Neverni Toma... ili...
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Neverni Toma... ili...

    Skoro sam pročitala u jednoj knjizi...ne bih sad znala reći kojoj...sledeću rečenicu:
    Jedni bi hteli da razumeju ono u šta veruju, drugi da poveruju u ono što razumeju.

    Da ne odemo predaleko u povezivanju ove teme sa religijom i verom u Boga,
    da ne zalutamo stazama teizma, agnosticizma, ateizma...
    da ostanemo samo na kursu našeg ličnog stava prema životu koji živimo
    prema stvarnim događajima i ljudima..

    Da li ste ikada zapitali sebe: Jesam li ja Neverni Toma?
    Da li tek kada nešto razumem i shvatim u potpunosti
    dobro..ne baš u potpunosti, ali u meri koja me zadovoljava
    tek onda mogu to prihvatiti i u to verovati?

    Priznajm da se pronalazim u toj, drugoj kategoriji.
    Vidim to u svojoj svakodnevnoj komunikaciji sa ljudima, u načinu na koji se odnosim prema stvarima koje mi se dešavaju
    ukoliko nešto ne razumem, ne mogu to čak ni da prihvatim, a tek da verujem nema šanse...

    Jeste li ikada sebe posmatrali sa te tačke? I? Kakvi ste?
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  2. #2

    Odgovor: Neverni Toma...ili...

    Citat SansRomantic kaže: Pogledaj poruku
    Skoro sam pročitala u jednoj knjizi...ne bih sad znala reći kojoj...sledeću rečenicu:
    Jedni bi hteli da razumeju ono u šta veruju, drugi da poveruju u ono što razumeju.

    Da ne odemo predaleko u povezivanju ove teme sa religijom i verom u Boga,
    da ne zalutamo stazama teizma, agnosticizma, ateizma...
    da ostanemo samo na kursu našeg ličnog stava prema životu koji živimo
    prema stvarnim događajima i ljudima..

    Da li ste ikada zapitali sebe: Jesam li ja Neverni Toma?
    Da li tek kada nešto razumem i shvatim u potpunosti
    dobro..ne baš u potpunosti, ali u meri koja me zadovoljava
    tek onda mogu to prihvatiti i u to verovati?....
    Ako sam uopšte razumela pitanje


    Nisam se nikada zapitala da li sam Neverni Toma, mislim da nisam, ponekada stvari uzimam zdravo za gotovo, čak ponekada i ono što je vezano za posao koji radim, to se desi kada sam umorna od količine informacija, i nateram sebe da me uopšte ne zanima kako i zašto nešto radi.

    U privatnom životu, zavisi isključivo od toga koliko mi je do nečega ili nekoga stalo, neću tražiti objašnjenja od nekih sporednih likova, neću se uopšte zapitati šta li znači to što su mi rekli, samu ću izgurati situaciju i nastaviti dalje, isto tako neću tražiti uzroke i posledice u svakom događaju koji proživim, bojim se da bi se to pretvorilo u razmišljanje o životu a ne življenje istog.

    Kada se radi o nesporednim likovima, i jako važnim ljudima, onda (ako se desi situacija da mislim da mi je potrebno objašnjenje) ću to sigurno izgurati do kraja.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  3. #3

    Odgovor: Neverni Toma...ili...

    Poshto ljudima uvek poverujem na prvu ( jer polazim od sebe, pa rachunam da ja netju da lazem) onda obichno napravim greshku.....
    Na moj urodjeni pozitivni instikt, iskrenost i naivnost, lazi dodju kao shok i uvreda.
    Sad se zaista trudim da ne poverujem ljudima kad mi neshto kazu, jer se ispostavi da uglavnom lazu.

    posle svih loshih iskustava koje sam imala, svih skotova koje sam u zivotu imala prilike da upoznam, chudime da ne zazirem od ljudi.... mada sam ih par meseci bash iz tih razloga u potpunosti izbegavala. nisam uopshte vishe mogla da podnesem pomisao da tju sa neki da razgovaram, a da tje taj pokushati neshto da me slaze... sve mi se smuchilo.

    sad se trudim da uopshte ne chujem ljude, lakshe mi je tako....
    neka raddi shta ko hotje, na njegovu dushu greh.
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  4. #4

    Odgovor: Neverni Toma...ili...

    Sve "istine" koje mi se serviraju smestam u memoriju takvu kakva jete. I nastojim da budem konstruktivan u obrazlaganju te "istine". Pa je polako protisnem kroz sve cinjenice koje imam i poput puzlem pokusam da je uklopim. Ako se donekle uklopi onda je OK, ako ne onda komentarisem. Ukoliko nisam upucen u taj segment, tj. ako u mojoj memoriji na toj poziciji nema podataka, stavljam je tamo neka ceka. Doci ce dan kad cu je ili potvrditi ili ukrstanjem sa drugim podacima odbaciti.
    Inace, podatke ma kako apsurdni bili, ne odbacujem olako i ne osudjujem na prvu.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  5. #5

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    ја сам скептик до сржи. некада ме је, давно, једна мени драга женска особа сврстала у нихилисте. ваљда сам јој тако изгледао...
    много тога ја не прихватам. и нису то предрасуде.
    најпре ја то лепо осмотрим па се малко измакнем даље и закључим да је у питању само опсена, варка и произвољност. у већини случајева, у огромној већини. овако сад све ово звучу испразно због тога што не конкретизујем ствари. али, верујте ми на реч- будите опрезни и не прихватајте ствари здраво за готово.
    уф, обожавам ја да полемишем са оним "правим верницима", онима који

    bi hteli da razumeju ono u šta veruju,
    онима који би
    da poveruju u ono što razumeju
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  6. #6

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    Vrlo interesantno pitanje.
    Nedavno sam uhvatio sebe da razmisljam o slicnim stvarima.

    Ipak mislim da sam sa tog gledista u srecnom polozalju.

    Od detinjstva sam radoznao i privlaci me nauka, teorije ali imam veliku potrebu za logikom.

    Srecom izabrao sam struku koja zahteva cvrsto, logicko zakljucivanje, intuiciju utemeljenu na strogo logickim pretpostavkama i samokritici slobode misli.

    Bas zato mislim da verujem u ono, u sto verujem. A verujem u to sto vidim i sto se ne prkosi mojoj logici. Nelogicne i nejasne stvari kategorisem sa koeficijentima od 0 do 1. Tako mogu da operisem i nedovoljno dokazanim podacima a da se istina bitno ne izoblici.
    Kreiram u sebi modele raznih pojava, ispitujem ih iz svakog ugla. Samokritika mi omogucava da svoje greske eliminisem na pocetku.

    Znam, ne moram videti. Dovoljno je da verujem u ono sto mislim da ce da funkcionise. Ako se to pokaze losim, pa onda treba malo stelovati model i idemo dalje.

    Odlicno funkcionise!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    Za mene je sve relativno...uvek sve preispitujem i nista ne prihvatam zdravo za gotovo...trudim se da sve sagledam iz sto vise uglova...trudim se da shvatim, da razumem...ne odbacujem nista olako...

    Ali na kraju, kada podvucem crtu, mislim da jesam neverni Toma...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  8. #8

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    Sve prihvatam sa rezervom,samo od sebe ocekujem mnogo,
    tako da me drugi ne mogu povrediti svojom npr lazi.
    Znaci nisam taj Toma...

  9. #9

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    U školi sam imala mali problem sa aksiomama jer mi se uvek negde iza valjalo ono "a zašto baš tako". I od onda me to prati u svim sferama.
    Jel to onda znači da sam Neverni Toma?
    Ne, ne prihvatam ništa zdravo za gotovo. U potpunosti prihvatam ono što doživim, shvatim, proanaliziram,.. samo ono u šta udarim glavom. Neću da kažem da ne umem da se nosim sa onim što ne prihvatim, ono je tu negde, uz mene, oko mene, ali postaje deo mene tek onda kada ga u potpunosti razumem.
    Opet, postavljam uvek sebi pitanje da li je način na koji ja nešto razumem isti kao nečiji drugi. I nije li ono što ja prihvatam istinito samo za mene.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  10. #10

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    1. U zivotu je sve kocka / sevnu munja na Svetoga Savu u sred zime kad joj vreme nije,
    2. I nauka je nauka 1 i 1 su 2, sizofrenija je kad si boles'an u mozak,
    3. I statistika je nauka / i Fulam je jednom morao da odigra X

    U ovom trenutku doneo sam jednu odluku / pokusacu da u raznim zivotnim situacijama "zamrznem" prvi osecaj pre nego ga kontaminiraju zelje cestitke i pozdravi i pocnem akcentovati detalje koji bi vodili ka idealizaciji.
    Moj konacni odgovor je :
    ili

  11. #11

    Odgovor: Neverni Toma... ili...

    Od malih nogu nam se serviraju činjenice, definicije, gotovi proizvodi nečijih razmišlenija... To je sve sjajno, uzmeš s tacne i ne moraš da misliš kako je skuvano.
    Samo, bezrezervno verovanje sužava vidike, ukalupljuje misli, robotizuje nas. Nemam neki trip da ću smisliti nešto civilizacijski novo i genijalno, ali me zabavljaju takvi pokušaji...
    Omiljena zanimacija mi je logičko poigravanje s "velikim istinama" i tabuima. Ne radim ništa posebno osim što postavljam pitanja i sebi i drugima. Pitanja su super, ona razmrdavaju unutrašnji parlog, pa iz nečijeg zakrekeće žaba, a iz nečijeg izđiklja kakav prinček... Diskusije podstaknute nezgodnim pitanjima izazivaju strastvene odgovore, podstiču lupetanja polovičnih definicija, nadvikivanje, nervozu zbog nedokazivosti... Meni je to zanimljivo. Naprosto volim razgovore u kojima je neophodno učešće više od jedne vijuge. A činjenica je da će mnogi ljudi uložiti najveći napor baš u to da budu pošteđeni razmišljanja.
    Mada, moram priznati da sam romantična, pa u nešto poželim da verujem samo zato što mi se to sviđa, prija mi, nadahnjuje me, iako u dubini duše znam da to nema veze s logikom. Onda uzmem, pa namerno domaštam opravdanje. Ali to otvoreno i priznajem, ne foliram se.
    (Inače, pre ću priznati da sam Toma, nego da sam neverna. Evo, muž me podržava u ovoj izjavi...)
    Vrag odneo šnalu...

  12. #12

    14 Odgovor: Neverni Toma... ili...

    Citat SansRomantic kaže: Pogledaj poruku

    Jeste li ikada sebe posmatrali sa te tačke? I? Kakvi ste?

    Ukoliko nešto ne razumem - tražim odgovore - jasno, glasno i konkretno.
    Osluškujem, čujem... uz iskustvo koje imam, i nezaobilazni instinkt - donosim zaključke. Prihvatljive za moj način razmišljanja.
    Osećajući šta se, i da se nešto dešava - verujem.
    Dok, i ako, me život ne ubedi u suprotno.




    ''Donekle'' jesam Neverni Toma, ali ''odnekle'' nikako.

    Granice se pomeraju...
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

Slične teme

  1. Offtopic: Boris vs. Toma
    Autor silvia u forumu Politika
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 18.08.2012, 19:46

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •