Da li verujete u bapske priče? - Strana 3
Strana 3 od 9 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 131
  1. #31

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    pa u svakoj rečenici pokušam da otkrijem pozadinu i kako je nastala
    moje lično mišljenje je da su neke imale osnova, dok je većina bila najobičnije praznoverje
    Razlozi su sasvim druga priča i koliko sam primetio svi se odnose na neko praznovjerje

    pr1 "-ni slučajno ne ostavljati bebin veš na žici da prenoći jer će tokom noći neke sile da vam pokvare dete..."
    veš se ne ostavlja da prenoći van kuće jer su česti slučajevi da se insekti (pauci, pčele...) na zalasku sunca sklone u isti
    organizam deteta je mnogo slabiji nego organizam odraslog čoveka pa je često dolazilo do smrti koja je iz neznanja pripisivana nekim zlim silama

    dakle sama priča ima osnova ali njeno objašnjenje nikakvog
    ranije bi zvali bajalice i vračeve da očiste veš od nečistih sila
    Danas... Danas je dovoljno veš dobro istresti i ispeglati
    (podsećam sve da ranije peglanje nije bilo ovako "lako"kao danas)
    i mirna Bačka a i Srem kao i Banat uostalom

    -Ne stavljaj kapu na sto...
    kapa se nestavlja na sto iz čisto higijenskih razloga

    -ne otvaraj kišobran u kući...
    možeš nekog povrediti, u pitanju je mnogo manji prostor a za razliku od otvorenog ko će senadati da je neka budala otvorila kišobran

    -nikada nemoj davati nož ili makaze u ruke drugom..
    ne pridržavam je se uopšte ali ima osnova ako je neko nespretan

    da ne davim dalje - saslušati, promisliti pa izvući neki zaključak iz toga


    ovo je neka novokomponovana još je nisam čuo
    -nemojte prati bebinu odeću u veš mašini jer će je boleti stomak zato što centrifuga istumba veš pa će tako biti i u njenom stomaku...
    mora da je umotvorina neke babe sa otkačenim smislom za humor

  2. #32

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Sujeverna nisam ali ima necega u jednom delu babskih prica kao sto Arthur Dent rece

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku
    pa u svakoj rečenici pokušam da otkrijem pozadinu i kako je nastala
    moje lično mišljenje je da su neke imale osnova, dok je većina bila najobičnije praznoverje
    Razlozi su sasvim druga priča i koliko sam primetio svi se odnose na neko praznovjerje............

    Treba ih tumaciti na pravi nacin. Jedan deo tih prica ima zadatak da nas nauci necemu samo sto je iskazano na jedan zagonetan nacin .
    Neke babe su nam svojim pricama prenele svoje iskustvo a neke nisu imale sta da rede pa su i izmislile jedan deo
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  3. #33

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ima nesto u tome ali se ja drzim staroga vjeruj o boga i sve ce biti dobro
    u svakom zlu ima nesto dobra

  4. #34

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    jel babsko i ono kad te cheshe desni i levi dlan.. jedan je da ces dash pare, drugi je da cesh dobijesh pare.. samo ne znam koji je koji
    E, kad smo vec kod ceskanja
    Ako zasvrbi nos - ljutices se
    Ako zasvrbi neko te olajava
    Ako shtucash, neko te spominje

    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  5. #35

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Vladika Danilo:
    Đe vještice, što govoriš, Vuče!
    Nema toga ni u jednu knjigu.
    Svrh mene se svi ovde kunite,
    to su babske priče i mudrosti;
    nego laže ova babetina,
    ali može nešto drugo biti!

    Potpuno se slazem sa Njegosem. Licno ne verujem u bapske price, a potpuno sam uveren da je oduvek deo ljudi bio sklon neverovanju u takvih stiva i da je trazio kvalitetnija tumacenja za njemu nerazjasnjenje pojave i procese...
    Medjutim, magija je bila, jeste, a izglada i u buduce ce predstavljati ravnopravni deo kulture. Ona je inkorporirana u svakodnevni nas zivot vise nego sto se to obicno i misli, prvenstveno kroz brojne obicaje koje smo prihvatili kao standarde zivljenja u odredjenoj sredini (svadbe, sahrane, krstenja, citanje horoskopa, itd).

    Ali, postoji i ona puno ozbiljnija strana ove price, a to su tzv. beli magovi. Zivim u blizini jednog vojvodjanskog grada gde mogu svako jutro cuti na ponekom od lokalnih radija reklamu za belog maga koje se navodno zove Saban. Zamislite da se u reklami otprilike kaze, da ce njemu nagrada za ucinjenu pomoc biti kasniji i garantovani uspeh doticne u daljem zivotu. Dobro obavesteni stanovnici ovoga grada u Banatu kazu da u samom gradu dejstvuje preko deset raznoraznih magova i vracara. Lakovernost ljudi koji su u nevolji nadjacava razum, sto neki to obilato i krajnje neljudski koriste...

    I sta sada reci. Pa, naravno da ljudi veruju u bapske price. Nazalost.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #36

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Sve počinje od bapskih priča, pa one su pioniri magije, utiru put.
    Čuti bapske priče danas i poverovati u njih, posle ovakvih stvarnih lomova kod nas i u svetu, posle onakvih jezivih filmova, bapske priče su bajke braće Grim. No ipak su dosta ostale kao posledica nekog prošlog vremena i postale uobičajene praktike kod mnogih ljudi. Da čuknem u drvo, da ne čuje zlo;,nemoj prolaziti ispod rakljaste bandere;ne sedi na tašni, nećeš znati ništa ko dupe; ne sedi na kapi bićeš glup ko dupe; crna mačka; kukuvija na krovu kuće.....
    I malo pomalo pa polovina se praktikuje skoro svakodnevno. E onda zadesi neka nevolja čoveka, i kad nemože sam sebi da objasni što je to tako, ide kod vračara da mu vračaju, i tada dolazi na red magija.
    Ja u to neverujem, i kad god je neko tražio pomoć od vračara nije se dobro završilo po njega. A zašto ja tako mislim? Zato što neveruje, nema veru, i izložen je stihiji života bez zaštite.
    In vinas veritas

  7. #37

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    A ako dobiješ čmičak
    vat d (piiip) iz chimchak?


    e a ima i ona -- ushtipni nekog ko ti je najblizhi ako vidish trudnicu ne znam koji je logichan razlog ovom mozhda da i ti ne zatrudnish.. a shta ako je u pitanju mushko?..
    moomoo meee jooouu

  8. #38

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    vat d (piiip) iz chimchak?
    CMICAK - JECMENAC Iako se pojavljuje i kod odraslih Ijudi, jecmenac je uglavnom decja bolest, ili bolest mladog doba. To je gnojna upala sitnih žlezda koje se nalaze na vedjama i koje izlucuju mast za podmazivanje vedja. Bolest je nezgodna jer uzrokuje smetnje i bolove. Najpre otekne, zatim otvrdne i postupno se povecava. Kad dozre, tj. kad se u njemu razvije gnojni cir, potrebno ga je otvoriti kako bi istekao gnoj. Ponekad pukne sam pa se gnoj, posebno nocu, razlije po oku.
    Jecmenac se cesto vraca. Medutim, tu se ne radi o nekoj krvnoj bolesti ili nezdravom oku, kako to mnoge majke pomišljaju. Rec je o infekciji koju prouzrokuju deca tako što neprestano trljaju oko, ili zbog suženja kanala koji spaja nos i oko...

    TVRDI JECMENAC

    Tvrdi jecmenac ne pojavljuje se tako cesto kao obicni. Bolest se iskazuje kao oteklina na koži ocnog kapka. Oteklina je ispupcena prema spolja, a velika je poput sociva. Kada nastupi, ne postoje nikakve smetnje i upalni procesi. Bolest je, u stvari, masna, žlezdana oteklina, nije pogibeljna, ali ju je potrebno odstraniti jer naružuje oko.
    Znaš sigurno šta je, nego ga možda drugačije zoveš
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #39

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Znaš sigurno šta je, nego ga možda drugačije zoveš
    Ma jok
    pojavi se sam, bez da sam ga zvao


    Hmmm a cepanje odeće ocu ?
    Stvarno se ne mogu setiti koji su mi razlog naveli, al' znam da bi bili jako uvredjeni da i ja kao gost to nisam uradio.
    E kad su mi rekli šta treba da radim, samo sam
    to kod nas u Vojvodini nema... jok.

    Pa onda prolazak ispod merdevina. Hmm, a meni je dobra i ona za upaljač.
    Kad god mi kažu, da neće da uzmu upaljač, da se ne bi posvadjali, a ja kao podviknem:
    UZIMAJ... NEMOJ DA SE SVADJAMO
    ...odmah ga uzmu bez pogovora i svadje

    Pa još jedna iz Srbiju: Prestupnom godinom se ne sade voćke.
    kao, te posadjene prestupne godine radjaju svake druge

    Nego, nešto se pitam, kako to da niko nije spominjao razbijanje ogledala, i 7 godina nesreće

  10. #40

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ...a ono...da ne valja nocu da se zvizdi u kuci?
    ...hell ain't a bad place to be......

  11. #41

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ..jeste...mozz' domachin da se uzjoguni pa da te rokne....

  12. #42

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat Arthur Dent kaže: Pogledaj poruku

    Nego, nešto se pitam, kako to da niko nije spominjao razbijanje ogledala, i 7 godina nesreće
    Pa, jeste Al' ovde:

    http://www.vojvodinacafe.com/forum/p...-ogledalo.html

    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  13. #43

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Nego sta nego da verujem-pricala mi je i moja baka i to tako lepo i uverljivo, da nema sanse da ne pozelis da verujes u njih Zimske noci su kod nje(na selu)dugeee,duzze nego ove nase.A nisu imali net , pa da veruju u vanzemaljce iz nishkog kukuruzisHta k'o mi ovde(pogledati svetske zanimljivosti,by 'Leb).MasHta i iskustvo svasta nesto izmixuju.A od onog koji mixuje zavisi dal' su lepe bapske-one sto uce da se sacuvas i bezbolnije prodjes kroz neke delove zivota ili one skeri.

  14. #44

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Kao što reče Arthur Dent, neka od tih verovanja su imala osnova, i ako čovek malo razmisli, može ih lako objasniti.

    Recimo to za neprolazak ispod merdevina. Jedno od objašnjenja je da ne treba prolaziti ispod njih jer vam mogu pasti na glavu. Pogotovo ako su one što se naslone na nešto. Mada, ako obratite pažnju i na one samostojeće merdevine, "šestar" merdevine, uglavnom sve imaju neku pregradu između nogara, kanapče, lanac, šipku i sl. tako da je prolazak ispod istih gotovo nemoguć a da ne zapnete glavom.


    Mada, malo ko je imun na te priče. Ja kucam u drvo.

    Jednu od tih stvari "protiv uroka" radila je moja baka meni čitavih godinu dana. Naime, oblačila mi je benkicu izvrnuto. I mami je objašnjavala da to radi zbog toga da me ne bi žuljali šavovi.
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  15. #45

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Ne znam da li se neko raspitao o sledećem: određene grupe ljudi se manje bave bapskim pričama. Mislim na to da se bavljenje njima razlikuje po tome kakve su ljudi vere. Nije glupost, nije preterivanje. Ima onih opštih bapskih priča, koje su za vreme komunizma postale opšte kod svih ljudi: ogledala, dimničar, letve, crna mačka itd., pa ima onih koji su karakteristične samo za katolike i samo za pravoslavne. Lako se može zapaziti ova pojava kod reformata. Oni većinom žive na selu kao jedinstvene zajednice. Kod njih nalazite bapske priče samo kad se neko doseli među njih, a nije te vere. Mislim da je pojava različitih bapskih priča među različitim grupama ljudi zbog različitosti u veri.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

Strana 3 od 9 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li verujete u Ljubav za ceo zivot?
    Autor Crazy Angel u forumu Ljubav
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 05.02.2015, 21:15
  2. RTS - Hvala što nam verujete
    Autor Arthur Dent u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 17:49
  3. Da li verujete u snove?
    Autor Lady in red u forumu Psihologija
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 26.03.2010, 13:00
  4. Karma - verujete li?
    Autor Lillith u forumu Parapsihologija
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 24.07.2009, 13:49
  5. Da li mu (joj) verujete?
    Autor love hunter u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.03.2009, 18:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •