Majski prevrat - opravdan ili ne?
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    Majski prevrat - opravdan ili ne?

    Da li smo Majskim prevratom, kada smo u noći između 28. i 29. maja 1903. zbacili sa vlasti dinastiju Obrenović, napravili još jednu grešku u našoj istoriji, ili je taj potez bio sasvim opravdan i neophodan? Da li nam je posle toga bilo bolje pod Karađorđevićima? U kolikoj meri se taj događaj može uporediti sa promenama koje su se dogodile 5. oktobra 2000. godine?

  2. #2

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Ne može se porediti jer 5. oktobra 2000. godine propušteno je da se sva govna pobiju.

    U suštini, kada govoriš o istoriji, ne možeš postavljati pitanje: "Šta bi bilo kada bi bilo?".
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  3. #3

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    U suštini, kada govoriš o istoriji, ne možeš postavljati pitanje: "Šta bi bilo kada bi bilo?".
    U suštini, dečko se potrudio da pokrene neku temu i oživi ovaj forum, a ti ako se u istoriju razumeš, kao što kažeš, diskutuj bar malo. U suštini, možeš da napišeš i nešto više od jedne rečenice. U suštini, mogu se postavljati razna pitanja - od nečega diskusija mora krenuti. U suštini, kako ti diskutuješ - volela bih da vidim, stvarno. I pokušaj da ne zračiš svaku temu, zamolila bih te
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Ja istoriju ne poznajem dovoljno, i stidim se zbog toga i radicu na tome da se to promeni, jos imam vremena, nadam se .

    Elem, ono sto ja mogu da kazem jeste da ne znam koliko se cesto u novijoj istoriji desavalo da narodi ubijaju svoje kraljevske porodice. Ono cega ja mogu da se setim jesmo mi i Rusi, sto mi ne zvuci posebno ohrabrujuce (molim istoricare da oproste mom neznanju ).

    Po meni, to je varvarski cin, posebno ono sto je usledilo posle ubistva, kako su se veliki oficiri dokazivali na mrtvim telima.

    Mislim da je Srbija mnogo vise izgubila nego dobila ubistvom Aleksandra Obrenovica.

    I jedna ineteresantna paralela, tacno 100 godina kasnije Srbija je ubila jos jednog reformatora.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  5. #5

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat Dejan B kaže: Pogledaj poruku
    Da li smo Majskim prevratom, kada smo u noći između 28. i 29. maja 1903. zbacili sa vlasti dinastiju Obrenović, napravili još jednu grešku u našoj istoriji, ili je taj potez bio sasvim opravdan i neophodan? Da li nam je posle toga bilo bolje pod Karađorđevićima? U kolikoj meri se taj događaj može uporediti sa promenama koje su se dogodile 5. oktobra 2000. godine?
    ...u vezi 5.oktobra i paralele sa ubistvom kralja Aleksandra...mislim da postavljac teme aludira na to,da su oba drzavnika bili diktatori...recimo da je tako...medjutim,mislim da tu ima neka druga pozadina...Sloba je bio u svadji sa Zapadom i oslanjao se na podrsku istoka,tj.Rusije...medjutim,porodici Obrenovic je u ono vreme bila bliza Evropa,tacnije Austrougarska,a zaverenicima koji su podrzavali Karadjordjevice i samu tu dinastiju,bila je bliza Rusija...ili u prevodu...vecita borba izmedju istoka i zapada,vodi se preko nasih ledja...a mi smo,naravno kao i uvek,nejedinstveni u svojim nacionalnim ciljevima,podeljeni i izgubljenog kompasa lutamo,neznajuci gde traziti saveznike,kako stvarati politicke prijatelje i raditi za dobrobit svoje zemlje...
    ...hell ain't a bad place to be......

  6. #6

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    U suštini, kada govoriš o istoriji, ne možeš postavljati pitanje: "Šta bi bilo kada bi bilo?".
    Kada se samo govori o istoriji, onda se ne može postavljati to pitanje, ali kada se sudi o nekom istorijskom događaju onda je to, po meni, moguće, i bez toga ne bi mogli da donesemo sud o njemu.

    Na primer, kada se sa sadašnjeg stanovišta govori o antinacističkom pokretu za vreme Drugog svetskog rata, ogromna većina će odobravati taj pokret, iako su i oni ubijali ljude u tom ratu, kao i nacisti. Ali ajde da pogledamo šta bi bilo kada bi bilo?. Šta bi bilo da antinacistički pokret nikada nije osnovan? Nacistima niko ne bi stao na put i oni bi nastavili sa istrebljavanjem jevreja i svih drugih naroda koji se nisu uklapali u opis pravog arijevca, i ko zna gde bi se zaustavili. A kada pogledamo kakvu je posledicu izazvao ovaj pokret, uočićemo da su oni učešćem u tim borbama spasili mnogo više života nego što su oduzeli.

    Normalno, prilikom ovakvih šta bi bilo kada bi bilo? priča, mora se u obzir uzeti najverovatnija dešavanja koja bi mogla uslediti. Znamo da Draga Mašin nije mogla da rodi i stoga neću da razmišljam o tome da bi joj u pomoć pritekli vanzemaljaci, koji bi joj pomoću svoje napredne tehnologije omogućili da rodi Aleksandru nasldnika, već ću razmišljati o tome kada i da li bi se Aleksandar razveo od nje i potražio kraljicu koja bi mu rodila naslednika.


    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...u vezi 5.oktobra i paralele sa ubistvom kralja Aleksandra...mislim da postavljac teme aludira na to,da su oba drzavnika bili diktatori...
    I ne samo to. Ideja za ovu temu mi je došla prilikom gledanja poslednje epizode serije Kraj dinastije Obrenović, koja je prikazana u nedelju. Znam da je to igrana serija snimana za publiku i da je delom izmišljena priča, ali verovatno su glavni događaji istorijski tačni. Scena kada su mrtvog kralja i kraljicu pokazivali sa terase Starog dvora mi je skoro identična sa scenom kada su se lideri DOSa takođe obraćali narodu sa terase (da li je u pitanju ista zgrada nisam siguran). Mrzeli su kralja i govorili su da je diktator isto kao i za Slobodana Miloševića (samo što nije bio kralj). Mrzeli su i njegovu ženu koja je svojim uticajem na njega donosila neke odluke važne za Srbiju, kao što je Mira Marković radila sa Slobom. Vojska je imala presudan značaj u oba slučaja. 1903. je bila inicijator i neposredni izvršilac, a 2000. je odlukom da ne idu protiv naroda okrenula leđa vlasti i omogućila ishod koji nam je svima poznat. Čak i onda smo bili između istoka i zapada. Jednostavno, u tom trenutku mi je bilo mnogo paralela između ova dva događaja.

  7. #7

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    U suštini, dečko se potrudio da pokrene neku temu i oživi ovaj forum, a ti ako se u istoriju razumeš, kao što kažeš, diskutuj bar malo. U suštini, možeš da napišeš i nešto više od jedne rečenice. U suštini, mogu se postavljati razna pitanja - od nečega diskusija mora krenuti. U suštini, kako ti diskutuješ - volela bih da vidim, stvarno. I pokušaj da ne zračiš svaku temu, zamolila bih te
    Slažem se sa tobom donekle, ali kao istoričar, to ne mogu. Ostavljam to na drugima.

    Mogao bih samo da analiziram posledice. Ubistvo Obrenovića dovelo je samo do zahlađenja odnosa sa Austro-ugarskom i Nemačkom a Karađorđevići su se približili Engleskoj i Francuskoj.

    Možda iz ovoga shvatite moje mišljenje o Majskom prevratu.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #8

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat Dejan B kaže: Pogledaj poruku
    Da li smo Majskim prevratom, kada smo u noći između 28. i 29. maja 1903. zbacili sa vlasti dinastiju Obrenović, napravili još jednu grešku u našoj istoriji, ili je taj potez bio sasvim opravdan i neophodan? Da li nam je posle toga bilo bolje pod Karađorđevićima?
    Ne poznajem istoriju i politiku dovoljno dobro da mogu da tvrdim da bi nam bilo bolje da nje bilo Majskog prevrata. Ali, po mom skromnom misnjenju, prevrat je bio potpuno nepotreban. Mislim da je Aleksandar Obrenovic bio dovoljno pametan, da procijeni sta bi bilo dobro za Srbiju. Sve i da nije mogao da ostavi Dragu i da dobije naslednika, postoji mogucnost da su Karadjoredjevici mogli doci na vlast mirnim putem. Ovako, samo smo dobili epitet divljaka... i malo unazadili Srbiju. Usput, neke "kriminalne" grupe su dobile veliki uticaj. Zvuci poznato? Istorija se ponavlja!


    Reagujući na atentat Rusija i Austro-Ugarska su izrazili najoštriji protest zbog "mučkog ubistva". Velika Britanija i Holandija su povukli svoje ambasadore iz Srbije, efektivno zamrzavajući diplomatske odnose, i uvele sankcije Srbiji koje su ukinute tek 1905, nakon što je završeno suđenje atentatorima koji su uglavnom kažnjeni prevremenim penzionisanjem, uz adekvatne premije, dok neki nikada nisu kažnjeni za njihov zločin.

    Svetska štampa je u glavnom sa groženjem prenela vest o Majskom prevratu. Britanska štampa (Gardijan) pisala da su ovakvim ponašanjem Srbi "pokazali da su gori od Arnauta". Ni ostali u glavnom nisu imali reči hvale za poduhvat srpskih oficira.

    Nakon prevrata život u Srbiji je nastavljen, sa tim da se kralj Petar minimalno mešao u politiku prepuštajući političkim partijama da se bore za vlast svim sredstvima, bez želje da se konfrontira sa "Crnom rukom", koja je postajala sve uticajnija. Zbog preokreta u spoljnoj politici, između Srbije se vodio Carinski rat ili "Rat svinja", iz kojeg je Srbija izašla kao pobednik. Članovi Crne ruke će snabneti oružjem članove organizacije Mlada Bosna, koji će 28. juna 1914. izvršiti atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda, što će Austro-Ugarska iskoristiti kao povod za Prvi svetski rat. Dragutin Dimitrijević Apis je streljan 26. juna 1917. zbog optužbe da je planirao atentat na regenta Aleksandra Karađorđevića.

    (wikipedia)

    Citat euridika kaže:
    tacno 100 godina kasnije Srbija je ubila jos jednog reformatora.
    Tacno tako. Kod nas se ne prastaju promjene.

    Nas narod ne razmislja trezveno i ne razumije da je najbolja vlast ona koja zemlji i narodu donosi prosperitet. U nasoj istoriji, nekako sve mora biti rijeseno nasilnim putem. Sve ono sto je Srbija dobila, uradjeno je dobrom diplomatijom, a ne nasilnim putem.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  9. #9

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Ne poznajem istoriju i politiku dovoljno dobro da mogu da tvrdim da bi nam bilo bolje da nje bilo Majskog prevrata. Ali, po mom skromnom misnjenju, prevrat je bio potpuno nepotreban. Mislim da je Aleksandar Obrenovic bio dovoljno pametan, da procijeni sta bi bilo dobro za Srbiju. Sve i da nije mogao da ostavi Dragu i da dobije naslednika, postoji mogucnost da su Karadjoredjevici mogli doci na vlast mirnim putem. Ovako, samo smo dobili epitet divljaka... i malo unazadili Srbiju. Usput, neke "kriminalne" grupe su dobile veliki uticaj. Zvuci poznato? Istorija se ponavlja!
    Некако имам утисак, не знам да ли то има везе са Мајским превратом или не, да је Србија у периоду 1903-1914. или чак до 1918, постигла многе ствари, можда и најважније у својој историји од средњег века. Држава је цветала, развијала се, од окупације су ослобођени скоро сви Срби...

    Tacno tako. Kod nas se ne prastaju promjene.
    Нетачно тако. Управо после убиства краља Александра Обреновића дошло је до значајних промена набоље, политичких.

    Nas narod ne razmislja trezveno
    Наш народ је исти као и сви други народи.

    i ne razumije da je najbolja vlast ona koja zemlji i narodu donosi prosperitet. U nasoj istoriji, nekako sve mora biti rijeseno nasilnim putem. Sve ono sto je Srbija dobila, uradjeno je dobrom diplomatijom, a ne nasilnim putem.
    Нисам баш сигуран да је наш народ толико луд колико га ми сматрамо па да не схвата то што говориш у првој реченици.
    Нисмо ми никакав силеџијски народ.
    Све оно што је Србија добила добијено је управо насилним путем, у ратовима који су нам наметнути или које смо морали да поведемо да бисмо опстали. Први српски устанак, Други српски устанак, Рат 1876-78, Балкански ратови, Први светски рат, Отаџбински рат у РС...

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...u vezi 5.oktobra i paralele sa ubistvom kralja Aleksandra...mislim da postavljac teme aludira na to,da su oba drzavnika bili diktatori...recimo da je tako...medjutim,mislim da tu ima neka druga pozadina...Sloba je bio u svadji sa Zapadom i oslanjao se na podrsku istoka,tj.Rusije...medjutim,porodici Obrenovic je u ono vreme bila bliza Evropa,tacnije Austrougarska,a zaverenicima koji su podrzavali Karadjordjevice i samu tu dinastiju,bila je bliza Rusija...ili u prevodu...vecita borba izmedju istoka i zapada,vodi se preko nasih ledja...a mi smo,naravno kao i uvek,nejedinstveni u svojim nacionalnim ciljevima,podeljeni i izgubljenog kompasa lutamo,neznajuci gde traziti saveznike,kako stvarati politicke prijatelje i raditi za dobrobit svoje zemlje...
    Није се радило о томе да су две стране биле пиони у рукама великих сила, и да су се због тога сукобљавале. Апис и компанија су били део струје која је мислила да Србија своје циљеве може остварити само уз помоћ Русије. И били су у праву.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne? Ili kome li se privoleti carstvu...

    Sama činjenica da se tzv Majski prevrat dogodio na samom početku XX veka , umnogome dočarava sliku Srbije. Mislim da je unutrašnja situacija u Srbiji tog vremena bila veoma nestabilna, koplja su se morala na nekome prelomiti a društveno sankcionisana i nekonvencionalna veza mladog kralja i naočite udovice bila je samo povod za iskaljivanje narodnog gneva.
    Kralja ne smatram sposobnim vladarem. Generalno, nasledjivanje krune po krvi nikako nije dobra ideja tako da sam u načelu protiv monarhije. Ono što je meni simptomatično u vezi sa ovim dogadjajem je kraljica Draga.
    Budući udovica, lepa, pismena što je raritet za ono vreme, bez zaštite muškarca nikako nije poželjan model žene u patrijarhalnom miljeu Srbije. Sve ove osobine bile su sasvim dovoljne da je proglase za krutizanu. Istoričari su u jednom saglasni - veza izmedju kralja i kraljice bila je veoma erotska. A otvoreno pokazivanje emocija i seksualnosti nikako ne priliči jednom kralju. Nemogućnost da ostvari potomstvo stavilo je tačku na kraljičinu sudbinu. U pravoslavno-patrijarhalo vrednosnom sistemu, žena ima reproduktivnu i pasivnu ulogu. Draga nikako nije bila pasivno, glupo žensko već sve suprotno od toga a da pritom nije mogla da postane majka.
    Frustracije i gnev kraljevskih oficira ogleda se u masakriranju njenih polnih organa i besramno izlaganje istih.

    Ne vidim paralelu majskog prevrata sa 5. oktobrom. Ono što bi eventulano bilo korisno za dalje razmišljanje, mogao bi biti odnos Mire i Slobe. Iako je ona ta koja njega navlači na loš put, svadja sa najbližim saradnicima i ne znam šta već , nikako ne poseduje onu harizmatičnost i toplinu koja se vezuje za odnos kraljice i kralja.

    "Ljubav kralja i kraljice možda je veća od naše zlobe i spletkarenja.
    Ali ko da utiša naš gnev!
    Ipak, oni su krivi i treba da se sklone. On što uze više vlasti nego što pripada vladaocima, ona što pusti da je ljubav zanese da zaboravi na običaje i skromnost.........."
    Jedan Beograđanin koji je znao za atentat u pismu verenici
    pred sam 29. maj 1903.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  11. #11

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne? Ili kome li se privoleti carstvu...

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    Sama činjenica da se tzv Majski prevrat dogodio na samom početku XX veka , umnogome dočarava sliku Srbije.
    А да се догодио 10-20 година пре или касније, не би дочаравао слику Србије, умногоме?

    Mislim da je unutrašnja situacija u Srbiji tog vremena bila veoma nestabilna, koplja su se morala na nekome prelomiti a društveno sankcionisana i nekonvencionalna veza mladog kralja i naočite udovice bila je samo povod za iskaljivanje narodnog gneva.
    Није био народни већ официрски гнев. Ситуација је била нестабилна, али зато што је краљ Александар чини ми се лоше владао, замерио се многим људима и у војсци и у државној управи...

    Kralja ne smatram sposobnim vladarem. Generalno, nasledjivanje krune po krvi nikako nije dobra ideja tako da sam u načelu protiv monarhije. Ono što je meni simptomatično u vezi sa ovim dogadjajem je kraljica Draga.
    Budući udovica, lepa, pismena što je raritet za ono vreme,
    Па нешто нисам сигуран да су превише чести били ни мушкарци који су били лепи и писмени, с обзиром на свеопшти образовни ниво.

    bez zaštite muškarca nikako nije poželjan model žene u patrijarhalnom miljeu Srbije.
    Не видим зашто није. Удовица, лепа, паметна, овака, онаква... која је одлучила да све то искористи да се добро уда. То је парадигма патријархалног размишљања.

    Sve ove osobine bile su sasvim dovoljne da je proglase za krutizanu. Istoričari su u jednom saglasni - veza izmedju kralja i kraljice bila je veoma erotska. A otvoreno pokazivanje emocija i seksualnosti nikako ne priliči jednom kralju.
    Постоје теорије да је краљ Александар имао неки проблем с пенисом, нешто не претерано озбиљно што данас хирургија лако решава, али је тада био проблем, и жена је морала да буде јако вешта да би га довела до врхунца. Е па, госпођа Драга је била вешта.
    Не мислим да је у питању нека патријархална завера, једноставно, жена јесте била куртизана, удовица, нероткиња, неприлично се понашала за ондашња мерила, петљала у државне послове...

    Nemogućnost da ostvari potomstvo stavilo je tačku na kraljičinu sudbinu. U pravoslavno-patrijarhalo vrednosnom sistemu, žena ima reproduktivnu i pasivnu ulogu. Draga nikako nije bila pasivno, glupo žensko već sve suprotno od toga a da pritom nije mogla da postane majka.
    Вот д фак из "православно-патријархални вредносни систем"? Јел то нешто са жемских студија?
    Нису официри ишли около и убијали напредне активне паметне жене, већ су убили краљицу и краља. А краљицу из већ побројаних разлога, јер није била прилична за престо. Питање наследника је јако битно у монархијама, нема то никакве везе са "православно-патријархалним вредносним системом".
    Такође, ни петљање у државне послове, фаворизовање својих људи, окретање краља против пола Србије, дакле хиперпродукција непријатеља... је нешто што би сметало сваком систему.
    Није битно какав је систем, није битно каква је представа о краљици, какав год је, ако на престо дође краљица коју велики део битних слојева сматра неприличном, која у самом том доласку на престо стекне приличан број непријатеља, па их стекне и на престолу... позиција ако не и глава су јој у опасности.
    Побогу, не покушавај да то представиш као сукоб "две Србије", једне напредне, православнопатријархалне, друге назадне... доста нам је Чеда у садашњости, још да га пројектујемо у прошлост... одвратно.

    Frustracije i gnev kraljevskih oficira ogleda se u masakriranju njenih polnih organa i besramno izlaganje istih.
    То само говори да је било и елемената личне мржње. Краљевски пар јесте измасакриран, али нисам упућен у тај део о масакрирању полних органа.

    Ne vidim paralelu majskog prevrata sa 5. oktobrom. Ono što bi eventulano bilo korisno za dalje razmišljanje, mogao bi biti odnos Mire i Slobe. Iako je ona ta koja njega navlači na loš put, svadja sa najbližim saradnicima i ne znam šta već , nikako ne poseduje onu harizmatičnost i toplinu koja se vezuje za odnos kraljice i kralja.
    Мени се некако чини да је то сличност...
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #12

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Bukvalno Majski prevrat i 5-ti otobar se nemogu porediti. Ali mnogo indikativnih činjenica ima koje ukazuju na slične ili iste ciljeve. I u jednom i u drugom slučaju nasilnim putem je jedan vladar smenjen da bi došao drugi. I jedan i drugi bivši i potonji vladar nasilnim činom smenjvanja stvara kontra efekat povećavanjem direktnih neprijatelja sa druge strane.Oba smenjena vladara završavaju tragično. oba nova vladara završavaju tragično, zadnji, noviji fatalno vrlo brzo, stariji iz upoređenja kasnije.
    Stara istina uvek dođe do izražaja: Ko se mača lati od mača pogine!
    In vinas veritas

  13. #13

    Odgovor: Majski prevrat opravdan ili ne?

    Ne opravdavam nicije oduzimanje zivota... nije mu ga Apis dao,pa nije imao pravo ni da mu ga uzme... Ni zivot ni krunu... Ko je kako i zasto vladao Srbijom je druga prica,narod je uvek birao svoju vlast kao sto i sada imamo onakvu kakvu i zasluzujemo...

    Nisam za monarhije i dinastije,ali oficir biti i dati sebi za pravo to sto su dali ne odobravam,mada su izvrsioci kao i uvek produzena ruka nekog drugog...

    Apis & drustvo me podsecaju na drustvo iz CZ u vremenu sadasnjem,u mnogome su im mozaici slicni ako bi se sklapali...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •