Citati naši omiljeni... - Strana 49
Strana 49 od 82 PrvaPrva ... 39474849505159 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 721 do 735 od ukupno 1229
  1. #721

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Haled Hoseini - Lovac na zmajeve

    Deca nisu bojanke. Ne možeš da ih ispuniš svojim omiljenim bojama.
    Kada ubiješ čoveka kradeš život. Kradeš pravo njegove žene na muža, otimaš njegovoj deci oca. Kada slažeš, kradeš nečije pravo na istinu. Kada varaš kradeš nečije pravo na pravdu.
    Problem je bio u tome što je Baba svet doživljavao crno-belo. A o tome šta je crno, a šta belo odlučivao je on.
    I ja verujem da je to istinsko iskupljenje, kada nas osećaj krivice vodi ka dobroti.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #722

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Kupanje moga oca bilo je jedno od značajnijih dešavanja u našoj porodici, svakako odmah iza državnih praznika.

    Počinjalo je rano izjutra očevom izjavom, izgovorenom svečanim glasom, da se večeras kupa. Mojoj majci bi obično u grlu zastao gutljaj kafe, a meni zalogaj doručka. Uz ručak bi, glasom mučenika, rezervisao termin:

    Nemoj da mi je neko pre Dnevnika ušao u kupatilo, znate da treba da se kupam. A onda bi, negde izmedu supe i glavnog jela, proširio svoj monolog: To često kupanje, to je čista izmišljotina kapitalizma. Hoće, brate, da ti naprave rupe na koži, pa da te zaraze. Ne, ne može to tako,bre! To ti je kao kod cipela: cipela s bušnim donom ulazi voda... šta se ti smeješ, glavu u tanjir...

    Posle obavezne popodnevne dremke sledi ritualna priprema zvižduće se neka od pesama iz njegove mladosti, to je bila muzika, a ne ovo grebanje a u pauzama ne znam ni ja čega sledi još malo monologa o štetnosti kupanja: ... da mi posle kupujemo šampone, sapune i ostala njihova sranjca, da izvinete na izrazu... posle se navikneš i onda, brate slatki pafff! Ode plata na gluposti... Posle svega izrečenog, konačno: kupanje.

    Majka bi mu odnela čiste gaće i treger-majicu, sveže opranu i mirišljavu pidžamu, takođe i papuče, koje je nosio samo u dotičnoj prilici, inače je uvek, bez obzira na to da li smo sami ili imamo goste, bio u čarapama. Moram priznati da je zbog tih čarapa ponekad bilo teško biti u istoj prostoriji s njim.

    Uz jedno gromko zdravo, odo' ja!, kao da odlazi u rat, otišao bi u kupatilo. Majka i ja bismo se samo pogledali, uz smešak.

    Iz kupatila bi se čuli razni zvuci i uzvici, što bi majka rekla kao da šure prase, a povremeno i psovke izazvane slabljenjem pritiska vode, što bi za posledicu imalo tu neprijatnost da se topla voda iznenada pretvori u vrelu, da bi u sledećem trenutku postala hladna kao led. Smenjivanja vreline i hladnoće bila su beskonačna, tako da je kupanje uvek predstavljalo nepredvidljiv događaj za svakog od nas. A nakon svega, zavladao bi mir. Proticali bi minuti u tišini. Iza zatvorenih vrata kupatila čulo bi se samo trljanje peškira po koži.

    U momentu kad bi se na ekranu našeg crno-belog televizora pojavio sat čija sekundara užurbano hita ka broju dvanaest i špica Dnevnika, pojavio bi se i on, kao usamljeni kauboj, u pidžami, sa svečanim papučama i zalizane kose.
    Uhh, što je lepo, mogao bih ovako svake nedelje."

    Borivoje Petkovic, Kupanja moga oca
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  3. #723

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Najvažnije stvari je najteže reci. To su stvari kojih se sramimo jer ih
    reci umanjuju - kad ih izgovorimo, stvari koje su se cinile
    neogranicenima dok su bile u našoj glavi stisnu se na obicnu, životnu
    velicinu.

    I dogodi se da s naporom otkrijemo neku tajnu, a da nas ljudi cudno gledaju ne shvatajuci što smo uopšte rekli ni zašto smo mislili da je tako važno da smo bili na rubu suza dok smo govorili. Mislim da je to najgore. Kad tajna ostane zakljucana ne zato što nije ispricana, nego zato što je niko nije razumeo.

    Stephen King
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  4. #724

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    F.Pesoa - "Knjiga nespokoja"

    "...Sloboda je moć izolacije. Slobodan si ako možeš da se udaljiš od ljudi a da te ne primorava da ih tražiš ni potreba za novcem, ni nagon stada, ni ljubav, ni žudnja za slavom, ni radoznalost nijedan od tih poriva koji ne mogu da opstanu u tišini i samoći. Ako ti je nemoguće da živiš sam, znači da si rođen kao rob.

    Možeš posedovati najviše vrline duha i duše, a ipak da ostaneš rob otmeni rob ili inteligenti sluga svejedno, ali nećeš biti slobodan. I to nije tvoja tragedija, jer tragedija što si se rodio takav ne tiče se tebe nego samo Sudbine. Ali teško tebi ako te breme života primora da postaneš rob. Teško tebi ako si rodjen slobodan, kadar da budeš samom sebi dovoljan i da se odvojiš od ljudi, a onda te nešto prinudi da živiš sa drugima. Tada je to zaista tvoja tragedija, tragedija koju svuda nosiš sa sobom.

    Roditi se slobodan, to je najveća ljudska veličina koja uzdiže bednog isposnika iznad kraljeva pa čak i iznad bogova, koji su sami sebi dovoljni zato što su silni a ne zato što su prezreli silu."
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #725

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Ponekad lov na veštice poprima čudovišne razmere - nacistički
    pogrom Jevreja, suđenja salemskim vešticama, proganjanje crnaca od
    strane Kju Kluks Klana. Zapazite, međutim, da u svim ovim
    slučajevima progonitelj mrzi progonjenog upravo zbog onih crta koje
    sa neviđenim divljaštvom sam ispoljava. U drugim vremenima, lov na
    veštice pojavljuje se u manje zastrašujućem obliku - uočavamo ga na
    primeru hladnoratovskog straha od "komuniste ispod svakog kreveta".
    A ponekad se javlja u smešnom obliku - kao potreba da se ogovara,
    koja zapravo više govori o osobi koja ogovara nego o predmetima
    ogovaranja. Ukratko, sve su to primeri osoba koje se očajnički trude da
    svoju senku pripišu drugima.
    Mnogi muškarci i žene sa gađenjem i prekorom gledaju na homoseksualce.
    Uprkos tome što se trude da se ponašaju pristojno i da se
    vladaju racionalno, oni ne mogu a da ne izraze gađenje prema svemu
    što je homoseksualno, pa poneseni emocijama zagovaraju čak i
    oduzimanje građanskih prava homoseksualcima (ili nešto još gore). Ali
    zašto neka osoba tako žestoko mrzi homoseksualce? Ona ne mrzi
    homoseksualca zato što je homoseksualac; ona ga mrzi zato što potajno
    zazire da bi i sama mogla postati ista. Ona oseća krajnju nelagodnost
    zbog sopstvenih prirodnih, neizbežnih, ali nevelikih homoseksualnih
    težnji, pa ih onda projektuje. Tako dolazi do toga da mrzi
    homoseksualne težnje u drugim ljudima - ali samo zato što ih je najpre
    zamrzela u sebi.
    I tako, na ovaj ili onaj način, nastavlja se lov na veštice. Mi mrzimo
    ljude zato što su, po našem mišljenju, prljavi, glupi, nastrani, nemoralni...
    Oni to možda jesu. Ali možda i nisu. To je potpuno
    nevažno jer mi ih mrzimo samo zato što i sami, ne znajući, posedujemo
    iste omražene osobine. Mrzimo ih zato što nas stalno podsećaju na delove
    sebe koje sa gađenjem odbacujemo.

    Ken Wilber
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  6. #726

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Sudbina. Moja sudba! Smešan je život - taj nerazumljivi sistem nemilosrdne logike za jalovi cilj. Najviše čemu se od njega možete nadati jeste neko saznanje o samom sebi - koje dolazi prekasno - klica neizbrisivog kajanja. Borio sam se sa smrću. To je najmanje uzbudljiva borba od svih onih koje se mogu zamisliti. Ona se zbiva u neopipljivom sivilu, bez oslonca pod nogama, bez ičega oko vas, bez gledalaca, bez vike, bez slave, bez velike želje za pobedom, bez velikog straha od poraza, u mučnoj atmosferi mlakog skepticizma, bez mnogo vere u sopstvena prava, a još manje u prava protivnika. Ako je to vid krajnje mudrosti, onda je život veća zagonetka nego što neki od nas misle.


    Džozef Konrad - Srce tame

  7. #727

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Moj savet svim onima koji zele da nadju sebe jeste da treba da ostanu upravo onde gde su.
    Inace postoji velika opasnost da se zauvek izgube.

    Justejn Gorder-Misterija pasijansa
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  8. #728

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Kada nas nesto duboko povredi oporavljamo se tek kada oprostimo.

    A. Paton

  9. #729

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    "Koji si film u Sutjesci gledao prve nedelje mjeseca aprila 1982. godine? Ni toga se ne sjećaš i nikada se nećeš sjetiti. Svaka uspomena i svaka povijest nose u sebi sitno iskustvo smrti. Zato sve treba na vrijeme ispričati i zabilježiti.

    Nakon filma odlaziš u snack hotela Beograd, u Mali Beograd ili Zemun. Naručuješ dupli espresso i kolu. Ne pušiš i ne piješ alkohol. Gledaš u vrhove adidaski i razmišljaš o ženama. Imaš nepunih šesnaest godina, gledao si sve Bergmanove filmove, čitao Dostojevskog i naučio mnogo toga čime ćeš se služiti u onom dijelu života kada ćeš rjeđe ići u kino, manje čitati, pušiti, piti alkohol, ali još nisi ni s jednom ženom išao u kino. To te muči.

    Konobarice se zovu Gina i Dragana. Gina je visoka, crnokosa i crnooka. Sve lijepe, drage konobarice ovoga svijeta bit će Gine, a Ginu više nikada nećeš vidjeti nakon što ujutro trećeg maja 1992. izađeš iz podruma hotela Beograd, u preko noći razrušen grad."

    Miljenko Jergović, "Historijska čitanka"
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  10. #730

    02 jedan od omiljenih

    Ko voli, tih je. Odzvanja samo prazna posuda. - Šekspir
    Poruku je izmenio Cecara, 29.08.2009 u 22:59 Razlog: bez bolda, molim
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  11. #731

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Sloboda je kip u Njujorskoj luci....

    NN....za mene

  12. #732

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Kad strast prvi put dodje u poznijim godinama, odricanje od nje je teze. I onima koji u poznijim godinama tu zver sretnu, nude se samo djavolski izbori. Da li ce reci zbogom svemu sto poznaju i zaploviti nepoznatim morem bez izvesnosti da ce ponovo videti kopno? Hoce li odbaciti svakodnevne stvari koje su cinile zivot podnosljivim i zanemariti osecanja starih prijatelja, mozda pokojeg ljubavnika? Ukratko, hoce li se poneti kao da su dvadesetak godina mladji, iako je zemlja hanaanska iza prvog grebena?
    Obicno nece.
    A ako to i ucine, moraces da ih svezes za katarku dok ladja isplovljava, jer je zov sirena jezivo slusati i mogli bi poludeti kad pomisle sta su izgubili.
    To je jedan izbor.
    Drugi je da naucis da zongliras; da cinis ono sto smo mi cinili devet noci.
    To brzo izmori ruke, ako ne i srce.
    Dva izbora.
    Treci je da odbijes strast. Onako kako bi razuman covek odbio leoparda u kuci, koliko god mu isprva pitomo izgledao. Mogao bi racunati da ces lako prehraniti leoparda i da je vrt dovoljno prostran, ali znaces makar u snovima da se nijedan leopard ne zadovoljava onim sto mu se daje.
    Posle devet noci mora stici deseta i nakon svakog ocajnickog sastanka, ocajavaces za jos jednim. Nikad dosta hrane, nikad dosta vrta za tvoju ljubav.
    I tako odbijes, a onda otkrijes da ti kucu pohodi duh nekog leoparda.

    Kad strast dodje u poznijim godinama, tesko se podnosi.

    Dz. Vinterson "Strast"
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  13. #733

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Kraljevi nista ne posjeduju.
    Oni "vladaju" nad stvarima.
    To je velika razlika.
    (Mali Princ)
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  14. #734

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Ja sam bio jedini koji nije plako, bio sam toliko ljut na mamu sto nas je napustila da nisam pustio ni jednu jedinu suzu. Od tada pa na ovamo smatram da je najbolji lek protiv tuge bes...

    -Mogu se sloziti da je to pomalo misteriozno. Na ovoj planeti zivi pet milijardi ljudi. I onda covek zavoli neko odredjeno bice i ne zeli da ga zameni nijednim drugim.

    Misterija pasijansa-Justejn Gorder
    Iz ove knjige sve vrcaju niki citati koji mi se svidjaju ...
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  15. #735

    Odgovor: Citati naši omiljeni...

    Ako nekoga mrzite, vi, u svari, mrzite nešto u njemu što je dio vas. Ono što nije dio vas, to vas ne uzbuđuje. - Herman Hesse
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

Strana 49 od 82 PrvaPrva ... 39474849505159 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vaš omiljeni novinar?
    Autor SQUAW u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:50
  2. Omiljeni filmski žanr
    Autor Lady S u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 13.12.2012, 05:58
  3. Citati iz stranih filmova..
    Autor yige_gui u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 27.04.2011, 01:23
  4. Omiljeni casopis
    Autor irnik u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 10.03.2010, 03:09
  5. Omiljeni tim u F1
    Autor Becar u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 12.09.2008, 22:09

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •