Kozica - Cyanoramphus novaezelandiae
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 55
  1. #1

    Odgovor: Papagaji

    KOZICA - crvenočeli papagaj


    Latinsko ime: Cyanoramphus n. novaezelandiae

    Poreklo: Novi Zeland

    Dužina: 28cm (od kljuna do repa)




    Prehrana: Hrane se suncokretom,prosom,koštice od bundeve,salata,špinat,maslačak,jabuka,kruška,orah.
    Osim toga ova vrsta ptica obitava najviše na tlu tražeći kukce i male crve.

    Ime kakariki kada se prevede sa maorskog jezika znači"mali papagaj". Na Novom Zelandu postoje tri vrste kozica sa crvenom krunom , zutom krunom i sa narandžastim prsima no važno je napomenuti da dominiraju samo dve vrste a kozica sa narandžastim prsima je u izumiranju. Osim toga ove vrste se razlikuju po veličini crvenokrunasta je po dužini 28 cm a ostale dve vrste su 23-25 cm.
    Nesu 3-10 jaja a rađa se 3-5 mladih. Ženka sedi 18-21 dan na jajima a mladi ostaju u kućici do starosti od 6 nedelja .Ova vrsta je vrlo živahna te zahteva veliki prostor u stanju je da sa mesta skoči na visinu od 2 m .
    Većina uzgajivača danas pokušava razmnožiti Kozice no mjenjaju kompletnu prirodu i njihov način življenja.
    Ova vrsta ne zahteva da ima kućicu već nekakvo šuplje deblo sa rupom dubine do 40 cm. Kozice sa crvenom krunom najčešće se nalazi na otocima daleko od civilizacije te obitava u nišim delovima šuma i dolinama. Kozice sa žutom krunom opet u višim delovima šuma ili planinskim delovima na visinama oko 300m. Trenutno se u zatočeništvu može pronaći veći broj kozica negoli na slobodi.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  2. #2

    10 Odgovor: Papagaji

    Imam jedno pitanje.Imam kozicu,zelenu sa crvenim celom,ali na repu pola ima perje pola nema,a na telu kao da treba jos da ima perja,cak na krajevima ima pokoje zuto i plavo pero,da li je to zato sto je mlada ili neka bolest. Pomozi te mi!!!!!!!!!!!!!!

  3. #3

    Odgovor: Papagaji

    Zdravo Ivane,

    Čitam tvoju poruku i ne mogu da verujem! Pre desetak dana sam kupio papagaja. Pogađaš - u pitanju je zelena kozica. Kako si je opisao, pomislio bih da je moja. Prilikom kupovine, vlasnik radnje mi je objasnio da je još uvek mlad i da zato malo ima, malo nema perja. Ne brini se, za par meseci će sve biti kako treba. Ako mekeće i ako je živahna, sigurno nije bolesna, već je mlada.

    Nadam se da sam ti pomogao.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  4. #4

    Odgovor: Papagaji

    Veruj mi puno si mi pomogao,vec sam se bio uplasio.Ma zivahan je i sve,samo izgleda kao da mu je perje proredjeno, a i primetio sam da ima puno crnih peruski?????????Jel znas mozda nesto o tome????????
    Poruku je izmenio IvanBG, 10.01.2007 u 15:25 Razlog: Nisam odmah stavio.

  5. #5

    Odgovor: Papagaji

    Ima i moj/a. Jоš uvek ne znam da li je bata ili seka, jer je mlad. Te crne peruške, su u stvari paperje, što je isto dokaz da je i tvoja kozica mlada. Ne brigaj, zdrava je.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  6. #6

    Odgovor: Papagaji

    E hvala ti puno,sta god treba,ako mogu pomocicu ti.E znam da te smaram,ali moram jos nesto da te pitam,jel tvoja ima zuto perje na krajevima krila???
    Izvini sto dosadjujem!!!!

  7. #7

    Odgovor: Papagaji

    Možemo se dogovoriti da ih parimo! Ja još uvek ne znam da li je muško ili žensko, ali čim saznam javljam. Zato je i dobio unisex ime - Pipi.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  8. #8

  9. #9

    Odgovor: Papagaji

    Citat IvanBG kaže: Pogledaj poruku
    E znam da te smaram,ali moram jos nesto da te pitam,jel tvoja ima zuto perje na krajevima krila???
    Ne smaraš.

    Evo, ja sam je baš sada zagledala i ne vidim žuto perje na krajevima krila, mada ima na potiljku neko žuto perje... Ako se ne varam, čitala sam negde po netu da to žuto, odnosno belo, perje je u stvari novo perje koje im raste, ali je zaštićeno nekim zaštitnim slojem, tako da kasnije neće biti te boje...
    Još jednom nemoj da se brineš... Ukoliko je ptičica živahna i raspoložena i ukoliko dobro jede - teško da je u isto vreme i bolesna. I mi smo se takođe plašili da naša kozica ima neki problem, pošto na predelu oko vrata izgleda u najmanju ruku kao da je pokupila neku šugu... i sva je raščupana svako pero na svoju stranu... ali to će vremenom doći na svoje.

  10. #10

    Odgovor: Papagaji

    Ma bre bice sve ok,samo moremo da cekamo i kod moje je perje na sve strane!!!

  11. #11

    12 Odgovor: Papagaji

    Sada gledamo Pipija i umiremo od smeha, jer pokušava da uđe u posudicu za vodu i da se kupa. Onda sam mu stavio u kavez zdelicu sa mlakom vodom i nastala je komedija. Ušao je i neće da izađe. Ceo je mokar, smešan je kao bioskop, ali je srećan što je najvažnije.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  12. #12

    03 Odgovor: Papagaji

    Pa gde ste ljudi,nemoguce da niko nema nikakvo pitanje ,dajte da malo zive sajt.
    Evo imim ja pitanje,negde sam cuo da se papagaji nocu pokrivaju,a opet negde da se ne pokrivaju,e sada me zanima pokrivati ili ne???????????????

  13. #13

    Odgovor: Papagaji

    Pa znaš kako ja to kontam... fora je samo u tome kako ga od malena navikneš. Svakako ne treba odjednom početi sa pokrivanjem odraslog papagaja, jer će da se istraumira, ali ako je mali (a tvoj je mali) ne vidim ništa loše u tome da ga pokriješ kada dođe vreme za spavanje. Mi našeg uglavnom pokrivamo, desi se da nekada zaspi pre nego što ga pokrijemo, pa nam je onda bezveze da ga budimo i trzamo. Ako nam neko dođe u goste, pa sedimo do kasno, uvek ga pokrijemo... Pa i on je zaslužio svoj mir, zar ne? Ako ujutru planiramo da spavamo malo duže, takođe ga pokrijemo, da ne bismo imali neplanirani budilnik. Tako da, moj ti je savet, navikni ga na pokrivanje, biće lepše i njemu i tebi.

    E da, kad smo već kod spavanja, da li tvoja kozica spava na grani ili na podu? Nama je jako čudno to što naša spava na podu, kao da je patka a ne papagaj pa me zanima da li je to inače njihov običaj, ili je to samo ovaj naš papagaj malo lud?

  14. #14

    Odgovor: Papagaji

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Ja još uvek ne znam da li je muško ili žensko, ali čim saznam javljam. Zato je i dobio unisex ime - Pipi.
    Imamo devojčicu, imamo devojčicu i snela je svoje prvo jaje koje se na žalost razbilo Moramo da joj nabavimo mužjaka pod hitno.

  15. #15

    Papagaji

    Bavim se uzgojem papagaja.
    Momentalno imam vise pari " Kozica", imam par "Penanta" ,"Rozela", "Malih Aleksander" i jedan par "Pevajucih papagaja".
    Ako zelite mozemo razgovarati na ovu temu.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •