Šota - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25

Tema: Šota

  1. #16

    Odgovor: Šota

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    ...zanimalo me sta je istina,pa sam procitao neke izvode iz pisama srpskih konzula u Kosovskoj Mitrovici (jedno je i od Branislava Nusica) koji pominju zlocine Sote Galice....ipak cu verovati Nusicu....
    Ja nikome nista ne namecem.Svak neka veruje u sta hoce.
    Nusic je bio,ako ne gresim u Prizrenu,a to ime je mogla da dobije ta zena po igri Soti.Ti ne znas kako oni daju imena.Bilo bi ti smesno kad bi uporedio sa nasim nacinom davanja imena.

  2. #17

    Odgovor: Šota

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    Rekao si, trubu su doneli Cesi,a ne duvacke orkestre....ima freska u manastiru Psaci gde je prikazan andjeo kako svira u trubu,potpuno istu kao danasnju....
    Rekao sam "s trubom su nas upoznali Česi", misleći, naravno, na trubu kojom se dičimo kao svojim trejdmarkom, na onu trubu iz Dragačeva. Mislim da niko ne bi pomislio na trube sa fresaka da ih ti nisi pomenuo.
    Citat memento kaže:
    Hođu da kažem da imam snažan utisak da smo više skloni projekciji svojih želja i nego stvarno analitički nastrojeni u sagledavanju činjenica kako bi došle do istine, za koju se svi kunemo da nam je glavni cilj...
    Može da priča ko šta hoće, ali nikom nije stalo do objektivne istine, ne samo na ovom forumu, nego na vascelom svetu. Svako za istinu drži ono što on smatra istinom.

    Ja, lično, smatram da je GostBG u pravu, da je priča o poreklu plesa šota rezultat spekulacije istorijskim činjenicama. Tamo gde nije baš sve jasno, gde postoje pukotinice u podacima, kvaziistoričari i manipulatori su dodavali i izmišljali.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  3. #18

    Odgovor: Šota

    Mene je bas zainteresovala ova prica o Shoti kuchki Galici, pa sam malo cunjala po netu i chitala komentare o tome.
    Istina je negde tamo ali mozda nekog zanima sta sam nasla...a nasla sam svasta...ovo je samo mali deo...

    Песма „Шота“ је новокомпонована српска песма која је настала пре 30-ак година и којој се знају аутори. Музику је компоновао човек по имену Драган Александрић, а текст написала Радмила Тодоровић. Овај двојац је урадио неколико песама Мирослава Илића, на пример „Ова ноћ“, „Јој Радо, јој Радмила“ и „Смеј се, смеј“. Дакле, речи „Давно желим, шоте, мори, да те играм ја“ (са малим Ш!) је написала Радмила Тодоровић, осмишљавајући песму, највероватније 1970-их, коју ће после отпевати Ненад Јовановић и од ње направити хит.

    А онај спамер који је покренуо „шотин ланац среће“ тврди да је те речи певала Ћерима Галица пре 80 година! Мало ли је што пева на српском, него му га даје и по Радмили Тодоровић. (Мора бити да је слушала и Мирослава Илића, ево јавља ми се да су јој, док је играла и смејала се, шиптарски момци певали „Смеј се смеј, увек се смеј“).

    Колико знам, шота је (као и чочек, на пример) игра без речи са великим бројем варијација. Да ли је аутохтона, или је дошла са неким источњачким музичарима или Турцима, појма немам. Играју је Шиптари, Горанци, косовски Цигани и Турци, а да ли су поред њих Срби остали „имуни“ на њу, то већ не знам. Знам само да је ова „Шота“ коју знамо једна новокомпонована песма на бази једне варијанте шоте, да ју је компоновао Србин, да је текст измислила Српкиња, и да везе нема са Ћеримом Галицом, ханумом Азема Бејте.

    А ко жели да верује у грандиозне завере, у то да постоји „нечија“ музика, па због тога жели да мрзи шоту, нико му не брани. Само нека не измишља играње над печеном децом и не секташи међу људима и не плаши их и слуђује, јер смо већ довољно слуђени и без тога.
    Azem Bejta i njegova žena Šota Galica, po kojoj je nastala istoimena pesma a koju su Srbi proteklih decenija iz neznanja "primali" - svakako to jesu bili - veliki srbomrsci.
    Profesor istorije i dekan kosovskomitrovačkog univerziteta Dragi Malinković, koji je na tu temu davno još objavio knjigu, navodi istorijske podatke:
    - Pesma "Šote, mori Šote," nastala je kao svadbeni poklon. Azem Bejta ju je naručio za svoju ženu Šotu, a Srbi su je sve vreme pevali kao svoju. Azem Bejta bio je najpoznatiji šiptarski odmetnik koji je poveo ustanak kačaka (odmetnika) u dreničkom kraju, istom onom kraju koji će kasnije dati Adema Jašarija.
    - Ustanak je bio veliki problem za Kraljevinu SHS, sve dok ih vojska i žandarmerija 1924. godine nije opkolila - nastavlja Malinković. - Na poziv srpskog komandanta da se predaju, odmetnici su odgovorili vatrom. Šest godina su kačaci žarili, palili i ubijali po dreničkom kraju, sve do 1924.
    Teško ranjenog Azema Bejtu, prema kazivanju profesora Malinkovića, iz obruča srpske žandarmerije, spasla je njegova žena i saborac Šota Galica. Ali, lečili su ga nadrilekari i Bejta nije preživeo.
    - A Šota Galica, kada je njen muž poginuo, obukla je mušku narodnu nošnju i stavila keče na glavu. Nastavila je da se bori protiv Srba i Srpstva istom silinom kao njen muž.
    Postoji i narodno predanje, koje se na Kosovu i Metohiji prenosilo s kolena na koleno. Po predanju, Šota Galica je posle smrti muža, besna i divlja, uhvatila šestoro srpskih čobančića. Svezala ih je i zatim zapalila vatru. Dok su deca umirala, ona je pevala "Šote, mori, Šote, Šote, mašala, davno želim, Šote, mori, da te igram ja".
    - To predanje nema utemeljenje u istoriji, a to znači da nemamo podatke koji bi ga potvrdili - kaže profesor Dragi Malinković. - Ono se javilo i zadržalo u narodu kao jezivo kazivanje i personifikacija zla koje su Arnauti činili prema Srbima. U svakom slučaju Azem Bejta i Šota Galica ubijali su Srbe, radujući se svakom ubistvu. Jer, brojali su uzete srpske duše. A srpski narod, ne znajući za sve to, obožavao je baš tu pesmu. Hvala bogu da su iz srpske muzike počele da se ispiraju te krvave note za krvavu nevestu.
    У српском народу сачувано је сјећање на догађај када су качаци ухватили шестеро српске дјеце, чобанчади код стада, повезали их, наложили ватру и све их бацили у огањ. Док су дјеца горјела, приповједа се, качаци су играли своју игру око ватре, оргијали и свирали уз гусле: '' Мили Боже, чуда великога ! / Шта се оно на Шар-план'ни сјаји ? / Азем-Бејта кече на глави ! ''
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  4. #19

    Odgovor: Šota

    bože, što sve ovđe neću čut' - pročitat...jedina pjesma koja me razgali do daske i đe skočim ka' kokica...
    nijesam neki animator na veseljima, obično mudrujem, ili uopšte ne dođem, ali ako pušte šotu prva skačem posebno na Osman - Agu...i svih 10 minuta se izigram ka' šašava...
    a ovo što čujem...dobro je to..samo tečnosti pijte...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  5. #20

    Odgovor: Šota

    Citat Vojvotkinja kaže: Pogledaj poruku
    bože, što sve ovđe neću čut' - pročitat...jedina pjesma koja me razgali do daske i đe skočim ka' kokica...
    nijesam neki animator na veseljima, obično mudrujem, ili uopšte ne dođem, ali ako pušte šotu prva skačem posebno na Osman - Agu...i svih 10 minuta se izigram ka' šašava...
    a ovo što čujem...dobro je to..samo tečnosti pijte...
    Имаш и боље песме, као напр: Ајде Јано кућу да продамо !!! па ми објасни ко још кућу због играња продаје ?????

  6. #21

    Odgovor: Šota

    Da li neka Sota, neka Jana......ili Gara, ljudi vole i vesele se uz pesme ne znajuci ni uz sta zapravo igraju i cemu "salutiraju"....Mislim da svi koji se na svadbama i koje kakvim veseljima uz ovakve i slicne pesme vesele se, rade to iz dobrog raspolozenja ne razmislajuci zapravo o istorijskom, verskom ili tekstualnom znacaju pesme...
    Konkretno za Sotu, ako je to tako kako je po istorijksim cinjenicama, da ljudi znaju uz sta igraju......verovatno bi radije radili uz neku drugu, i manje veselu za igru pesmu!
    Mnoge mrzimo bez ikakvih razloga, a da ih zavolimo, tražimo čvrste razloge!

  7. #22

    Odgovor: Šota

    Citat dori kaže: Pogledaj poruku
    da li neka sota, neka jana......ili gara, ljudi vole i vesele se uz pesme ne znajuci ni uz sta zapravo igraju i cemu "salutiraju"....mislim da svi koji se na svadbama i koje kakvim veseljima uz ovakve i slicne pesme vesele se, rade to iz dobrog raspolozenja ne razmislajuci zapravo o istorijskom, verskom ili tekstualnom znacaju pesme...
    Konkretno za sotu, ako je to tako kako je po istorijksim cinjenicama, da ljudi znaju uz sta igraju......verovatno bi radije radili uz neku drugu, i manje veselu za igru pesmu!
    Сложио би са тобом, да свака песма нешто не значи, а поготово шота, на овом форуму у архиви можеж прочитати шта је шота у ствари и у оргиналу ( речи )

  8. #23

    Odgovor: Šota

    Pre dve godine sam saznala za jezivu priču koja je vezana za "Šotu".
    Po prirodi sam veseljak i sa takvim ljudima se i družim, ali uz prve tonove ove "pesme" prestajemo da igramo.

  9. #24

    Odgovor: Šota

    pesma sote, mori sote. je 1970 napisana u Beogradu, od strane srpskih kompozitora.
    a original tekst pesme koju su kacaci pevali , original tekst na siptarskom ide ovako

    Hajde Shote mashalla flutoro meh krah(x2),
    Luje luje shtaten eh ta fala sahatin eh(x2),
    Hajde Shote nga Malesia fer fer fer pot ban shamia(x2),
    Luje luje doren oh, ta fala kunoren oh(x2),
    Shota e Azemit, Besa e Skenderit oh(x2),
    Luje luje gishtin oh se ma dogje shpirtin oh(x2).

  10. #25

    Odgovor: Šota

    Citat sremac93 kaže: Pogledaj poruku
    pesma sote, mori sote. Je 1970 napisana u beogradu, od strane srpskih kompozitora.
    A original tekst pesme koju su kacaci pevali , original tekst na siptarskom ide ovako

    hajde shote mashalla flutoro meh krah(x2),
    luje luje shtaten eh ta fala sahatin eh(x2),
    hajde shote nga malesia fer fer fer pot ban shamia(x2),
    luje luje doren oh, ta fala kunoren oh(x2),
    shota e azemit, besa e skenderit oh(x2),
    luje luje gishtin oh se ma dogje shpirtin oh(x2).
    А шта то значи паметнице?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •