Ribolov u Srbiji
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Ribolov u Srbiji

    Republika Srbija ima velike mogućnosti za razvoj ribolovnog turizma, s obzirom na prirodne potencijale, ribama bogate rečne tokove i akumulacije, kao i mnoštvo ribnjaka za uzgoj riba karakterističnih za naše područje. Ribolovne vode su podeljene na 25 ribarskih područja, od kojih su najpoznatija visinske hladne vode zlatiborskog kraja, nizijske vode (naprimer Ečka) i vode Timočkog regiona.

    U Srbiji ima oko 400 organizacija i klubova sportskih ribolovaca, preko kojih se vrši distribucija ribolovnih dozvola. Na svakoj dozvoli odštampana su pravila ponašanja sportskog ribolova, odnosno lovostaj na plemenite vrste, vreme mresta za odredene vrste, način i alati kojima se obavlja sportski ribolov, kao i dozvoljene dužine riba za ulov, što propisuje nadležno Ministarstvo. Usluge prevoza i smeštaja u ribolovnim područjima, kako za domaće, tako i za inostrane turiste, svode se na individualne aranžmane, osim u slučaju medunarodnih takmičenja, koja su u organizaciji sportsko-ribolovnog saveza Srbije

  2. #2

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    Nisam sigurna, pa se nadam da će me neko ispraviti ako grešim, ali dozvole za sportski ribolov se razlikuju od standardnih ribolovačkih dozvola, i znatno su jeftinije, ili su čak i besplatne.

    Da li imate, ili ste imali, neku vrstu ribolovačke dozvole?

    Koliko se pridržavate propisanih pravila?


    Moj otac ima dozvolu i mislim da je ima od kako ja znam za sebe (pauzirao je jedno vreme u doba sankcija, inflacija etc i tada je pecao "na crno") i sećam se priče jedne godine kada je izvadio dozvolu njemu i mami ( ) i postavio štapove u maksimalno dozvoljenom broju (za oboje ). Naišla rečna policija i gledaju ga ljudi i umiru od smeha. Mama sedi i kao peca, a generalno ne zna ni da zabaci. Naravno, pustili su ga, šta će sa njim.

  3. #3

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    Bavim se sportskim ribolovom skoro četrdeset godina i prošao sam kroz sve faze praktične obuke. I kada upoređujem početničke i ove sada godine, mnogo se toga promenilo u meni i na vodama, a i kod mojih kolega ribolovaca. Jedino se nije promenilo ništa na planu zaštite voda od zagađivanja i lopova(ribokradica).Kad kažem da se nije promenilo kod zagađivača mislim na svest ljudi koji, ne trepnuvši, svojom nebrigom, pohlepom za zaradom, ili nekim drugim nečinjenjem jednim potezom unište lepotu i život hiljade i hiljade živih bića.Čudni smo mi ljudi, trenutno se čini da ima manje zagađivanja voda, ali nije tako, vode se i dalje zagađuju samo je broj objekata, firmi koje rade manji, pa je i manji broj tih pojava.Druga pojava remećenja prirodnih tokova i staništa riba, i ostalog biljnog i životinjskog sveta, je divlja eksploatacija šljunka iz rečnih korita i priobalja, gde se neplanskom eksploatacijom remeti kompletni prirodni vodotok, povećava erozija obala, uništavaju prirodna mrestilišta.Ribokradice (lopovi) su posebna fela, jer ih nemogu nazvati ljudima, jer se definicija čoveka, kao homo sapiensa, sem u izgledu nista ostalo ne poklapa sa tom definicijom. Privredni ribolov je sadašnjim zakonom dozvoljen jedino na Dunavu i to ne na svim potesima, na svim ostalim vodama u Srbiji je zabranjeno izlovljavanje ribe profesionalnim alatima.Normalno izuzimaju se posebni ribnjaci i lokalne vode namenjene za proizvodnju konzumne ribe.
    Broj sportskih ribolovaca neprekidno raste, a i svest gledano globalno se sve više razvija u pozitivnom pravcu a na očuvanju voda, ribljeg fonda i zaštite okoline.A i kod ribokradica svest sve više raste unazad, razvijajući sve novije i novije metode za uništiti sve što mrda(struja,dinamit,plin, sve moguće mreže itd).Na ruku im ide i krivični zakon jer ih blago ili nikako ne sankcioniše.
    Opšte raspadanje ove bivše velike zemlje se odrazilo i na rasparčavanje ribolovnih voda unutar Srbije, mislim na gazdovanje vodama i izdavanje dozvola za ribolov, tako da sada ako hoćete slobodno da pecate na svim vodama Srbije treba vam desetak dozvola od različitih udruženja. Normalno sve one koštaju i kada saberete treba vam oko dvadeset pet hiljada dinara godišnje.Svaka vaška obaška.Nemogu da ne napomenem da sve više ribolovnih čuvara postiže preventivnim delovanjem i otkrivanjem lopova, ali uz velike muke i često izlaganje raznim neprijatnostima pa do ozbiljnih batina.
    U nekim kraćim crtama to je trenutna problematika, ili, deo, muka nas zaljubljenika u rano jutro na vodi uz neizbežni štap za pecanje.

  4. #4

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    Auh, mnogo teska tema!!!
    Iako veliki broj ljudi voli i ide na pecanje, moram priznati da ni 5% njih su pravi ribolovci.Nije Ribolov samo uzeti stap i pribor i otici na pecanje.Ima tu mnogo stvari koje bi ribolovci trebalo da rade osim sto se nazivaju bajnim ribolovcima i imaju po tri ili pet stapova u kuci.
    Prva i osnovna stvar je to sto ce 70 posto reci da uziva u tome i da voli prirodu, a iza sebe ostavljaju gomilu pikavaca od cigareta i tonu ostalog djubreta.Kakvo ce nam, ako se tako nastavi, uzivanje biti i u kakvoj prirodi.
    Znam da svi vole da se pohvale svojim ulovom.Volim i ja, ali u izlovljavanju odredjenih ribljih vrsta trebalo bi malo vise povesti racuna nego sto se to ovde radi.Ne mogu ,a da ne prokomentarisem da sebe ribolovcima nazivaju i strujarosi i bombasi i hemicari i svi oni koji bespravno i na nelegalan nacin love ribu.Ne znam koliko ce te da mi verujete, ali sve ih je vise.
    Pre dve godine je donet novi zakon o ribolovu.Navodno, svako ko lovi na neki od neregularnih nacina. krivicno odgovara.Do pre dve godine je takav nacin lova spadao u prekrsaje.Svi Mi Sportski Ribolovci smo se na kratko obradovali,ali sad je dosao drugi problem.Nema ko da realizuje taj zakon, tako da smo na istom.

    U poslednjih nekoliko godina smo poceli malo da se kultivisemo.Imamo svetske prvake u lovu Sarana, imamo svetske prvake u lovu na plovak, pa zasto se malo neki ne ugledaju na te ljude.




    ...................................Bistro i posteno na vodi.......................

  5. #5

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    U Srbiji se izdaju dve vrste dozvola za ribolov, za sportski ribolov na određenom području i profesionalne alaske dozvole za profesionalni izlov ribe kao osnovno ili dopunsko zanimanje. Kada se tiče cena dozvola profesionalne su mnogo skuplje. A cena dozvola za sportski ribolov je pravi šreniš kreće se od 2000din pa ide i do 10000 za pojedina područja, kada bi sportski ribolovac hteo da peca na teritotiji cele Srbije koštalo bi ga ohoo jer su ribolovne vode razdeljene na korišćenje mnogim korisnicima i svaki korisnik ima svoj teren i svoju cenu dozvole.Jedino što je pozitivno to je jedinstveni kriterijum za izlov riba sportskim putem u smislu veličine i lovostaja.

  6. #6

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    Citat Obrenovac kaže: Pogledaj poruku
    Auh, mnogo teska tema!!!
    Tačno. Tema nije ni najmanje laka.

    Citat Obrenovac kaže: Pogledaj poruku
    Iako veliki broj ljudi voli i ide na pecanje, moram priznati da ni 5% njih nisu pravi ribolovci.
    Tačno je i to. Možda si čak i preterao sa cifrom od 5%. Ne šalim se, ni najmanje.


    Citat Obrenovac kaže: Pogledaj poruku
    Nema ko da realizuje taj zakon, tako da smo na istom.
    Nije tačno.
    Zakon ima ko da sprovodi a zašto to ne čini nemam pojma.

    Godinama se provlači jedna glupost po kojoj udruženja organizuju ribočuvare, čuvaju vode i odvajaju novac iz svoga slabašnog budžeta za slične namene.

    Na drugoj strani korisnik voda koji uzme do 90% novca od prodatih raznih dozvola ne čuva vode niti brine o njima osim onoliko koliko je potrebno za dva tri članka po novinama iliti za jednu dve emisije na tv-u.

    Ribokradice su lopovi, to je činjenica.
    Ne vidim nikakvih nejasnoća ko u tom slučaju treba da se brine o njima.

  7. #7

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    Situacija se menja na bolje. Naoruzani ribocuvari patroliraju vodama oko Novog Sada. Cuo sam za vise slucajeva hvatanja ribokradica, pa cak i za potezanje oruzja od strane cuvara.
    Medjutim, postojao je problem oko nemogucnosti kupi dozvola, a ribolovce je izmamilo lepo vreme. Cuvari nisu imali obzira prema ribolovcima pa su pisane prijave.
    Nisam imao ovakav problem, jer je zabrana lova smudja do 1. maja i striktno je postujem.
    Sada se dozvole mogu kupiti, i bez njih nemojte ici na vodu. Takodje se pridrzavajte propisa oko duzine ulovljene ribe (ako je vec nevracate u vodu), kao i zabrane nocnog ribolova (21.00-03.00 za letnji period), mada sam protivnik toga, ali kao sto rece Autoprevoznik Krstic iz filma Ko to tamo peva, propisi su propisi i moraju da se postuju.

  8. #8

    Odgovor: Ribolov u Srbiji

    sto ne otvorite temu krivolov u srbiji, vise bi odgovarala, a ima i vise sledbenika
    http://www.pecaros.in.rs

Slične teme

  1. Lov Ili Ribolov?
    Autor Becar u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 06.09.2015, 17:35
  2. Šaranski ribolov
    Autor zemunac u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 13.04.2013, 01:44
  3. Ribolov ili ljubav prema vodi?
    Autor morrib u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.02.2013, 20:34
  4. Noćni ribolov
    Autor Nenad_DPb u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 06.12.2010, 00:03
  5. Ribolov u Bosni i Hercegovini (RS)
    Autor veljko yaric u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.09.2007, 17:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •