Da li biste zaveštali svoje organe? - Strana 8
Strana 8 od 9 PrvaPrva ... 6789 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 106 do 120 od ukupno 129
  1. #106

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Mozhda, kada bih bio siguran da ne idu nekom probisvetu.
    Nisam bash siguran koliko je pametno produzhavati zhivot transplatacijom mojih organa,nekome ko je činio zlodela.

  2. #107

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Naravno da bi,tako bi bar na neki nacin jos uvek ziveo i pomogao nekom

  3. #108

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Ova tema postaje sve više aktuelna. Danas je i predsednik države zaveštao organe i pozvao građane da učine isto. Dan dva ranije je stigao i apel iz transfuzije da su rezerve krvi alarmantno male. Ja iskreno o zaveštanju organa još nisam razmišljao, a kako vreme odmiče sve više razmišljam i sve više mislim da ću postati donor. Čoveka svakodnevno opterećuju brojne misli i uglavnom zaboravi na ovakve stvari.

    Zaveštanje organa je jako human gest. Kao i dobrovoljno davanje krvi. Nakon smrti nama ništa ne znači da li smo naše organe zadržali za sebe i pustili ih da strule, budu spaljeni ili nešto treće...ili da naši organi nekome spasu život.

    Jedna zanimljiva priča na ovu temu, bila je i na večerašnim vestima:

    NAŠ Bobo će živeti kroz druge ljude. Kako je samo ova rečenica odjeknula brdima Bosne i Hercegovine. Izgovorili su je Smilja i Milan Vidović iz Kozarske Dubice, roditelji Slobodana, mladića koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći. A, onda su, dok im se srce stezalo za svojim čedom, odlučili da njegova smrt sačuva pet života. Tada su to bili neznanci, a danas su im prijatelji. Donirali su organe svog dvadesetšestogodišnjeg sina. Zahvaljujući tome danas živi petoro ljudi.
    - Rekao sam, uzmite sve što se može uzeti, doniraćemo sve, bez obzira na veru, boju, naciju - slomljenim glasom govorio je tada Slobodanov otac Milan Vidović. - Moga sina više nema. Ali, neka žive oni kojima se šansa pruža. Neka Slobodan živi kroz druge ljude, neka živi u drugim ljudima. Neka mu se ime spominje.
    Tako je i bilo. Operacije su uspele. Svih pet. A, Vidoviće nisu zaboravili oni kojima su pomogli. Na prvu godišnjicu Slobodanove smrti posetili s ih Alija Begić i Ismeta Dedžić, iz Tuzle, i Todor Burić, iz Banjaluke, troje od petoro spasenih za koje je humana odluka Smilje i Milana Vidović značila novi život.
    - Bio sam težak bubrežni bolesnik i moje zdravstveno stanje tada je ocenjeno kao bezizlazno. Sada se ponovo vraćam u normalan život i opet se osećam kao čovek. Porodici Vidović biću zahvalan dok sam živ - kaže Todor Burić.
    Slična je priča i Alije Begić:
    - Godinu i po dana išla sam

    na dijalizu. Bila sam u zaista teškom stanju. Sada se dobro osećam, zahvaljujući ovoj humanoj porodici koja mi je vratila život. Bili smo u kontaktu svih godinu dana, ali ovo je prvi put da sam ih posetila.
    Nije se smanjila tuga Milana i Smilje Vidović. I nikada neće. Ipak, kažu da im ogromnu muku olakšava to što su svi pokazali da se njihov gest ceni.
    O njihovom podvigu priča se u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj...

    PLAKETA ZA HRABROST


    MILANU i Smilji Vidović dodeljena je plaketa opštine Kozarska Dubica za izuzetno humano delo. Počevši od ove, svake godine igraće se memorijalni fudbalski turnir Slobodan - Bobo Vidović. Opština Kozarska Dubica i meštani Međeđe donirali su sredstva za izgradnju sportskog centra koji nosi ime tragično preminulog mladića.



  4. #109

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Па нисам ја чика Борис, а и ко би моје узо, ома оде у кафану !!!

  5. #110

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    trebalo bi... mnogo se moze pomoci ljudima...

    ali me plasi ta pomisao, to mi nekako lici na prizivanje zla... lose sudbe...
    nemam obične sreće i nemam obične grehove

  6. #111

    11 Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Ne.

    Principijelno, zbog duplih standarda savremene medicine.

    Zaveštaću organe onog momenta kada zvanična medicina i sudstvo odobre eutanaziju. Kada ne dopuste umiranje u najgorim mukama jer je "život svetinja". Msm, život je ili svetinja, ili nije. Nema između... Još, tvrdnja da je osoba mrtva kada prestanu moždane funkcije ne važi za sve podjednako. Ako od pacijenta u komi nemaju vajde u smislu organa koje mogu da presade nekom drugom, pustiće jadnička da komira dok mu srce izdrži. Ako imaju vajde, važe druga pravila.

    Usput, organi se, prema mom skromnom saznanju, uzimaju sa takoreći živih osoba. Ne uzimaju od umrlih, već od tek umrlih. Jedino organ uzet neposredno posle smrti može da se presadi i to u kratkom vremenskom roku. Što znači - šta? Da ekipa lekara čeka dozvolu za isključenje aparata koji su jadnička održavali u životu ("svetom"), čime praktično svojevoljno (nasilno) prekidaju život istom i to prema kriterijumima koje su sami ustanovili i zakonom zaštitili. Posle toga se bacaju na tranžiranje, bez ikakvih moralnih dilema o "svetosti" života...

    A glavno pitanje, ko i po kojoj ceni može da kupi neki organ je tema za sebe. Neiscrpna.

    Sve u svemu, biti plemenit je jedno, a zloupotreba te iste plemenitosti je nešto sasvim drugo...

    I tako... ne bih da budem zloupotrebljena. Tu privileguju dopuštam samo sebi.
    ...

  7. #112

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Konstatacija ti nije na mestu...
    Otac mi je transplantiran...nakon sest godina dijalize...da nije bilo donora ne bi vise bio sa nama...
    Tri zivota je spaseno...a pretpostavka moja, povucen tvojom konstatacijom u prethodnom postu da su njena deca razmisljala na takav nacin kao sto ti razmisljas tri zivota bila bi ugasena...

    Nego su u takvom teskom trenutku dali saglasnost za doniranje organa(samo u slucaju mozdane smrti postoji mogucnost za doniranje)...nemogu da nadjem prikladnu rec u ovom trenutku osim Plemenitosti.

    Dok se takve situacije desavaju "nekom" tamo to nas se ne dotice...za mene je to sebicnost...

    ...i da se vratim na postavljeno pitanje da li biste...jesam

  8. #113

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat neobarocco kaže: Pogledaj poruku

    Dok se takve situacije desavaju "nekom" tamo to nas se ne dotice...za mene je to sebicnost...
    Da...ja vec rekoh na ovoj temi da neki ljudi naprasno promene mishljenje iz protiv u za onog momenta kada nesreca i bolest zadese nekog njihovog i jedino transplatacija moze da spasi zivot.
    Dok neki i tada ostaju pri svom: protiv po svaku cenu.
    Shteta...zaista.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  9. #114

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    da li je moj stav uopste bitan i da li bih tako mislila i da nisam prelezala hepatitis B
    pa sad kad vadim krv ,samo sto zastitna odela ne oblace..
    generalno,,,da sam normalna
    zavestala bih organe ,,,da se neciji zivot spase ,da necija majka ne izgubi dete...da....
    hiljadu razloga ...humanost polako gubimo...lepo je kad naletis na plemenite ljude,
    moje mladje dete je i na sajtu crvenog krsta uslikana kako daje krv..i redovna je po tom pitanju....
    matori pada u nesvest od igle, pa od njega nema vajde...
    i sta ce nam organi ..kad odemo kod Sv Petra

  10. #115

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Osnovni problem je nedovoljna upucenost odnosno nedostatak adekvatnih informacija...naj jednostavniju nacin davanja saglasnosti bi bio prilikom vadjenja licne isprave ili produzenja vazenja iste uz podizanje javne svesti gradjana...niko nezna sta donosi sutra...

  11. #116

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    samo me je malo strah,ako i kad bi to pisalo u nasim dokumentima
    kako bi se ophodili ,kad bi ne daj Boze zaglavili u bolnicu...
    da li bi bilo
    ....ovaj je donator,,hmmmm...aj' da saceknemo malo ,pa da vidimo vredili sta preduzimati
    ili da skuvamo lonce kafe i da se nadamo nekoj kinti....

  12. #117

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    eto tipican primer neobavestenosti...nemogu svi biti donori, samo u slucaju mozdane smrti uz jasno utvrdjene kriterijume mogu se organi transplantirati

  13. #118

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    nisam ni rekla da sam obavestena ,ako postoji neka kontrola onda je to drugi padez.Samo nesto sam paranoicna kada je nase zdravstvo u pitanju...
    eto onomad ortoped operisao pogresnu nogu...

  14. #119

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat AmIa kaže: Pogledaj poruku
    eto onomad ortoped operisao pogresnu nogu...
    znaci vi nikako ne koristite zdravstvene "usluge" od kad imate to saznanje?

  15. #120

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    nazalost koristim.

Strana 8 od 9 PrvaPrva ... 6789 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. U korist svoje štete
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 10.08.2017, 19:54
  2. Da Li Mozemo Birati Svoje Misli ?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 29.07.2017, 22:33
  3. Šta biste uradili kada biste bili svedok prevare?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 17:31
  4. Da li zaista slušate svoje dete?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 10.12.2014, 15:15
  5. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.10.2006, 22:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •