Budimpešta
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Budimpešta

  1. #1

    Budimpešta

    Budimpešta, poznata kao Kraljica Dunava, je grad kojeg odlikuje kultura koja osvaja i zavodi. Ovo se oseća u reci istorijskih zgrada, mostova i elegantnih bulevara okruženih prelepim drvoredima. Na svakom koraku oseća se romantična atmosfera koja daje Budimpešti pariski status među istočno evropskim zemljama.


    Budimpešta nudi turistima familijarnost evropske kulture sa posebnim mađarskim ukusom. To je evidentno u neo-gotskoj zgradi Parlamenta, kafićima duž šetališta na obalama reke i mađarskoj kuhinji, koncertima klasike i mađarskoj folk muzici, kaldrmisanim ulicama i senovitim parkovima a svuda unaokolo čuje se jedan nefamilijarni jezik. Atrakcije za turiste uključuje rečnu turu po Dunavu i termalno kupanje u nekom od kupatila iz turske ere.
    Budimpešta je originalno nastala spajanjem dva grada izgrađena sa obe strane Dunava, zvani Buda i Pešta. Dve oblasti su još uvek odvojene i različite, sa starijom i šarmantnijom Budom, čijoj atmosferi doprinose kaldrmisane ulice, male živopisne kuće i srednjevekovna, neo-klasična mešavina arhitekture. Stari grad je poznat po svom istorijskom utvrđenju na brdu u kojoj je kraljevska palata, muzej i galerije, crkva Svetog Matijasa, kao i bedemi Ribarskog Bastiona.


    Pesta je smeštena na prostranom i ravnom terenu i ona je komercijalna oblast grada. Odlikuje se modnim radnjama i ima karakteristične široke i žive bulevare. Njen Agasi bulevar je ŠanzElize Budimpešte, oivičen tipičnim mozaikom arhitektonskih stilova, i zgradama sa ogromnim Trgom heroja na kraju.
    Istorija brojnih ratova i invazija, sa stalnim rušenjima i obnovljanjima, prikazuje Budimpeštu danas sa mešavinom stilova, kreiranu sve vreme u toku perioda kada je ponosan i otporan narod restaurirao i obnavljao sa ljubavlju, grad sa šarmom i karakterom, istovremeno i evropski i posebno mađarski.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  2. #2

    Odgovor: Budimpešta

    Tvrđava kraljevske palate

    Smeštena na vrhu brda, u slikovitoj oblasti Bude, palata je bila prvo sedište kralja Bele u 13. veku, koji ju je u toku mongolske invazije preobrazio u čvrsto utvrđenje za odbranu od svih kasnijih napada. U toku narednih 700 godina bila je rezidencija mnogih kraljevskih figura. Strategijska lokacija Budimpešte, smeštena u srcu Evrope kraj Dunava, pružala je kontrolisanu defanzivnu poziciju grada kao i kontrolu vodenih puteva. Tvrđava je mešavina arhitektonskih stilova, od gotike do baroka. Danas je to državni najvažniji kulturni centar, sedište brojnih muzeja. Glavnina zgrada su istorijski spomenici. Budimpeštanski istorijski muzej održava izložbe koje objašnjavaju istoriju grada isto kao i arheološka postavka palate. Unutar palate nalazi se i kompleks mađarske nacionalne galerije, nacionalna biblioteka i Ludvog muzej.

    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  3. #3

    Odgovor: Budimpešta

    Ribarski bastion

    Izgrađen 1905. godine na zidinama srednjevekovne tvrdjave, neo-romanski bedemi su tako nazvani nakon što su gradski ribari imali dužnost da odbrane ovu stranu brda u toku srednjeg veka, ali postojeći bastion nikada nije aktuelno korišćen u odbrambene svrhe. Ukrašen je svetlucavo belim manastirom i stepenicama koje povezuju sedam kula koje simbolišu mađarska plemena koja su naselila karpatski basen u 9. veku. Iza bedema se nalazi statua konjanika Kralja Stefana, u spomen neuspeha mađarske nacije. Pogled sa Ribarskog bastiona se prostire na Dunav, mostove, zgradu Parlamenta sa Peštom koja se prostire svud sa ove distance. Kada ga noću preplavi svetlost, bastion je svetleći znak kada se gleda sa prelaska reke.

    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  4. #4

    Odgovor: Budimpešta

    Moram priznati da sam pomalo zaljubljena u ovaj grad.....

  5. #5

    Odgovor: Budimpešta

    Mene je ovaj grad apsolutno odusevio!

    Pojma nisam imala da je tako lep sve dok ga nisam posetila! Predivno!

  6. #6

    Odgovor: Budimpešta

    Budimpešta, poznata kao Kraljica Dunava, je grad kojeg odlikuje kultura koja osvaja i zavodi. Ovo se oseća u reci istorijskih zgrada, mostova i elegantnih bulevara okruženih prelepim drvoredima. Na svakom koraku oseća se romantična atmosfera koja daje Budimpešti pariski status među istočno evropskim zemljama.
    Posetite malo osmi okrug (Nylc-ker) gde su krda ofucanih pijanih prostitutki u pratnji sa svojim makroima, obojenim primitivnim govedima u BMW-ima. Ako imate sreće moći ćete da prisustvujete i čuvenoj budimpeštanskoj atrakciji
    gde grupa, lepkom uduvanih, omladinaca šuta beskućnika iza kontejnera.
    Na svakom koraku se oseća aromantična atmosfera za koji su zaslužni hljade vlasnika pasa, čiji ljubimci svakodnevno na ulicama Pešte ostave 2o tona, nečega što samo izgledom podseća na hurku.
    (ovo nije vic nego istiniti podatak)
    Istorijski mostovi bi bili sasvim O.K. da se ne koriste za današnji saobraćaj.
    Ja se svakodnevno vozim u koloni preko tih starudija projektovanih za frekvenciju od tri konjske zaprege na sat i molim se svaki put da se već jednom sruše pod težinom nekog kamiona, kako bi se izgradili novi sa barem šest šavova.
    Budimpešta nudi turistima familijarnost evropske kulture sa posebnim mađarskim ukusom.
    Ako sednete u bilo koji kafić u Vci ulici ili na tvrđavi i naručite nešto na bilo kojem jeziku koji nije mađarski, tako će vas odrati da ćete sami sebi čupati kosu. Jednom sam sa jednim kolegom, takođe novosađaninom, gore na tvrđavi seo u jedan kafić i iz zajebancije naručio na nemačkom.
    Dva bezalkoholna piva i dve kafe ... kada je doneo račun od 75OO forinti,
    upitali smo ga na tečnom mađarskom, dali je tu uračunao i P.... svoje mame

    Platili smo 13OO forinti


    Atrakcije za turiste uključuje rečnu turu po Dunavu i termalno kupanje u nekom od kupatila iz turske ere.
    U kupatilima pazite da vam ne ispadne sapun
    Svaki ovdašnji zna da su to omiljena mesta peštanskih homoseksualaca
    i ako vam se neko tamo ljubazno smeška onda to nije zato što su ljudi ovde tako gostoljubivi i veseli, nego zato što imate dobro dupence

    Njen Agasi bulevar je ŠanzElize Budimpešte
    Nemoj se ljutiti ali to je Andrsi t (Andraši bul.) renovirao sam tamo nekoliko stanova. (između ostalog i jednoj odvratnoj matoroj beogradskoj bankarki)
    Pazite na poslednjih sto metara pre trga heroja... tamo uvek stoji murija i meri brzinu. Semafor je kratak pa se papani zalete sa 9O - 1OO i posle popuše prijavu.

    Ja vam verujem da je lepo prošetati se kroz Peštu kao turista... pa još ako si pun ko brod ...
    ali živeti u ovom gradu je pakao ... verujte mi na reč.

  7. #7

    Odgovor: Budimpešta

    ..desilo se jednom prilikom....da smo voljom drage nam turističke agencije......dospeli u "viki" hotel...slagaću vas...ali mislim da je 19 kvart ili zona...mislim da će uriel to bolje da zna......i verujete mi na reč da je to iskustvo koje vam do detalja da kompletnu sliku o situaciji u pomenutom gradu......novosađani znaju šta je mali beograd...e pa zamislite hotel u takvom okruženju...

  8. #8

    Odgovor: Budimpešta

    Ja sam bila nekoliko puta, turistički, zbog provoda ili na nekim sajmovima, ali sam zapamtila naziv samo jednog hotela - Platanus ili tako nekako (znam da je drvo ), i bio je pristojan, šta znam, mirna ulica, drugo nisam ni primećivala, jer sam bukvalno samo spavala tu, i tako u svakom. Meni je taj grad divan i stvarno sam se trudila obići što više da što više vidim i upoznam ono što na razglednicama nema... a po meni je to duša grada... pešačila dosta... zavlačila sam se i po nekim kvartovima koje sam jedva nalazila, jer ti uvek neko uvali neki specijalni zadatak kad čuje da ideš, pa sam tako iskopavala neke sprčeve od lokala bogu iza tregera samo da nađem neke specijalne voskarske boje, objašnjavala rukama i nogama dok me ne shvate da mi treba rakija od trešnje (valjda je bila trešnja) neka njihova bez koje da se ne vraćam itd. Stekla sam utisak, onako generalni, da nisu nešto otvoren narod, ljubazan, šta znam. Ne tretiraju engleski, neće da me usluže čak ni kada pokažem prstom šta mi treba, ne vidiš neku ljubav prema tome što rade niti neku toplinu u obraćanju, sve je nekako mehanički. A trudila sam se da naučim i da ih pozdravim kad uđem u radnju sa "juno pot", nasmejem se, al' uvek naiđem na zid i nezainteresovanost nikada mi nije bilo jasno zašto. Naravno, i pozitivnih kontakata je bilo i ljubaznih ljudi koji se potrude da sa tobom na mapi nađu tu zajebanu ulicu koju tražiš itd... ali ne toliko koliko negativnih - u drugim gradovima sveta nisam imala takva hladna iskustva

    Sve u svemu, otišla bih ponovo. Grad je stvarno lep ali verujem Urielu na reč
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Budimpešta

    To je grad koji me je potouno odusevio. Arhitektura, ljudi, hrana... Super sam se provela...
    Posto su moja 2 Americka prijatelja planirali da posjete Budimpestu, ja nahvalim grad ...

    I evo sta ime se dogodilo prije 2 godine. Njih dvojica odu da se staju Vaci ulicom i svrate na pivce u neki kafic . Popili po jedno pivce i zatrazise racun; kad ono shok. Racun za 2 piva je 300 $. Oni nikako nisu htjeli da prihvate da plate toliko, jer gdje to ima da su 2 piva toliko . Nakon 2 sata raspravljanja i svadjanja, platise 100 $ samo da odu odatle. Rekose mi da vise nikad nece vratiti u te krajeve. Kazu da ne mogu da vjeruju da su htjeli da ih opeljese samo zato sto su Amerikanci .
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  10. #10

    Odgovor: Budimpešta

    E da, ovo sam zaboravila. Jednom sam upala u neki sport kafe u nekom podrumu, bilo je hadno do bola pa smo ušli da se zagrejemo tu i da popijemo nešto, prate se tu utakmice, opšta gužva, i nama zapadne da sednemo u neki veliki okrugli separe, sećam se da je bila komplet vaterpolo reprezentacija njihova oslikana ručno na zidu, u bademantilima, baš u tom a ja se setim nekih utakmica , pa se lepo, sportski ispotpisujem na nekoj anketi koja je išla uz klopu kao podmetač onako, da im bude krivo, duhovito.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Budimpešta

    ...setih se i kursa forinte u odnosu na evro u novogodišnjoj noći u centru......sećam se da su plaćali negde oko 170 do 180 forinti to veče...a inače je redovan kurs bio oko 250 ft za jedan euro...

  12. #12

    Odgovor: Budimpešta

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Posetite malo osmi okrug (Nyólc-ker) gde su krda ofucanih pijanih prostitutki u pratnji sa svojim makroima, obojenim primitivnim govedima u BMW-ima. Ako imate sreće moći ćete da prisustvujete i čuvenoj budimpeštanskoj atrakciji
    gde grupa, lepkom uduvanih, omladinaca šuta beskućnika iza kontejnera.
    Na svakom koraku se oseća aromantična atmosfera za koji su zaslužni hljade vlasnika pasa, čiji ljubimci svakodnevno na ulicama Pešte ostave 2o tona, nečega što samo izgledom podseća na hurku.
    (ovo nije vic nego istiniti podatak)
    Istorijski mostovi bi bili sasvim O.K. da se ne koriste za današnji saobraćaj.
    Ja se svakodnevno vozim u koloni preko tih starudija projektovanih za frekvenciju od tri konjske zaprege na sat i molim se svaki put da se već jednom sruše pod težinom nekog kamiona, kako bi se izgradili novi sa barem šest šavova.


    Ako sednete u bilo koji kafić u Váci ulici ili na tvrđavi i naručite nešto na bilo kojem jeziku koji nije mađarski, tako će vas odrati da ćete sami sebi čupati kosu. Jednom sam sa jednim kolegom, takođe novosađaninom, gore na tvrđavi seo u jedan kafić i iz zajebancije naručio na nemačkom.
    Dva bezalkoholna piva i dve kafe ... kada je doneo račun od 75OO forinti,
    upitali smo ga na tečnom mađarskom, dali je tu uračunao i P.... svoje mame

    Platili smo 13OO forinti




    U kupatilima pazite da vam ne ispadne sapun
    Svaki ovdašnji zna da su to omiljena mesta peštanskih homoseksualaca
    i ako vam se neko tamo ljubazno smeška onda to nije zato što su ljudi ovde tako gostoljubivi i veseli, nego zato što imate dobro dupence



    Nemoj se ljutiti ali to je Andrási út (Andraši bul.) renovirao sam tamo nekoliko stanova. (između ostalog i jednoj odvratnoj matoroj beogradskoj bankarki)
    Pazite na poslednjih sto metara pre trga heroja... tamo uvek stoji murija i meri brzinu. Semafor je kratak pa se papani zalete sa 9O - 1OO i posle popuše prijavu.

    Ja vam verujem da je lepo prošetati se kroz Peštu kao turista... pa još ako si pun ko brod ...
    ali živeti u ovom gradu je pakao ... verujte mi na reč.
    Hi hi hi,tacno tacno tacnoMagyarország to je naj cesci odgovor meg kell szokni vagy el kell szökni il se navikni il bjaz dok te noge nose,mogu ti se desiti predivne stvari a moze da te skinu dok si reko keks....a naj cesce oba.mogao bih Istoriju o tome napisati ali ne sad,svi zakljuci su vam tacni objasnjavati ne vredi trebala bi nam najmanje gajba piva,vremena!Momci turisti ako vam se desi neka Madjarica(mislim da je necete zaboraviti do kraja zivota sto se tice sexa) samo otstro klizeci ko Sestic i posle bez ha ha ha ki nem szarja le rekli bibravo uriel
    Poruku je izmenio dani danguba, 27.09.2007 u 05:28

  13. #13

    Odgovor: Budimpešta

    Stvarno prelep grad, bio sam vise puta i ocaran sam

  14. #14

    Odgovor: Budimpešta

    Budimpešta je lep grad. Nisam se vratio preterano oduševljen, jer sam je posetio nakon Beča, ali pozitivan utisak je svakako ostao. U Budimpešti sam ostao svega dva dana, znači nedovoljno da vidim sve što se ima videti, ali one najpoznatije lokacije i znamenitosti sam video. Vožnja Dunavom i razgledanje sa reke, mostovi, budimska tvrđava, Matijasova crkva, bazilika St Ištvana, monumentalna zgrada parlamenta, citadela, brdo Gelert, Vaci ulica itd. Parlament je zaista, nešto dominantno i uz baziliku St Ištvana najlepše u Pešti. Matijasova crkva je nažalost bila sva u skelama i rađena je rekonstrukcija pa sam ostao uskraćen kada je ona u pitanju. E da, zaboravih Trg Heroja i dvorac Vajdahunjad. Vaci ulica me nije nešto oduševila a ni riblja čorba. Riblju čorbu sam jeo na dva mesta u Mađarskoj i baš mi se nije dopala. Zato sam jeo mnogo dobar gulaš u jednoj čardi u Pešti (Paprika se zvala čarda). Nisam obišao Margit ostrvo, muzeje (što mi je krivo), veliku sinagogu, kupatila, poslastičarnicu Žerbo i tako... No biće prilike da se ispravi i poseti ono što tada nije. Dva nepuna dana je malo za toliki grad.



  15. #15

    Odgovor: Budimpešta

    Bio sam u januaru mesecu. Prvi put u inostranstvo pa bez viza
    Išao sam sa drugom vozom i po izlasku iz voza oduševila me je železnička stanica Keleti. Sam trg ispred nije nešto specijalno. Veroatno zbog radova na metrou. Otišli smo do stanice Nyugati koja je još lepša od Keleti-ja. To je sve što sam video, jer nam je iskrsao problem i morali smo da se vratimo kući
    To što sam video od grada, od jedne do druge stanice, ostavilo mi je prijatan utisak. Najviše me je obradovalo što te na železničkoj stanici niko ništa ne pita kada slikaš, što kod nas nije slučaj.
    Planiramo put ponovo pa da obiđemo i vidimo više ovog lepog grada.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •