Doberman - Dobermann
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Doberman - Dobermann

    Doberman


    Ime: Doberman-pinscher-6.jpg Pregleda: 6415 Veličina: 27.3 KB

    Istorijat: Doberman je jedina rasa koja je dobila ime po svom poznatom odgajivaču, Fridrihu Luisu Dobermanu (02.01.1834.-09.06.1894.). Po predanju on je bio poreznik, strvoder i gradski sinter, s pravom da hvata sve slobodne pse po gradu. Za uzgoj je upotrebljavao naročito oštre pse. Značajnu ulogu u stvaranju dobermana igrali su sigurno "mesarski psi" koji su po tadašnjim shvatanjima imali odliku "rase".Ovi psi su bili neka vrsta preteče današnjeg rotvajlera, pomešanih sa jednom rasom ovčara koju su gajili u Thuringenu, a bio je crn sa oznakama rđastocrvene boje. Sa nabrojanim mešancima, Doberman je 70-tih godina prošlog veka otpočeo uzgoj.

    Želeo je da stvori svoju rasu, odnosno radnog psa koji bi bio i pas za dvorište i kućni pas. Uzgoj dobermana teži srednje velikom snažnom i mišićavom psu, koji pored mase mora imati elegantno telo.

    Opšti izgled: Doberman je srednje veliki, snažno i mišićavo građen. Elegancijom tela, ponosnim držanjem, temperamentom i izražajnošću odgovara slici idealnog psa.
    Proporcije: Doberman je kvadratičan pas, što se posebno odnosi na mužjaka. Dužina leđa treba da je jednaka visini grebena. Kod mužjaka dužina može da prelazi ne više od 5%, kod ženki ne više od 10%, u odnosu na visinu grebena.
    Narav: U osnovi doberman je prijateljske naravi, veoma privržen porodici i prijatelj dece. Poželjno je da bude srednje izraženog temperamenta i srednje oštrine, srednjeg stepena razdražljivosti. Pri dobrom vođenju želja za radom dolazi do izražaja.

    Glava

    Gornji deo: Snažan, odgovara građi tela. Posmatrano odozgo odgovara tupom klinu.
    Gledano spreda i sa strane linije izgledaju ravne, ne lome se prema ušima. Nadočni lukovi su dobro razvijeni, ali nisu istaknuti napred. Čeona brazda je vidljiva. Potiljna kost ne treba da bude istaknuta. Od napred i odozgo posmatrano, postrane linije glave ne smeju biti izbočene. Postrana laka zaobljenost gornje vilice i jagodične kosti moraju biti u harmoniji u odnosu na celokupnu glavu. Muskulatura glave je snažno razvijena i prikupljena uz kosti.

    Stop: Je minimalan, ali prepoznatljiv (vidno postoji).

    Lični deo

    Nos:
    Nosna pečurka je dobro građena, više široka nego okrugla, sa velikim otvorom, bez ukupnog isturanja napred. Kod crnih pasa je crna, kod braon ima nešto svetliji ton.

    Vilica: Njuška mora biti u dobroj proporciji prema lobanjskom delu i mora biti dobro razvijena. Vilica je duboka, usni otvor treba da je širok i da dopire do molara. Dobra širina vilice mora biti izražena i u oblasti gornjih i donjih očnjaka.

    Usne:
    Treba da priležu čvrsto i ravno na vilice, i čine jasan spoj sa usnim otvorom. Tamno su pigmentisane, kod braon pasa ton je nešto svetliji.

    Zubalo:
    Snažno, i gornja i donja vilica su široke. Zubalo je makazasto, 42 zuba, normalne veličine.

    Oči: Srednje velike, tamne, ovalne. Kod braon pasa dozvoljen je nešto svetliji ton. Očni kapci dobro naležu. Rub očnog kapka odlakan (trepavice).

    Uši: Visoko usađene, na gore nošene, kupirane tako da im je veličina proporcionalna u odnosu na dužinu glave. U zemljama gde je kupiranje zabranjeno, nekupirane uši se jednako vrednuju sa kopiranim ušima. Poželjno je da su srednje veličine i da svojom prednjom ivicom naležu na obraze.

    Vrat: Dobre dužine u odnosu na glavu i telo, suv i mišićav. Uzdiže se od grudnog koša i plećki, dopadljivo je savijen, uspravno nošen i ponosnog držanja.

    Ime: doberman_puppy_by_doberman4life-d5gr7tx.jpg Pregleda: 1809 Veličina: 115.2 KB


    Telo

    Greben: Posebno kod mužjaka treba da je izražen u visinu i dužinu, i pri tome leđnu liniju u odnosu na sapi čini uzdignutom.

    Leđa: Kratka su i čvrsta. Leđa i slabine su široka i mišićava. Ženka može biti nešto duža u slabinskom delu, pošto je potreban prostor za plodove.

    Sapi: Pružaju se od krsne kosti u pravcu korena repa, sa jedva vidljivim padom, ali i pored toga su dobro zaobljene, nisu ni ravne ni napadno padajuće (nisu strme). Dobre su dužine i sa dobrom muskulaturom.

    Grudni koš: Dužina i dubina grudnog koša moraju biti u pravilnom odnosu prema dužini leđa. Pri tome dubina, sa lako zaobljenim rebrima iznosi polovinu visine grebena.
    Grudi imaju dobru širinu i posebno napred istaknuto predprsje (osnova mu je grudna kost sa pripadajućom muskulaturom).


    Linija stomaka: Od kraja grudne kosti do karlice stomak je pribran.
    Rep: Visoko usađen i kratko kupiran, pri čemu treba da ostanu dva pršljena.
    Testisi: Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena i u skrotum spuštena testisa.

    Prednje noge

    Prednje noge posmatrano sa svih strana stoje gotovo ravno, odnosno vertikalno na zemlju i snažno su razvijene.
    Plećka: Leži čvrsto uz grudni koš, sa dobro razvijenim mišićima, sa obe strane grebena. Plećka na gore prelazi iznad tmastih nastavaka grudnog dela kičme. Po mogućnosti koso postavljena, i unazad pod uglom od oko 50 stepeni.

    Nadlaktica: Dobre dužine, dobro mišićava, ugao prema plećki je 105-110 stepeni.
    Lakat: Dobro priležući, nije iskrenut ni u polje ni unutra.
    Podlaktica: Snažna i ravna, dobro mišićava. Dužina u harmoničnom odnosu prema telu
    Šaplje: Snažno.
    Došaplje: Snažne kosti, od napred gledano ravno, posmatrano sa strane-iskošeno je najviše 10 stepeni.
    Šape: Kratke i zatvorene. Prsti zaobljeni na gore (mačija šapa). Nokti su kratki i crni.

    Zadnje noge: Od pozadi posmatrano, doberman ima izraženu široku i zaobljenu muskulaturu sapi i karlice. Pružajuća muskulatura od karlice ka natkolenici i potkolenici ima dobru širinu na natkolenici, u regiji kolena i potkolenici. Snažne zadnje noge su prave i paralelne.
    Natkolenica: Dobre dubine i širine, sa snažnom muskulaturom. Dobar ugao kuka. Ugao prema horizontali iznosi 80-85 stepeni.
    Koleno: Snažno, sačinjeno je od natkolenice, čašice i potkolenice. Koleni ugao je oko 130 stepeni.
    Potkolenica: Srednje dužine u harmoničnom odnosu sa ukupnom dužinom zadnje noge.
    Skočni zglob: Srednje snage, paralelan. Potkolenične kosti susreću se sa kostima došaplja. Ugao skočnog zgloba je oko 140 stepeni.
    Došaplje: Kratko i stoji normalno u odnosu na podlogu.
    Šape: Kao i kod prednjih, prsti su kratki, zasvođeni i zatvoreni. Nokti su crni i kratki.
    Kretanje: Kao što je kretanje značajno za upotrebnu vrednost, takođe je od izuzetnog značaja za eksterijer. Korak je elastičan, gibak, slobodan i osvajajući. Prednje noge idu što je moguće više napred. Zadnje noge su široko postavljene, elastično prenose snagu potiska. Prednja noga jedne i zadnja noga jedne i zadnja noga druge strane istovremeno se pomeraju unapred. Dobra čvrstina leđa, nogu i zglobova.
    Koža: Svuda dobro prileže i dobro je pigmentisana.
    Dlaka: Kratka, oštra i gusta. Prileže čvrsto, ravna je i ravnomerno raspoređena po ćelom telu. Podlaka nije dozvoljena.
    Boja: Crna ili tamno braon sa rđastocrvenim, oštro ograničenim i čistim paležom. Palež se nalazi na vilicama, kao fleke na obrazima i nadočnjacima, na grlu, dve fleke na grudima, na došaplju i šapama, na unutrašnjim stranama butina, oko anusa i sednih kvrga.
    Veličina: Visina grebena mužjaka je 68-72 cm, ženki 63-68 cm. Poželjna je srednja visina. Masa mužjaka je 40-45 kg, a ženke 32-35 kg.

    Greške

    Opšti izgled: Nedovoljno izražene osobine pola. Nedostatak supstance lagan, težak, visokonog, teške kosti.

    Glava: Isuviše snažna, preuska, prekratka, preduga, previše ili premalo izražen stop, prejaka čeona brazda, slaba donja vilica, okrugle ili bademaste oči, svetle oči, prejaki obrazi, nepriležuće usne, otvorene ili previše duboke oči, previsoko ili prenisko usađene uši, otvoren ugao usana (žvale).
    Vrat: Nešto kraći, prekratak, višak kože na guši, podgušnjak, jelenji vrat, predug (neharmoničan).
    Telo: Nedovoljno čvrsta leđa, padajuće sapi, ulegnuta, sedlasta leđa, šaranasta leđa, premalo ili previše zaobljena rebra, nedovoljna dubina grudi kao i prevelika širina, preduga leđa, nedostatak predgrudi previsoko ili prenisko usađen rep, nedovoljno ili isuviše priku pljen stomak.
    Noge: Otvoreni ili zatvoreni uglovi prednjih ili zadnjih nogu, labavi laktovi, od standarda odstupaju a butina položaj kostiju i zglobova, uski ili široki prsti. Kravlji, bačvast, uzan stav zadnjih nogu, otvorene ili meke šape, zakržljali prsti, svetli nokti.
    Odlakanost: Presvetli, nešto ograničeni, nečisti paleži, pretamna maska, velika crna fleka na nogama, gotovo nevidljiva ili prevelika oznaka na grudima. Duga, meka i dlaka bez sjaja. Talasasta dlaka, kao i nedovoljno odlakana mesta i neodlakana mesta. Veće kovrdže dlake, posebno na telu, vidljiva podlaka.
    Narav. Nedostajuća sigurnost, previsok temperament, preoštar, agresivan, preniska ili
    previsoka razdražljivost.
    Veličina: Odstupajuća veličina od standarda do 2 cm je prihvatljiva.
    Kretanje: Klimavo, sitan i nesiguran hod.
    Diskvalifikacione mane: Izraženo odstupanje od polnih osobina.
    Oči: Žute (grabljivičine), različito obojene oči.
    Zubalo: Predgrizajuće, podgrizajuće ili klještasto zubalo i nedostatak zuba.
    Testisi: Nerazvijena dva testisa u skrotumu.
    Odlakanost: Bele oznake, izražena duga i talasasta dlaka, izraženo svetla dlaka, veća neodlakana mesta.
    Narav: Plašljivi, nervozni i preterano agresivni psi.
    Veličina: Odstupanje više od 2 cm, na gore ili na dole od standardom propisane norme.
    Poruku je izmenio Necromancer, 26.01.2015 u 22:57
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Doberman

    bas sam sa suprugom razgovarao da moram ponovo da kupim jednog Dobermana ,imao sam ga 1998,odneo ga u Madjarsku kod brata , i on ga uspavao dok sam bio otsutan. jako ih volim.Zahvalan sam ti na temi.
    Poruku je izmenio silvia, 14.03.2007 u 21:48

  3. #3

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Ja sam imao dve zenkice pre 20 godina, uginule od parvo virusa sa 5.5 meseci.

    Voleo bi da imam jednu ponovo ali imam sitnu decu i govore mi da sam lud.

    Mislim da imaju loshu reputaciju nezasluzeno i da bi bila super s mojim klincima kad bi odrasla s njima. Da li neko ima ima licna iskustva: doberman (zenka) i mala deca?

  4. #4

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Zdravo kozul , evo nisam ekspert za dobermane , ali ako im das osnovnu dresuru sedi , lezi , mesto , fuj to , dodji i tome slicno , nema problema , savet bolje imati muzjaka ,privrzeniji su , sa zenkama imam losa iskustva , nisu mi pouzdani mada to nemora da znaci . samo sa njima NE smes biti agresivan nesmes da ih tuces , zlopamtila su . ali decu obozavaju , jos pogotovo ako su odrastali sa njima . ja bih uzeo dobermana da imam decu , moj je klinac odrastao pored dobermana , on ga je i trazio , to je bilo lepo gledati kako ga je Boni voleo ( boni) se zvao doberman . uzmi slobodno , pravi izbor elegancija i kratka dlaka , a cuvar
    jos jedan savet Obavezna dresura da uzima hranu samo od vas ko ga hrani ( zastita da ga neko ne otruje ) Javi mi sta si uradio povodom kupovine


    pozdrav Tibor

  5. #5

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Nadglasan sam.

    Stariji sin i zena hoce Husky-ja. Mladji sin je jos mali i ne zna da izgovori "Doberman" iako sam ga sat vremena ucio, da bar imam izjednacenje.

    Bah... demokratija.

    No nema veze, Husky je fin takodje (shmrc).

    Da nije udario bi veto!


    HVALA TIBORE I SILVIA!

  6. #6

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Nema na cemu
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #7

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    nema na cemu , izbor je svakako bio samo vas , i u ovom slucaju niste pogresili

  8. #8

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Poglavica je pre 22 godine kupio žensko štene dobermana (i muško bul terijera, u razmaku od par dana). Tada tih pasa nije bilo puno u mom gradu, dobermana više (tih godina je bio aktuelan film "Momci iz Brazila" pa se veliki procenat muške populacije palio na tu rasu pa je zato i nabavljao), a bul terijera manje. Bilo je ljudi koji nisu znali da li je njegov pas (bul) stvarno pas na žalost, ni dobermanka ni bul nisu više živi.

    Doberman je pas koji može doživeti 20 godina, na svet donesu puuuuuuno štenaca pa ne znaš šta ćeš sa njima a što se tiče ženki, ta ženka se slagala sa decom iz komšiluka, znala je da nađe sama i dovede kući ovu drugu budalu kad negde odluta iz dvorišta, bilo je samo dovoljno da joj kažeš, bila obazriva i pripravna u svakom trenutku, sa tako mračnom spoljašnošću, ali nežna kao srna. Nema zlog dobermana, postoji samo loš gospodar Ko se za ovog psa odluči, mora i da ume sa njim.

    A to što ljudi znaju da ocrne neku rasu, ne zarezujem To ti je isto kao ona priča da doga pred smrt hoće da ubije svog gospodara
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Slazem se, psi su u sustini dobri, rdjavim ih moze samo rdjav gospodar napraviti. I dalje smatram da je doberman bio dobar izbor ali psa sam prevashodno kupovao sinu (4 godine) i on je hteo vuka. Vuka bas nisam mogao da mu kupim ali Husky je bio po izgledu najslicniji. I zena je takodje bila za Husky-ja tako da sam nadglasan.

  10. #10

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    i on je hteo vuka.
    Potpuno ga razumem Veliki pozdrav za njega
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Doberman-Dobermann

    Volim i ja vukove, mora da je to nasledio od tate.
    Sad je bio nedavno cirkus u NS i bio je vuk izlozen, ja sam proveo 5 minuta gledajuci s snjim, kao da smo pricali. Tj nema kao... pricali smo.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •