Narodni lekovi
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Narodni lekovi

    Iako sam pristalica konvencionalne medicine, ne odbacujem ni alternativne metode lečenja, čak ih nekad i sami doktori preporučuju. Imaju vekovno iskustvo, a neki su se pokazali uspešni kada lekari ili lekovi zakažu, ili ih, iz određenih razloga, ne smemo previše koristiti.

    Desilo mi se jednom (ih da je jednom ), a verujem sigurno i mnogima od vas, da mi je toplomer "proključao", a lek protiv temperature ne deluje (ili ga treba restriktivno koristiti), temperatura se vratila, a ja još ne smem da popijem sledeću dozu jer je razmak između konzumacije antipiretika mali. E onda, šta drugo nego pribeći vidarskim tajnama mamine babe ili se latiti starog dobrog Pelagića.

    Elem, na ovoj temi možemo razmenjivati naša iskustva sa narodnim lekovima, i ono što smo lično probali preporučiti i možda pomoći drugima. Neozbiljno bi bilo navoditi neke neisprobane recepte, ipak je ovde zdravlje u pitanju. Treba nam nešto delotvorno, što nema neželjene efekte.

    Za početak, kad sam već pomenula temperaturu, evo recepta koji ja praktikujem:



    Flaster od krompira za snižavanje temperature


    Oljuštite i izrendate krompir, dodate malu količinu brašna i napravite pastu. Razmažete je po gazi i stavite direktno na kožu. Kada se osuši zamenite flaster svežim. Ovu pastu možete staviti i u frotirne čarapice i obuti na noge (ovo je posebno pogodno za decu). Ovaj flaster odlično apsorbuje visoku temperaturu.

    Čaj od luka za iskašljavanje


    Ušpinovati jednu supenu (ili 2) kašiku šećera (paziti da ne zagori, nego da se lepo pretvori u karamel, da ne bi bio gorak), naliti 4 decilitra hladne vode, ubaciti jedan limun (koji prethodno oljuštite) isečen na pola, jedan crni luk, neoljušten ( dobro ga oprati i iseći one korenčiće na dnu) i dva češnja belog luka (takođe opranog). Pustiti da vri sve dok crni luk ne omekša. Koliko god tečnosti da dobijete, procedite to sve i podelite je na tri dela i konzumirate ujutru, u podne i uveče. Ponavljajte sve dok ne počnete lakše da dišete i da izbacujete sekret iz pluća.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Narodni lekovi

    Limun i med protiv prehlada i gripa

    Oljuštite limun i isjeckajte na kockice. Tome dodajte 1-2 kašike meda. Neka odstoji 10 min i onda pojesti. Posle drugog limuna organiyam je vec svježiji i ždraviji
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    Odgovor: Narodni lekovi

    Slani čaj od žalfije


    2 kašičice lista žalfije, 1/2 kašičice morske soli i 2.5 dl prokuvane vode. Usitnjenu, suvu žalfiju preliti prokuvanom vodom i pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta. Tečnost procediti, dodati so i nekoliko puta tokom dana ispirati grlo. Dezinfikuje grlo i ždrelo, ublažava grlobolju i smiruje upalu.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Narodni lekovi

    Lek za kosti

    U teglu od 6kg staviti 8 jaja od jednog dana i preliti sa 2 kg cedjenog limuna. Prekriti krpom i ostaviti u tamnoj prostoriji dok se jaja ne raspadnu. Procediti kroz gazu, dodati 1kg meda i malo konjaka. Piti ujutru pre dorucka.
    Mnogo je dobar lek i za jacanje imuniteta.

  5. #5

    Odgovor: Narodni lekovi

    Uvarak protiv bijelog pranja


    U litar kljucale vode potopiti saku cvijeta od kamilice i saku ociscenih i na krupnije komade isjecenih cesnjeva bijelog luka. Poklopiti i ostaviti da se ohladi. Mlak 'caj' procijediti i ispirati se uvece prije spavanja.

  6. #6

    Odgovor: Narodni lekovi

    Maska i tonik za lice

    Maska zateže i čisti kožu: izrendati jabuku, pomiješati je sa jesnim jajetom i nanijeti na lice. Nakon 20 minuta ukloniti masku mlakom vodom

    Tonik umiruje i osvježava: Isjeći jednu jabuku na kocke, dodati pola šolje vode, skuvati, ohladiti i ocijediti. Dodati vodicu od kamilice.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Slične teme

  1. Narodni poslanici
    Autor itebejac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 11.03.2010, 08:46
  2. Lekovi protiv bolova
    Autor prewrnuta_torta u forumu Online savetnik
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.06.2009, 08:03

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •