Da li verujete u bapske priče? - Strana 4
Strana 4 od 9 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 131
  1. #46

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ...Kod mene su sad aktuelne ove tipa " neces se nikad udati"...

    Kaze baka:
    -"Kad sijes nesto na sebi obavezno drzi konac u ustima, ako je moguće crveni"...Pa kako da pricam ako drzim konac u ustima

    -"Nemoj da grebes kasikom po dnu posude, pokisnuce ti svatovi "....


    Tata je na "ne pevaj za stolom bice ti lud muz" dodao " taj u startu nije normalan ako ce nju da ozeni "
    Poruku je izmenio Danka, 28.01.2008 u 11:54
    Omnia vincit Amor

  2. #47

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat Kitty kaže: Pogledaj poruku
    [FONT="Comic Sans MS"][SIZE="2"]Kao što reče Arthur Dent, neka od tih verovanja su imala osnova, i ako čovek malo razmisli, može ih lako objasniti.

    Recimo to za neprolazak ispod merdevina. Jedno od objašnjenja je da ne treba prolaziti ispod njih jer vam mogu pasti na glavu
    Isto tako se i 10 Božijih zapovesti može objasniti : ne čini preljube, poštuj oca svoga i mater svoju da ti na zemlji dobro bude itd.itd.


    Te babske priče su mi najviše smetale u trudnoći. Nema ko nije pokušao da pogodi kog će pola beba biti na osnovu izgleda mog stomaka:
    Biće dečak!
    Ne. Biće devojčica!

    Neee...biće vanzemaljac! Ko da pa može da bude nešto treće...
    _________Una16

  3. #48

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam da li se neko raspitao o sledećem: određene grupe ljudi se manje bave bapskim pričama. Mislim na to da se bavljenje njima razlikuje po tome kakve su ljudi vere. Nije glupost, nije preterivanje. Ima onih opštih bapskih priča, koje su za vreme komunizma postale opšte kod svih ljudi: ogledala, dimničar, letve, crna mačka itd., pa ima onih koji su karakteristične samo za katolike i samo za pravoslavne. Lako se može zapaziti ova pojava kod reformata. Oni većinom žive na selu kao jedinstvene zajednice. Kod njih nalazite bapske priče samo kad se neko doseli među njih, a nije te vere. Mislim da je pojava različitih bapskih priča među različitim grupama ljudi zbog različitosti u veri.
    Raspitivala se. A i radila nešto ozbilljnije na tome.
    Kategorija usmenih predanja koja zovemo "bapske priče" su univerzalnan folklorni žanr. Folkloristika ih zove "memorate" ili "fabulate". Spadaju u kategoriju tradicionalnih žanrova, dakle datiraju iz prošlosti i iznednadjujće se transformišu te opstaju i danas. Ono što pouzdano možemo reći je su rasprostranjene unutar svih starosnih i obrazovnih struktura ,dakle svi ih pričaju ali se sadržaj menja u zavisnosti od kulturnog konteksta. Što znači da se ne vezuju striktno za seosku populaciju ili odredjenu versku pripadnost jer nijedna zajednica nije homogena,stanovništvo se kreće tako da se motivi prenose sa jedne teritorije na drugu ali centralni motiv ostaje isti.
    Kod nas postoje neki motivi koji su karakteristični za teritoriju koju naseljavamo, ali ako odemo do mora naići ćemo na sadržaje gde se pojavljuje more, tabui kojima se stanovništvo štiti od nesreća na moru, nepogoda, legedi o morskim nimfama i sl. U Kanadi je devedestih godina XX veka jedna naučnica radila na verovanjima kanadskih ribara o morskim demonima koji plaše ribare, što znači da bez obzira koliko jedna kultura bila napredna, u čoveku postoji težnja za razumevanjem onostranog i večiti strah od istog.
    Jung bi ovakvu vrstu pričao svrstao u kategoriju kolektivnog nesvesnog.
    Nekome mogu zvučati kao besmislice, ali moje lično mišljenje je da ih treba saslušati a odluka da li ćemo ih prihvatiti kao istinite , ostaje na nama.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  4. #49

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ....aha...ja sam uvek verovao svojim bakama.....

  5. #50

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Ja nisam istraživao toliko kao Isahara, pa mislim da je ona dobro primetila sve te stvari...
    Ali poznajem reformatsku veroispovest i ljude te vere, i mogu da kažem da su se "zahvaljujući" svojstvenošću te vere, ti ljudi ogradili od bapskih priča u velikoj meri. U neku ruku bi se moglo reći da su baš zbog reformatske vere ovi ljudi "nekako prosvećeni" u ovoj temi.
    Znam. Znam da se izlazem opasnosti da me žestoko kritikujete zbog ovakvog mišljenja. Ali ja jednostavno poznajem i tu veru i te ljude. O međusobnom mešanju: još uvek postoje sela - zajednice - koje su u 85-95 % opredeljene za jednu veru. Onu pojavu o kojoj ja pričam tu možete primetiti i ispitati. Primer za vas je moje rodno selo Novi Itebej. Imao sam zadatak da skupljam bapske priče, i bogami namučio sam se. Na njih sam naišao samo kod onih meštana koji su se doselili u selo i bili "de origine" katoličke vere.
    Ne bih da raspravljam o verama ni o razlikama među veroispovestima. Za to postoji drugo mesto. Samo sam hteo da podelim sa vama iskustvo o jednoj pojavi.
    Isahara govori i o tome da okruženje bitno utiče kakve su bapske priče, i ima pravo, ali ja ipak mislim, da ima nekih faktora koji utiču i na to kojim "intenzitetom" neke zajednice prihvataju i "stvaraju" bapske priče. Jedan od tih faktora je vera, druga može biti urbana sredina itd.
    Na primer jevrejima je Svetim Pismom zabranjeno da se time bave, pa oni imaju svoje rabinske priče...
    S poštovanjem prema svima...
    Poruku je izmenio _baba_, 29.01.2008 u 13:22 Razlog: caps lock
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  6. #51

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Kada ti neko da lek, ne zahvaljuj se jer lek nece delovati
    Da li i to spada u baBske price?

  7. #52

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ma baba se stalno zajebava ko e joj verovati
    Ko je za jednu voznjicu

  8. #53

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Kada ti neko da lek, ne zahvaljuj se jer lek nece delovati
    Da li i to spada u baBske price?
    da,i ono ''ako jedes nesto i ne mozes wise i oces da bacis,moras da poljubis prije nego frljis to,inace bices nesrecan

  9. #54

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Kaze baka:
    -"Kad sijes nesto na sebi obavezno drzi konac u ustima, ako je moguće crveni".

    moja pak kaze da se drzi u ustima parcence drveta da ne bih tako sebi zasila usta..
    ma ko ce im sve verovati..
    Poruku je izmenio BaneK, 29.09.2008 u 07:36 Razlog: kod
    uzivaj u zivotu
    iskoristi sve sto ti pruza
    i nikada se nemoj kajati

  10. #55

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    kao ono ne verujem, a ponekad me nesto stvarno desi da verujem...

  11. #56

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    ne verujem ali tek ona kao da ako sedis blizu ekrana da kvaris vid,.pa sve mame teraju decu sto dalje od ekrana

  12. #57

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    Jel i oni mailovi tipa: "Otpasce ti qratz ako ovaj mail ne posaljes na 5586 adresa i tri put ne restartujes kompjuter" spadaju u bapske price?

  13. #58

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    pa sad.......i verujem i neverujem.Nisu tu sve samo "babske price"...
    Baba jednog mog druga nam rekala da uzmemo srebrni prsten i da sa njim predjemo preko obrza,ako ostane crn trag znaci da te neko urocio ako ne onda nista.Tako smo uradili nas pedesetak i samo na nekoliko je ostao pozamasan crn trag....e sad dal to zavisi od tipa koze pa je opet samo "babska prica" neznam stvarno......al ima tu necega.......
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  14. #59

    14 Da li verujete u bapske priče?


    Uvek sam insistirala da sedim na ćošku stola,
    i eto me u paketu sa Kikijem i Milim


    Moj tata je preinačio čuvenu rečenicu:
    '' nemoj da pevaš za stolom...'' u ''imaće ti muž ludu ženu ''

    Možda ima neke istine - za nekoga, za mene

    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  15. #60

    Odgovor: Da li verujete u bapske priče?

    DA......(razlog?.....zato što babe dugo žive....)

Strana 4 od 9 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li verujete u Ljubav za ceo zivot?
    Autor Crazy Angel u forumu Ljubav
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 05.02.2015, 21:15
  2. RTS - Hvala što nam verujete
    Autor Arthur Dent u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 17:49
  3. Da li verujete u snove?
    Autor Lady in red u forumu Psihologija
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 26.03.2010, 13:00
  4. Karma - verujete li?
    Autor Lillith u forumu Parapsihologija
    Odgovora: 48
    Poslednja poruka: 24.07.2009, 13:49
  5. Da li mu (joj) verujete?
    Autor love hunter u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.03.2009, 18:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •