Klasicna muzika - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 40 od ukupno 40
  1. #31

    Odgovor: Klasicna muzika

    недеља, 21. феб 2010

    Зубин Мехта са Београдском филхармонијом

    Славни светски диригент Зубин Мехта поново наступио са Београдском филхармонијом. На прогаму су била дела Брамаса. На програму је још један концерт на Коларцу на којем ће дириговати Мехта.

    У великој дворани Коларчеве задужбине Београдска филхармонија наступила је под диригентском палицом славног Зубина Мехте. На програму је још један концерт нa којем ће дириговати Мехта.

    Публика испред Коларца и публика у холу, расположена и узбуђена због новог сусрета са великим уметником, уз могућност да се боље упозна са њим, захваљујући аутобиографији "Партитура мог живота", која је у издању Београдске филхармоније објављена на српском језику.

    И издање ове књиге и посебна наклоност која га веже за Београд у коме је остварио један од првих међународних успеха, посебно сарадња са Београдском филхармонијом због чије се Фондације намењене набавци нових инструмената и усавршавању музичара, одрекао хонорара, довели су га поново у Београд.

    Маестро је одлучио да овом приликом на програму буду Прва и четврта Брамсова симфонија, као дела која представљају својеврсну базу оркестарског репертоара и као дела у коме оркестар може да се представи у најбољем издању. И управо је нашим филхармоничарима то и пошло за руком - да засијају као врхунски оркестар вођени мајсторском руком Зубина Мехте.

    У сваком случају, био је то један од оних концерата о којима ће многи који су му присуствовали касније причати, како је то било када је Мехта дириговао Брамса на Коларцу. И свечаност и привилегија!

    Izvor:RTS
    Prvi utisak uvek vara

  2. #32

    Odgovor: Klasicna muzika

    Maraton Šopena u KCB-u



    Kulturni centar Beograda organizuje 1. marta, povodom 200 godina od rođenja slavnog kompozitora i pijaniste Frederika Šopena (1810-1849), muzički maraton posvećen njegovom životu i delu, a u neprekidnom, 12-časovnom programu - od podneva do ponoći, predstaviće se oko 50 učesnika - učenika muzičkih škola u Beogradu, studenata muzičkih akademija u Srbiji i profesionalnih muzičara.

    Kroz koncerte, koncertna predavanja i projekciju filmova o životu Šopena, KCB će pokušati da približi publici život i delo tog romantičnog genija koji je uglavnom pisao za klavir, ali je svojom originalnošću i posvećenošću izvršio snažan uticaj na klavirsku muziku i interpretativni stil, uticaj koji se oseća i danas.

    Učesnici će izvoditi Šopenova nokturna, valcere, prelide, etide, sonate, balade, skerca...

    Publiku će u svaki koncert uvoditi kratki odlomci iz Šopenovih pisama, ali i iz poezije poljskih pesnika koji su bili njegova česta inspiracija.

    Muzikolog Srđan Atanasovski odrzaće predavanje “U potrazi za Šopenom”, a biće prikazana i dva filma o Šopenu - “Šopenova mladost” Aleksandra Forda (1952) o odrastanju slavnog kompozitora i “Pesma za sećanje” (1945) Čarlsa Vidora, koji je imao šest nominacija za Oskara.

    Radnja Fordovog filma “Šopenova mladost” (Mladošć Chopina), koji će biti prikazan u podne, događa se između 1825. i 1831. godine. To je bilo vreme socijalnih previranja, rastućeg nacionalizma i vapaja za reformama. Ponesen revolucionarnim duhom rodne Poljske, mladi Šopen održava niz koncerata, ali uskoro počinje i da plaća cenu velike i nagle slave.

    Šopena u tom filmu igra Česlav Volejko (Czeslaw Wollejko).

    Film “Pesma za sećanje” (A Song To Remember), koji će biti prikazan u 19 sati, prati Šopena od 11. godine, kada je profesor Jozef Elsner otkrio genija u dečaku pa sve do njegovih najvećih uspeha, druženja s Francom Listom, susreta sa Balzakom, Paganinijem i Žorž Sand.

    U filmu pleni gluma Kornela Vajlda (Cornel Wilde) u naslovnoj ulozi i muziciranje Hozea Iturbija, koji je za potrebe filma izveo niz Šopenovih kompozicija. Igraju i Merl Oberon (Merle Oberon) kao Žorž Sand, Pol Muni (Paul Muni) kao prof. Josef Elzner, te Stiven Bekasi (Stephen Bekašy) kao Franc List.

    Program “Šopen - muzički maraton od podneva do ponoći” biće održan u Dvorani KCB-a i Galeriji Artget, a ulaz je besplatan.

    (SEEcult.org)
    Poruku je izmenio Bombica, 06.03.2010 u 13:28 Razlog: skratila biografiju
    Prvi utisak uvek vara

  3. #33

    Odgovor: Klasicna muzika

    Šaham i Hofman sa BGF
    Wed, 03/03/2010 - 22:46



    Beogradska filharmonija nastupiće 5. marta u Kolarčevoj zadužbini sa svojim stalnim gostujućim solistom sezone, violinistom Hagaijem Sahamom, a dirigent je Irvin Hofman, muzički direktor Nacionalnog orkestra Kolumbije i nekadašenji umetnički direktor Čikaškog simfonijskog orkestra.

    Na programu će biti uvertira Gusar Hektora Berlioza, Koncert za violinu i orkestar br. 3 u ge-molu mađarskog kompozitora Jena Hubaja i Šesta simfonija, poznatija kao Patetična, poslednje veliko ostvarenje Petra Iljiča Čajkovskog.

    Koncert je organizovan u saradnji sa američkom ambasadom u Beogradu, koja je pomogla dolazak pet vrhunskih američkih umetnika na ukupno tri koncerta Beogradske filharmonije u ovoj sezoni, nazvanoj U inat svima, uprkos svemu.

    Zahvaljujući Ambasadi SAD, instrumentarijum orkestra Beogradske filharmonije od ove sezone bogatiji je za četiri nove trube.

    Violinista Šaham, za koga je magazin Strad pisao da je violinista zapanjujuće virtuoznosti, lakog blistavog tona, fantastične čistoće i strasti, sarađivao je sa orkestrima kao što su Izraelska i BBC filharmonija, Koncertgebau okrestar, Engleski kamerni orkestar i drugi.

    Stekao je međunarodno priznanje kao jedan od najboljih violinista nove generacije, a ovo je njegov treći solistički nastup sa Beogradskom filharmonijom od početka sezone.

    Šaham je snimio za Hiperion sva četiri Hubajeva koncerta i za ta izdanja dobio je najbolje kritike BBC muzičkog magazina.

    Kao stalni gostujući solista sezone, Šaham će se predstaviti i 7. marta u 11 sati u sali Beogradske filharmonije - resitalom sa pijanistom Arnonom Erezom, a ulaz na taj koncert besplatan je za pretplatnike Filharmonije.

    (SEEcult.org)
    Prvi utisak uvek vara

  4. #34

    Odgovor: Klasicna muzika

    Klasika,klasika da to je lepa muzika ali nisam ja taj tip.Kazu odlicna je za menadzerske glavobolje i stresove.Ali ja imam neke druge kanale gde kanalisem tu negativnu do duse jako malu energiju.

  5. #35

    Odgovor: Klasicna muzika

    Nekad sam skoro izbjegavala klasiku. Sad mi nije toliko mrska, jer imam drugaricu koja to cesto slusa, pa sam shvatila da uopste nije lose, i da je lijepo kad to neko slusa. Mada, cinjenica je da ne moze svaka kompozicija da ostavi neki utisak na mene, i ne mogu da kazem da djeluje opustajuce na mene. Mene opusta reggae muzika
    And even though you're fed up, you got to keep your head up.

  6. #36

    Odgovor: Klasicna muzika

    meni to isto ko' sa jezicima .....

    gledam puno filmova i naucim jezik. easy .
    k . muzika isto, puno slusam i nije lose na kraju krajeva shvatim , nekad mi i kazu doduse . najvise volem onog bekenbauera . prva violina u svabskom orkestru . al' sad ne svira u pemziji je .
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  7. #37

    Odgovor: Klasicna muzika

    Ovu volim najviše

    Beethoven- Moonlight sonata
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  8. #38

    Odgovor: Klasicna muzika

    Nisam uvek u miru sa sobom i predsobljem koji mi je neophodan za uzivanje u klasicnoj muzici.
    Ali kada jesam, onda potonem.
    Klavir me nekako najvise odusevi...

    Uskoro cu uzivati u Ivi Jovanovic i njenim prsticima, pa sam vec pocela da se mirim sa sobom i predsobljem...

    Never confuse movement with action.

  9. #39

    07 Odgovor: Klasicna muzika

    Obozavam klasiku. Vise od polovine onih 500-600 CD-ova u mojoj kolekciji pripada klasici i ambijentalnoj.Valjda mom hor. znaku tako odgovara pa ja najvise volim da slusam Beethovena, Wagnera, Musorzkog, Vivaldija, Dvoraka ...Svojevremeno sam zbog vernosti zvuka (tzv. HI-Fi) kupio Krellov CD i PASS ALEPH pojacalo sa nekim ludackim kablovima do takodje ludacki kvalitetnih Miadovlark zvucnika, debelo to platio (oko 14500 maraka nekad) i preneo gudace kod sebe u sobu...A i kad sam na traktoru tu su slusalice + MP3 koji prigusuje buku Belorusa i ulepsava zivot svakom poljoprivredniku :-)Posto su svi istakli neki instrument koji ih "obara" ja bih izdvojio viloncelo, a ima i tu nekih duvackih koje koristi ansambl Renesans ali nemam pojma koji su i kako se zovu jer ih retko ko koristi.I za kraj kazu da klasika podize nosivost kod koka-nosilja i mlecnost kod krava, sto jos nisam probao, ali obecavam da cu svoja saznanja o ovome staviti na ovom sajtu , narocitu kojeg to kompozitora najvise vole krave :-)

  10. #40

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Muzika Raspoloženja
    Autor ANIBAS u forumu Muzika
    Odgovora: 689
    Poslednja poruka: 13.02.2019, 22:52
  2. Fotografija i muzika
    Autor DrinChe u forumu Umetnost
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 08:49
  3. Etno muzika
    Autor DrinChe u forumu Muzika
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 15.06.2012, 12:34
  4. Kantri muzika
    Autor bloom73 u forumu Muzika
    Odgovora: 170
    Poslednja poruka: 06.06.2010, 14:22
  5. Grčka muzika
    Autor Penelopi2006 u forumu Muzika
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 28.07.2009, 13:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •