Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Aj' vec kada smo poceli da pretresamo muskarce..od Adama..Samsona...pa na dalje...pitanje...da li je Banovic Strahinja prvi Srpski dzentlmen ili pak shonja?

    Svi znamo poznatu epsku pesmu..gde je prikazana sudbina ovoga lika, kojem je Vlah Alija (Turcin) oteo zenu (mada..da li ju je oteo ili je ona sama posla njemu ). U istoj pesmi, Strahinja je prikazan kao vrli junak, jer je zeni (Andjeliji) oprostio prevaru...
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #2

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Shonja...

    Dzentlmeni prastaju muskarce koje ne poznaju, a shonje i prijatelje, komsije, postare, citace strujomera i opstepoznate turske javne lichnosti!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Ovo je slicno kao Samson....ali nema veze.....i Strahinja oprostio u ime ljubavi...Ne bih rekla da je shonja....pre bi rekla zaljubljene treba razumeti
    Najveca vlast je vladati sobom.

  4. #4

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Džentlmen, naravno. Za žestoku ženu je i žestoka cena. Ko može može da je plati taj sigurno ima muda i karakter.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    ...ovo pitanje je bilo postavljeno kao ispitno studentima filozovskog fakulteta pre nekoliko godina, a kako je moja drugarica tada radila kao asistent, imala sam tu privilegiju (jer mi se ucinila interesantnom) da procitam neke od radova...zanimljivo kako su misljenja bila podeljena, ali ne samo medju studentima...vec i u okviru jedne licnosti, gde u jednom radu obuhvata oba aspekta (verovatno neki mozda sadasnji ili buduci politicari )

    Sto se povezanosti sa Samsonom tice, mislim da sem ljubavi koja im je zajednicka nista ih drugo ne vezuje (jer je i sam splet okolnosti razlicit)..

    Samson je verujuci zeni izdao svoju tajnu (pitanje da li bi joj rekao da je znao sve kasnije dogadjaje koji su usledili)...dok je Banovic Strahinja oprostio zeni cin koji se tada kaznjavao vadjenjem ociju na zaprepascenje i negodovanje (mogu slobodno reci i bes) ostalih (cak i njene rodjene brace)

    Posto sam juce procitala (negativne) komentare na racun ove teme...dosla ovde sa mislju da zamolim da se tema obrise...ali malopre procitam comment osobe cije pisanje pratim i misljenje postujem da je tema odlicna..tako da cu to preskociti...
    Budi pametan i pravi se lud

  6. #6

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Kako god bilo,bio je frajer sa petljom...retkost.

  7. #7

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    ja mislim, da vi clanice u svojim odgovorima krijete zapravo licne zelje za prastanjem u slucaju neke ``nezgode``.

    ako smatrate da je B.S. djentlmen, upitao bi vas, da li bi on njoj oprostio da je kojim slucajem ona ostala u drugom stanju?
    Da li bi se odrekao plemstva, da li bi presao u siromastvo i sta bi radio sa tudjim detetom turskog porekla? Zar bi prihvatio kompletno izopstenje iz drustva?
    U vremenu kada se zenilo samo sa devicama?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #8

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Nisu članice tema,već Strahinja,nego što se tiče "nezgode"...ako bi je već napravila,verovatno me ne bi mnogo doticalo,šta će svet reći...jer bi prvo otvoreno saopštila kako stvari stoje kome treba jel'te...te bi se zatim bacila na "nezgodu"......čist račun i taj rad...

    A Banović se svakako viteški poneo i ne mogu znati šta bi bilo kad bilo.

  9. #9

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    Nisu članice tema,već Strahinja,nego što se tiče "nezgode"...ako bi je već napravila,verovatno me ne bi mnogo doticalo,šta će svet reći...jer bi prvo otvoreno saopštila kako stvari stoje kome treba jel'te...te bi se zatim bacila na "nezgodu"......čist račun i taj rad...

    A Banović se svakako viteški poneo i ne mogu znati šta bi bilo kad bilo.
    Nisu clanice tema vec podsvest! (na svim temama!)

    Banovic se viteski poneo - po danasnjim merilima!

    Ali ona se dobrovoljno dala (bar u filmu koji sam gledao...).
    A posle na drugim temama pisete da ne prastate varanje!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  10. #10

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Nisu clanice tema vec podsvest! (na svim temama!)

    Banovic se viteski poneo - po danasnjim merilima!

    Ali ona se dobrovoljno dala (bar u filmu koji sam gledao...).
    A posle na drugim temama pisete da ne prastate varanje!
    u jbt...pomno se prate naša pisanija netski frajeru...

    Banović se viteški poneo i po ondašnjim merilima,e sad ta priča ona se dala...a mi na drugim temama pišemo da ne praštamo varanje...pa jest,ja lično ne znam kako bi se ponela da mene prevari neko koga ja volim,nemam ja šta da praštam ili ne tebi,Marku,Janku,ili Banovićevoj ljubi ,tj. ne me se tiče.

    I bila sam varana,pa da...onomad,al' ga nisam volela,pa nisam ni patila,zbilja...

  11. #11

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Citat duga12 kaže: Pogledaj poruku
    u jbt...pomno se prate naša pisanija netski frajeru...

    Banović se viteški poneo i po ondašnjim merilima...
    Morao bi da slusa oca a zna se sta bi mu otac naredio!

    Jeste lepa prica, ali ne prenosimo danasnja merila u ona vremena...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Morao bi da slusa oca a zna se sta bi mu otac naredio!

    Jeste lepa prica, ali ne prenosimo danasnja merila u ona vremena...
    Istina ali ja svako slovce ovde napisano uglavnom pišem iz svog iskustva i sa svoje tačke gledišta,Banović i jeste frajer jer je progutao šta je progutao...što za sebe ne bi mogla tvrditi,da bi mi pošlo za rukom,onda il' sad svejedno je...

  13. #13

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Aj' vec kada smo poceli da pretresamo muskarce..
    ...pitanje...da li je Banovic Strahinja prvi Srpski dzentlmen ili pak shonja?
    Ne daj Bože da je BaneZgubidane reper za - muškarce ...
    a pogotovu Ne daj Božeeee da je avangardni primerak džentLmena ... prvi ... Srpski ...


    Posle onog naivčine Adama ... ovo je samo još jedna muška zamlata ...

    ... kasnije kasnije kasnije se pojavljuje i onaj ...kako se zvaše ..."sineee Mitreeee.." ... e to je treći ...

    džentLmen

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  14. #14

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Svaki narod, pa i naš, ponekad ume da iznedri nešto izuzetno, nešto univerzalno, nešto što je vanvremensko i opšte ljudsko u svojoj bezobalnoj lepoti. Takva je i priča o Banović Strahinji...

    Svrstavati Strahinjića Bana u neke klišee kvazimodernog tipa je u najmanju ruku neukusno, a o tome da je tema promašena da i ne govorim. Naime, vršiti paralelu nekih ondašnjih vremena sa današnjim nema veze ni sa čim, jer priča i nije istorijska, to je valjda svakom jasno (ili nije?) i pre i isključivo ide u prilog ondašnjem duhu koji je bio u stanju da ispriča tako visoko moralno priču, nego što to blati i dezavuiše Strahinju samog.

    Iako moralna, priča o Banović Strahinji je pre svega ljudska. Ta ljudskost se ogleda u nadi, ljubavi i veri. Bez tih atributa je čovek vrlo blizu zveri same i potpuno izgubljen u borbi protiv svoje sebičnosti, samoljublja i gordosti. Jer, dozvolićete, Banović Strahinja ne da nije bio kukavica i slabić, već je bio elitni junak po merilima duha jednog naroda, pa mu je kao takvom i dodeljena sveta i najčasnija moguća smrt, u borbi za odbranu Srbije na Kosovu...

    Na kraju krajeva, kao slabić, niti bi mogao postati zet Jugovićima, a još manje oprostiti svojoj ženi ono što je samo on mogao oprostiti. Praštati mogu samo jaki, najjači, pre svega u svojim ljudskim kvalitetima, oni koji su potpuno sigurni u sebe i koji, do Boga samog i najsvetlijih tradicija, nemaju drugih uzora. Njih ne interesuje šta misle moralni patuljci koji ih okružuju već istina, ljubav, vera i nada...

    Takvi likovi kao što je Banović Strahinja umeju ponekad da zasmetaju nama običnim ljudima, jer su sve ono što mi nismo. Jer su bolji i savršeniji nego mi i jer nas svojim vrednostima podsećaju na naše nesavršenosti, na našu ništavnost. Zato će Banović Strahinja živeti večno, a nas će pamtiti možda tek samo naša deca...

    Uostalom, milion puta bih više voleo da sam kao Banović Strahinja nego kao što je to bio, recimo, Henrih VIII...
    Poruku je izmenio memento, 10.06.2009 u 16:48
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Banovic Strahinja, dzentlmen ili shonja?

    Ajd' ovako .
    Vlah Alija je bio vođa jedne družine krdžalija (pljačkaške jedinice koje su prvo destabilizovale teritoriju koja se namerava osvojiti). Napad na dom Banović Strahinje je izveden kada on sam nije tu bio (znači kukavički i na "kvarno").
    Anđa je ugrabljena...ali ne pre nego što je videla šta se događa drugim ženama koje su pale ruku toj bandi razbojnika. Navodna "humanost" Vlah Alije je samo maska prevejanog lisca (jbt ..on ju je poštedeo redaljke), a ipak je i budali jasno da je on bio zapovednik te bande i da je mogao narediti da se prestane sa divljanjem.
    Sa druge strane...Strahinja je neko ko se lako ne predaje i ne želi da se odrekne žene koju voli kao i što ne želi da se rasčuje da ga svaki razbojnik može poniziti i oteti mu bilo ženu, blago...etc. Traži pomoć od njene familije (računajući na ljubav oca i braće prema Anđi).
    Njihov odgovor mnogo govori o uobičajenim postupcima u takvim situacijama : - ko nastrada...pusti ga niz vodu!!!
    Zašto se onda niko ne zapita kako to da je Anđa "poklekla" ? Možda baš zato što je znala da je niko neće tražiti i niko spašavati...a čak i kada bi to neko pokušao...unapred bi bila smatrana "obeščašćenom" i nedostojnom? Ona je bila jako mlada i izabrala je život. U okruženju u kojem je, shvatila je da ako postane žena vođi...onda je niko ne sme maltretirati. Ona se nije ni nadala spasu..stoga je birala lakše ropstvo.
    Banović Strahinja je ipak uspeo da sakupi nekakvu družinu...i da porazi Vlah Aliju. "Junaštvo" Alijino se ogleda u tome što je Anđu navodio da rani Strahinju jer...njoj nema nazad! Sjajan junak koji se maša suknje da bi glavu izvadio .
    Epilog je...častan čovek koji sam donosi odluku kojom se suprostavlja ustaljenim normama i njenoj porodici koje nema kada ih ona treba, ali je ima itekako kada je treba kazniti!
    Kako nazvati šonjom čoveka koji je svoje viteško zvanje upotrebio na najbolji i najčasniji način:
    - Sam krenuo u izbavljenje one koje se i porodica odrekla;
    - Sam se usprotivio i velmoži i crkvi i svima koji bi kažnjavali one koje su sami pustili niz vodu.
    Pokazao je da ima časti, junaštva, milosrđa i hrabrosti (a što da ne i ljubavi) i time postideo ostale.

    P.S. Anđa je bila dete među vukovima...samim tim i ja smatram da je ne treba osuđivati.
    Poruku je izmenio Sivi, 10.06.2009 u 19:04
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •