Mimoza - Acacia decurrens
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Mimoza - Acacia decurrens

    Malo ko zna da je mimoza poreklom iz Australije odakle je preneta u Sredozemlje gde se odomaćila prvenstveno zbog svog lepog cveta, opojnog mirisa.

    Ova biljka iz porodice Mimosaceae ima stablo sa dobro razvijenom krošnjom koje raste i do 14 metara u visinu. Listovi su dvostruko perasti, dok na svakom od tih "pera" ima od 20-40 listića tzv. iglica koji deluju paperjasto i lagano. Obično cveta od januara do marta mada se dešava da na osojnoj strani procveta i ranije. Cvetovi su grupisani u omanje bukete u kojima može biti i do 30-ak pojedinačnih cvetova.
    Poruku je izmenio Cecara, 12.02.2015 u 08:55

  2. #2

    Odgovor: Mimoza - Acacia decurrens

    Razmnožava se uglavnom kalemljenjem ali i iz semena koje se nalazi u dugim, glatkim mahunama braon boje.
    U Boki vlada mišljenje da će mimoza bolje cvetati ako se dobro zaliva ali i ako se rascvetale grane ne seku već kidaju.
    Teško podnosi niske temperature pa ako je izložena temperaturi od 0 stepeni (ili nižoj), cvetovi potamne i uvenu. Ako je pak duže izložena temperaturi ispod -5�C velika je verovatnoća da će i sama biljka izmrznuti tj. uvenuti.
    Zanimljivo je da su biljne sokove iz Acacia decurrens Aboridžini koristili u ishrani dok su je kolonisti dugo upotrebljavali kao sredstvo za štavljenje kože. To je i razlog zašto mimoza masovno uzgajala na plantažama u Australiji i Južnoj Americi.
    Poruku je izmenio Cecara, 12.02.2015 u 08:56

  3. #3

    Odgovor: Mimoza - Acacia decurrens

    mimoza je moj oooomiljeni cvet
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    Odgovor: Mimoza - Acacia decurrens

    danas sam posadila bonsai drvo mimoza ce izraste za cca dve godine drugarica mi kupila za rodjus pred dva meseca, a dala mi neki dan
    moomoo meee jooouu

  5. #5

    Odgovor: Mimoza - Acacia decurrens

    zao mi je sto ne mogu da je zasadim u moju bastu . zbog niske temperatue ccc.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •