Albanija - zemlja kontrasta
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Albanija - zemlja kontrasta

    Kad putnik namernik u današnje vreme poželi da ode do Albanije učiniće to bez problema. Iz Beograda se do Tirane stiže za 45 minuta leta. Inače, danas mnoge evropske avio kompanije imaju vezu sa albanskom prestonicom. Naš nacionalni prevoznik, JAT ima 5 polazaka nedeljno iz Beograda za Tiranu. Najjeftinija varijanta je da se uz promotivnu cenu avio karte od 115 Eura i odlazak u terminu od 1. jula do 30. septembra, kad se ne plaća ni viza, iskoristi prilika i premosti rastojanje između 2 grada.


    Kad uveče kasno sletite na aerodrom u Tirani, prođete carinske formalnosti i platite ulaznu taksu od 10 Eura, vozićete se džombavim putem jedno 35 km do grada. Usput ćete videti puno hotela, benzinskih pumpi i predstavništava stranih firmi. Sve su to nova zdanja koja se kupaju u svetlosti.


  2. #2

    Odgovor: Albanija



    Sutradan, kada pogledate kroz prozor svoje zgrade ili dok se šetate gradom, slika zna da bude malo neobična, jer odmah uočite dosta kontrasta kojima ova zemlja obiluje:


    • primetite visoke planine koje opasuju grad i puno lepih, novih zgrada raznih visina i oblika koje su smeštene u kotlini,

    • vidite na ulicama dosta luksuznih automobila (uglavnom se voze Mercedesi, poneki Golf, Opel i Pežo) a ulice džombaste i raskopane pa je teško kroz njih hodati; četvorotočkaša ima raznih tipova i modela pa se tako vidi i dosta džipova,

    • vidite zgrade koje su poluzavršene i useljene a nisu omalterisane spolja niti imaju stakla na stepenišnim delovima?! Veš koji se mlati jer se suši po prozorima je normalan dekor grada. Ponegde su i električne instalacije razvučene duž spoljašnjih zidova umesto da su uzidane u njih,

    • na svakoj zgradi dobar deo stanova ima klima uređaje i satelitske antene,
    • vidite veliku čistoću na ulicama a oni još uvek nemaju dovoljno vode. Zato je normalno da mnoge zgrade visine 3-4 sprata imaju svoje rezervoare gde se u vreme kiša skuplja ova dragocena tečnost,
    • hodajući gradom, pada u oči da su zgrade farbane u različitim bojama: ima ih sa neobičnim šarama i sa skladno uklopljenim bojama. Neke su obojene u jarkim tonovima a druge u pastelnim nijansama,
    • takođe, ima puno i savremenih, mermernih i staklenih višespratnica u kojima su smeštena razna ino- predstavništva,
    • Albanke su ljubiteljke cveća pa su u njihovim malim baštama na terasama ili prozorima zasađene mnogobrojne sorte različitog, uglavnom mediteranskog bilja,
    • pošto je klima u ovom gradu pogodna za rastinje, jer je more udaljeno svega 30-ak kilometara, po parkovima su zasađene najrazličitije vrste palmi, eukaliptusi, banane, lijanderi, mnoštvo belih magnolija, borovi. Ima cveća koje se sreće i kod nas (muškatle, verbene, salvije...). Sve cvetne površine su brižljivo negovane a sezonsko cveće se redovno menja u rondelama kako se smenjuju i godišnja doba, -vodoskoci, kojih ima nekoliko u gradu, rade i okolo njih su smešteni restorani i kafići gde prija osveženje na letnjoj vrućini,
    • uveče je pogotovo velika popunjenost mnogobrojnih restorana i kafića. Ovih zdanja ima toliko da čovek na momente pomisli da svaki Tiranac ima svoju kafanu,
    • na ulicama srećete mlade moderno obučene Albanke koje bi kako zbog odevenosti tako i zbog fizionomije komotno mogle da prođu kao neka druga nacija; mladež dosta kupuje robu u buticima koji su snabdeveni italijanskim stvarima, pa su tu i i cene nešto više,
    • prodavnice, koje su izuzetno snabdevene prehrambenim proizvodima, uglavnom prodaju italijanske i grčke artikle a nađe se poneki proizvod i sa naših prostora – kao što su crnogorska vina; od albanskih namirnica jedino ima mlečnih stvari i kvalitetnog maslinovog ulja,
    • pijace imaju bogatu ponudu voća i povrća a cene su bliske našim. Nađe se ponešto čega nema na ovim prostorima pa se oduševite što ste recimo uspeli da vidite bamnju koja tamo sada stiže; pijačni prodavci su neumoljivi kada je cenkanje u pitanju – nema šanse da vam spuste cenu ili da vam odmere koji gram više, pogotovo ako vide da ste stranac,
    • uz prosek plata od oko 300 $, pitate se kako mogu sebi da priušte luksuz i voze skupe automobile. Odgovor je verovatno u tome što dobar deo Albanaca radi po inostranstvu i sa zaradom u tuđini može da kupi skup auto.


    Opšti utisak je da je Tirana jedno veliko gradilište jer na sve strane niču nove višespratnice i raskopavaju se ulice radi polaganja raznih instalacija i zamene pokrivnog sloja asfaltom. U ovom gradu se već nalazi puno stranih banaka i predstavništava a biće i onih koji će tek doći. Ovde su već prisutni: Sony, Philips. Bosh, DHL, ... kao i čuvene banke: Američka, Pro kredit, Rajfajzen, Western Union,... nekoliko operatera mobilne telefonije: AMC, Vodafone, Sitel, razne avio kompanije: JAT, Malev, Alitalia, Austrian lines,...


    Što se sporazumevanja tiče, mlađi svet pored albanskog govori engleski i italijanski a dobar deo starijih razume i srpski.

    Tekst pisala: Miljana Radonjić

  3. #3

  4. #4

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    Da Albanija je zaista puna kontrasta. Mada mnogi u Srbiji imaju negativno mišljenje prema albancima u Albaniji(zbog Kosova pre svega). Ali u Albaniji uglavnom neće niko imati problem što dolazi iz Srbije. Mada ja lično nisam još bio u Albaniji, pa ovo govorim iz iskustva ljudi koji jesu a sa kojima sam imao prilike da razgovaram na tu temu.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  5. #5

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    @sladoledzija

    I ja imam iste informacije... Moja tetka je pre par meseci posetila Albaniju, iz čiste radoznalosti. Ona i inače mnogo putuje, a u Albaniju je dospela jer je aranranžman bio izuzetno povoljan, a sama Albanija je proglašena prošle godine za najegzotičniju destinaciju.
    Iskustva su joj krajnje pozitivna, provela se fenomenalno, ljudi su jako ljubazni i niko joj nije pravio probleme, niti je imala bilo kakvih neprijatnosti. Albanci i Kosovari zaista nemaju mnogo veze jedni sa drugima, ljudi često povezuju dve nepovezive stvari.
    Takođe, potvrdila mi je da je Albanija zaista zemlja konstrasta... Tirana je mnogo ispred ostatka zemlje, koji je mahom još uvek negde na sredini prošlog veka.

  6. #6

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta








    i ovo je Albanija kakvu nismo znali.....duge pescane plaze.....

    Moja drugarica je nekoliko puta bila u Dracu i Tirani na nekom seminaru .....bila je iznenadjena koliko se slika koju imamo u glavi razlikuje od stvarne slike....

    evo jednog linka,putasestvije nekog omladinca...sa svim kontrastima..
    http://www.serbiatravelers.org/index...banija?start=1
    Poruku je izmenio believer, 23.04.2008 u 15:20 Razlog: dopuna
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    претходних година, када сам био на летовањима у охриду, имао сам прилике да чујем приче о невероватно повољним аранжманима за албанску обалу. доста њих је било тамо и поред предивног амбијента цене су итекако привлачне, да не кажем све је супер јефтино. доста ресторана и хотела држе италијани...

    албанци су невероватно љубазни, чувају госта и труде се да му на све начине угоде. сад, то је нашим људима мало... дискутабилно, још је доста предрасуда, али, верујем да је то тако.
    ...за разлику од црне горе, рецимо. а то је приближно иста дестинација, тако да озбиљно размишљам о тој "земљи контраста".


    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  8. #8

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    znam da je avio karta na relaciji Beograd-Tirana jeftinija i to dosta nego ona na relaciji Beograd-Tivat....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  9. #9

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    znam da je avio karta na relaciji Beograd-Tirana jeftinija i to dosta nego ona na relaciji Beograd-Tivat....
    ето, довољно је само и то. да не причам о (не)љубазности којом смо окружени у цг. а верујем да на албанској обали има доста егзотичнијих предела плус нема толико туриста.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  10. #10

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    imam informacije od pre par godina....tad je povratna do Tirane bila nesto manje od 100 evra.....
    znam ljude koji su bili opcinjeni Dracom......to je njihovo cuveno letovaliste......


    pogledaj link koji sam ostavila......ima zanimljivih stvari
    Ploviti se mora i bez broda ..

  11. #11

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    Volela bih da posetim Albaniju. Nemam predrasuda u pogledu Albanaca. Interesuje me njihov život, tradicija, običaji.
    Mislim da oni i naši Šiptari nemaju mnogo veze jedni sa drugima.

  12. #12

    04 Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    kome god se ukaže prilika neka ode da vidi Tiranu i Skadar..predgrađe Tirane je takvo da vas jeza uhvati, ali kad uđete u sam grad očekuje vas prelijepo iznenađenje - oduševljenje.

    Nas 5 (majka, ja i još 3 koleginice) smo jedno nedeljno jutro otišle na svoju ruku kolima da obiđemo ta dva grada...
    Carinik na Božaju nas je pita :
    - a, đe ste krenule vas pet ženskih put Albanije u 7 ćukova ujutro..
    na naš odgovor da želimo da vidimo ta dva grada, samo nam je dao svoj broj telefona, ako se desi bilo što ružno - neprijatno da ga odmah kontaktiramo, i striktno naglasio da se vratimo na granicu prije mraka..
    e, da ste viđeli to putovanje..nemamo mapu, ne umijemo albanski, sporazumijevamo se nekakvim čudnim mješavinama srpsko-englesko-ruskog-ručnog (ruke su nas zaboljele od albanskog ahahahaha)..
    ljudi znaju sprski razumiju i odgovarali na srpskom kad smo tražili put za Škodru - Skadar i Tiranu
    nijedan, ni najmanji incident, mrki pogled, uvredu nijesmo diživjele i prelijepo se provele..Taman kad smo bile u onom rotirajućem kafeu puklo je ono skladište (kad je bilo dosta mrtvih i povrijeđenih)..na brzinu smo platile i izlećele..4 sata nam je trebalo da izađemo iz Tirane poslije tog kolapsa i uspjele smo..
    kad smo došle na našu granicu isti carinik se ufatio za glavu i reka' :
    - A zna' sam da je morala biti neka EKSPLOZIJA oduševljenja čim ste jutros vi otišle tamo'...

    zaista, jedno od nezaboravnih putovanja..i samo još da kažem da sa gorivom, ručkom, 4,5 kafica u koje smo svraćale na kafu i sok..svaku od nas je koštao 13 EURA...
    provele smo se fenomenalno za tako smiješne pare!

    predgrađe Tirane



    zgrada, kojoj smo se slatko ismijale zbog reklame za banku


    i Tirana sa čuvenog rotirajućeg kafića..


    i Skadar koji se gradi
    Poruku je izmenio Vojvotkinja, 09.09.2009 u 12:09
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  13. #13

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    Citat sladoledzija kaže: Pogledaj poruku
    Da Albanija je zaista puna kontrasta. Mada mnogi u Srbiji imaju negativno mišljenje prema albancima u Albaniji(zbog Kosova pre svega). Ali u Albaniji uglavnom neće niko imati problem što dolazi iz Srbije. Mada ja lično nisam još bio u Albaniji, pa ovo govorim iz iskustva ljudi koji jesu a sa kojima sam imao prilike da razgovaram na tu temu.
    Ne bi posetio iz principa...nek ih posećuje ko voli,kažu da je Bugarska odlična i jeftina,a provod nezaboravan

  14. #14

    Odgovor: Albanija - zemlja kontrasta

    Nasla sam neki clanak na netu za letovanje u albaniji, ponuda je bila kestra. Polupansion je bio oko 250 evra u hotelu sa 3 ili 4 zvezdice. E sad.... OK je sve to, verujem ja da nema predrasuda o nama, vec mi da imamo o njima, ali opet.... Ne znam...

Slične teme

  1. Kosmet - oteta zemlja
    Autor Necromancer u forumu Politika
    Odgovora: 997
    Poslednja poruka: 24.09.2012, 09:07
  2. Srbija, zemlja uplatnica
    Autor makilli u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.08.2011, 13:47
  3. Zemlja kao jedina istina..
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08.08.2009, 17:34
  4. Albanija potpisala sporazum o pridruživanju EU
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 23.07.2006, 14:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •