Bez kralja ne valja?

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste za Ustavnu parlamentarnu monarhiju?

Učesnika ankete do sada
50. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    23 46.00%
  • Ne

    23 46.00%
  • Nije mi poznata sustina parlamentarne monarhije

    4 8.00%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 38
  1. #1

    Bez kralja ne valja?

    Da li ste za ustavnu parlamentarnu monarhiju u Srbiji? Obrazlozite vas stav.

  2. #2

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Pa ja sam po ubeđenju republikanac i nikako nisam za monarhiju , jer smatram da je republika po svojoj suštini ipak demokratskije uređenje od monarhije , ali ako bi većina želela kralja prihvatio bih i to ali bi se onda politički borio za republiku.

  3. #3

    12 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    OK, za republiku... Ali, 'ajde da vidimo u čemu je to prednost republike u odnosu na ustavnu parlamentarnu monarhiju?

    Španija, Norveška, Holandija, Švedska, Velika Britanija, Belgija, Danska i Luksemburg u Evropi, uz Japan, Australiju, Kanadu i Novi Zeland su ustavne monarhije. Jesu li zbog toga njihovi gradjani uskraćeni i treba li da se bore za republiku?

  4. #4

    02 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Ja zivim u Kanadi vec 34 godine i nisam ni u kom slucaju ostecen kao gradjanin ove drzave a imamo ustavnu monarhiju koja je cak i previse dala demokratije u nekim vidovima zivota eto kao na primer sklapanje gay brakova a i mnogo toga sto kod nas iz daleka ne postoji ...Ja sam za ustavnu monarhiju milsim da ne bi stetila drzavi..

  5. #5

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Monarhija je protivna načelu ravnopravnosti građana, jer titula monarha nije dostupna svima, već se nasleđuje.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


  6. #6

    02 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Sta mislite za sve etnichke grupe koje zive u Engleskoj, Danskoj ,Holandiji , Spaniji Australiji ,Kanada ,New Zeland i neznam u jos kojim , mislite li da oni nemaju gradjanska prava u tim drzavama , imaju i te kako ....

  7. #7

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Kako imaju sva prava, kad ne mogu da budu monarsi? To pravo im je uskraćeno.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


  8. #8

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Citat Phoenix kaže:
    Da li ste za ustavnu parlamentarnu monarhiju u Srbiji? Obrazlozite vas stav.
    Ja sam za ustavnu parmaletarnu monarhiju, zasto ne !
    Samo ne pod Karadjordjevicima ! Mnogo zla smo osetili pod njima, ja sam za OBRENOVICE, za vreme njihove vladavine SRBIJA je osetila blagostanje, konacno je poceo da ide dim iz SRPSKIH odzaka, osetili smo car Evrope kada je ona za druge bila pojam a sada ...............

  9. #9

    12 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Citat Pcela ubica kaže:
    Kako imaju sva prava, kad ne mogu da budu monarsi? To pravo im je uskraćeno.
    A, ti možeš da budeš predsednik republike? Naravno, postoji takva opcija u teoriji. Ali, teoretski, možeš jednog dana biti i monarh. No, to je potpuno nebitno, jer je vlast monarha ograničena Ustavom. Monarh nije član nijedne političke stranke, već je neutralan. Zemljom vlada Premijer, odnosno Šef vlade, koji dolazi iz političke stranke koja je osvojila najmanje relativnu većinu na slobodnim izborima. Oni odgovaraju Skupštini čiji sastav je takodje rezultat slobodnih izbora.

    Citat nesha 1 kaže:
    Samo ne pod Karadjordjevicima
    U sadašnjoj situaciji monarh bi mogao biti samo Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar II Karađorđević. Nemamo drugog prestolonaslednika. A, da su Obrenovići generalno bolji od Karadjordjevića, u najmanju ruku je diskutabilno. Setite se samo Kralja Aleksandra i Drage Mašin. Nemojte suditi poredjenjem Karadjordja i Miloša Obrenovića. Uostalom, Obrenovići su došli na vlast naručenim ubistvom Karadjordja.

  10. #10

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Naravno da samo imamo potomke Karadjordjevicha , tako bi Srbija procvetala da nam je mladi Princ Petar na chelu monarhije i u drustvu Williama Engleskog i drugih evropskih mladih monarhista ..Mislim da ce jendog dana ipak Srbija dati referendum po pitanju monarhije ..Pogledajte sta je Spanija uradila posle Frankove smrti uvela parlamentarnu monarhiju zemlja totalno procvetala ...

  11. #11

    12 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Citat vancouver kaže:
    Pogledajte sta je Spanija uradila posle Frankove smrti uvela parlamentarnu monarhiju zemlja totalno procvetala ...
    A, ne treba ni izgubiti iz vida da je Nj.K.V. Prestolonasledniku Aleksandru II Karađorđeviću kuma, niko drugi do lično Nj.K.V. Elizabeta II!!! Koliki je značaj Velike Britanije (voleli je ili ne) u medjunarodnoj politici ne treba ni govoriti. Samim tim, status Kosova i Metohije bi se mogao poboljšati da smo monarhija na čelu sa Karadjordjevićima. No, za KiM je sada kasno, ali život ide dalje i treba vući pametne poteze kako bi Srbija imala bolji tretman u medjunarodnim odnosima.

    VASKRŠNjA POSLANICA Nj. K. V. PRESTOLONASLEDNIKA ALEKSANDRA II

    Pred nama je Vaskrs, najsvetiji od svih dana Hrišćanskih, dan kada slavimo pobedu života nad smrću i večnog nad prolaznim.

    Vaskrs nas opominje ko smo i šta smo, podseća nas da na svetu nismo sami, da smo deo jedne opšte i zajedničke istorije, da smo Božija deca, i da nam je žrtva Isusa Hristosa opšti putokaz i poziv da oslobodimo dobro u sebi, radi sebe samih i radi opšteg spasenja.

    Naši su najveći neprijatelji u nama samima i pobeda nad tom unutrašnjom tamom uslov je opstanka i napretka. To nisu puke fraze i prazne reči, to je istina koja nam vekovima svedoči o svojoj aktuelnosti, danas ništa manje nego u vreme kada je Spasitelj hodao po talasima Galilejskog jezera, kada se Lazar sretao sa svojim izborom na Kosovu Polju, kada su se ustanici okupljali u Orašcu.

    Dugo i predugo traju naša iskušenja u vremenu koje nam je dato na zemlji. Od Vaskrsa do Vaskrsa, od nemila do nedraga i od bruke do skandala, krećemo se u ukletom krugu koji su omeđili neznanje, glupost, zloba, pakost i mržnja. Iz tog se kruga ne izlazi lako, a ne izlazi se nikako ako se na starim zabludama grade nove. Zato treba snage i volje da se ovaj ukleti krug raskine, da se odbace okovi kojima smo povezani za demagoško nasleđe kome dugujemo najveći deo svojih prošlih, sadašnjih i budućih problema, i da se odenemo u ljudskost pre nego što pokušamo da prilagodimo svet svojoj slabosti.

    I ovaj put, kao toliko puta do sada, podsećam da zalaganje za demokratiju u našem javnom i državnom životu nije pitanje dobrog ili lošeg političkog izbora, već metod da se dođe do najvećeg dobra za sve i za svakog. Demokratija nije zamena za veru, naciju ili politiku, ona je metod kako da se usklade razni interesi, a da posledica ne bude ni odricanje od vere, ni napuštanje svesti o svome poreklu, ni politika u službi sopstvenog interesa na opštu štetu. Demokratija nije savršena, ali jeste za sada najbolji metod da svet sačuvamo i da sebe sačuvamo u tom svetu.

    Suviše smo dugo na Golgoti! Isuviše je Pilata među nama i oko nas! Ali, posle Pilata, posle Golgote, sledi Vaskrs, sledi život! Budućnost je naša.

    Gore imajmo srca!

    Hristos vaskrse!

    Vaistinu vaskrse!
    Poruku je izmenio Phoenix, 23.04.2006 u 07:17

  12. #12

    02 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    @Phoenix
    =========
    Bas si me obradovao sa ovom poslanicom i nadam se da ce svi koji dodju na sajt da je procitaju , ovakvog texta nama Srbima treba sto vise da procitamo i malo se urazumimo i smirimo ...Hvala
    =====================
    Dragan-Canada

  13. #13

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Ja u principu verujem da je ustavna monarhija najbolji politicki sistem. Za to ima mnogo dokaza u danasnjem svetu. Monarh je isto sto i domacin u kuci. Pogotovu u kuci gde zivi mnogobrojna porodica. Sa ustavnom monarhijom se izbegava mogucnost da neki predsednik postane samovoljni diktator, posto u takvoj drzavi ni nema "predsednika" nego Prvog ministra medju ministrima a to je osoba koja je lider partije koja je dobila najvise glasova naroda na slobodnim izborima. U svakom nesporazumu izmedju partija koje sacinjavaju vladu, monarh moze, ako se za to pokaze potreba, da donese odlucujucu odluku koju moraju da postuju svi. Ta odluka je u interesu naroda a ne neke partije ili stranke, posto po ustavu, monarh je neutralan i ne pripada ni jednoj partiji. Istovremeno, svaki zakon koji se donese mora biti pregledan i odobren od monarha, sto opet znaci da taj zakon mora biti u interesu naroda a ne vladajuce partije.
    Moj problem je sto ja ne mogu da vidim da bi Nj. K. V. Aleksandar II mogao u potpunosti da izvrsava duznosti koje bi imao u slucaju da on postane sledeci kralj Srbije. Ja nemam utisak da je njemu Srbija "na srcu", zato sto je tek kada je Jugoslavija pocela da se raspada poceo da uci Srpski jezik! Dotle nije nasao za shodno da uci jezik naroda na ciji presto hoce da sedne. To je, po mom misljenju, znak oportunizma a ne znak ljubavi prema jednom narodu. Cuo sam jos da ni njegova deca, srpski princevi, ne govore Srpski (ne znam da li je to tacno). A imati domacina kuce koji ne moze da se cisto sporazumeva sa svakim clanom svoje porodice nije bas znak da je ta porodica u dobrim rukama.

  14. #14

    12 Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Citat Podbarac kaže:
    Moj problem je sto ja ne mogu da vidim da bi Nj. K. V. Aleksandar II mogao u potpunosti da izvrsava duznosti koje bi imao u slucaju da on postane sledeci kralj Srbije. Ja nemam utisak da je njemu Srbija "na srcu", zato sto je tek kada je Jugoslavija pocela da se raspada poceo da uci Srpski jezik! Dotle nije nasao za shodno da uci jezik naroda na ciji presto hoce da sedne. To je, po mom misljenju, znak oportunizma a ne znak ljubavi prema jednom narodu. Cuo sam jos da ni njegova deca, srpski princevi, ne govore Srpski (ne znam da li je to tacno). A imati domacina kuce koji ne moze da se cisto sporazumeva sa svakim clanom svoje porodice nije bas znak da je ta porodica u dobrim rukama.
    Uh... Pa, stvarno mi nije jasno šta si očekivao s obzirom da skoro ceo svoj život nije smeo da dodje u zemlju svojih predaka. Nj. K. V. Prestolonaslednik Aleksandar II je rodjen 17. jula 1945. u londonskom hotelu Kleridžis (Claridges), a Vinston Čerčil je proglasio hotelski apartman broj 212 jugoslovenskom teritorijom. Krštenje Prestolonaslednika izvršio je u Vestminsterskoj opatiji Njegova Svetost Patrijarh Gavrilo, a kumovi su bili Kralj Džordž VI i njegova ćerka, tadašnja Princeza Elizabeta, sada Njeno Kraljevsko Veličanstvo Kraljica Elizabeta II. Po završetku rata, komunistički režim koji je uzurpirao vlast u Beogradu nezakonito je sprečio Kralja Petra II da se vrati u Jugoslaviju. Nj.K.V. Kralj Petar nije nikada abdicirao. Kralj i Kraljica živeli su u izgnanstvu u više zemalja (SAD, Francuska, Italija i Engleska). I, šta misliš, kako je bilo roditi se u inostranstvu, živeti u toliko zemalja a naučiti srpski jezik kao maternji? Sa kime je mogao da ga govori? Sa ocem uz koga nije ni bio, jer je živeo po internatima? A Kralj Petar II je umro nakon duge bolesti 1970. godine u Denveru, Kolorado, SAD. Svima koji govore više jezika potpuno je jasno da je neophodno svakodnevno koristiti neki jezik da bi se poznavao. Životne prilike su učinile da srpski jezik bude u drugom planu. Moja sestra živi u Švajcarskoj od svoje prve godine života i srpski zna, ali je to mnogo slabije od francuskog, italijanskog, nemačkog i engleskog (btw, govori još španski i turski). Treba li zbog toga da se oseća manjom Srpkinjom od ostalih?

    Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar II školovao se u “L Rozeju” (Le Rosey), Švajcarska, Vojnoj akademiji Kalver (Culver Military Academy), Indijana, SAD, Gordonston (Gordonstoun School), Škotska, i Milfild (Millfield), Engleska. Potom je stupio u Kraljevsku vojnu akademiju Velike Britanije. Od 1966. godine, kao oficir britanske vojske u kojoj je napredovao do čina kapetana, služio je u 16./5. puku Kraljevskih Kopljanika na Bliskom Istoku, u Italiji i Zapadnoj Nemačkoj. Pošto je napustio vojnu službu 1972. godine, Prestolonaslednik Aleksandar II, koji govori nekoliko jezika, posvetio se poslovnoj karijeri. A, za vašu informaciju, 1972. godine je bio prvak britanske vojske u skijanju! Govori nekoliko jezika, susreće se po svetu sa najvišim svetskim državnicima, a sva su mu vrata otvorena. Koji naš političar može time da se pohvali? Sve bolje govori i srpski, a meni se čini da je mnogo veći problem što naši političari ne znaju engleski (a mnogi od njih ne znaju ni srpski kako treba ). Ministar inostranih poslova ga natuca, a ni ostali se ne mogu baš pohvaliti da su vešti.

    Sva tri princa perfektno govore engleski, francuski i španski, a poslednjih godina uče srpski, tako da nije tačno da ga ne znaju. A, da ne pričamo o tome koje su sve škole završili. Ali, završili, a ne kupili u srpskim birtijama.

  15. #15

    Odgovor: Bez kralja ne valja?

    Citat Phoenix kaže:
    A, ti možeš da budeš predsednik republike?
    Naravno da mogu, bitno je da mi je to mesto dostupno i da ako ispunim određene uslove mogu za to mesto ravnopravno da konkurišem sa ostalima, itd. Da si isto pitanje postavio Borisu pre par godina, verovatno bi ti odgovorio u stilu: "Ju, šta di pada na pamet, gde ja predsednik...", a vidi ga sad. Sa druge strane, ako Aca Gica postane monarh, monarh bi nakon njega bio neko od onih njegovih raspalih sinova, i tako do besvesti. Svi ostali bi bili onemogućeni da budu monarsi, a to baš i nije fora.
    If I had one wish, I would ask for a big enough ass for the whole world to kiss...


Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. S verom u Boga, za kralja i otadzbinu...
    Autor love hunter u forumu Politika
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 12:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •