(Ne)Pismenost - Strana 8
Strana 8 od 13 PrvaPrva ... 678910 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 106 do 120 od ukupno 193
  1. #106

    Odgovor: (Ne)Pismenost



    Ne bih rekla...D ide samo (kako mi objasnise) ispred S i SH...u ostalim slucajevima je T...

    Jednacenje po zvucnosti, dva suglasnika razlicite zvucnosti ne mogu da stoje zajedno (valjda zato da bi mogao da ih izgovoris u kontinuitetu, nema veze sa logikom), pa zato ispred bezvucnog P ne moze zvucno D, vec T, tj, ispred zvucnog B, ne ide N vec M.
    Mozda gresim...
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #107

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    nisam ni ja.... znam definiciju koju si gore navela, ali citajuci tekstove, nailazim na "predpostaviti - predpostavka".
    Drugi primer, koji mi je upravo sinuo; kako bi napisala: podpazusne, ili potpazusne....?
    neunistiva zlojebaba!

  3. #108

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Evo iz knjige Recnik jezickih nedoumica-I. Klajn-a



    potpazusne...isto kao i potpredsednik....
    Poruku je izmenio leptirić, 15.05.2009 u 23:24
    Budi pametan i pravi se lud

  4. #109

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Neću reći da sam bezgrešna jer se i meni zna potkrasti koja pogreška ali da pazim na gramatiku i da pazim na interpunkcijske znakove, to da. Volim kada rečenica izgleda lijepo i kada zvuči kako spada. Volim post započeti sa velikim slovom. Volim kada mi na kraju svake rečenice je točka, upitnik ili što već.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  5. #110

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Leptiric je u pravu, po gramatickom pravilu jednacenja suglasnika po zvucnosti, D ostaje D samo ispred S I Sh u ostalim slucajevima menja se po pravilu koje glasi da suglasnici moraju biti usaglaseni po zvucnosti
    Zvucni: B, G, D ,Đ, Ž, Z, Dž
    Bezvucni: P, K, T, Ć, Š, S, Č/F, H, C
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #111

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Ali i tu ima odstupanja od pravila. U rečima podtip ili postdiplomski se ne vrši asimilacija po zvučnosti, da se reč ne bi suviše deformisala (nakon asimilacije bismo dobili potip i pozdiplomski).
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  7. #112

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Iako mi ovaj jezik nije maternji (a ni taternji ), i nakada ga u skoli nisam ucila (sem u petom i sestom, nesto malo)...smetaju mi neke stvari i..obavezno primetim i ne ljutim se kada neko dobro i namerno mi ukaze na gresku...

    Najvise sto mi smeta u ovoj vrsti komunikacija (mada to i nema toliko veze sa pismenoscu, vec sa kulturom) je kada neko kaze JA i ti...

    Obracam paznju i na prazno mesto iza zareza, ili tacke...ili kada neko napise preDpostavka, poTsetiti...i sl

    Ili kada neko pise isho, dosho, posho, sheto..a ne stavi apostrof...


    chekaJ....jel ti to o netu/forumu ili uopshte!?

    multimediJalno.....korisnici imaJu razlichite stilove pisanja....ne smeta mi jer tachno znam koga chitam pa makar greshke praviJo namerno....
    a ima i onih shto znaJu sFa slova....al dzaba....


    edit:
    vi bash ovde zapeli ....

  8. #113

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat zrNce kaže: Pogledaj poruku
    chekaJ....jel ti to o netu/forumu ili uopshte!?

    multimediJalno.....korisnici imaJu razlichite stilove pisanja....ne smeta mi jer tachno znam koga chitam pa makar greshke praviJo namerno....
    a ima i onih shto znaJu sFa slova....al dzaba....


    edit:
    vi bash ovde zapeli ....


    Uopste mi smeta (i u govoru) kada neko kaze JA i ti...(cak i decu ispravljam...ne mere tako )

    Pazi kada neko akcentira neko slovo, primera radi kao ti sada (i uvek..primetila sam ) kao praviJo...ili sFa...to je stil, i ja to radim...(ponekada)..i to se oseti...to spada u sharm i duhovitost licnosti...

    Capisco???
    Budi pametan i pravi se lud

  9. #114

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    nepismenost prezirem....nepismeLJaci...idite gledajte u sunce ili tako neshto....pushtite forum..ako was ima .
    Poruku je izmenio Cecara, 15.05.2009 u 23:53 Razlog: izbrisan citat

  10. #115

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    meni ne smeta šo neko ne zna gramatiku 100%,ne znam je ni ja,
    ljudi smo, neko pogreši, neko nije bio na tom času, nekome ovo nije jedini jezik koji koristi...
    meni je važno da shvatim šta je sagovornik hteo da napiše, mala slova, velika, zarez, razmak posle zareza... nebitno
    Poruku je izmenio euridika, 16.05.2009 u 10:31 Razlog: korekcija

  11. #116

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    mislio sam na duel izmedju pisme Ljaka i ne pisme Ljaka

  12. #117

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    preDpostavka / ispravno napisano!
    Piše se preTpostaviti i preTpostavka. Sto posto.

  13. #118

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    momenat!

    Ajde neka mi neko ovo prevede da bude gramatički ispravno:

    Onaj gu je baja
    I onaj gu je baja

    Takođe kako je pravilno reći:

    Da je nešto glomazno
    Da je nešto kabasto
    Da je nešto gabaritno
    Poruku je izmenio Uprolazu, 16.05.2009 u 20:25 Razlog: neću da kažem

  14. #119

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Up, sto se tice tvojih pitanja, to su lokalizmi, zar ne? Tu onda nema gramatike
    Poruku je izmenio euridika, 17.05.2009 u 12:14 Razlog: obrisan citat i komentar na obrisanu poruku
    Krek, krek.. Ne gudra

  15. #120

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Up, sto se tice tvojih pitanja, to su lokalizmi, zar ne? Tu onda nema gramatike

    Uvodni post:
    Koliko smo pismeni?

    Da li pridajete znacaj pravilnom govoru i pisanju, ili je za vas to od marginalnog znacaja? Da li vam smeta nepismenost pojedinih ljudi koji rade u medijima?

    I drugi narodi govore i pisu nepravilno, ali nekako mi se cini da mi prednjacimo u tome, pogotovo kad vidim neki od primera na sajtu www.srbovanje.com
    Što će reći da i voditelji često koriste razne dijalekte zar ne(za on gu je baja sam preterao,sprdnja je bila malo,ali mislim da drugi deo posta stoji,pošto ćeš moći da čuješ lokalizme negde na TV-u,ako ne nekoj novosadskoj,ono na nekoj sa one strane Dunava i Save sigrno )

    I da-iš maco...
    Poruku je izmenio euridika, 17.05.2009 u 12:15 Razlog: obrisan citat obrisane poruke

Strana 8 od 13 PrvaPrva ... 678910 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Pismenost u Srba
    Autor sussi u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 27.07.2007, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •