Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 26 od ukupno 26
  1. #16

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Citat NSdjanka kaže: Pogledaj poruku
    Nema ulice Srđana Aleksića Postoji samo jedan prolaz u centru grada koji nosi njegovo ime...
    Sada sam videla Video Pera! I prijavio...

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Postavljanje table sa natpisom ulice (ili prolaza) Srdjana Aleksica, u Novome Sadu.

  2. #17

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Inace ako neko ne zna na grobu ovog heroja natpis:

    POGINUO VRSECI SVOJU DUZNOST.

    Autor teksta je njegov otac.

  3. #18

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Srđana sam gledala u trebinjskim predstavama, mada ga nisam nikad lično upoznala. Bila sam i na tom festivalu u Vranju, koji pominje njegov otac, gde su oni igrali "Kamen za pod glavu".
    Bilo je tada ponešto komentara o tome što je na tom festivalu pobedila naša, a ne njihova predstava rađena u teškim, ratnim okolnostima, mada niko ni tada nije štedeo pohvale o njihovom trudu i entuzijazmu.
    Godinama sam odlazila u Trebinje, i ono je za mene bilo i ostalo simbol druženja, pozorišne festivalske igre, grad pun srdačnih, nasmejanih ljudi... Poslednji put bila sam tamo '91. godine, baš uoči rata. I posle me je svaka teška, ratna, tužna priča o Trebinju posebno bolela. Srđan je ličio na Trebinje kojeg se sećam. Nadam se da će Trebinje uvek ličiti na Srđana.
    Vrag odneo šnalu...

  4. #19

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Prelepo je podsetiti se na Srđana Aleksića i njegovo delo.
    Obozavam nase urbane junake najnovije istorije i uvek cu se obradovati makar njihovim imenima na ulicama i trgovima.
    -Milan Mladenovic
    -Srdjan Aleksic
    -Zoran Djindjic

    -...
    To su pravi Srpski junaci nase generacije,retki koji su nam cuvali obraz. Po mom skromnom misljenju, i uputili nas na pravu stranu ako smo imali dilemu...
    Naravno da bi forumasi dodali i SQUAW.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  5. #20

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Srđanu kapa dole..postupio je kao svaki pošten, častan i hrabar čovek (kamo lepe sreće da je takvih bilo više i na svim stranama) . I sviđa mi se kako je njegov otac to prokomentarisao na epitafu .
    Samo bih napomenuo (možda malo podstaknut komentarom vladepere) da je bilo mnogo "običnih" ljudi koji su bili istinski heroji, bez reči poturili sebe da bi zaštitili druge...a kasnije nastavili kao da je to najnormalnije. I TREBALO bi da bude normalno!
    Sad, postalo je pravilo da se samo nekima sa "imenom" priznaju zasluge, a lično znam da su (u mojim očima) mnogi "obični" postali "imena" jer su bili LJUDI onda kada je to bilo najpotrebnije.
    Voleo bih da naša zemlja gaji taj kult časnih ljudi, jer od tog "viška" nas sigurno ne bi bolela glava. Puni su ovi prostori malih "Milutina" (iz knjige O Milutinu..) i uvek je lepo setiti se dobra kada je svuda okolo samo zlo.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #21

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Nije mi u tome bila poenta, vec o tipu ljudi koje ja smatram Spskim junacima i patriotama. A za "obicne" ljude kako ti kazes smo se odmah dogovorili .
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  7. #22

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Lidija Franović


    Dva meseca nakon što je javnost saznala da je pančevačka komisija za preimenovanje ulica odbila predlog da se jedan pasaž u centru ovog grada nazove po tragično nastradalom mladom Trebinjcu Srđanu Aleksiću, koji je 22. januara 1993. spasio život svom prijatelju Bošnjaku Alenu Glavoviću a zatim bio na smrt pretučen, Građanska akcija Pančevo organizovala je tribinu na kojoj se ipak nije pojavio niko od najviših predstavnika gradske vlasti

    Na tribini je prikazan i film “Srđo” Sanje Dragićević, koji je pre dve godine emitovan na RTS-u, sa potresnom pričom oca Rada, svedočanstvima drugara i Alena Glavovića o mladiću koji je bio plivačka nada i amaterski glumac, koji se glumom bavio i kada je počeo rat u BiH (na Festivalu amaterskih pozorišta u Vranju trupa iz Trebinja odigrala je predstavu “Kamen za pod glavu”).

    Profesor Fakulteta političkih nauka Čedomir Čupić istakao je da film pokazuje da u ovim teškim vremenima nije “zgasnula ljudskost”, koja se čuva u srcima, nekim malim činovima. “To je primer jedne prave antičke drame”, rekao je Čupić i ukazao da u tom velikom zlu postoji nešto što čuva dobro. Podsetio je da ljudi ne moraju da imaju velika znanja ali mogu da imaju veliku čovečnost.“Nije slučajno on to uradio. To vidite kad slušate njegovog oca, vidite čoveka jedne velike moralne kulture, čoveka koji je uspeo da podigne takvog sina”, kazao je Čupić i dodao da je u filmu pokazan lik antičkog heroja, koga su stari Grci razlikovali od junaka.

    Junaka čini situacija a heroj je čovek koji, kad nešto radi, čini to sa punom svešću, sa vrlinama, vrednošću, rekao je on. Upravo je heroja, prema njegovim rečima, opisao jedan Trebinjac – pesnik Jovan Dučić (Sreća svih kod njega je jača od sreće jakih, Nema ljudske veličine ako u njoj nema ljudske dobrote, Veličina bez dobrote je samo sila). “Heroj je ustvari karakter. Ne može da se bude heroj bez karaktera. Heroj je onaj koji daje život za najviši smisao života”, kazao je Čedomir Čupić.

    Programska direktorka Građanske akcije Pančevo Ljiljana Spasić podsetila je da je Sarajevo dobilo ulicu koja nosi ime po Srđanu Aleksiću, da takva inicijativa postoji u Tuzli a da je u Novom Sadu inicijativa bila prihvaćena nakon njenog drugog podnošenja.

    Pančevačka inicijativa podnesena je 28. decembra prošle godine, o njoj se raspravljalo 24. aprila, kada je skinuta sa dnevnog reda. Tom prilikom su pojedini članovi komisije, o čemu su e-novine već pisale, rekli kako to nije stvar Pančeva... Spasićeva je rekla kako je nakon odgovora, koji je stigao sa skoro pet meseci zakašnjenja, podnesena nova inicijativa, o kojoj se međutim nije raspravljalo.

    Iako je upućen poziv gradonačelnici Pančeva Vesni Martinović da dođe na tribinu, ona se nije pojavila. Takođe ni predsednik Komisije za preimenovanje ulica i trgova kome je iste večeri bilo preče da otvori izložbu u Gradskoj biblioteci. “Ne postoji nikakvo opravdanje za to što je Komisija donela takvu odluku”, rekla je Ljilja Spasić, koja je napomenula da je želja podnosilaca da ime Srđana Aleksića ponese pasaž gde ima ljudi, gimnazijalaca a ne da se po njegovom imenu nazove ulica na udaljenoj Misi. Poručila je da Građanska akcija Pančevo neće odustati od ove inicijative.

    Marijana Toma iz Impunity Watcha rekla je da prošlost boli ali da bez suočavanja sa njom nema izgradnje društva u kojem će postojati odgovornost ne samo institucija već i građana. Čedomir Čupić podsetio je na reči Karla Jaspersa da su svi Nemci moralno i politički odgovorni za ono što se desilo. On je ukazao i na odgovornost elita.

    Tribinu je obeležio i manji incident kada je jednom čoveku, rodom iz Trebinja, zasmetalo što je Čedomir Čupić govorio o onima, koji se danas smatraju herojima, kao o "miševima i kukavicama". Nakon što je izrekao sve što je hteo i optužio Ćupića da je "soroševac", brzo je napustio foaje Kulturnog centra Pančeva.

    Извор:Пешчаник

  8. #23

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Postoje brojni znameniti Pančevci koji zaslužuju da neka ulica ponese njihovo ime pa ništa u redu je inicijativa da neka ulica ponese ime po tom čoveku, ali ne treba sada praviti cirkus oko toga. Jer Pančevo zaista muče mnogo ozbiljniji problemi od toga kako će se koja ulica zvati.



  9. #24

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Кад видим какви се фашисти баве Срђаном Алексићем, из којекаквих Пешчаника, муслимански екстремисти из Федерације који га користе као доказ како ето нису сви Срби стока, већ само огромна већина... стомак ми се окрене.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #25

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Наравно, овде је Панчево само узето као пример, јер сам налетео овај текст.

    Суштине је у вредновању чојства и јунаштва, на које се толико позивамо.
    Многима у Србији су и даље јунаци Шкорпиони... и наравно поп Василије који их благосиља..

  11. #26

    Odgovor: Izdignuti se iznad zla i otići u večnost kao najveći

    Citat pera lozac kaže: Pogledaj poruku
    Наравно, овде је Панчево само узето као пример, јер сам налетео овај текст.

    Суштине је у вредновању чојства и јунаштва, на које се толико позивамо.
    Многима у Србији су и даље јунаци Шкорпиони... и наравно поп Василије који их благосиља..
    Као што рекох, користе мртвог човека, који више не може да се брани, како би попљували некога, како би пропагирали своје циљеве, како би глумили нормалне... кад је покојни Срђан дао дозволу да га ти и такви користе?

    Поп није благосиљао никакве злочине већ ратнике који иду да бране свој народ, али то не смета Пешчаничанима да пљују по Цркви како је "подржавала злочине".

    Причао сам с људима који су лично познавали Срђана Алексића, одвратно им је све ово што се ради, посебно ко ради и ко се усуђује да га спомиње.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Nadimak za osobu iznad
    Autor ZOE u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 3616
    Poslednja poruka: 17.02.2019, 21:08
  2. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  3. Sta fali osobi iznad?
    Autor Wampirche u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 1198
    Poslednja poruka: 25.01.2014, 17:17
  4. Kompliment za osobu iznad
    Autor kissigirl u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 1825
    Poslednja poruka: 10.06.2010, 23:37
  5. Najveći osvajači i najveće vojskovođe
    Autor memento u forumu Istorija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 21.08.2009, 14:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •