Molitva pomocu brojanica
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 31
  1. #1

    Molitva pomocu brojanica

    Molitva pomocu brojanica jedan je od najstarijih nacina molitve koji su narocito negovali pravoslavni monasi. Same brojanice imaju simbolicki karakter. Obicno su crne boje i time nas upucuju da vodimo trezven i ozbiljan zivot u neprestanom pokajanju. Brojanice su ispletene od ciste ovcije vune, sto nas podseca da smo mi slovesne ovce Dobroga Pastira Gospoda Isusa Hrista koji je sam kao Jaganjac Gospodnji postradao za nas i izbavio nas od vecne smrti. Male brojanice imaju 33 cvorica.

    Kako se molimo pomocu brojanica?

    Pored molitava koje se nalaze u molitveniku i redovno se citaju u odredjeno doba dana, Crkva Hristova blagosilja svojim vernicima da sve svoje molitve mogu nadopuniti ili zameniti kratkim molitvama koje se vise puta ucestalo i sabrano ponavljaju. One nam omogucavaju i pomazu da se lakse saberemo umom na same reci molitve kako nam um nebi lutao.
    Kako dakle da zapocnemo molitvu? Sabravsi misli, uzmemo levom rukom kuglicu (ili krstic) brojanice drzeci je lagano izmedju palca i kaziprsta. Osenimo se znakom casnog krsta desnom rukom i tiho pocnemo odbrojavajuci svaku pojedinu molitvu jednim cvoricem. Najcesca molitva kojom se molimo "na brojanice" je tzv. ISUSOVA MOLITVA koja glasi:

    GOSPODE, ISUSE HRISTE, SINE BOZIJI POMILUJ ME GRESNOGA!

    Isusova molitva je najvaznija molitva svakog hriscanina. Ona po crkvenim pravilima moze da zameni sve druge. Buduci osvecena samim imenom Hrista Boga, ona u nase srce nizvodi bozansku blagodat i unosi neiskazani dusevni mir kada se ucestalo ponavlja. Najveca sila ove molitve lezi u samome imenu Isusa Hrista, koje izgoni iz nasega srca svaku smetnju i nemir i unosi bozanski mir.
    Pored Isusove molitve uobicajeno je da se hriscani mole i Presvetoj Bogorodici i svetiteljima.

    Kada smo sami najbolje je da izaberemo neko tiho mesto i da reci molitvegovorimo saptom. Hriscani se najcesce mole stojeci pred ikonama i upaljenim kandilom, ali mogu da se mole i sedeci ili lezeci kada smo telesno iscrpljeni ili bolesni. Korisno je da se posle svake izgovorene molitve prekrstimo. Na taj nacin se nasa paznja lakse veze za reci molitve. Medjutim, molitva na brojanice moze da se praktikuje u svakoj situaciji: u autobusu, vozu, cekaonici, prilikom setnje ili cak razgovora u kome ne ucestvujemo. Apostol Pavle uci nas da se "molimo neprestano". Svakako, kada smo u drustvu ne mozemo se moliti na isti nacin kao kada smo sami. U tom slucaju ne treba privlaciti paznju nikakvim "cudnovatim" ponasanjem, bec naprosto cuteci, u sebi izgovarati molitvu prateci je neprimetno okretanjem brojanice. Ukratko, mozemo se moliti uvek i svugde,a da to niko drugi ne zna osim Boga kome se molimo i nas samih. Svako namerno privlacenje paznje drugih ljudi strano je duhu istinske molitve koju vrsimo u pokajanju i smirenju, skromno i tiho u "tajnoj odaju srca svoga".

    Brojanica se moze u trenucima kada je ne koristimo drzati u dzepu ili oko ruke. Ipak, nije lepo privlaciti paznju svojim brojanicama, a pogotovo igrati se njima prstima u trenucima dokolice. One sluze iskljucivo za molitvu, a ne za igru ili ukras. Prema brojanicama smo duzni da imamo dolicno postovanje.

    Pravoslavni molitvenik, manastir Rukumija, 2000. god.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  2. #2

    12 Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Da malo dopunim....

    Brojanice se rade sa 33 cvorica kao simbol 33 godine ovozemaljskog zivota Isusovog.

    Inace, sto se same molitve tice, onaj ko to upraznjava, vremenom je u stanju da navedenu molitvu u sebi izgovara cak i u trenucima kada nesto drugo radi i li govori... Ali, dobro, vazna je iskrena namera, a nacin nije propisan vec je to stvar svake jedinke. Sve sto dolazi iz srca ne trazi staze posute cvecem, vec ono i najgore puteve cini prohodnim.

  3. #3

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    I ja bih malo da dopunim,

    Isusova Molitva se dosta cesto navodi u skracenom obliku, naj kraci je:

    "Gospode, Pomiluj nas"

    Sledeci, malo prosireniji (i potpuniji) oblik je:

    "Gospode Isuse Hriste, Pomiluj nas"

    Ima jos nekoliko nepotpunih oblika, a naj potpuniji je (prevedeno sa ruskog jezika jer su ruski monasi prvi poceli da praktikuju molitvu Isusovom Molitvom):

    "Gospode Isuse Hriste, Sine i Logose Boziji, Bogorodice radi, Pomiluj nas gresne"

    Eto toliko od mene, pozdrav, Marin

  4. #4

    01 Brojanica





    Male brojanice obično imaju 33 čvorića. Postoje i veće brojanice od po 50, 100 ili 300 čvorića. Po starom predanju, bio je jedan monah koji je želeo da načini vunenu brojanicu da bi odbrojavao svoje molitve, ali đavo mu je stalno razvezivao čvoriće koje bi ispleo. Jednom mu se javio anđeo i naučio ga da plete čvorić koji se sastoji od sedam upletenih krstova. To je jedan od najkomplikovanijih čvorova na svetu. Ovakvu brojanicu đavo nije mogao da rasplete.


    Kako početi molitvu

    Stavši na uobičajeno mesto gde se molimo Bogu, prekrstimo se i sabravši misli, uzmemo levom rukom čvorić brojanice držeći ga između palca i kažiprsta.

    Polako i staloženo, sa potpunom sabranošću uma, počnemo izgovarati reči: GOSPODE ISUSE HRISTE, SINE BOŽIJI, POMILUJ ME GREŠNOGA!

    Uzimajući palcem i kažiprstom naredni čvorić na brojanicama ponovo izgovaramo reči molitve, ne odvajajući um svoj od njih, i tako redom onoliko puta koliko smo sebi odredili pravilo, odnosno koliko nam je naš svetenik kod koga se ispovedamo i pričešćujemo odredio. Osim gore navedenih reči molitve kojima se obraćamo Spasitelju našem, još se koriste molitve kojima se molimo

    Presvetoj Bogorodici:

    PRESVETA BOGORODICE, SPASI ME GREŠNOGA! ili svome svetitelju koga slavimo kao Krsnu slavu: SVETI (ime svetitelja), MOLI BOGA ZA MENE GREŠNOGA!

    Pomoću brojanice možemo da se molimo za svoje bližnje i svoj narod, i to tako što na prvom čvoriću brojanice izgovaramo sledeće reči:

    GOSPODE ISUSE HRISTE, POMILUJ SLUGU (ili sluge, sluškinju, narod) SVOGA (ime ili više imena sa spiska),

    a na ostalim čvorićima ne ponavljamo ime onoga ili onih za koje se molimo, već govorimo: GOSPODE ISUSE HRISTE, POMILUJ POMENUTE SLUGE SVOJE!

    Takođe, možemo da se molimo i za upokojene srodnike:

    GOSPODE ISUSE HRISTE, UPOKOJ DUŠE USNULIH SLUGU SVOJIH (imena), a dalje GOSPODE ISUSE HRISTE, UPOKOJ DUŠE POMENUTIH SLUGU SVOJIH!

    "Brojanica se nosi na korenu leve ruke i kad god čovek ima malo vremena, u pauzi na poslu, na putu, uveče pre sna, valjalo bi da uzme brojanicu u desnu ruku između palca i kažiprsta i kod svakog čvora, kuglice, izgovaraj reči Isusove molitve. Trudi se pri tom da odložiš sve druge misli", savetuju monasi iz Hilandara.


    Mnogi hrišćani pred spavanje osene krstom svoju postelju i legnu u krevet zajedno sa brojanicom, tiho se moleći dok ne zaspu. Ujutro kada se probude odmah se late brojanice i tako započnu svoj dan sa molitvom.

    Ukratko rečeno, Isusovom molitvom možemo se moliti uvek i svugde a da to niko drugi ne zna osim Boga kome se molimo i nas samih. Zato ne zanemarujmo mogućnost da se Bogu molimo, već naprotiv, privlačimo milost i blagodat Božju na sebe i bližnje svoje za koje se molimo i sa kojima živimo ili smo živeli.

    Bože, blagoslovi onoga koji ulazi u ovaj dom,
    zaštiti i sačuvaj onoga koji izlazi iz njega,
    i daj mir onome ko u njemu ostaje

    ( preneto sa neta )

    Brojanice su poslednjih godina postale sastavni deo pravoslavnog "imidža". Neki ih nose kao znak pripadnosti,
    prestiža,
    prepoznavanja
    a drugi zato što je to danas "in" a da često i ne znaju čemu brojanice služe..

    Da li nosite brojanicu?
    Koji su vaši razlozi za to?
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #5

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Zelela bi samo da dodam da mi je veoma drago,da vidim i ovde da ima divnih ljudi koji umeju da koriste brojanice,a ne da ih kao velika vecina nose kao modni detalj

  6. #6

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Ja koristim rudrakša brojanicu sa 108 zrna posvećenu Šivi. I mnogo sam zadovoljan njome.

  7. #7

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    jednom prilikom, kad su moje drugarice bile na nekoj exkurziji, kupile su mi brojanicu..
    doduse, htela sam ja sama da je uzmem, ali su mi rekli da ne mogu, jer mora neko drugi da mi je kupi..
    nosila sam je jedno vreme, ali sam je uvek skidala za vreme kupanja.. i jednom prilikom je nisam ni vratila.. i sad ne znam gde je..
    neko vreme sam trazila, ali jednostavno vise nemam predstavu gde da trazim i bas sam se lose zbog toga osecala, jer su neke stvari svete..
    ovde, mnogi ih nose, iako se ne mole ili nisu vernici.. i necu da slazem, ja sam je dobila jer sam je trazila.. jer su je svi imali..
    i posle nekog vremena sam od jednog druga cula za molitvu koja se izgovara i kako se drzi prilikom molitve.. i u teskim momentima sam izgovarala molitvu..
    nisam neka vernica, nisam ucena u tom duhu, ali postujem stvari u koje verujem..

    veoma je zalosno sto je brojanica, nebitno da li brojanica u vidu narukvice ili ogrlice, postala trend..
    koliko znam, ne bi smele da se nose vise od jedne.. e pa, znam mnogo ljudi koji furaju imidz "sto ih imam vise, to sam veci vernik i pravoslavac"..
    zalosno..
    ali neka.. znam da ima i onih koji shvataju vrednost..
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #8

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Ako sam dobro razumeo, brojanica je za vas verski digitron?
    Ispravite me ako grešim, ali i objasnite mi eventualno zašto grešim.
    Molitva sa brojanicom - određena količina molitvi - je verski automatizam i obična ceremonija. A posledica je straha od božje kazne, za koju mislimo da ćemo je dobiti, ako ne budemo odgovarajući prema nekim (ili nečijim) verskim propisima.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  9. #9

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Verujem, idem redovno u crkvi i naravno nosim brojanicu, ali ne kao ukras, molim se!
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  10. #10

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Ako sam dobro razumeo, brojanica je za vas verski digitron?
    Ispravite me ako grešim, ali i objasnite mi eventualno zašto grešim.
    Ja mislim da ne grešiš.. a ako neko misli da mi grešimo onda sledi uputstva:

    Uzmete brojanicu i okrenete je u smeru kazaljke na satu 23 puta...zatim priznajte sebi da ste grešni po svim svetskim parametrima a i ne morate...onda se obratite onom koji za vas predstavlja nekog koji može da vam ispuni želju ( TV LCD; automobil, mladić, devojka, zdravlje, novac..pod uslovom da vam ne menja svest i da tekst molitve ne bude predugačak..posebno kod osoba koje imaju ugrađen baj pas ) tako okrenutu brojanicu vratite u suprotnu stranu 12 puta i podignite ruke gore..važno je da svi prsti budu ispravljeni..i na nogama...jer tako valja...izduvajte i opustite se..sve će se samo odraditii dalje..

    Verjute mi da sam lično probao i mogu vam reći da nisam imao nikakvog uspeha....

  11. #11

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Bog od nas ne trazi brojanice niti bilo kakav ritual, takav cin nam nece pomoci da se priblizimo Bogu. Bozija volja je da drzimo njegov zakon od 10 zapovesti, da ne mislimo zlo jedan drugom, da se ucimo dobro ciniti, a ne da vrtimo brojanice po nekom ljudskom receptu.

  12. #12

    Odgovor: Brojanica

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    Brojanice su poslednjih godina postale sastavni deo pravoslavnog "imidža". Neki ih nose kao znak pripadnosti,
    prestiža,
    prepoznavanja
    a drugi zato što je to danas "in" a da često i ne znaju čemu brojanice služe..

    Da li nosite brojanicu?
    Koji su vaši razlozi za to?
    Da, te brojanice su cudo..

    Moji roditelji su odrastali u vreme neposredno posle II svetskog rata i dobijali su batine od ucitelja ako ih slucajno vidi da idu u crkvu..ja sam odrastala pored njih zbunjenih, ali sam neku veru uvek nosila u srcu..i jos uvek je nosim..
    Prvu brojanicu sam dobila i iskreno, nisam znala sta cu sa njom..videla sam da je mnogo njih nosi i to ne samo jednu, da ih ima raznih boja, i nekako su mi izgledale vise kao modni detalj i simbol novopecenih vernika..prilikom prvog odlaska u manastir, pitala sam sta je ustvari brojanica i cemu zaista sluzi..posle me uhvatila manija, pa sam svakog ko nosi brojanicu pitala da li zna njenu svrhu i tada sam shvatila da jesam bila u pravu i da je zaista velika vecina nosi tek tako ne znajuci ni M od molitve..
    Prodaju se svuda, ima ih raznih boja i od raznih materijala i vecinom sluze da crkva i oni koji ih prave zarade neki dinar..

    Tu brojanicu koju sam dobila posle nisam nosila, ali cuvam je jos uvek..
    Ali zato nosim krstic od tisovine koji sam dobila od jednog starog monaha kao trinaestogodisnja devojcica kad sam mu se obratila za pomoc..za mene ima ogromno znacenje, to je moj simbol nade iz kog crpim snagu..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Molitva pomocu brojanica

    Hocu da mi neko odgovori na ovo moje shvatanje pozitivno ili negativno ali da ima smisla:

    Kazete brojanica donosi srecu-u redu.

    Ja sam isto takvog shvatanja kad vidim krimose na primer sa onim kajlama i siguran sam da to njima donosi srecu.
    Isto tako i oni imucniji koji nose zlatne narukvice isto toliko veruju da im to donosi srecu.

    Zasto ovo zakljucujem zato sto mislim da siromasniji ili ti ta vrsta kako danas se kaze nizeg sloja bi naravno nosila te brojanice od 100-150 dinara dok ajde da izostavim ove krimose jer nisu vredni pomena.Dok kazem bogatiji ili ti visi sloj nosi narukvice od 50-100-300 eura.
    Ja sam nekako uveren da taj bogatiji nikad ne bi st i kad bi ga neko od vas pitao zasto je ne stavi ona donosi srecu ili kako se to vec smatra sta vec.On bi rekao da njegova narukvica donosi imidz,srecu,postovanje i lepotu.

    Mozda sam promasio temu ali ima tu logike socijalne i drustvene

  14. #14

    Odgovor: Brojanica

    Moja shvatanja o religiji su ovih godina u fazi strogog preispitivanja, ali nosim brojanicu, iako je to jasno obeležje pravoslavnog vernika. Počela sam da ju nosim, kada sam čula divan komentar jedne časne sestre. Na jednom putovanju, stali smo joj i povezli je do grada. Upitala nas je, onako strogo, nosimo li ikakav krst, brojanicu? Prijateljica je nosila lančić sa krstićem, poklon od majke. Ostali niko ništa... Ona je rekla, ali, deco, nosite barem brojanicu, da vas anđeli prepoznaju, da znaju da ste božija stvorenja. To je dirnulo moju pesničku dušu... Nije me preobratilo ili nešto slično tome...
    Volim nakit, naročito narukvice, pa ću si uskoro kupiti neku skuplju, recimo od poludragog kamenja. Gledala sam na TV-u o onoj ribi koja pravi brojanice od poludragog kamenja i ima lokal u Hajatu. Bilo bi lepo otići tamo i videti njen izbor. Jednom...
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  15. #15

    Odgovor: Brojanica

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    Prvu brojanicu sam dobila i iskreno, nisam znala sta cu sa njom..videla sam da je mnogo njih nosi i to ne samo jednu, da ih ima raznih boja, i nekako su mi izgledale vise kao modni detalj i simbol novopecenih vernika..prilikom prvog odlaska u manastir, pitala sam sta je ustvari brojanica i cemu zaista sluzi..posle me uhvatila manija, pa sam svakog ko nosi brojanicu pitala da li zna njenu svrhu i tada sam shvatila da jesam bila u pravu i da je zaista velika vecina nosi tek tako ne znajuci ni M od molitve..
    Prodaju se svuda, ima ih raznih boja i od raznih materijala i vecinom sluze da crkva i oni koji ih prave zarade neki dinar..
    To je baš to.

    Uglavnom, modni detalj novopečenih vernika koji ne shvataju da vera i ljubav ne živi u predmetima, ma koje veličine, oblika i boja oni bili, nego u nama, i prepozanje se u osećanjima i postupcima prema drugim ljudima, a ne u molitvama i količini krstova, brojanica ili, što je još žešće, ovih narukvica sa slikama svih mogućih svetaca koje su najnoviji modni hit.

    Neće vas niko čuvati ako ne sačuvate sami sebe - čuvajući svoj obraz i svoju dušu od blata kojeg je koliko hoćeš, svuda oko nas.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Molitva
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 01.04.2009, 23:51
  2. Pesma 'Molitva' plagijat?
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 17.05.2007, 23:12
  3. Molitva šume
    Autor SQUAW u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09.09.2006, 05:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •