Pročitala sam je, potom i na engleskom, i još je toplije preporučujem takvu, originalnu, sada se nosim mišlju da ga čitam opet, da ga iznova razumem i tumačim, jer to jesto jedno divno neizvesno putovanje, kroz prostor, vreme, misli. Otkrivanje sveta, svetova, ljudi, onoga što nisu ljudi, borba dobra i zla, nauka, religija i filozofija isprepletani u mrežu iz koje vam se ne izlazi, nikada, stalno bi dalje i dublje u suštinu.

    Evo o kome se radi, i evo ih iskopirani odlomci i neke kritike, kao i sajt gde možete da se informišete.

    Da li ste ga čitali, kako ste ga doživeli, ako niste, čekam vas kada ga pročitate.


    Filip Pulman


    "Priče su najvažnija stvar na svetu. Bez priča ne bi smo bili ljudska bića."



    Filip Pulman je jedan od najpoštovanijih dečjih pisaca današnjice. Bio je kandidovan za gotovo sve nagrade za dečju književnost, a osvojio je nagradu Smartis (Zlatno priznanje za uzrast od 9 do 11 godina), kao i prestižnu Karnegijevu medalju za roman Severna svetlost. On je prvi dečji pisac koji je osvojio Vitbredovu nagradu, i to za roman Ćilibarski durbin.

    Filip Pulman rođen je 1946. u Norviču i rane godine života je proveo putujući po svetu, budući da su mu i otac i očuh bili piloti. Deo detinjstva je proveden u Australiji, gde se Filip upoznao sa svetom stripova i posebno zavoleo Supermena i Betmena. Sa 11 godina vratio se u Britaniju, gde je u školi pod uticajem profesorke engleskog toliko zavoleo da čita da joj i dan danas šalje primerke svojih knjiga.

    Po završenom koledžu, neko vreme je radio kao nastavnik i predavač na Vestminster koledžu, da bi se posle dvanaest godina potpuno predao pisanju. Prvi objavljen roman bio je tematski i žanrovski različit od onoga što će proslaviti Filipa Pulmana dečje epske fantastike.

    Filip Pulman za sebe kaže: "Prilično sam bezopasan i koristan. Želim da nastavim sa ovim što sad radim, i ne vidim razlog zašto ne bih. Ako pisanje postane protivzakonito, prekršiću zakon bez ikakvog dvoumljenja".
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #2

    Odgovor: Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...


    Knjiga 1.


    Severna Svetlost






    Odlomak

    Zamisao Severa


    "...Lord Asrijel započe:

    "Kao što neki od vas znaju, pre dvanaest meseci poslan sam na Sever u diplomatsku misiju kod kralja Laponije. U najmanju ruku, pretvarao sam se da je tako. Moj stvarni cilj zapravo je bio da odem još severnije, na sm led, i pokušam da otkrijem šta je bilo s Grumanovom ekspedicijom. Jedna od poslednjih Grumanovih poruka Akademiji u Berlinu govorila je o izvesnoj prirodnoj pojavi koja se može videti samo u zemljama Severa. Odlučio sam da to istražim, kao i da saznam sve što mogu o Grumanu. Ali prva slika koju ću vam pokazati ne odnosi se neposredno ni na jednu od ove dve stvari.

    Stavio je prvi snimak u okvir i spustio ga iza sočiva. Na platnu se pojavi kružni crno-beli fotogram oštrih obrisa. Snimljen je noću, pod punim mesecom, i prikazivao je drvenu kolibu na osrednjoj udaljenosti, zidova tamnih prema snegu koji ju je okruživao i u debelom sloju ležao na krovu. Pored kolibe stajali su razni filozofski instrumenti; Lajri su ličili na nešto iz Anbaričnog parka na putu za Jarnton antene, žice i porcelanske čašice blistale su na mesečini prekrivene debelim ledom. Čovek u krznu, lica jedva vidljivog ispod velike kapuljače, stajao je napred, ruku podignutih kao da pozdravlja. Pored njega se nalazila neka sitnija prilika. Mesečina je sve kupala istim bledim svetlucanjem.

    Ovaj fotogram snimljen je uobičajenim premazom srebro-nitrata, reče lord Asrijel. Želim da pogledate još jedan, snimljen sa istog mesta samo minut kasnije s novim, posebno pripremljenim premazom.

    Izvukao je prvi dijapozitiv i spustio u okvir drugi. Ovaj je bio mnogo tamniji, kao da je sjaj mesečine prigušen filterom. Horizont se i dalje video, kao i tamna senka kolibe i njen krov prekriven snegom, ali složeni instrumenti bili su skriveni u tami. I čovek se u potpunosti izmenio: kupao se u svetlosti, a mlaz sjajnih čestica kao da mu je izbijao iz podignutih ruku.

    Ta svetlost, reče Kapelan. Da li se ona penje ili spušta?

    Spušta se, reče lord Asrijel, ali to nije svetlost. To je Prah.

    Nešto u načinu na koji je to izgovorio navelo je Lajru da zamisli Prah s velikim početnim slovom, kao da to nije neka obična prašina. Reakcija Naučnika potvrdila je njeno osećanje. Reči lorda Asrijela izazvale su opšti muk, praćen uzdasima neverice.


    To je Prah, ponovi lord Asrijel. Zabeležen je na snimku kao svetlost jer čestice Praha deluju na ovaj premaz kao što čestice svetlosti deluju na srebro-nitrat. Moja ekspedicija je krenula na Sever delimično i da bi isprobala ovaj novi premaz. Kao što vidite, čovekova figura je savršeno vidljiva. Sada vas molim da pogledate obris s njegove leve strane.

    Pokazao je zamrljani obris manje prilike...."
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #3

    Odgovor: Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...

    Knjiga 2

    Čudotvorni Nož







    "Vil ima dvanaest godina i upravo je ubio čoveka. Sada je ostao sam, u bekstvu je i odlučan je da sazna istinu o nestanku svog oca.

    A onda, Vil zakoračuje kroz prolaz u vazduhu u drugi svet gde pronalazi saputnika neobičnu, divlju devojčicu koja se zove Lajra. Kao i Vil, i ona ima zadatak koji mora da izvrši po svaku cenu.

    Ali svet Čitagace je neobičan i negostoljubiv. Smrtonosne Utvare koje jedu duše haraju njegovim ulicama, dok se u visini, na nebu, čuje lepet krila udaljenih anđela. A u tajanstvenoj Tore Delji Anđeli krije se najvažnija tajna Čitagace predmet za koji bi ljudi sa mnogih svetova bili spremni da ubiju da bi ga se dočepali..."
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  4. #4

    Odgovor: Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...

    Knjiga 3

    Ćilibarski Durbin






    "Vil je nosilac noža. Sada ima zadatak da, u pratnji anđela, odnese to moćno, opasno oružje lordu Asrijelu - a to mu naređuje njegov umirući otac.

    Ali, kako da ode i traži lorda Asrijela kad je Lajra nestala? Samo uz njenu pomoć on može da shvati bezbrojne zaplete i spletke kojima je okružen. Dve velike sile iz mnogih svetova spremaju se za rat i Vil mora da pronađe Lajru da bi zajedno s njom krenuo u bitku, na neizbežni put koji će ih odvesti čak i u svet mrtvih..."
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  5. #5

    Odgovor: Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...

    I na kraju link gde može mnogo da se sazna o piscu, čarobnjaku, kakogod hoćete i o tome kako je stavrao svoje paralelne svetove


    http://www.philip-pullman.com/index.asp
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  6. #6

    Odgovor: Kroz prostore, dimenzije, vremena, koracima deteta...

    Severnu svetlost sam procitala u dahu,mada nisam ljubitelj naucne fantastike.Kod druge knjige sam zastala,ali posle ovoga podsecanja verovatno cu nastaviti i procitati i preostale dve.

Slične teme

  1. Psihologija deteta
    Autor paparazzo u forumu Psihologija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 25.08.2015, 21:09
  2. Dodatne aktivnosti deteta
    Autor Lulek u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 27.10.2014, 22:34
  3. Ljubomora starijeg deteta
    Autor nenin u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.08.2011, 19:11
  4. Strabizam kod deteta
    Autor Sokica u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.04.2008, 12:54
  5. Možemo li da biramo pol deteta?
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.09.2006, 00:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •