Vehabije u Srbiji - Strana 5
Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345
Prikaz rezultata 61 do 70 od ukupno 70
  1. #61

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Greska Baza je u Austriji
    А филијала за Балкан у Босни?!
      Vrh

  2. #62

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Citat Gogi kaže: Pogledaj poruku
    А филијала за Балкан у Босни?!
    Bosna i Sandzak
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  3. #63

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku
    Bosna i Sandzak
    Изгледа да су због слабог промета и неких ''потешкоћа'' затворили представништво у Рашкој.
      Vrh

  4. #64

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Citat Gogi kaže: Pogledaj poruku
    Изгледа да су због слабог промета и неких ''потешкоћа'' затворили представништво у Рашкој.
    Daj Boze,al da Bog da
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  5. #65

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Citat Papak kaže: Pogledaj poruku
    Vidim da ljudi obozhavaju da koriste termin "sekta" u negativnom i omalozhavajuchem kontesktu.
    Rijech sekta potiche od latinske "secta" (od "sequi", pratiti), u smislu drzhanja do odgovarajucheg nachina zhivota, zhivotnih principa, nachela, doktrina itd.
    Sektator je pratilac ili sljedbenik.
    U socioloshkom znachenj "sekta" oznachava omanju grupu ljudi sa drukchijim shvatanjem svijeta i nachinom zhivota od norme koja je dobro ustanovljena i prihvachena u vechini drushtva. Obichno se povezuje sa vjerskim, ali i politichkim grupacijama.
    Istorijski posmatrano sve je jednom bilo "sekta". Hrishchanstvo u svojim zachecima je bilo sekta, jer je propovijedalo shvatanja radikalno drugachija od tadashnjih normi. Unutar hrishchanstva sve iole manje religijske frakcije se mogu smatrati sektama. Relativno posmatrano katolici kao najbrojniji hrishchani sve ostale hrishchane mogu smatrati sektama.
    Stvari se mogu i prostorno relativizirati. Sve grupacije u vrijeme nacistichke njemachke koje su se protivile fashizmu su bile sekte, u okviru njemachke.
    Sve ore navedeno se mozhe rechi i za islam i za mnoge druge pojave.
    Da ne duzhim, poenta priche je da ako je neko u manjini i smatra se sektom, to ne mora da znachi da je ta manjina negativna, destruktivna, zla i shta ti ja znam.
    Sad da pomenem vehabije da mi ne pobrishu post
    Da li su vehabije sekta?
    Bash me briga, ali bilo koja destruktivna grupacija svakako ne bi trebala da ima nigdje svoje mjesto, pa ni u Srbiji.
    Slažem se delimično sa tvojim mišljenjem vezanim za sekte - generalno, koje bih upotpunila ovim citatom sa sajta MUP Srbije:

    "VERSKE SEKTE

    Novi religijski pokreti-sekte, širom sveta, kroz zloupotrebu verskih prava i sloboda, šire paukovu mrežu u lovu na ljudske duše u koju se zapliće sve veći broj lakovernih.

    Vodje verskih sekti, "inžinjeri" ljudskih duša, suptilnim vodjenjem, uglavnom teže jednom cilju, a to je materijalno bogatstvo. Dok svojim manipulisanim vernicima, sugerišu slepu poslušnost i skromnost, oni se basnosnovno bogate. Druga kategorija harizmatskih lidera sugerišu bekstvo "iz ovog sveta" te svoje sledbenike podučavaju različitim tehnikama, kojima se izlazi iz "nesrećne" realnosti i dolazi u stanje blaženstva (razne vrste meditacije, vizuelizacije, diskrecije...). Neki ekstremni lideri, "iz nesrećne realnosti", svoje sledbenike odvode u smrt - činom samoubistva.

    Delovanje verskih sekti, u svakom slučaju, sve više uzima danak u psihičkom zdravlju svojih sledbenika, a često dovodi i do toliko visokog stepena destrukcije, koja uzrokuje brojne posledice, počev od asocijalnog ponašanja, ugrožavanja javnog reda i mira, skrnavljenja sakralnih objekata, svetilišta, groblja, pa zatim i autoagresije - samoranjavanja, samoubistva; seksualne izopačenosti i brojnih i raznovrsnih krivičnih dela, sve od onih najtežih kao što su ubistva, otmice, razbojništva i silovanja.

    Verske sekte novog doba, nisu samo, kao što definicija kaže jeretički pravci izdvojeni od matice religije, nego i komercijalno-profitabilne organizacije, grupe sa političkim, pseudo-naučnim i psihoterapeutskim, čak negde kriminalnim pa i vojnim pretenzijama. Sektama se više ne bave samo mesne, matične verske zajednice, nego i zdravstveni radnici, pedagozi, pripadnici organa bezbednosti, sociolozi... Pored novih pravnih normativa kojima se uredjuje ova materija, vodi se stalna briga o edukaciji gradjana kroz predavanja, tribine, radio i TV emisije, članke, knjige, časopise...

    Iskustvo Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije ukazuje na porast sektaškog delovanja u Srbiji. Osim registrovanih šezdesetak, najmanje još toliko organizacija prikrivenih pod različitim imenima, kao što su psihoterapeutske, humanitarne, sportske, zatim razna udruženja misionara kod nas. Takodje je primetan povećan broj pojedinaca, samozvanih iscelitelja, proroka, vidovnjaka, čudotvoraca.

    Štetnost navedenih parareligijskih grupa i pojedinaca primarno se manifestuje kroz ugrožavanje psihičkog zdravlja gradjana. Po pravilu, posledično, strada i porodica člana sekte. Obzirom, da im se najčešće sugeriše da se izdvoje iz svog "demonskog" okruženja, članovi sekti sve svoje interese svode na interes sekte. Tako deca gube roditelje ili roditelji decu, u zavisnosti samo od toga ko je u sekti. Istvoremeno preduzeće gubi odgovornog radnika, škola pedagoga, institut stručnjaka, fakultet profesora..., a problem nije samo lični i porodični, već i šire društveni. Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije govore da nisu retki ni slučajevi narušavanja javnog reda i mira, kao i krivična dela izvršena direktno od strane članova sekti.

    U okviru svojih nadležnosti Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, deluje ne samo operativno, već pre svega preventivno, u cilju ublažavanja posledica dejstva verskih sekti, naravno nikako ne ugrožavajući verska prava i slobode gradjana, nego suzbijajući zloupotrebu istih.


    Zoran Luković"

    (Bold - JasnaBGD)

    Ovog autora sam već citirala, jer smatram da se oslanja na egzaktne podatke, na osnovu kojih je napisao knjigu "Verske sekte - priručnik za samoodbranu".

    Moje mišljenje o verskim sektama je manje fleksibilno od tvog. Njihovo dejstvo je uvek destruktivno, bilo u odnosu na porodicu, društvo - okruženje, bilo u odnosu na sebe same, u kom slučaju je - autodestruktivno.
    Vehabizam je jedna od takvih sekti. Destruktivnih.
    Zato smatram da ih je potrebno iskoreniti, ma gde bili. Njihovo delovanje je atavističko i rušilačko...
    I, na kraju, mislim da je potrebno mnogo raditi na preventivi. Zvanične crkve - hrišćanske, islamska, judaistička, budistička - takodje treba da se uključe u ovu priču. Okupljanjem svojih vernika, osavremenjavanjem do mere do koje ne potiru sebe, crkve mogu učiniti mnogo na iskorenjivanju sekti.
    Porodica, takodje.
    Škola, takodje.
    Imam utisak da se sekte kote geometrijskom progresijom!
    Tako je i sa vehabijama. I tome treba stati na put.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  6. #66

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Za razliku od proslog posta ajde da sada budem ozbiljan !

    Da li je neko pomislio zasto sad ?
    Danas citam u novinama da su presli u Crnu Goru.
    Postavio bih jos jedno pitanje, ako se zapad i SAD toliko bore protiv terorizma kako to da na 200 i kusur kilometara od Bonstila na Kosovu dopustaju pojavu ekstremne organizacije ? Sve mi se cini da to sami rade, jer zar nisu upravo Ameri dozvolili da masa mudzahedina dodje u Bosnu, ratuje sa njihovim oruzijem protiv Srba, nastani se tamo. Tada kada je poceo rat u Bosni Bin Laden bio je njihov mac za borbu protiv onoga sto Ameri smatraju pretnjom po nacionalnu bezbednost.
    Slazem se sa Jacom da uticaj sekti treba iskoreniti i da to treba da se radi u crkvi i u porodici, ali imamo problem zvani EU.
    Da li je moguce, posto za sad ih tamo na zapadu zeke bombama pod uslovom da vlade tih drzava same prave te bombaske napade da bi zadrzale islam na nasim prostorima ?
    Da li je moguce da zele da ih odomace ovde pa da se neki visoki sud drage nam Evrope koji ce osmisliti da im ugrozavamo ljudska prava pa da im opet damo nekih 5 % teritorije ?
    Sve mi nesto mirise na to !




    Ps. Bas me interesuje sta bi rekli na ovo oni iz nevladinih organizacija ?
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !
      Vrh

  7. #67

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Za nevladine organizacije, mi ne treba da brinemo, imaju one već spremne timove za praćenje "ostvarivanje ljudskih prava i verskih sloboda", ali treba da brinemo što su se ovi "naši" ućutali, dal se nisu poplašili, ili im neko rekao: "pusti to sada". Pa kad pukne e onda smo najebali. A dotle čeka rešenje Kosova, pa ako bude lepo za njih, idemo dalje, hoću reći severnije.
      Vrh

  8. #68

    04 Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Dragi moji..svi koji ovo procitate,zelim reci samo ovo:
    rastao sam u Zenici(BiH) i veoma dobro poznajem narav kako exremnih,tako i onih mirnijih ljudi Muslimanske veroispovesti.Svi koji znate gde je Zenica znate i to da su tamo veliki centri teroristickih kampova za obuku Djihad ratnika.Molite boga da nikada ne saznate sta je to Vehabi niti Djihad ratnik.ne zatvarajte oci pred cinjenicom da su oni vec tu medju nama,jer ako kasno progledamo...bojim se da ce biti i suvise kobno po nas.poslusajmo Milovana Drecuna i razmislimo da li vredi misliti kako se to nas ne tice.pazite dobro da kobni cas ne zakuca i na vasa vrata.radimo na ovome dok je vreme,dok se jos moze sta uraditi!Otvorite sirom oci...Ovo nije poziv na strah,nego naprotiv ovo je poziv na konacno budjenje!
    TO SAM JA !!!!
      Vrh

  9. #69

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    Vehabije u Crnoj Gori veličaju Bin Ladena
    Nedelja, 15. jul 2007. 09:53

    Vehabije u Crnoj Gori, kojih u toj državi ima oko sto, povremeno raznose propagandni materijal u kome se veličaju Al Kaida i njen lider Bin Laden, navedeno je je u izveštaju crnogorske Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB) o bezbednosnoj situaciji u Republici.

    Vehabije deluju u severoistočnom delu Crne Gore, ali ih ima i u Podgorici, Ulcinju i Pljevljima. Kako se navodi, ima i lobiranja za afirmaciju vehabizma, a za takve aktivnosti dobija se veliki novac.

    Vehabije su naročito aktivne u opštini Plav, gde održavaju i skupove.

    U izveštaju je upozoreno da na duži rok postoji mogućnost "regrutovanja terorista u Crnoj Gori", iako, prema ocenama, region sada nije pod direktnim pretnjama terorističkih organizacija.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  10. #70

    Odgovor: Vehabije u Srbiji

    "Prema rečima dr Radoslava Gaćinovića, stručnjaka za nacionalnu bezbednost i terorizam, vehabije merkaju Rašku oblast za svoje delovanje.

    - "Vehabija" je posebno agresivna islamska organizacija koja primenjuje nasilje u ostvarivanju svojih ciljeva svugde gde postoji, a isto primenjuje i prema pripadnicima svoje nacionalnosti koji je ne slede, tamo gde su nadmoćni. Radikalnim tumačenjem Kurana, oni nastoje da ekstremni islam nametnu kao način života. Posebno je opasna "Crvena ruža", koja deluje u Bosni, ali nastoji da se infiltrira i u Srbiji."

    ("Glas javnosti", 6.06.2006.)

    Ne samo da su "merkali" Rašku oblast za svoje delovanje - već deluju!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345

Slične teme

  1. (ne)pismenost u Srbiji
    Autor exploited u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 15.03.2018, 15:54
  2. Volim u Srbiji...
    Autor yossarian u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 10.07.2013, 15:46
  3. Monopol u Srbiji?
    Autor maleni u forumu Ekonomija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 28.09.2012, 14:56
  4. Dokumentarac o srbiji
    Autor potsisvajz u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 17.08.2009, 02:22
  5. Ambasade u Srbiji
    Autor goldie u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.06.2008, 18:53

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •