Oproštaj ili osveta?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 117

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Oproštaj ili osveta?

    Iako naizgled naivno pitanje, na koje bi mnogi ljudi vrlo lako rekli - oproštaj svakako, razmisljam nešto, šta li se od ova postupka može smatrati uzvišenijim osećanjem?
    Oprostiti nekome je zaista uzvišeno osećanje. Medjutim, oprostiti nekome ne znači i zaboraviti neki dogadjaj, postupak, reč... koja je dovela do povredjivanja.
    S druge strane uzdržati se od osvete je takodje uzvišeno, jer ... u situaciji da ti neko učini nažao tako što ti na primer povredi najmilije - uzdržavanje od osvete je velika stvar... Ipak je čovek emotivno biće i neke porive je, ma koliko samosvesni bili, teško kontrolisati.
    Postavljajući stvari ovako, zaista nisam sigurna koje od ova dva postupka treba smatrati uzvišenijim, niti koje je lakše ostvariti... Oproštaj možda, ali oproštaj često ne može biti potpuno iskren... ili možda grešim?

  2. #2

    11 Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    svakako oprostiti, jer po tome se i razlikujemo od zivotinja, ali ne i zaboraviti.
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    oprostaj ako nije iskren nije oprostaj, osveta nekada mnogo vise povredi.
    ja jednostavno stvari prihvatam take kakve jesu,nista mi se ne desava slucajno,oprostiti za mene znaci prihvatiti svoju sudbinu i ziveti u skladu sa njom.

  4. #4

    Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    Hmmm...mnogo sam puta čula kako je neko nekome oprostio..sa tolikim gnevom, bolom ili rezigniranošću u glasu, da sam se zapitala: da li je ta osoba zaista oprostila ili samo želi mene i ceo svet, a ponajviše sebe da ubedi kako je oproštaj tu...
    Mišljenja sam da ako zaista oprostimo, onda ne mogu postojati u nama ni gnev, ni bes, ni tuga, ni bol...jednostavno smo mirni i ravnodušni prema situaciji koja je zahtevala oproštaj...
    Osveta je ponekad produktivan čin, u smislu da može doneti olakšanje osobi koja je povređena. Međutim, postavlja se pitanje, šta kada proradi savest? Treba živeti sa tim da si povredio nekoga...

    Šta je uzvišenije? Pojma nemam...
    Lično, nisam sklona opraštanju, a još sam manje sklona osveti...

  5. #5

    Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    smatram da nije "moje" da prastam, mogu da predjem ili ne preko nekih stvari.. uhvatila sam sebe da brzo zaboravljam ruzne reci, ruzne poteze (tu su pojedinci koji me rado podsecaju )
    Ljudski je gresiti, zato sam za zaborav, zivot je kratak, a negativne energije oko nas koliko hoces

  6. #6

    Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    Ignorisanje... i oproštaj i osveta su posledice emocija,znači 0 je nula...

  7. #7

    01 Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    Zavisi sta je u pitanju.Svi ste mi mnogo fini i svi za oprostaj !! A sta ako vam je dete u pitanju?? Ne biste oprostili,verovatno.Kao sto ne bih ni ja.Na**** bih mu se majke X 10 .
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  8. #8

    12 Odgovor: Oproštaj ili osveta?

    Oprostajem dobijamo mir, a osvetom se nasa mrznja jos siri, a samo mrznja i povredjeno stanje duse vode do zelje za osvetom...

    Ko te gadja kamenom, ti njega gadjaj hlebom, xexe
    Poruku je izmenio goldie, 15.01.2008 u 22:00 Razlog: velika slova

  9. #9

    Osveta, opravdana ili ne?

    Elem, evo vec par dana nesto ne mogu da izbacim iz glave.Mozda je malo glupo,jer nista nije zasnovano na stvarnim cinjenicama,ali me proganja
    Prosle sedmice nadjoh svoju staru video kasetu jednog filma,koga nisam vidjela "stoljecima". Radi se o "Cape Fear".Znaci gledala ga i ranije,ali me se nije nesto dojmio.
    Vjerovatno ste svi gledali,ali ko nije da ukratko objasnim.
    De Niro glumi jednog manijaka sto je silovao klinku ( bukvalno je fizicki rasturio). Naravno tu je sudjenje, i njegov advokat u tom procesu naidje na podatak da je silovana cica bila "niskog morala" .Ali, skrhan njenom pojavom unisti dokaz, koji bi svakako optuzenog spasio robije.Tu on dobija 14 godina, i svo to vrijeme je koristio da nauci da cita,mnogo knjiga o zakonu,sam pokusao da dobije pomilovanje, i tu mu naravno kazu sta se desilo.
    Kada je izasao cilj mu je bio osveta,i osveta samo.Maltretira porodicu tog advokata,siluje jos jednu cicu..i sa svim tim se izvlaci.

    E sada , zamisljam da je sve ovo stvarno,i ne mogu da ne mislim da je advokat za sve kriv.Ako je vec prihvatio da ga brani,trebao je to da i odradi.
    Sta bi se poslije desilo - mozda je cijena visoka,ali opet na kraju bi doslo sve na svoje.
    Dok drugi ljudi koji su sa mnom gledali zestoko misle da je advokat postupio ispravno,i spasio par mladih djevojki.

    Malo sam samu sebe iznenadila ovakim misljenjem,ali sta mogu!?

    Sta mislite, ovako sa psiholoske strane, da li je ono sto se desavalo u njegovoj bolesnoj glavi, moze da bude opravdano ( samo cilj, i zelja za osvetom, ne i postupci) u nasim normalnim?

  10. #10

    Odgovor: Osveta, opravdana ili ne?

    Uh komplikovano... Pre svega ako bi to pretocili u stvarnost, sto me nebi i iznenadilo da ima i takvih slucajeva, advokat je za mene uradio nesto neoprostivo. Jer ipak koliko god bila bolesna cud lika kog glumi De Niro on je trebao predociti taj dokaz sudu. Opet sa druge strane ne vidim zasto bi to bila neka olaksavajuca teza. Bila je nemoralna OK, ali svakako nije zasluzila da zavrsi na taj nacin. Znaci da sam advokat dao bih taj dokaz pred sud a da sam sudija tj porota to mi nebi islo u korist optuzenog.

    Nedavno je bio slucaj na Floridi, cini mi se, kada su tri momka sexualno zlostavljala neku curu. Naime prica je bila da je ona neka radodajka i da je sa njima vec i pre imala sexualne odnose, i grupno i pojedinacno. Odbrana se zestoko hvatala za tu cinjenicu i to im je bio glavni kec u rukavu. Naime ova "nesrecnica" nije prosla rastureno kao ta iz filma, ali je podigla optuznicu jer su tada imali sex sa njom a da ona to nije navodno odobravala. Pozvali su je na zabavu. Njih trojica i ona. Zabavu kakve su i pre imali. Navodno pripiti poceli su da se smjenjuju jedan za drugim (nesto mi silovanje u ovom slucaju zvucilo nezamislivo jer mi ona ama bas nikako nije izgledala cveckasto, vjerovatno je mislila da ce da se igraju corave bake ). Porota se totalno oglusila na njenu proslost i pored mase drugih koji su svjedocili u korist optuzenih. Oni su osudjeni! Dokaz da proslost navodne zrtve i nije tako presudna.

    E sad sama DeNirova osveta nakon izlaska iz zatvora bi recimo bila ocekivajuca. Saznas da ti je neko upropastio, ako su u ovom slucaju njemu upropastene jer vidim da se dobro edukovao, 14 godina zivota. E sad naravno da je i za mene bolesno to sto je u njegovoj glavi i ponovno silovanje.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  11. #11

    Odgovor: Osveta, opravdana ili ne?

    Mislim da osveta sama po sebi nije opravdana, ali onda, moja zenska sujeta mi neda mira, pogotovo kad je rec o silovanjima, e ona nikad nisu opravdana, bez obzira sto je devojka bila " niskog morala "! Njemu to nedaje pravo da je iskoristi na tako prljav nacin!

    Mislim da u ovom slucaju ne mogu da budem objektivna, bez obzira na svaku cinjenicu, mislim da je silovanje nesto uzasno i ne bih to pozelela ni najgorem neprijatelju. Tako da njega neopravdavam ni sto se tice osvete pa onda tu je jos jedno silovanje (znaci dokazuje svoju brutalnost) a ni za sve ostalo sto je uradio, bez obzira sto je bio poveden osvetom!

  12. #12

    Odgovor: Osveta, opravdana ili ne?

    Kao sto je poznato. Osveta je najsladja kad se servira hladna

  13. #13

    Odgovor: Osveta, opravdana ili ne?

    mislim da volis De Nira pa zato tako mislis.takodje mislim da ima situacija kada osveta moze biti opravdana,kazem sve zavisi od razloga.
    Ali u slucajevima silovanja,pedofilije i slicnih stvari nema opravdanja.
    Nisam gledao taj film ali cu ga pogledati.

    Ako neko zeli da se osveti nekom neka zove mene,ja to radim elegantno i sa stilom a nisam ni skup.06X-XXX-X-XXX,zvati popodne

  14. #14

    Odgovor: Osveta, opravdana ili ne?

    pa to je glupo....
    Kome se vi svetite ,uopste ????

  15. #15

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pet najgorih bračnih osveta
    Autor makilli u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 19.10.2009, 19:56
  2. Oproštajna utakmica Mihajlovića
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 23.11.2008, 22:10
  3. KOŠARKA: Oproštaj Vlada Divca od aktivnog igranja
    Autor DarkRed u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.09.2007, 21:35
  4. Oproštaj Siniše Mihajlovića 28. maja u Novom Sadu
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 31.05.2007, 23:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •