Citati naši omiljeni... - Strana 21
Strana 21 od 82 PrvaPrva ... 1119202122233171 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 301 do 315 od ukupno 1229
  1. #301

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Nasmiješila si se i stala pričati ni o čemu, a ja sam osjetio kako sam takvo što već dugo očekivao."

    Rabindranath Tagore



    "Volim te ne zbog toga što si ti, već zbog toga što sam ja kad sam pored tebe."

    Gabriel Garci Mrquez



    "...dva sam se dana svakog trenutka pitao nije li ovakva sreća san. Kao da ono što osjećam nije ovozemaljsko. Još ne mogu pojmiti ovo nebo na kojemu nema ni oblačka."

    Victor Hugo



    "Sve čega se sjećam prije tebe čini se crno-bijelim. No kad si ti došao, donio si u moj život smijeh, crvene balone, smiješna iznenađenja, veselje i radost."

    Judith C. Grant
    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

  2. #302

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Meša Selimović

    "Derviš i smrt"


    "Bila jednom jedna rijeka i magla u njenim predvečerjima i sunčev odsjaj u njinim širinama. Postoji i sada u meni, mislio sam da sam zaboravio. Al' ništa se izgleda ne zaboravlja, sve se vraća iz zaključanih pretinaca, iz mraka tobožnjeg zaborava i sve je naše što smo mislili da je već ničije, ne treba nam, a stoji tu pred nama, svjetluca svojim bivšim postojanjem podsjećajući nas i ranjavajući..."
    Ćuti i prenesi dalje....

  3. #303

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Pismo prijatelju

    "Dragi prijatelju,
    Ne znam zašto, ali želim da ti objasnim suštinu svog poraza od koga se nikada više neću oporaviti. Pre svega moraš znati da moja nesreća nije puki ljubavni jad. Ili, tačnije rečeno, jeste to, ako se moja ljubav shvati kao eros u spinozističkom smislu. Ta žena nije bila tek moja ljubavnica. Ona je bila prva i osnovna potreba moga duha. Ona je bila i moja duhovna zaštita i zaklon. Ona je bila za mene zaštitni omotač od metafizičke studeni. Bez Nje sam potpuno i direktno izložen kosmičkoj besmislici i noći. Moja usamljenost je sada apsolutna. Za mene ne postoji više oblast čistog važenja i pevanja. Sada moje pesme traže moju glavu. Više nema ko da me sa njima pomiri. To je samo Ona znala. A nije znala da zna. Pored Nje najopasnije misli pretvarale su se u divne i bezazlene metafore. Sada je sve to podivljalo i besomučno kidiše na mene. Kada bih samo mogao pobeći od onoga što sam rekao! Živim u užasnom strahu. Bojim se da govorim, da pišem. Svaka me reč može ubiti. Ja sam najveći deo svojih pesama napisao pre nego sam Nju zavoleo, ali tek sa Njom ja sam postao pesnik, tj. onaj koji nije ugrožen onim o čemu peva, koji ima jedan povlašćen položaj u odnosu na ono što kazuje. Sada moja poezija gubi svaku vrednost i izvrgava se u mog najžešćeg neprijatelja. Možda bih ja postao pravi pesnik da je ta divna žena ostala kraj mene. Ovako ja sam onaj što se igrao vatrom i izgoreo. Poraz ne može biti pobeda makoliko veliki bio. Izgubivši Nju ja sam izgubio i svoju snagu, i svoj dar. Ja više ne umem da pišem. Ostala je samo nesreća od koje se ništa drugo ne može napraviti osim nove nesreće. Sećaš li se, dragi prijatelju, da sam ja napisao stih: "Jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik".Tek sada vidim koliko je to tačno. Ja ću pokušati da živim i dalje, mada sam više mrtav od svih mrtvaca zajedno. Ali ova užasna patnja je poslednji ostatak onoga što je u meni ljudsko. Ako nju nadživim, ne očekujte od mene ništa dobro. Ali ja ne verujem da ću je nadživeti.

    Želim ti sve najbolje

    Branko

    P.S.
    Ako želiš da mi pišeš, piši mi o Njoj.
    Bilo šta.
    Ne u vezi sa mnom... šta jede, kako spava, da li ima nazeb itd.; ti sve to možeš znati. Svaka sitnica koja se na Nju odnosi za mene je od neprocenjive vrednosti. Ako prestanem da mislim o Njoj, počeću da mislim o smrti.


    Ponoć je. Dovidjenja."

    Branko Miljković
    Ćuti i prenesi dalje....

  4. #304

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Život je budali radost, a čoveku zagonetka."

    Bernar Šo
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  5. #305

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Mnogima bi se dopao da se nisi trudio dopasti se svima.

    Momo Kapor, Provincijalac
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  6. #306

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    '' Sa zabranjenim gradovima je kao i sa velikim ljubavima. Tek kada ih napustimo, spasavajući zdravu pamet i živu glavu, možemo da ih sagledamo u pravom svetlu, sa svim njegovim nedostacima. Ali, to nas nikada ne oslobađa omađijanosti kojom nas zauvek vežu.''

    Momo Kapor

  7. #307

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bežiš od nje. Ne moraš bežati, ne moraš je se bojati. Moraš voleti...
    Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bežati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time... "

    Herman Hesse
    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

  8. #308

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    '' A kad si živ - onda živi : sutra ćeš umreti, kao što sam ja mogao umreti pre jednog sata. I vredi li se toliko kinjiti kada čoveku preostane da živi tek trenutak u usporedbi s večnošću? ''

    L. N. Tolstoj - Rat i mir

  9. #309

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    ...skitaj u sopstvenom ritmu i u sopstvenom smeru,kroz naprsle brzine.
    Stvarnost je kao odeca.Nije vazno sta nosis,nego kako ti stoji.
    Prekini sa oblacenjem,moda je sezonska umetnost i budi dovoljno oprezan kad nesto glasno izgovaras sanjaru nad sanjarima.
    Govor je umetnost budnih...

    Antic

  10. #310

    14 Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Zašto si me privukao k' sebi?
    Zar samo da bi me odgurnuo?

    Paz
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  11. #311

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vješt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim ću proći, jer ne vjerujem u neki naročit red ovoga svijeta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mješanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš."

    Meša Selimović
    Ćuti i prenesi dalje....

  12. #312

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Mnogo samuješ i dugo ćutiš, sine moj, zatrvljen si snovima, izmoren putevima duha. Lik ti je pognut i lice blijedo, spuštene vjedje i glas kao škripa tamničkih vrata.Izidji u ljetnji dan, sine moj!
    - Sta si vidio u ljetnjem danu, sine moj?
    Vidio sam da je zemlje jaka i nebo vječno, a čovjek slab i kratkovjek.
    - Sta si vidio u ljetnjem danu, sine moj?
    Vidio sam da je ljubav kratka, glad vječna.
    - Sta si vidio u ljetnjem danu, sine moj?
    Vidio sam da je ovaj život stvar mučna koja se sastoji u nepravinoj smjeni grijeha i nesreće, da živjeti znači slagati varku na varku.
    - Hoces da usnis, sine moj?
    Ne oče, idem u život.
    (Ex ponto, I.Andrić)
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  13. #313

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Život je jedna neizmerna logika i harmonija, a pošto su priroda i život jedno isto, ne postoje ni u životu apsurdumi i anomalije. Sve je na svetu vezano jedno za drugo, pa su vezane i sreća i nesreća u ljudskoj sudbini. Kad iz korpe rumenih trešanja što se ne da izvući samo jedna trešnja, a da se prstom ne zakači i izvuče odjednom više njih, tako idu i sreće i nesreće uvek u serijama trešnje zdrave i trešnje otrovane stavljene zajedno u jednoj kobnoj korpi. Svaki je čovek po nekoliko puta u životu dobijao osećanje konačne propasti, kao da ga je izneverilo tlo pod nogama, krma na brodu, uzde na besnim konjima. Ali se svaki uverio u to da je posle serije sreća dolazila serija nesreća, i obrnuto. U samim momentima očajanja, čovek ne misli da pored njegove nesreće skoro, ukorak ide i sreća. Sreće i nesreće, to su beli i crni konji koji trče u istom pravcu, blisko i naporedo, tako da čas promaknu beli pored crnih, a čas crni pored belih. Tako ide celog života, koji je sav sazdan od takve utakmice belog i crnog. Zato čovek istovremeno preživljuje sreću i nesreću, i onda kad za to i ne zna. Nema apsolutne nesreće i apsolutne sreće, i zato ih obe istovremeno proživljujemo. "


    Jovan Dučić - Blago Cara Radovana
    Ćuti i prenesi dalje....

  14. #314

    14 Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju, dohvate nevešti ljudi i izvuku je na ulicu pred glupake kakvi su i sami, i najedanput je nadjete na tržnici stareži, u prljavštini, naopako nameštenu, bez proporcija, bez harmonije - kao igračku kod nerazumnog deteta, i ne možete je više prepoznati... Ne!


    (F.M. Dostojevski - Zli dusi)
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  15. #315

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Ja poznajem u životu samo prava zla : to su grižnja savesti i bolest. Dobro je samo onda kada nema tih zala. Živeti za sebe, kloneći se samo tih dvaju zala, eto ti sve moje sadašnje mudrosti!

    L.N.Tolstoj - Rat i mir

Strana 21 od 82 PrvaPrva ... 1119202122233171 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vaš omiljeni novinar?
    Autor SQUAW u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:50
  2. Omiljeni filmski žanr
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.12.2012, 05:58
  3. Citati iz stranih filmova..
    Autor yige_gui u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 27.04.2011, 01:23
  4. Omiljeni casopis
    Autor irnik u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 03:09
  5. Omiljeni tim u F1
    Autor Becar u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 12.09.2008, 22:09

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •